Gönderen Konu: Şeker Hastalarının Bal Tüketiminde Dikkat Etmesi Gerekenler  (Okunma sayısı 26723 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Zafer Yıldırım GİLDİROĞLU

• Zafer Yıldırım Gildiroğlu
  • Larva
  • **
  • Yer: adana
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Rakım: 250
Ynt: Şeker Hastalarının Bal Tüketiminde Dikkat Etmesi Gerekenler
« Yanıtla #15 : Temmuz 01, 2011, 10:30:18 »
Halil bey o zaman bu konuda sizde farklı bir bilgi var,lütfen açıklayında rahatlayalım.
YÜZDE ISRAR ETME DOKSAN DA OLUR
İNSAN DEDİĞİNDE NOKSANDA OLUR
SAKIN BÜYÜKLENME ELDE NELER VAR
BİR BEN VARIM DEME YOKSANDA OLUR                                               HZ.MEVLANA

Çevrimdışı Fethi H

• Moderator
  • İşçi Arı
  • Yer: Marmaris
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5-
  • Rakım: 40
« Yanıtla #16 : Temmuz 01, 2011, 15:55:17 »
Halil Bey,
Halk dilinde yazmaya çalıştık anlaşılabilir olsun diye...

Önce sizin bilginizi yoklamalı ki ona göre ayrıntıya gireyim.
1. İnsülin ne işe yarar?
2. Glukagon nedir?
3. Kan şekeri düzeyi neden önemlidir?
4. Glukoz biyokimyası
5. Damarların yapısı
6. Reseptör
7. Karbonhidrat metebolizması

gibi soru ve konulara yanıt veremiyorsanız size özel bir diabet anlatmak lazım, ha cevabınız varsa zaten anlatmaya gerek yok biliyorsunuz demektir.
Halk içinde yukarıda yazılanlar yeter, yani "şeker hastalarında bal zararlıdır"
Halil Bey demişki "Daha önce bu forumda aslında tıp eğitimi alan büyüklerimiz olmasına rağmen konuyu yazmıştım ama istediğimiz şudur ki bu konunun uzmanları tarafından keşke Endokrin uzmanımız olsa da bu konuyu yazsa..."
Her tıp doktoru bu konuyu iyi bilir, endokrin uzmanına gerek yok.

Zafer Bey'in dediği gibi....sizde bir şey var ama ...bekleyip görelim..
F e t h i   H

Çevrimdışı Şerif KüçükMehmet

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Gümülcine
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 20
« Yanıtla #17 : Temmuz 01, 2011, 18:41:24 »
Diyabet hastası olanlar için şeker yada bal  farketmez, ikiside kan şekerini yukarı fırlatır, ancak tip-2 diyabet oluşumunu doğrudan bal ile ilişkilendirmek yanlış olur. Genetiksel faktörler ve yaşam tarzı en önemli etkenlerdendir hastalık olusumunda. Yani "bal yedim de şeker hastası oldum" demek için durumun iyice bir araştırılması lazım.

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 290
« Yanıtla #18 : Temmuz 01, 2011, 19:08:53 »
Diyabet hastası olanlar için şeker yada bal  farketmez, ikiside kan şekerini yukarı fırlatır, ancak tip-2 diyabet oluşumunu doğrudan bal ile ilişkilendirmek yanlış olur. Genetiksel faktörler ve yaşam tarzı en önemli etkenlerdendir hastalık olusumunda. Yani "bal yedim de şeker hastası oldum" demek için durumun iyice bir araştırılması lazım.
Şerif bey, bahse konu olan balın şeker hastalığına yol açması değil, şeker hastalarının bal yediğindeki etkileridir.

Bu konuda daha önceki iletilerde, mesleği tıp doktorluğu olan arkadaşlar görüşlerini aktardı.

Konuyu, bilgisi olmayan sıradan kişilerin anlıyacağı bir şekilde, varsa paylaşımlarınızı  bekliyoruz.
http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #19 : Temmuz 01, 2011, 21:33:50 »
Benim yazdıklarım bu forumda hala vardır...

Konuyu da hakiki balı şeker hastalarına öneren kendini bilmezlere yönelik yazmıştım...

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Hasan ŞEN

• Pupa
  • Yer: Bursa
  • Hamdım, piştim, yandım.
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 100 civarı
  • Rakım: 198
« Yanıtla #20 : Temmuz 01, 2011, 21:50:05 »
sizin için endokrin uzmanı bir hocama bu konuyla ilgili mail attım bakalım cevap verecek mi?
Bilmediğini öğren, bildiğini paylaş.
Arıcılık bir hastalıktır, Mevla şifasını vermesin.

