Gönderen Konu: Mum Güvesi Yaşam Döngüsü ve Mücadelesi  (Okunma sayısı 113351 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı HAKAN İNANÇ

• Ana Arı
  • Yer: kayseri-tomarza
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 20-25 arası
  • Rakım: Erciyes e yakın.
Ynt: Mum Güvesi Yaşam Döngüsü ve Mücadelesi
« Yanıtla #300 : Ekim 05, 2016, 20:49:15 »
Dondurucu da durmuş muydu bu petekler?
Benimde başıma geldi bende tekrar dondurucu da 2 gün bekletip temizliyorum.
Gönül kazanmak istiyorsan, sevgi tohumu ek. Cenneti kazanmak istiyorsan, yollara diken serpmekten vazgeç.!
MEVLANA

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 140
  • Rakım: 240
« Yanıtla #301 : Ekim 05, 2016, 20:55:18 »
geçen senenin temiz petekleri,doncurucudan çıkarıp ılıdıktan sonra arıya veriyordum,sağım yaptıktan sonra açıkrenk olduğu ve müşteriler tüm çerçeve istedikleri için şeffaf poşette sıkıcaca ambalajlayıp vitrinde bıraktım iki günsonra naylonun içinde güve kurdunu gördüm,hangi ara girdi yumutladı akıl karı değil..

Çevrimdışı vahdettin

• Pupa
  • Yer: NEVŞEHİR
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #302 : Ekim 07, 2016, 14:32:06 »
sayın ismail akyüz bu güve kelebeği sizin ambalajladığınız peteğe dışarıdan girmiyor O güveler ballı peteklerden meydana geliyor örneğin ballı vede tam sırlı peteğin bazı gözeneklerde arı  önçe yarıya kadar polen koyuyor üzerine bal dolduruyor bu güveler O polenden meydana geliyor  ayrıça bir petekde polen varsa vede dondurucuda değil ise ona mutlaka güve gelir mum güvesi petkler  5 dondurucuda bekletildi sonra çıkarılıp hava almayacak şekilde ballıklara koyup aralarını gasteleyip tamamen kapattınız bu peteklere belli birsüre sonra yine güve düşüyor sık sık kontrol etmek gerekiyor kardeşim  dışarıdan gelmiyor peteklerin içindeki polenden meydana geliyor hic polen olmayan boş peteğe asla güve düşmez deneyin bakın.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
« Yanıtla #303 : Ekim 09, 2016, 20:50:31 »
çok teşekür ederim fikriniz beni aydınlattı,artık ballı petekleri soğutucuda bir günbekletip öyle deniyeceğim.. mum güvesi arıcılık için büyük birtehdit..

Çevrimdışı ahmet hafızoglu

• Boş Petek
  • Yer: tuzla itanbul
  • Kovan Sayısı: yok
« Yanıtla #304 : Ağustos 27, 2017, 07:59:56 »
Arıcı

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 750-850
« Yanıtla #305 : Eylül 21, 2017, 10:58:40 »
Arıcı arkadaşlar konuyu baştan sonra yan bilgilerinde hemen hemen hepsini detaylı olarak okuyarak geldim. Aydınlanmasında çok faydalı olacak bazı konular var.

1. Mum güvesine önlem için önem verilen noktalardan birisi peteklerin hava akımının olacağı şekilde muhafaza edilmesi. Halil Hocanın yazdıklarında bu uygulamayla ilgili bir bilgi yok. Bu uygulamanın iyi olacağı vurgulanmış. Nedeni nedir ? Hava akımının olmasının hangi etkiyi doğuruyor da o etki güvelerin yaşam koşullarını olumsuz etkiliyor ?

2.
Ama, MKA tekniği su yerine sirke ile uygulanırsa çok güzel olur.

Halil Hocamızın. 7. Sayfanın ortasındaki mesajı.  Bu mesajda ki MKA tekniği nedir ?

3.
imkanlarım kısıtlı olduğu için arayış içindeyim.
 geçen sene 3x10 cm mukavvalara formik emdirip ikişerli poşetlemiş ve arılıkta katlarda korumuştum.
bu baharda işlemeye başladılar.

Sondan bir önceki mesaj 14. sayfa. Sayın İdris Özdemir formik asiti mukavvaya emdirip kullanmış. Yaratıcı bir yöntem. Bu yöntem etkili olur mu ? İdris Bey kullandığınız teknik çok merak uyandırıcı sonuç ne oldu lütfen paylaşır mısınız ?

4.
Bir kaç gün evvel Çanakkale ye yer bakmaya gittik. Bu vesile ile de Numan Bey ile tanıştık, balından tattım muhabbeti kadar tatlı olmasa da çok güzeldi. Orada tanıştığımiz arıcı abi peteklere formik asit püskurttüğünü anlattı, tek tek. Elleri de asitten yanmıştı.

