Gönderen Konu: Arı allerjisinin çaresi varmı  (Okunma sayısı 10706 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ariciahmet

• İşçi Arı
  • Yer: rize
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 150
  • Rakım: 350-----2100
Arı allerjisinin çaresi varmı
« : Kasım 06, 2010, 19:00:26 »
Arılarla devamlı uğraştığımdan arı allerjisinin nasıl olduğunu görerek biliyorum.
Bir ay evvel kızımı boğazından arı soktu ve allerji yaptı hastaneye götürdük iğne serum ve hava verdiler bir saat da düzeldi.  (eskiden allerji yapmazdi)                       
Gene lazım olur diye doktordan tavsiye üzerine allerji iğnesi (PREDNOL-40 MG) ve dıraje olarakda Avil aldım .
Bugün yıne arı sokdu bacağından  ..Aninda bir avil hap verdik dilaltından ve iki dakka sonrada iğne yaptık Prednol-40 mg lik
Ama fayda etmedi nefes alamama boğulma belirtileri göründü ve hastane 13 km uzakda biz arabayla ambulansda yarı yolda buluştuk da kurtardık.
Şimdi ben bilenlerden yardım bekliyorum , ben arıları bir başka yere götürürümda köyde başka arılarda var bu arı allerjisinin bir tedavisi varmı ?
varsa nerede bilenlerden yardım bekliyorum.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Ynt: Arı allerjisinin çaresi varmı
« Yanıtla #1 : Kasım 06, 2010, 19:56:29 »
Büyük geçmiş olsun.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Erdal ÇOKENGİN

• Larva
  • **
  • Yer: Ayvalık-BALIKESİR
    • ARICILIK TEDAVÝSÝ ÝSTENMEYEN BÝR HASTALIKTIR.
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
« Yanıtla #2 : Kasım 06, 2010, 23:07:38 »
Geçmiş olsun Allah korumuş.
ARICILIK TEDAVİSİ İSTENMEYEN BİR HASTALIKTIR.

Çevrimdışı Fethi H

• Moderator
  • İşçi Arı
  • Yer: Marmaris
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5-
  • Rakım: 40
« Yanıtla #3 : Kasım 06, 2010, 23:22:39 »
Arı allerjisi olsun olmasın, boyun ve üstünden sokmalar acil durum kabul edilip, tıbbi destek almalıdırlar.

Şehrinizde üniversite hastanesi varsa çocuk hastalıklarının immünüloji bölümlerine ve göğüs hastalıkları bölümünün allerji ünitelerine başvurabilir ve buralarda arıya karşı aşılama yapılabilir (duyarsızlaştırma), kısa süreli bir uygulama olmayıp, bir süre kliniklere gidip geleceksiniz..

Geçmiş olsun,

Bu gibi durumlarda ilk uygulamanız, soğuk varsa buz uygulaması olmalıdır.
Prednolün acil uygulamda etkisi çok geç başlar, önemli olan avil iğne (ağızdan geç etki eder), bir tane yapın düzelmezse bir tane daha yapın, düzelmezse bir tane daha yapın bekleyin düzelmezse adrenalin yapın, bunların uygulanması içinde mutlaka doktordan eğitim alın, çocuğunuzun kilo ve yaşına göre dozlarını öğrenin.
Ya çocuğu arılardan uzak tutunuz, yada arcılığı tekrar bir düşünün.
F e t h i   H

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
« Yanıtla #4 : Kasım 06, 2010, 23:32:53 »
Geçmiş olsun kardeşim.Tıp fakültelerinden araştır soruştur.Tanıdık varsa yardımcı olsun.Sağlık merkezine yakın olmalı.İnşallah düzelir.Allahtan ümit kesilmez.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
« Yanıtla #5 : Kasım 06, 2010, 23:38:41 »
 Sayın Basra;ben yazarken mesajı girmişsiniz.Bilgilendirme için Allah razı olsun kardeşim.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimdışı selimoglu

• Larva
  • **
  • Yer: Kayseri
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 1650
« Yanıtla #6 : Kasım 07, 2010, 01:50:03 »
Arı alerjisi bende de başladı...Sadece kafadan sokarsa alerji yapıyor..Hemde soktuğu ilk dakikadan itibaren ayak parmak aralarında kaşıntı ve şişmeler başlıyor..Neticede acile gidip bir serum alıyoruz..Doktorların bana söylediği, bu işin kısa zamanda tedavisi şimdilik yok..

