Bağ, Bahçe ve Çiftliklerimiz > Sebze Yetiştiriciliği

Var Mı Böyle Bir Evi Olan?

(1/5) > >>

Ali Varol:


Var mı böyle bir evi olan?

Bu evi eli testere, çekiç tutabilen herkes yapabilir. Hele hele çıta çakarken eli çivi, çekiç tutmaya alışmış olan arıcılarımız zaten yapabilir. Büyükleri ticaret içindir, onlara örtü altı, sera, camekân denir. Ama bu küçükleri hane halkının ihtiyaçları içindir. Bizim buralarda biraz becerikli olan komşularımız evlerinin önü uygun ise, güneş görüyorsa birer tane yapmışlar. Kimisi de tünel şeklinde yapmış. İçinde kış boyunca tere, roka, marul, maydanoz, dereotu, reyhan, yeşil soğan hatta bazıları domates yetiştirip, faydalanıyorlar.

Kendi yetiştirdikleri sebzelerin evin ekonomik durumuna bir katkısı yanında, her an el altında taze sebze bulunması çok işe yarıyor.

Başka bir önemli husus, seracılar sebzelere hangi ilaçları, hangi gübreleri atıyor? Böcek öldürücü ilaç atıldı mı, bekleme süresine uyuldu mu? Sebzelerde ilaç kalıntısı olabilir mi?
Bunlara benzer bazı sorular kafalarını rahatsız etmeden iç rahatlığı ile sebzelerini tüketebiliyorlar.

Benim daha yok. Ama yapmayı düşünüyorum.

Var mı içinizde böyle bir evi olan? Yapılsa nasıl olur? İçinde başka neler yetiştirilebilir?

HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN:
Ali abi çatı kısmı izole edilip gölgelenirse ve havalandırması da ii yapılabilirse bence çok güzel bal süzme çadırı olur
 :)

Ali Varol:
Aman arkadaşım ne diyorsun sen? Bu ev plastikten. Kışın bile içi sıcak olur. Bal yazın sıkılır değil mi? Yazın adam pişer bunun içinde.

A. Ziya Akacık (esem48):

--- Alıntı yapılan: HÜSEYİN AVNİ ÖZCAN - Ocak 13, 2011, 16:31:55 ---Ali abi çatı kısmı izole edilip gölgelenirse ve havalandırması da ii yapılabilirse bence çok güzel bal süzme çadırı olur
 :)

--- Alıntı sonu ---
aklın arıda ve balda:)) sen dediğin gibi iflah olmaz bi hastalığa yakalanmışsın kurtulacağa da benzemiyorsun

hatkobi:
 Güzel nadide ( Seçkin, az bulunur ) çiçek serası olur.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git