Gönderen Konu: Alley yöntemiyle ana arı üretimi  (Okunma sayısı 19109 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
Ynt: Alley yöntemiyle ana arı üretimi
« Yanıtla #15 : Aralık 19, 2010, 13:59:40 »
  İşte yurdumun insanı.Yeterli ilgilen.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #16 : Aralık 19, 2010, 16:31:31 »
İllaki başka ismi olan farklı bir yöntem ile deneyelim dersek, çok gezer dolaşırız.

Sonra enerjimizi de harcarız ürkek ürkek davranırken. Acaba terk ettiğimiz bir önceki yöntem sonra ne der bize?

Elinizi korkak alıştırmayın, Ana arı üretimi sadece kararlılık işi...

Bakın şöyle söyleyeyim, eğer bu işi daha önce yapmadıysanız şu anda müthiş şansınız var.

Takıldığınız yeri sorarsınız.

İnternette ana arı konusunda iddialı biçimde yazıp çizenlerin ilk ana arı üretme maceralarını bilmez çoğumuz...

Şu yöntemle olursa çok kaliteli olur diye de bir durum yok.

Güzel bir yöntemden bahsedeyim.

Hikayeyi dinlerken ben hopppp dediğim yerler oluyordu anlatan kişiye ama ikna ediliyordum.

Şu anda sonuçlarını gördüğüm bir hikaye...

Bizim ekipte 3-5 kolonisi olan arkadaşlarımız var.

Bu yıl Mayıs ayında 4-5 gün kapalı giden bir hava sonrası arılığa gidiyor arılığın sahibi.

Ve çok zayıfça bir oğul çıktığını görüyor.

Çıktığı koloni de bu genç arkadaşlarımızın bir kolonisi. Muğla bir koloni...

Oğuldaki ana arı yaşlı ana arı. Bunu güzelce indiriyor bir ruşete... Boyalı anaların faydası diyelim.

Sonra oğul verene bakıyor ve her memeden kafasını çıkaran ama çıkmayan bir sürü ana arı...

Ben olmaz diye çıkıştım, o arı oğulu çok önce vermeliydi. Havanın uzun süre yağmurlu olduğunu o zaman öğrendim.

Hemen arıyor arı sahibini...

Hani sen kovan yaptırmıştın ya, at arabaya hepsini gel.

Anaları topluyorlar kafeslere...

Güzelce tüm meme temizlikler, yapılıyor.

Yanlış hatırlamıyorsam 12'ye bölüyorlar koloniyi.

Analardan kayıpsız bir çiftleşme dönüşü ve yumurtlamaya başlamalar...

Şu anda vadide en güçlü ve kadrolu koloniler bu koloniler.

Ne derler?

Oğuldan çıkan ana arılardan ana arı üretilmez.

Doğru bir yaklaşım ama yanlış zamanda yetiştirilmiş ana arılara sahip koloniler sıkıntılar yaşarken bunlar yaşamıyorsa demek ki metodun önemi pek yok.

Zaten ülkemizde şunun şurasında 20 yıl öncesi arılar nasıl çoğalıyordu?

Problemler teknikler geliştikçe arttı gibi...

Yine Büyükşefin dediği gibi Muğlalı arıcı arıların önünde yürüyor ve bazılarının üstüne eğilip yerden bir taş alıp koyuyor.

Ya da kovanı açıyoruz daha açar açmaz bu anayı iptal et diyor.

Sorsak nasıl anladın anlatması mümkün değil. Ama iptal et dediğinde ısrar edersen sonuçta gidiyor...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Ali Varol

• Ana Arı
  • Yer: Antalya- Manavgat - Ahmetler
    • Manavgatlý Arýcý
  • Rakım: 40 m. ile 1700 m. arası
« Yanıtla #17 : Aralık 19, 2010, 17:57:53 »
40 adet kovanım, 30 adet de küçük ana çiftleştirme kovanım var.

İyi özellikleri olan arılarımın özelliklerini bakım ve hasat sırasında not ediyorum.