Çevrimdışı Şeref KORKMAZ

• Ana Arı
  • Yer: İstanbul-Şile - Ağva
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 200
« Yanıtla #7 : Kasım 07, 2010, 12:50:32 »
     Geçmiş  olsun  ariciahmet  Abi

Arının  boğazdan  ısırması (ağzının  iç kısmından) bence  en  tehlikelilerden , öyle  bir  şey  kimsenin

başına  gelmesin. Arılığa  gelenlere  öncelikle  ikazım , ağzınızı  açmayın  oluyor , ama  çocuk  olunca

tehlike  daha da büyük.  Böyle  bir  olay  olursa , benim ilk  aklıma  gelen sirke  içirmek  olurdu.

Yazın , arılığın biraz  yakınında  arkadaşlarla karpuz yiyorduk , arkadaşım  karpuz  dilimini  ısırdı ,

birden ; bir aaah  of  ya  kim  koydu  bu  iğneyi  karpuza diye  feryat , bir  bakarız  arı konmuş  oda

ısırmıştı , iyiki  allerjisi  yoktu  geçti. 

Selamlar..Saygılar  olsun...

Çevrimdışı ariciahmet

• İşçi Arı
« Yanıtla #8 : Kasım 07, 2010, 14:37:47 »
İlgileriniz için sağolun
Bu olayda beni şaşırtan ,olay ayak kuçuk parmağından ısırdı ve ayağında çorap vardı ve iğne çorapta kaldı yanı bu durum hafıf gibi göründü bence ama arı sokmasından tahmını 5 dakka deyil 2,3 dakka sonra boğulma belirtisi baş göstermesi  başladı nefes alamıyor hanı ınsanın nefes yerine birşey kaçarda nefes alamzsın ya onun gibi ,boğazına dalıyor elinde biçak fılan olsa boğazını delecek gibi.arı sokduğu yerde şışme yok hafıf bir kızartı
Bu olaydan bir ders aldım.hanı biz yönetmenliklerden şıkayet ederizya arı konaklama yerinin yerleşim yerlerinden uzakda olması yönetmenliklerinden,şimdi anladımki herşey bir tecrube ile oluyor.
Olay 33 yaşında birinin başına geldi ya çocuk olsa daha çok sorunlar olurdu.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #9 : Kasım 07, 2010, 18:25:14 »
Sayın arıcıahmet:

Telaşlarınız biraz azalsında, kızınızı bir ara kalp doktoruna götürüp muayene ettirin.
Ayrıntılı bir kalp bakımı yaptırın.

Geçmiş olsun şimdilik.

Çevrimdışı Abdullah Bulca

• Ana Arı
  • Yer: mersin
    • Blog Sitem
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 47
  • Rakım: 350--1800
« Yanıtla #10 : Kasım 07, 2010, 20:57:28 »
büyük geçmiş olsun abi

yaklaşık 2 yıl süren bir aşı tedavisi var bunun için donanımlı bir hastahane de gerekli tedaviye başlayabilirsiniz

Çevrimdışı zeki haluk

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: fransa(Bruxelle'e yakin)
  • Kovan Sayısı: 30
« Yanıtla #11 : Kasım 07, 2010, 21:23:26 »
Ari sokmasi ve allerjisi genelde aricilara en cok  ve ilk sorulan  sorulardan biridir; % 90 agrili ama hafif gecer.Benim kullandigim acil alarak hemen sirke surmek(bal sirkesi kullaniyorum ama herhangi bir sirkede ayni isi gorur)1-2 saat sonra oedem(sisme) yer etmis , agrili ise kortizonlu pomat surulebilir.
 Eger ari boyun uzerinden sokmus ise ve cok ari sokmasi soz konusu ise  cidiyete almak gerekir.Nefes yollari siser ve kapanabilir.Budurumda hidrokortizon injectabl solusyon 100 mg. intravenoz veya kalcadan  verilir eger  endiseli bir durum yoksa yuzde hafif  ve sinirli sisme soz konusu ise avil tipi antihistaminik kullanilabilir(3x2comprime/gunde)
 Simdi sizin basiniza gelen ve hayati tehlikenin  var oldugu asiri allerji durumunda hekimlerin diliyle anaflaktik  sok tan  bahsedilir.Son derece nadirdir ve acil tedavisi gerekir.Belirtiler ari sokmasini hemezn takip eder:kasinti, anjiooedem(yuz sismesi), bronkospazm(nefes yollarinda kapanma, tansiyon dusmesi, bilinc kaybi, vs.
Tedavisi:hemen deri altina 0,2 ila0,5millilitre 1:100 lik adrenalin verilir  ve 3 dakika sonra iyilesme olmazsa tekrarlanir.Nefes icin Ventolin sprey verilir ve acil medikal yardim cagirilir
 Sonuc olarak butun bunlar karisik gorulebilir ama ozetleyimAcil kutunuzda sunlar bulunsun:
sirke
kortizonlu pomat
Ventolin spray
siringa,igne,alkollu pamuk
1 ampul hidrokortizon injektabl  100 veya200 mg.(en kolayi kalcadan)
1 ampul adrenalin(deri altindan ,hayati durum soz konusu oldugunda,  doktordan uzkta iseniz gozunuzu kapatip yapin)
Sizin cocukicin kalp doktorundan ziyade immunoloji ve allerji servisinde gorunmesi uygundur.Benim ihtisas alanimda olmadigindan kesin konusmak istemem ama bildigim kadariyla anaflaktik sokta allerjik tedavi pek sonuc vermiyor.Aricilik aktivitesini evden uzaklastirmak en akilli cozum olarak gozukuyor ama arilar sinir tanimadigindan  omur boyu  dikkat etmeniz gerekecek.Eger ogrenmek istediginiz  daha detayli medikal bir sorun varsa  bilemediklerimi uzman arkadaslara sorabilirim.
mail:zeki.ozaydin@wanadoo.fr