Petekleri bir şekilde asitlesek polenlere etkisi ne olabilir?

15. Sayfanın ilk mesajı. Bilge Karabay'ın mesajı çok ilgi çekici. Acaba bu işlem varroa içinde faydalı olur mu ?

5.
idris bey formik asit % 65 buharlaştığı zaman aşağı çöker

formik asit % 85 buharlaştığı zaman yukarı çıkar.

sizin uygulamanızda 3 katı doldurdum en üste % 85 i fulledim diyorsunuz.

o formiğin peteklere en ufak teması olmamıştır muhtemelen.

Alper Demir'in mesajı. Çok önemli bir konu. İlk defa karşılaştım. Bu bilgi doğru mu ?

6.
Boş petekleri depoya kaldırıp her yeri kapatıp kükürt yakıyormuşlar güve olmazmış ben boş katlara boş petekli kabarmışları koyup üstüste istifleyip güve otu koyuyorum yine yiyorlar bu sefer karpit deneyeceğim

Şevket Bey'in 18. sayfadaki mesajı. Güve Otu 'nu internette araştırdım. Mum güvesiyle hatta güveyle bile ilgili bağlantısını bulamadım. Bir bağlantı var mı ?

Arıcı arkadaşlar bu konuların aydınlatılmasının iyi olacağını söyledim. Gözümden kaçmış cevabı olan sorular varsa lütfen uyarır mısınız ?
Ne sevimli böcekler şu arılar.

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
« Yanıtla #306 : Eylül 23, 2017, 17:42:48 »
Arıcı arkadaşlar konuyu baştan sonra yan bilgilerinde hemen hemen hepsini detaylı olarak okuyarak geldim. Aydınlanmasında çok faydalı olacak bazı konular var.

1. Mum güvesine önlem için önem verilen noktalardan birisi peteklerin hava akımının olacağı şekilde muhafaza edilmesi. Halil Hocanın yazdıklarında bu uygulamayla ilgili bir bilgi yok. Bu uygulamanın iyi olacağı vurgulanmış. Nedeni nedir ? Hava akımının olmasının hangi etkiyi doğuruyor da o etki güvelerin yaşam koşullarını olumsuz etkiliyor ?

2.
Halil Hocamızın. 7. Sayfanın ortasındaki mesajı.  Bu mesajda ki MKA tekniği nedir ?

3.
Sondan bir önceki mesaj 14. sayfa. Sayın İdris Özdemir formik asiti mukavvaya emdirip kullanmış. Yaratıcı bir yöntem. Bu yöntem etkili olur mu ? İdris Bey kullandığınız teknik çok merak uyandırıcı sonuç ne oldu lütfen paylaşır mısınız ?

4.
15. Sayfanın ilk mesajı. Bilge Karabay'ın mesajı çok ilgi çekici. Acaba bu işlem varroa içinde faydalı olur mu ?

5.
Alper Demir'in mesajı. Çok önemli bir konu. İlk defa karşılaştım. Bu bilgi doğru mu ?

6.

Şevket Bey'in 18. sayfadaki mesajı. Güve Otu 'nu internette araştırdım. Mum güvesiyle hatta güveyle bile ilgili bağlantısını bulamadım. Bir bağlantı var mı ?

Arıcı arkadaşlar bu konuların aydınlatılmasının iyi olacağını söyledim. Gözümden kaçmış cevabı olan sorular varsa lütfen uyarır mısınız ?

Sorduğum soruların bir kısmının cevabını buldum. Bulduklarımı paylaşayım.

3. İdris Özdermir'in bahsettiği yöntem buharlaşan asit miktarının süreyle gözlenmesi çok zor olduğu için uygulaması tehlikeli anlamsız bir yöntem.

4. Değerli insan Sayın Bilge Karabay'ın bahsettiği gibi bir yöntemin varroa için uygulanması imkansız olduğu her arıcı tarafından bilinmesi iyi olacak bir bilgi. Formik asit'in arı ile teması arıya temas ettiği yüzeyde tahribata yol açıp mevcut kaybına yol açar. Mum güvesi için polenin altında kalan yumurtadaki güvelere ulaşmayan formikasit püskürtme uygulamasının bir anlamı yoktur.

5. %85 lik de formikasit te %65  formikasit te havadan ağırdır. %20 lik konusunda henüz bilgim yok.

Bunları öğrendim. Geriye kalan ile ilgili bilgilendirmeyi de öğrenince yapacağım.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
« Yanıtla #307 : Ekim 02, 2017, 23:36:55 »
büyük arılığınız varsa ya soğuk hava deposu kuracaksınız,yada küçük arılığınız varsa dondurucu yada piyasada satılan ikinci el buzdolapları var her biri 50 adet çerçeve sığıyor..