İyi özellikleri olan arıların anaçları hangisi notlardan onu buluyorum. Bu anaçtan oğul almam gerek. Bu arıyı sıkıştırır, besler geliştiririm. Yavrulu çıtaların ana çiftleştirme kafesine uyacak yarım çıtaların eklenmişlerinden koyarım. Bunların petekleri taze ve altı, halley yönteminde olduğu gibi zikzaklı olursa işim daha kolaydır. Alt dolunca üst koymam, gerekirse daha da sıkıştırır, çok yüksük yapmasını sağlarım. Beslemeye devam ederim. Yüksük yapmaya başlayınca ana arıyı üç çıta ile başka bir kovana koyarım.

İlk oğulu kaçırmamak için yüksükler 10 günlük olunca beğenmediğim yüksükleri atarım. Beğendiklerimi her ihtimele karşı ikişer yüksük koyup yarım çıtaları arısız olarak ana çiftleştirme kovanlarına dağıtırım.Yüksüklerin yanına bol polen olan, yeni arı çıkan çıtalar koyarım. İki tam çıtalık ana çiftleştirme kovanına, başka  bir kovandan üç çıta arı silkerim. Bir çıtada ikiden fazla yüksükleri kesip yeni yavru çıkan çıtalara uygun şekilde yapıştırırım. 4 yarım çıtalık bir ana çiftleştirme kovanında ortada iki yavrulu çıta, kenarlarda da bol polen ve bal bulunan çıtalar vardır. Ana çiftleştirme kovanlarını alıp aralıklı olarak yerine koyarım. Durum müsaitse 5-10 km. uzağa götürdüğüm de olur.

Çiftleşen ana arıların bir kısmını yaşlı ve arızalı anaları değiştirmek için kullanırım. Arta kalanlar  bal hasadına kadar küçük kovanlarda dururlar. İhtiyaç olunca alır kullanırım. İhtiyaç olursa arkadaşlara veririm.  Sıkışan olursa ya bir ruşet kovana ya da boş bir kovana aktarır, çıta veririm. Bu süreçte gelişme bozukluğu olan olursa onları da boşaltırım.

Bal hasadından sonra arısı fazla olan kovanları böler, bu yedekteki ana arıları bu yapay oğullara veririm.

Kısaca ben oğul alma, arı çoğaltma işini bal hasadından sonra, Ağustos ayında yapıyorum.
Arıcı arkadaşlarımıza sağlık, bol ürün ve işlerinde kolaylıklar diliyorum.
http://bombusarilari1.blogspot.com/
http://manavgatliarici.blogspot.com/

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #18 : Aralık 19, 2010, 18:06:15 »
Bulunduğunuz bölgenin de katkısını göz ardı etmememiz gerekiyor.

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #19 : Aralık 20, 2010, 01:12:10 »

İyi özellikleri olan arılarımın özelliklerini bakım ve hasat sırasında not ediyorum.

İyi özellikleri olan arıların anaçları hangisi notlardan onu buluyorum. Bu anaçtan oğul almam gerek. Bu arıyı sıkıştırır, besler geliştiririm. Yavrulu çıtaların ana çiftleştirme kafesine uyacak yarım çıtaların eklenmişlerinden koyarım. Bunların petekleri taze ve altı, halley yönteminde olduğu gibi zikzaklı olursa işim daha kolaydır. Alt dolunca üst koymam, gerekirse daha da sıkıştırır, çok yüksük yapmasını sağlarım. Beslemeye devam ederim. Yüksük yapmaya başlayınca ana arıyı üç çıta ile başka bir kovana koyarım.

İlk oğulu kaçırmamak için yüksükler 10 günlük olunca beğenmediğim yüksükleri atarım. Beğendiklerimi her ihtimele karşı ikişer yüksük koyup yarım çıtaları arısız olarak ana çiftleştirme kovanlarına dağıtırım.Yüksüklerin yanına bol polen olan, yeni arı çıkan çıtalar koyarım. İki tam çıtalık ana çiftleştirme kovanına, başka  bir kovandan üç çıta arı silkerim. Bir çıtada ikiden fazla yüksükleri kesip yeni yavru çıkan çıtalara uygun şekilde yapıştırırım. 4 yarım çıtalık bir ana çiftleştirme kovanında ortada iki yavrulu çıta, kenarlarda da bol polen ve bal bulunan çıtalar vardır. Ana çiftleştirme kovanlarını alıp aralıklı olarak yerine koyarım. Durum müsaitse 5-10 km. uzağa götürdüğüm de olur.

