ARICILIK EKİPMANLARI > Çiçektozu Toplama

POLEN TUZAĞI MALZEMESİ.

<< < (6/6)

Murat AKIN:
Sayın durmuş100:

Bende üç ayrı firmadan çiçek tozu sıyırma eleği var.
İkisini daha önce ölçmüştüm birisi 4,5 mm diğeri 4,8 mm gelmişti.

Son aldığım daha farklı ama onun delik çapını ölçmedim, onunda delik çapını yazarım.

Siz çiçek tozu sıyırma delikli eleğini kendiniz yaptığınıza göre:

Delikler çapaklı olmasın, kovana takarken çapaklı olabilecek yüzeyini yukarıya getirin.

Çapak temizleyeyim derken delikleri konik yapmayın.
yoksa konik delikte çiçek tozu sıyrılmaz hem arı sıkışır.

durmus100:

herkese  iyi  aksamlar  sonunda  bugun  kendim  yapmis  oldugum  polen  tuzzaginin  kontrol  edebildim  ogleden  sonra  yaklasik 2 saatligine  tuzagi  kapattim  yaklasik  yarim yemek  kasigi  kadar  polen  birikmisti. kullandigim  malzeme  4.8mm delik bacaklari  falan  kopmamisti.  bu  arada  kovanin  icindeki  nufus.  3 tane  acik  ve  kapali  cita  1tanede balli  polenli ari  su  anda  gelisim  hizina  girdi.  nasil  anlatsam  Halil BİLEN  beyin  koloni  yonetimi  yazisindaki   4 citalik  koloni  kadar  tarlacisida  yeni yeni  cogaliyor.. gelen  polen  buyuklukleride  fazla  degildi  uzum  cekirdeginin  yarisi  kadar  bile  degildi.. acaba  bu  benzetme  cok  mu  zor...  sonucta  bu  kolonide  sadece  deneme  amacli  yapmistim   koloni  buyuk  ve  guclu  olunca  dahada  cogalacaktir  belki..  bende  bu  hirsla  10  tane  kovani  keserim ve  montelerini  yaparim.  nasil  olsa  bosta  20 tane  kovan  var ;D ;)  herkes  bu  hizla  kovan  keseyim  derken  biraz  daha  dusunsun... 8) benim  burda  kovan  ucuz  elime  geciyor.  o yuzden  tanesine  15 tl  falan  veriyorum..  yani  aylik  harcligimla  20  kovan  alabiliyorum ;D, bu  arada  hic  bir  ustamiz  birsey  yazmadi   temel  petek    delikleriyle  polen  tuzagi  delikleriyle  arasindaki  iletisim  hakkinda  ve  bunlarin  standardi  falan  hakkinda..   en  degerki  bilginin  bunun  olduguna  inaniyorumda  ben....  herkese  su  anda  iyi  ogleden  sonralar. ben  geceyi  yasayacagim.  iyi  geceler.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git