Çevrimdışı İsmail Gümüş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: Kışlatmada 800, bal sezonunda 1200
« Yanıtla #308 : Ekim 02, 2017, 23:45:44 »
10+ kovanı olan, balla birlikte polen de derleyen tüm arıcıların yatay dondurucu edinmesi şart bence. Kışlık nevaleyi de saklarsanız içinde, 1-2 senede amorti eder parasını. Ben bu sene farklı giderlerden dolayı alamadım ama Allah ömür verir de görürsem seneye 400 lt gibi bir hacimde alacağım inşallah.

Kovan sayısı daha fazla olanların zaten dondurucusu vardır ama yetmez muhtemelen. Onlar genelde soğuk hava depolarına götürüyorlar takip ettiğim kadarıyla.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • ismail akyüz
« Yanıtla #309 : Ekim 03, 2017, 00:10:20 »
petek soğukta kaldımı asite ilaca hiç gerekte olmaz..

Çevrimdışı Görkem Çakır

• İşçi Arı
« Yanıtla #310 : Ekim 05, 2017, 16:20:38 »
Osman Hocaoğlu'nun bahsettiği yöntem de kışı sert geçen bölgeler için iyi bir alternatif. Aklımızın bir kenarında bulunsun.

Çevrimdışı bestofwesd

• Ana Arı
  • Yer: Bursa / Kurtul Köyü
  • HAKAN KAYHAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #311 : Eylül 12, 2018, 00:40:31 »
Osman Hocaoğlu'nun bahsettiği yöntem de kışı sert geçen bölgeler için iyi bir alternatif. Aklımızın bir kenarında bulunsun.
Arkadaşlar bu Osmam beyin bahsettigi mum guvesi icin Agree isimli ilaci kullanip test eden oldu mu ?

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

sorgulamayan insan cahildir sorgulatmayan ise zalim

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • -
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #312 : Eylül 12, 2018, 06:32:52 »
Merhaba,

Avrupada ve birçok yerde B401 kullanılır. Organiktir, etkili olduğu söylenir. Ben Avrupadan çok yeni 1ad satın aldım. Akşam karışımı hazırladım, bu sabah uygulayacağım.

Geçen gün tesadüfen bir grupta denk geldim, benim aldığımdan daha da uygun fiyatı vardı satan arkadaşın(malum döviz durumundan dolayı benim aldığım fiyat uçtu tabi).

İnternet üzerinden pazarlayanlar da var, hatta benim aldığım fiyatın(~130tl)baya üstünde olanlar dahi var, dikkat ediniz ltf.

Ayrıca mum güvesi hk. bilgi içeren bir  yabancı sunuma denk gelmiştim geçenlerde, paylaşmak istedim.

...send from my device with using Tapatalk Pro

Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı özkan yazıcı

• özkan yazıcı
  • Pupa
  • Yer: Atatürk Havalimanı - İSTANBUL
  • Kovan Sayısı: 28 +1/2
« Yanıtla #313 : Eylül 12, 2018, 09:54:36 »
Bu yıl mücadeleyi asetik asitle yaptım. Bir kez daha yapacağım sonucu umarım iyi olur.

Çevrimdışı Yusuf Güloğlu

• İşçi Arı
  • Yer: adana - ceyhan
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Rakım: 25
« Yanıtla #314 : Eylül 12, 2018, 16:00:25 »
Arkadaşlar yıllardır mum güvesi ile etkili mücadele yöntemi için uğraşıyorum.
Denemediğim metod kalmadı gibi forumda ve internette okuyup aklıma yatan yöntemleri denedim.
Sonuçta vardığım nokta:
Az arınız varsa 20-60 çerçeve alan bir derin dondurucu edinin. Polensiz (sıfır polen)  tüm çerçeveleri ikişer gün dondurucuda tuttuktan sonra poşetlerde saklayın. Kalan az yada çok polenli çerçeveleri derin dondurucudan hiç çıkartmayın. Ne yaparsanız yapın mum güvesi yumurtaları yeterince donmadığı için canlanıyor.
Yani edineceğiniz derin dondurucunun büyüklüğü saklayacağınız polenli çerçeve sayısına bağlı.
Daha çok çerçeve saklayacaklar büyük arıcı olduğundan biliyorlardır ama yine de geleneksel yöntemleri bırakıp yakınlarda bir soğuk hava deposu ile anlaşarak çerçeveleri soğuk hava depolarında saklasalar iyi olur.
Her düşüşte bir öğreniş; Ne düşüş biter ne öğreniş