Çiftleşen ana arıların bir kısmını yaşlı ve arızalı anaları değiştirmek için kullanırım. Arta kalanlar  bal hasadına kadar küçük kovanlarda dururlar. İhtiyaç olunca alır kullanırım. İhtiyaç olursa arkadaşlara veririm.  Sıkışan olursa ya bir ruşet kovana ya da boş bir kovana aktarır, çıta veririm. Bu süreçte gelişme bozukluğu olan olursa onları da boşaltırım.

Bal hasadından sonra arısı fazla olan kovanları böler, bu yedekteki ana arıları bu yapay oğullara veririm.

Kısaca ben oğul alma, arı çoğaltma işini bal hasadından sonra, Ağustos ayında yapıyorum.

Halil beyn dediği gibi. Bölgenizin etkisini unutmamak gerek. Ali bey anlattığınız sistemde not aldığınız iyi özellikler neler. Bu sıkıştırma yönteminde oğullcu analar üretiyorsunuz denir ve kullanılmaz. Peki sizin arılarda oğul eğilimi nasıl ?
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
« Yanıtla #20 : Aralık 20, 2010, 02:10:27 »
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
  • Yer: Balıkesir - Merkez
  • Rakım: 190
« Yanıtla #21 : Aralık 20, 2010, 10:51:14 »
Hüseyin bey merhaba,
üstteki vermiş olduğunuz linki açamıyorum. Sorun benim bilgisayardamı bilmiyorum. :-\
Selamlar
Zeki insanları severim. Uyanıkları ise asla...

Çevrimdışı A. Ziya Akacık (esem48)

• İşçi Arı
  • Yer: fethiye
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 150
« Yanıtla #22 : Aralık 29, 2010, 09:39:37 »
Kardeşim yollar çok.Lütfen 2-3 kovanı olan bir amatöre en uygun ve pratik yöntemli bir yol göster.Hazırda alınabilir;ama, buda ayrı bir zevk herhalde.Verdiğiniz bilgilere teşekkürler.Selam.
bence miller yöntemi diyebilirim acizane görüşüm

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
« Yanıtla #23 : Aralık 29, 2010, 10:04:28 »
 Teşekkür ederim. Köyde tek başıma uğraşıyorum.İmkanlar kısıtlı.Biraz açın lütfen.

Çevrimdışı Ali Varol

• Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #24 : Aralık 29, 2010, 10:21:55 »
Hüseyin bey merhaba,
üstteki vermiş olduğunuz linki açamıyorum. Sorun benim bilgisayardamı bilmiyorum. :-\
Selamlar

Sn. Balık,

Bağlantıyı ilkin seç, kopyala. Sonra sağ üstteki ev resmini tıkla. Açılan adres yerine yapıştır ve googleda ara. Ben öyle yaptım açıldı. Kolay gelsin.

Özür dilerim, gene açılmadı.  Şimdi de MSN den bakıyorum. Orada da açamadım. Teknik bilgisi bizden daha iyi olanlar vardır ,yardımcı olurlar herhalde.

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
« Yanıtla #25 : Aralık 29, 2010, 10:57:13 »
Link bende sorunsuz çalışıyor. Direk olarak indirebiliyorum. Sorun ne acaba ?

http://depo.mynet.com/dosya/71992/ANA-ARI-YETiTiRiCiLii-VE-BAL-ARISI-IRKLARI

Birde bunu ekleyeyim. Yanlız bu linkteki slaytın tamamı olmasına rağmen yapan kişinin adı yok. Başka bir

Şey yazmışlar. Emeğe saygısızlık olmuş.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
« Yanıtla #26 : Aralık 29, 2010, 11:05:53 »
Gone
The requested resource
/dosyadeposu6/d80c341ab638ba9b80a842033263a9e4/4d0e9e92/s/u/sunumerkezi/ANA ARI YETiTiRiCiLii VE BAL ARISI IRKLARI.pps
is no longer available on this server and there is no forwarding address. Please remove all references to this resource.
Yukarıda birde 410 rakamı var.