Çevrimdışı ariciahmet

• İşçi Arı
« Yanıtla #12 : Kasım 08, 2010, 16:00:33 »
Zeki bey bilgileriniz için sağolun.
Zeki bey anlatığınız allerjik durumlara bu tam uymuyor ,hastanın soylediği arı soktukten bir iki dakka sonra beynimde karıcalama gibi bir durum oluyor ve bilincini kaybediyor akabınde nefes alma zorluğu başlıyor ,boğazda şişme,iğne yerinde şişme ,vucutta herhangi bir değişiklik yok.
Bizi düşündüren eskiden böyle bir allerjik durumun olmaması son bir sene içinde iki defa oldu ilkinde boğazdan ısırmıştı olabılır dedik ama lüzümlü ılaçları aldım ecza dolabına koydum, busefer ayaktan ısırması ve iğnedeki zehirin çok azının vucuda girmesi ben bir şey olmaz diye düşündüm.
Ne olur ne olmaz diye tedbir olarak 0,5 adrenalin vardı ama tesaduf mısafır bir hemşire komşuda vardı doktor izni olmadan ben kullanamam dedi. sadece allerji ığnesini yaptı
Tabıyıki ben gerekli tedavi için uğraşacağim konuyu detayli olarak anlatmamdaki maksak arıcı arkadaşların başınada aynı durum gelebilir arılık yakınına gelen birini arı sokarda muhim deyildir diye düşünmemeleri belli bir zamana kadar hastayı takıb etmelerinde fayda vardır diye düşünüyörüm.

Çevrimdışı zeki haluk

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: fransa(Bruxelle'e yakin)
  • Kovan Sayısı: 30
« Yanıtla #13 : Kasım 08, 2010, 22:44:52 »
Sayin arici Ahmet
Cucugunuzun ggosterdigi tablo bahsettigim anaflaktik sok  tablosu ile uyumlu ve dediginiz gibi hayati cidiyet gesteren bir durum.Soyledigim tedavi normal kosullarda tibbi kontrol altinda yapilir.,fakat dusunun  dagda , yaylada   gocmen aricilik yapan kisi boyle bir aciliyetle karsilasirsa  doktora yetisecek vakti yoktur.Bildirdiginiz gibi hemsire dahi doktor recetesi olmadan sorumlulugu yuklenmez ve bu tur ilaclari yapmazTurkiye kosullarinda ana merkezler haricinde hekimligin nasil tapildigini ne yazikki cok iyi bildigimden detayli bilgi vermek ihtiyaci hissettim.
Saygilar
mail:zeki.ozaydin@wanadoo.fr

Çevrimdışı ismail koca

• Ana Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 800
« Yanıtla #14 : Kasım 09, 2010, 18:56:23 »
    Geçmiş olsun.

Gelelim allerjiye,Osm.Ünv.Tıp Fak Göğüs A.B.D.Allerji ünitesinde tedavi gördüm.Herkese şaka geliyor.Hoca'nın
işin ciddiyeti için acil servisin içinde bile arı soksa kurtarılamayabilirsin demişti.

Allerjiyi tanımlamak gerekir.Neden kimi allerji olmazken,kiminde allerji gelişir?

Benim allerjim,Cilt altında ödem oluyordu.son arı soktuğunda lareks im şişti.Boğazımdan sokulmamıştım.

dilim ağzımda dönmüyordu.o halimi evdekiler görmeden atlattım.Hala katilini besleyen tek kişisin diye serzenişte bulunur.

İşin ciddiyeti böyle.

Arıyı tamamen uzaklaştırsan,hatta arısız köye taşınsan yine de çocuğunu tedavi ettir.hemde sonuna kadar.
Ömür,umut dan önce bitmeli