Çevrimdışı Bekir ARSAN

• BEKİR ARSAN
  • Ana Arı
  • Yer: BANDIRMA
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #21 : Temmuz 01, 2011, 21:57:40 »
tamda oraya geldik rahmetli babam şeker hastasıydı ilk zamanlar idare ediyorduk sonraları nerden cıktı bilmiyorum ama babam başladı balın  şekere zararı yok deyip bal yemeye kısa zamanda ünsülüne gecti ve 6 ay gibi  cok kısa bir zaman sonra pankriyas başı tümörü  ve ardından iki ameliyat 59 günde  fefat etti mekanı cennet olsun bal şeker hastalarına yaramaz mış öyrendik sonra selamlar
BEKİR ARSAN  BANDIRMA BEZİRCİ KÖYÜ
DT 03.07.1965   
0Rh +
 beklenen    gün gelicekse cekilenler kutsaldır

Çevrimdışı Hasan ŞEN

• Pupa
  • Yer: Bursa
  • Hamdım, piştim, yandım.
  • Kovan Sayısı: 100 civarı
  • Rakım: 198
« Yanıtla #22 : Temmuz 01, 2011, 22:08:07 »
geçen seneki Antalyada yapılan arıcılık konferansına gittim ve de üniversite arkadaşımda kaldım bir hafta.  kendisi 5sene önce şeker komasına girmiş ve günde üç defa insülin kullanıyor. giderken bal götürmüştüm hergün bir kaşık yemek kaydıyla üç ay sonrasında insülini 2öğüne düşürdü. bu bal her şeker hastasına yaramıyor yada tesadüf gelene  yarıyor galiba. bu arada babanıza Allah rahmet eylesin.
Bilmediğini öğren, bildiğini paylaş.
Arıcılık bir hastalıktır, Mevla şifasını vermesin.

Çevrimdışı Önder BOSTANCI

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara - Ortabereket
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 16
  • Rakım: 1105
« Yanıtla #23 : Temmuz 01, 2011, 22:32:12 »
Bekir Bey, senin de düzenli olarak kontrol yaptırdığını umuyorum. Aman ihmal etme...
Hayvan yularından, adam sözünden tutulur.

Çevrimdışı Bekir ARSAN

• BEKİR ARSAN
  • Ana Arı
  • Yer: BANDIRMA
« Yanıtla #24 : Temmuz 01, 2011, 22:33:52 »
uyarı icin teşekkürler yok şükür ama baktırıyorum sağol
BEKİR ARSAN  BANDIRMA BEZİRCİ KÖYÜ
DT 03.07.1965   
0Rh +
 beklenen    gün gelicekse cekilenler kutsaldır

Çevrimdışı arıcı-yavuz

• Pupa
  • Yer: Kastamonu
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 980-
« Yanıtla #25 : Temmuz 02, 2011, 01:58:24 »
    Herkese selam;En baştan benim ürettiğim bal diye ayırım yapmadan bir şey paylaşacağım.Her sene benden bal satın alan bir şeker hastası tanıdığım var.Balı tüketmeye başlamadan tahlil yaptırdı,zaten kendisi de bilinçli şeker hastası bende az yemesi konusunda uyarı da yaptım. Onbeş  gün sonra Balı yedikten sonra da yaptırdığı tahilde sonuçların  iyi yönde değiştiğini kendisinden dinledim. Bir zamanlar kollestrol hastalarına yumurta tüketimini yasaklayıp daha sonra aşırı olmamak kaydıyla serbest bırakıp yumurtanın itibarını iade etmişti ünlü kalp doktoru.Balın da akibeti iade-i itibarını geri vermek olabilir mi acaba ..
Yuvasız Kuşa Bile Dal Verip Yuva Kurduran Rabbim...Hakkımızda En Hayırlısı Neyse Bizlere de Onu Nasip Eyle. .

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #26 : Temmuz 02, 2011, 02:22:47 »
Mehmet Gençünal abim, elimden geldiğince kabaca anlatayım.
Şeker hastalarının bal tüketmesi sonucu kandaki şeker oranı, yenilen miktara bağlı olarak, normalden daha yüksek seviyelere çıkar ve uzun süre yüksek seviyelerde kalır. Kan şekerinin uzun süreli olarak yüksek olması sonucunda, özellikle damarlarda (kılcal ve orta büyüklükteki) bir takım komplikasyonlar meydana gelir.

*** KIlcal ve küçük çaplı damarlardaki hasar sonucunda oluşan rahatsızlıklar ve sinirlere bağlı olanlar
1.Gözde retinada bozulma ve buna bağlı görme kaybı veya katarakt oluşması.
       2. Böbrek yetmezliği
       3. Diyabetik nöropati denilen, sinir uçlarında bozulmalar oluşur ve hasta ağrı sızı hissetmez, örneğin kalp krizi geçirdiğini bile fark etmeyebilir veya ayaktaki derin yaralar acı vermez hastaya.
       4. Otonom sinir sistemine bağlı olarak ani tansiyon düşmesi veya mide ve bağırsak hareketlerinde yavaşlama.
       5. Ayakta oluşan derin,iltihaplı, zor kapanan yada kapanmayan yaralar.

