Gönderen Konu: HANGİ ARI TÜRÜNÜ EDİNMELİYİM?  (Okunma sayısı 12698 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ACEMİ_ARICI

• Boş Petek
HANGİ ARI TÜRÜNÜ EDİNMELİYİM?
« : Ekim 17, 2008, 13:31:36 »
          BEN İSTANBUL PENDİK İLÇESİNİN KURTDOĞMUŞ KÖYÜNDENİM.RAHMETLİ DEDEM 100 KOLONİ ARIYA SAHİPTİ BUNDAN 20 YIL ÖNCE.AMA ZAMANLA ÖMERLİ BARAJININ DA YAPILMASIYLA KOLONİ SAYILARI AZALDI VE BİTTİ.DEDEMDE VEFAAT ETTİ.BENDE ARI KOVANINDAN SICAK BALIN TADINA BAKMIŞ BİRİ OLARAK,YANİ GENLERİNDE BU HASTALIĞİ TAŞIYAN BİRİ OLARAK YILLAR SONRA BU YAŞA GELDİM VE BENDE BİRKAÇ KOLONİ ARIYA SAHİP OLMAK İSTEDİM.NE YAPMALI HANGİ TÜR ARI EDİNMELİYİM.KÖYÜMÜN 3 TARAFI ÖMERLİ BARAJI İLE ÇEVRİLİ.ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM.

Çevrimdışı artvinli

• Boş Petek
Ynt: HANGİ ARI TÜRÜNÜ EDİNMELİYİM?
« Yanıtla #1 : Ekim 17, 2008, 20:23:17 »
ben artvinde aricilik yapıyorum. önlisans arıcılık mezunuyum. artvinde yada doguda arıcılık yapsan kafkas ırkını öneririm. ancak istanbulda yapmak istiyorsun . buranin iklimine uygun italyan yada korniol ırkı olabilir. yada bunların melezleri. çevrende arıcılk yapan biri varsa en az 20 yıllık arı geçmişi olan arılari olan birinden den temin etmen daha dogru olur. bulundugun yerin iklime adapte olan ari o bolgenin en ii arisidir. hiç olmasa kaybın en az olur. basarılar

Çevrimdışı zorbiri

• Boş Petek
  • Yer: ANKARA
« Yanıtla #2 : Ekim 21, 2008, 02:04:17 »
Türkiyenin neresinde arıcılık yaparsan yap kafkastan vazgeçme  ;)
ARICILIKTA İMKANSIZ YOKTUR, YETERKİ DÜŞÜNÜN...

Çevrimdışı reis45

• Larva
  • **
« Yanıtla #3 : Ekim 22, 2008, 12:06:00 »
sayın zorbeyi bu iddalı savınız,egenin batısında yazın 40c yi aşan sıcaklarda ve kışın rutubetli iklimde .en üstün performansı verecek arı ırkı,kafkas arısı iddanız bilimsel bir verimi.lütfen bunu biraz daha geniş bir şekilde açıklama yaparmısınız.saygı ve sevgiler...

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #4 : Ekim 22, 2008, 12:37:14 »
Sayın Acemi_Arıcı,

Sizin bölgenizde Şile-Gebze hattında özellikle köylerde arıcılık yoğun olarak yapılıyor. Artvinli arkadaşın belirttiği gibi o yöreden yerleşik arıcılık yapanlardan arı alırsanız, sıkıntısız bir tercih yapmış olursunuz.

Kafkas bal stoklama açısından diğer ırklara göre avantajlı gözüküyor fakat Marmara Bölgesi şartlarında yoğun kış kayıpları veriyor.

Sebebi bal döneminde yavru faaliyetini diğer ırklara göre aşırı azaltıyor, sonbaharda erkenden kışlama pozisyonuna geçiyor yeteri kadar yavru yapmıyor. Sonbaharda diğer ırklardan arı takviyesi yapılmazsa, genelde kışı nüfus azlığından dolayı kışı çıkartamıyor. Kafkasın bal stoklama özelliğinden yararlanmak isteyen arkadaşlar, çok yavru atan ırklardan Kafkasa takviye yaparak bölgemizde başarılı olabiliyor.

