Gönderen Konu: EŞEK ARILARI  (Okunma sayısı 5909 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ümmetkapucu

• Günlük Yumurta
  • *
EŞEK ARILARI
« : Ağustos 27, 2008, 22:46:37 »
BU SENE YÖREMİZDE ÇOK FAZLA

BEN,
ZEHİRLİ KIYMA
FARE YAPIŞTIRICILI TAVUK CİĞERİ
VE EN SON DEMİR SİNEKLİK

DENEMELERİYLE MÜCADALE EDİYORUM

SAYIN ARKADAŞLAR DAHA ETKİLİ MÜCADELELER YOKMU

İNTERNETTE EN ETKİLİ MÜCADELE YUVASINI BOZMAK DENİYOR. BURDA BAZI ARKADAŞLAR GECEK 10-11 Gİ.İ GİDİP YUVALARINA ÖNCE RAİD ÇUBUKLU ONANINDAN, AKABİNDE NAFTALİN PÜSKÜSTÜYORLAR. İYİ AMA KAÇ TANESİNİ YOK EDECEKSİN, YA ARAZİDE OLANLAR YANİ DEVDE KULAK MİSALİ..

BEN GECENLERDE BU FARE YAPIŞTIRICISI İLE CİĞERİ DENEDİM...
10 DAKİKADA 15 TANE..
İŞTE TAMAM DEDİM. AMA NE GÖREYİM ERTESİ GÜN BEĞENMEDİLER..

YALNIŞ BİRŞE SONRAKİ GÜNLERDE DİKKATİMİ ÇEKTİ. YOLDA UFAK BİR HAYVANCIK LEFİ, ONUN BAŞINA 5-6 TANE EŞEK ARISI TOPLANMIŞ. HAAA... TAM FIRSAT DEDİM KARARINCA LEŞE FARE YAPIŞTIRICISI AKTARDIM..

BELKİ BU OLUR.. YANİ ONLARA ÖNCE YEM VERECEKSİN.. HİÇ HUYLANDIRMADAN SONRA BU LEŞİ YAPIŞTIRICI BULAŞTIRACAKSIN..

BELKİ BİR HOCA ARICI ARKADAŞIN ÖNERDİĞİ NEGUVAN İSİMLİ TOZ ZEHİRDEN ÜZERİNE ARILAR DOLAŞIRKEN, YANİ YEMİ YUTMUŞKEN  VEYA MÜMKÜNSE YEMİ HAZIRLARKEN ATACAKSIN.. Kİİİ BUNU TAM BAŞARAMADIM. AMA BUNUN EN BÜYÜK AVANTAJI BU ZEHİRLİ YEMİ ALAN EŞEK ARISI BUNU HEM KENDİNİ YİYİOR VE ÖLÜYOR... KENDİSİ YEMESSE YUVASINA GÖTÜRÜYOR.. ODAHA GÜZEL YAVRULARINA YEDİRİP ÖLDÜRÜYOR.. YANİ YUVALARINI KÖKTEN TEMİZLEMİŞ OLUYORUZ...

AMA DEDİĞİM GİBİ HALA MÜCADELE EDİYORUM..

DEĞERLİ ARKADAŞLARIMDAN DAHA ETKİLİ MÜCADELE ETMEK İÇİN FİKİR İSTİYORUM..

SAYGILAR

Çevrimdışı Orhan ÖNDER

• Larva
  • **
  • Yer: Havza
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 700
Ynt: EŞEK ARILARI
« Yanıtla #1 : Ağustos 28, 2008, 11:38:08 »
    Ümmet bey
   Sanırım temmuz sonlarıydı kovanlarım acayip eşek arısı saldırısına uğramıştı.Dört beş gün arılara uğrayamadım ,ne göreyim.Dört çıtalık bölme kovanımın direncini kırmışlar,bekçiler işi bırakmış,kovanın içinde abartısız %5-10 civarı sarıca eşek arısı ,kovan çnünde biraz eşek arısı ölüleri,fakat hiç bal arısı ölüsü görmedim.Hemen girişleri daralttım.Girmeye çalışanları tek tek öldürmeye çalıştım ölülerin bir kaçı uçma deliğine yakın bıraktım.İçindekileri detek tek öldürüdüm.Bir kaç  gün içinde kovan kendine geldi,direnç kazandı.Ha bu arada ana arı aylak aylak dolaştı yumurta atmadı bu günlerde.Benim 20 civarı kovanım vardı 3 yere basit tuzak kurdum.Kapağı şeffaf yoğurt kabına şerbet koydum ,yanlardan kalemle deldim kovanların yakınına birini üzerine koydum.Bir hafta kadar uygulamada binlerce eşek arısı telef oldu.Şerbete yandan giren eşek arısı kapak şeffaf olduğundan tavana hücum ediyor çabalayıp yorulup şerbete düşüyor.Bal arıları önceler hiç rağbet etmedi,o zamanlar bol nektar akışı vardı.Eşek arıları zamanla azaldı.Şu an tek pat uğrayan oluyor.Tuzakları kaldırdım.Çünkü  nektar kesilince bal arıları girmeye başlamıştı.Ha bu arada 10 civarı kovanı olan 100 metre yakınımda olan komşum  benim mücadeleden 20 gün sonra dert yanmaya başladı ,silahlarımı ona verdim.Ne yapttı bilmiyorum.Aklıma takılan komşumun arılara saldırıyolar benimkilere saldırmıyorlar.Acaba benim arılıkta zaiyat fazla verince cephemi değiştirdiler.Bu hafta sonu gittiğimde komşumunkilerede bakacağım ne alemde.
    Kolay gelsin

Çevrimdışı Saitışık

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #2 : Ağustos 28, 2008, 12:42:04 »
Eşek arılarına verilecek şerbet önce kapalı pet şişede 2-3 gün güneş altında bekletilip ekşitilirse bal arılarına cazip gelmiyormuş.5-10 adet küçük pet şişelere ekşimiş şerbetlerden biraz biraz koyup uygun yerlere bırakıyorum.Şerbet için içeri giren arı dışarı çıkamıyor ve pet şişede ölüyor.

hasgul

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Ağustos 30, 2008, 22:46:30 »
Arkadaşlar merhaba mevsim tam eşek arılarıyla mücadele zamanıdır

kesin ve garanti çözüm önerisi büyük veya küçük baş hayvanların karaciğerini sakatatçıdan alın bir santim aralıklarla maket bıçağıyla çizin(kesin)kesik çizgilerin kenarına halk arasında DDT diye tabir edilen toz ilaçtan bir miktar sürün kestiğiniz yerden parça koparmak isteyen yabani arılar ilaçla temas edip yuvasına gidecektir yuvayı imha edcektir

not hazırladığınız ilaçlı kara ciğeri lütfen yüksek bir yere koyun birde arı kovanlarından çok uzak bir mesafede bu işi yapın