*** Orta büyüklükteki damarlara bağlı olarak ise
      1. Kalpteki koroner damar rahatsızlıkları ( daralma ve bunun getirdiği kalp krizi)
      2.Beyin damarlarında tıkanıklık
      3. Bacaklardaki damarlarda tıkanıklık ve bunun getirdiği yürüme zorluğu ( hasta 150-200mt de dınlenme ihtıyacı hisseder).

Bu belirtılen rahatsızlıklar kronik, kan şekeri seviyesine dikkat etmeyen şeker hastalarında  10-15 yılda görülebilir.

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #27 : Temmuz 02, 2011, 02:48:07 »
tamda oraya geldik rahmetli babam şeker hastasıydı ilk zamanlar idare ediyorduk sonraları nerden cıktı bilmiyorum ama babam başladı balın  şekere zararı yok deyip bal yemeye kısa zamanda ünsülüne gecti ve 6 ay gibi  cok kısa bir zaman sonra pankriyas başı tümörü  ve ardından iki ameliyat 59 günde  fefat etti mekanı cennet olsun bal şeker hastalarına yaramaz mış öyrendik sonra selamlar

Sayın Bekir Arsan, öncelikle başın sağolsun demek isterim, ancak hem seni  hemde forum üyelerini bilgilendirmek açısından  bu durum hakkında birki şey söylemek istiyorum.
Pankreas ınsulin, glukagon gibi hormonların dışında bazı enzımler de salgılar. Bu enzımler yedığimiz yemeklerdeki yağ ve proteınleri parçalamaya yarar.
Bazı durumlarda, pankreas başında tümör oluşması nedeniyle pankreası 12parmak bağırsağına bağlayan kanal tıkanır ve pankreasın ürettiği enzimler dışarı atılamıyarak pankreasın zarar görmesine ve insülin salgılanamamasına yol açar ve bir anda dışardan ınsülin alma ihtiyacı doğar. Babanızın daha önceden  şeker hastası olması nedeniyle bu durum gözden kaçmış olabilir ve babanızın, yediği baldan dolayı insüline geçmiş olması algısını sizde yaratmış olabilir. Saygılar.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #28 : Temmuz 02, 2011, 08:51:23 »
Bir kısım arıcı ve tüketici arkadaşlarımız arasında, şeker hastalığı konusunda "bal"a itibar kazandırma çabası var.

Forumda da buna benzer mesajlar bulabilirsiniz.

Arkadaşlar şunu hiç unutmayalım, balın içeriğinin yüzde 75-80 arasındaki kısmı zaten şekerlerden oluşuyor.

Sofradaki çay şekerinden farkı, doğal olarak bitkilerden doğrudan toplanmış olması.

Ağacın özünden meyveyi tatlandıran yapı, çiçeğin içinden de bunu nektar olarak akıtıyor.

Şeker hastalığının çok çeşitleri var.

Eğer baklava, reçel gibi tatlılar yendiğinde, kan şekeri çok hızlı bir şekilde yükseliyor ve hastayı sıkıntaya sokuyorsa "KESİNLİKLE BAL YEDİĞİ ZAMAN DA AYNI SONUÇ ORTAYA ÇIKAR"

Bunu en iyi Halil Bilen bilir çünkü ailesinde genetik olarak epey bir şeker hastası var.

Günlük azar azar şekerli gıda tüketilmesine izin verilen düzeyde hastalar varsa, bunların aynı oranda çay şekeri yerine bal tüketmeleri, şeker ihtiyacını baldan karşılamaları önerilebilir.

Ki, zaten sağlıklı insanların da, şeker ihtiyacını doğal şekerlerden karşılamasını hep tavsiye ediyoruz.

İnternette, koşan şekerler, yürüyen şekerler, tırmanan şekerler şeklinde bir araştırma yaparsanız, konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Örneğin:

http://www.revir.com/v01/pages/p15/1188/287115.shtml

Benim de babam şeker hastası ve şekerin 400 civarına çıktığı zamanlar oluyor.

Sebebi yediği gıdalara dikkat etmemesi, doktorun sürekli uyarmasına rağmen çaktırmadan bal yemesi.

Çevrimdışı Türkoğlu

• İşçi Arı
« Yanıtla #29 : Temmuz 02, 2011, 09:26:28 »
Babam da şeker hastası geçenlerde şekeri 705'e çıktı acile zor yetiştirdik şimdi çok şükür iyi, bu zamana kadar biz

de bal şeker hastasına bir şey yapmaz diye biliyorduk meğerse yanlışmış çoğu kişi bal şeker hastasına bir şey

yapmaz diye biliyor,milletimizin bu konu da bilinçlendirilmesi lazım.