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
« Yanıtla #27 : Aralık 29, 2010, 11:10:19 »
Dedeciğim.  Bazen sunucu  hatası veriyor 410 genelde sunucu hatası. Yada bağlantıdan kaynaklı olabilir. Ben iki ayrı kaynağıda sorunsuz açıyorum. şu anda

google üzerinde

ana arı yetiştiriciliği ve bal arısı ırkları .ppt

olarak arama yapıldığında çıkıyor bu slide.

Çevrimdışı Ali Varol

• Ana Arı
    • Manavgatlý Arýcý
« Yanıtla #28 : Aralık 29, 2010, 11:14:29 »

İlk oğulu kaçırmamak için yüksükler 10 günlük olunca beğenmediğim yüksükleri atarım. Beğendiklerimi her ihtimele karşı ikişer yüksük koyup yarım çıtaları arısız olarak ana çiftleştirme kovanlarına dağıtırım.Yüksüklerin yanına bol polen olan, yeni arı çıkan çıtalar koyarım. İki tam çıtalık ana çiftleştirme kovanına, başka  bir kovandan üç çıta arı silkerim. Bir çıtada ikiden fazla yüksükleri kesip yeni yavru çıkan çıtalara uygun şekilde yapıştırırım. 4 yarım çıtalık bir ana çiftleştirme kovanında ortada iki yavrulu çıta, kenarlarda da bol polen ve bal bulunan çıtalar vardır. Ana çiftleştirme kovanlarını alıp aralıklı olarak yerine koyarım. Durum müsaitse 5-10 km. uzağa götürdüğüm de olur.

Çiftleşen ana arıların bir kısmını yaşlı ve arızalı anaları değiştirmek için kullanırım. Arta kalanlar  bal hasadına kadar küçük kovanlarda dururlar. İhtiyaç olunca alır kullanırım. İhtiyaç olursa arkadaşlara veririm.  Sıkışan olursa ya bir ruşet kovana ya da boş bir kovana aktarır, çıta veririm. Bu süreçte gelişme bozukluğu olan olursa onları da boşaltırım.

Halil beyn dediği gibi. Bölgenizin etkisini unutmamak gerek. Ali bey anlattığınız sistemde not aldığınız iyi özellikler neler. Bu sıkıştırma yönteminde oğullcu analar üretiyorsunuz denir ve kullanılmaz. Peki sizin arılarda oğul eğilimi nasıl ?

Hüseyin Bey, ana üretmek istediğim anaçlarda aradığım özellikler:

a. Az oğula gitmeli,

b. Çok bal yapmalı,

d. Uysal ve sakin olmalı.

En önemlileri bunlar. Bu üç özellik bir kolonide bulunur mu? Bazen bulunur.

Bulunmazsa seçtiğim bir özellik için ana arı üretirim.

İkinci dikkat edeceğim husus, ana arıları bu özelliği olan kolonilerden değil; bu kolonileri ürettiğim anaçtan üretmek. Bu hususu forumdan öğrendim. Bunun için de iki yaşında anaları olan kolonileri seçmem gerekiyor. Bu şekilde ana ve oğul üretmekten amacım, daldan oğul almamak. Daha doğrusu oğulları kaçırmamamk.

Her uygulamanın olumlu, olumsuz yanları vardır muhakkak. Benimki uygulayabileceğim en kolay ve basit yöntemi uygulamaktır.

Forumun iyi yanı bu. Uyguladığım yöntemin olumsuz yanlarını, ya da olumsuz olabilecek yanlarını siz belirtirseniz o benim kulağıma küpe olur, ilerideki uygulamamı daha iyi olacak şekilde yönlendirir.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Mehmet Bİ.Eskişehir