Bu bahsettiğim husus Marmara Bölgesi için geçerli, bütün arılarını Kafkasa çevirip de, ben ne yaptım diye kafasını duvara vuran çok arıcı arkadaşımız var.

Çevrimdışı zorbiri

• Boş Petek
« Yanıtla #5 : Ekim 23, 2008, 02:49:10 »
Ben öncelikle şunu söylemek istiyorum, benim kafamdaki arıcılık daima gezgin arıcılıktır ve doğru olan profosyenel olan budur ve yorumlarım hep bu yöndedir, kafkas ırkını tavsiye etmemde bu yüzdendir.

arıbeyi arkadaşımında belittiği gibi bal toplamada daha başarılıdırlar, bunun nedeni ise daha uzun labriyuma(dil) sahip olmalarıdır daha fazla çiçekten faydalanabilirler, polen toplamadada oldukça başarılıdırlar ve hırçın değillerdir. kışlama zamanında yavru atma olayınada katılmıyorum, sanırım buda göresel bir olay olabilir, benim bildiğim kışa girerken erkek arı popilasyonu artar ki kovan sıcaklığı artsın erken ilkbahardada erkek arıları kovandan atıp öldürerek yeni sezona girerler, yani akıllı arılardır:)

selamlar
zorbiri

Çevrimdışı ACEMİ_ARICI

• Boş Petek
Ynt: KAFAM KARIŞTI ARKADAŞLAR.
« Yanıtla #6 : Ekim 23, 2008, 13:54:43 »
    ::)     DEĞERLİ ARICI ARKADAŞLARIM.BENİM KAFAM ZATEN KARIŞIKTI.SİZİN CEVAPLARINIZLA İYİCE KARIŞTI.LÜTFEN KONU HAKKINDA CİDDİ BİR CEVAP İSTİYORUM.BANA EN MANTIKLISI ÇEVREMDEKİ ARICILARDAN ARI ALMAK GELDİ.AMA MERA KISITLI.BU ALANI EN İYİ ŞEKİLDE KULLANACAK ARI TÜRÜNE İHTİYACIM VAR.NE YAPMALIYIM SAYIN PUPA.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #7 : Ekim 23, 2008, 23:53:49 »
Zorbiri,

Yanılmıyorsam 2004 yılında II. Tarım Şurasında Türkiye Arıcılık Sorunları ve Çözüm Yolları raporunda, Kafkas Irkının Akdeniz, Ege ve Marmara Bölgesinde başarısız olduğu, üretim arısı olarak bu bölgelere satışının yasaklanması gerektiği yazıyordu. Bu devletin resmi raporlarına girmiş bir sonuç.

Yüksek rakımlarda kendi bölge şartlarında oldukça başarılı bir arıdır, dünya çapında ekonomik değeri yüksek ırklardan birisidir buna kimsenin itirazı yok.

Yazınızda dikkatimi çeken başka bir husus, kışa girerken erkek popülasyonu artışı olduğu bunun sebebinin de kovan sıcaklığını artırmak olduğu şeklindeki ifade.

Kışa girerken tam tersi erkek popülasyonu azaltılıyor, ayrıca erkek arıların ısı yayma özelliği yok. Eğer bir kovanda sadece erkek arı varsa, işçi arı yoksa erkek arılar birbirlerini ısıtamıyor ve soğuk mevsimde ölüyor. (Kaynak, 19 Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi Ders Kitabı, Balarısı, Doç. Dr. Ahmet Güler)

Acemi Arıcı kardeşim, sana yakın olan arıcılardan  alırsan, kendi bölgeni tanıyan ve o iklim çevre şartlarına adapte olmuş arı almış olursun.

