Gönderen Konu: Muzaffer BEKMAN- BAL ARISI HASTALIKLARI-1952  (Okunma sayısı 4642 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
Muzaffer BEKMAN- BAL ARISI HASTALIKLARI-1952
« : Şubat 09, 2011, 16:04:01 »

Veteriner- Muallim

Muzaffer BEKMAN

Pendik Bakteriyoloji Ens. Sabık Mütehassıs Müdürü.
İstanbul Belediyesi Veteriner Müdürü

BAL ARISI HASTALIKLARI

Biricik Matbaası

ANKARA 1952

Her kitap için bir konu açmak gerekirmi ?.  Diye sordum öncelikle kendime.
Kitaplar elimizin altındaki bilgi kaynaklarının en güzeli bence. Bilinmeli ve korunmalılar. Bu yüzden bazı kitapları ve yazarlarını burada paylaşmak istedim. Zaman akıp giderken yıpranmış olmaları beni daha çok cezbediyor. Eski kitaplarda bulduklarım sadece bilgi değil. Yaşanmışlık kokuyorlar. Kimbilir kaç arıcı dokundu bu kitaba. Belkide bir kitaplıkta doldurdu günlerini.  Sonuç olarak 1952 yılından beri
insanlarla beraber. Bir ömür sayılır bizler için ki, kim bilir kaç ömüre şahitlik etmiş bu kitabın yaşı.

Evet. İçeriğine gelince. Arı ailesinin tanıtımı ve arının vücut yapısını gerçekten güzel anlatmış.Kendi dönemine göre değerlendirmekte fayda var. Yararlanılan yabancı kaynakları çok iyi bir şekilde aktarmış.Bu kitapta döneminin bilinen arıcılarını ve arıcılığa başlama hikayelrini bulmak ise ayrı bri zevk oldu benim için.

Arı hastalıklarını çokiyi işlemiş bence.  Ve döneminde Avrupadan Filistine kadar, arı hastalıklarının yayılmasına karşı alınan önlemleride yazmış. Hangi ülkede, hangi tarihli kanunla, hangi hastalıklara karşı önlem alındığını görünce gerçekten şaşırdım.

Bu kitabın yazarı

Sayın Muzaffer BEKMAN'I huzurlanızda saygı ile anıyorum.Kendisi ile ilgili net bir bilgi bulamadım. Bulunca onuda paylaşmak isterim sizlerle
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.