Çevrimdışı zorbiri

• Boş Petek
« Yanıtla #8 : Ekim 24, 2008, 00:08:26 »
Erkek arı için yazdığım yazı ters olmuş bu yorumum yanlış olduğunu sen söylediğinde fark ettim özürdilerim ancak burada vurgulamak istediğim arının akıllıca davrandığını göstermekti, kışa girerken kovandan atarlar ısı için, erken ilkbahardada çifleşmeye karşı çogalırlar doğrusu böyle olacalktı, tekrardan özür... ancak gezginci arıcılık için hala kafkas arı ırkını tercih ettiğimi söylemek isterim tabi benim fizibilitem bu yöndeydi bunu burada uzun uzun anlatmak zor olur kısaca şöyle bir yol çizebilirim
1- marmaris kışlama
2-Egede tercih edilen bir flora
3-iç anadolu yaylaları
4-trakya ayçiçek
5- tekrar ege (pamuk)
6-marmaris kışlama
 ve bu yol haritası içinde kafkas ırkı.
bunun için de en kötü ırk kafkasmıdır değilmidir
ben bu arıyı gözümde çokmu büyütmüşüm

slmlar
zorbiri

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #9 : Ekim 24, 2008, 22:45:08 »
Fizibilite ile sahadaki çalışmaların en uyuşmadığı alanın arıcılık olduğunu anladığınızda inşallah çok geç olmaz...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı fatihsofular

• Boş Petek
  • Yer: sakarya pamukova
  • Kovan Sayısı: 6
« Yanıtla #10 : Temmuz 17, 2014, 10:48:27 »
Merhaba bende sakarya pamukovada aricilik yapmaya calisiyorum 6-7adet kovanim var ve 4aylik ariciyim1kovan diye aldim bukadar oldu cevremdekiler iyi gittigimi soyluyorlar bende bu irk konusundabiraz dusunceliyim ben burda cevremde arisi iyi denilen birinden aldim memnunumda ama kafkasi cok merak ediyorumacaba pamukovada olurmu seneye 2ana getirip denemek istiyorum

Çevrimdışı Hakan TURNA

• Ana Arı
  • Yer: Arılık>>BURSA-Nilüfer-Tahtalı Köyü(mahallesi)
  • Öğretmen
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 35
« Yanıtla #11 : Temmuz 17, 2014, 10:53:47 »
Merhaba bende sakarya pamukovada aricilik yapmaya calisiyorum 6-7adet kovanim var ve 4aylik ariciyim1kovan diye aldim bukadar oldu cevremdekiler iyi gittigimi soyluyorlar bende bu irk konusundabiraz dusunceliyim ben burda cevremde arisi iyi denilen birinden aldim memnunumda ama kafkasi cok merak ediyorumacaba pamukovada olurmu seneye 2ana getirip denemek istiyorum
**En güzelini yapmışsınız, en iyi arı bulunduğunuz çevreye uyumlu olan yerli arıdır.Irklara takılmayın derim.
http://www.balcihoca.com

hturna7@hotmail.com

Çevrimdışı Kadir ÇAKIR

• Çile çekilmeden rahatlığa kavuşulamaz...
  • Ana Arı
  • Yer: Kayseri
  • Arının evini yıkan, balın tatlılığıdır.
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10 Kovan, 3 Çiftleştirme Kutusu
  • Rakım: 1071
« Yanıtla #12 : Temmuz 17, 2014, 10:55:59 »
Yeni başlayanların ırk konusuna takılmaması gerekir.

Çevrimdışı İsmail Bayındır

• ismail
  • Ana Arı
  • Yer: Çanakkale/Çan
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #13 : Temmuz 18, 2014, 00:31:52 »
Yeni başlayanların ırk konusuna takılmaması gerekir.
Haklısın Kadir; genelde arıcılığa yeni merak salmış, yeni başlamış(bende dahil) acemilerin büyük bir çoğunluğunun kafaya taktıkları ilk konuların başında geliyor arı ırkı meselesi.

Sevgili Fatih Sofular; öncelikle hayırlı olsun hoş geldin diyelim. Irk konusunu kafana hiiiiç takma. En iyi ırk, kendi bölgene en uyumlu ırktır. Forumda da bilgiler mebcuttur, çevrendeki arıcılardan da bilgi alarak yörenizdeki yerli arı ırklarını tespit edip onlar ile çalışmak en doğrusu olur.

Forumdaki koloni yönetimini ( https://www.aricilik.gen.tr/index.php?topic=3836. ) dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.
"ya olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol"

şehitler diyarı Çanakkale'den selamlar

534 776 9733