ARI HASTALIKLARI > Arı Zararlıları

Arı Kuşu ile Mücadele

(1/71) > >>

abadile:
Yurt genelinde hava sıcaklarının hissedilir derecede artmasıyla birlikte bizde Dörttepe  Dağında bulunan arılarımızın yolunu tuttuk.Oraya vardığımızda komşu arıcılarımızı da orada hazır gördük. Muhabbet ve hal hatır sözlerinden sonra her zaman ki gibi arılar ve arıcılık üzerine sohbetimiz koyulaştı. Bu arada Yılların tecrübesi Mahir YİĞİT  hacı ağabeyimiz ilginç bir uygulamasından bahsetti.  Onu burada sizlerle paylaşmak istedim. Denemekte yarar olduğunu düşünüyorum.
Arı kuşuyla bir türlü başa çıkamamyan Hacı ağabeyimiz koloni yakınlarında gördüğü fareler için fare kapanı kurmuş. Kapana ekmek parçaları yerleştirmiş.Ertesi gün geldiğinde gördüğü manzaraya hem şaşırmış hemde çok sevinmiş.
Fareler için koyduğu kapana arı kuşu düşmüş. O gün bu gündür uygulamasına devam eden Hacı ağabeyimiz bizede tavsiye etti. Ben de sizlerle paylaşyrum. denemekte yarar var.

Abdullah Bulca:
biraz önce yabancı arıcılık sitesini gezerken orada kuşlarla mücadele topiki dikkatimi çekti onlarda arı kuşundan müzdarip bir tanesi kendi yöntemini yazmış ve o gün bugundur arı kuşu görmüyorum diyor

yöntemide gayet basit owl decoy yani baykuş tuzağı kurdum diyor

baykuş tuzagı derkende bir tane plastik baykuş almış ve arılıgın tam ortasındaki kovanın üstüne koymuş sonra etrafını iple baglamış düşmesin diye cok faydalı oldu kuş görmüyorum diyor

Murat AKIN:
  Sayın Bolkar:
İyi bir uygulama olsa gerek. kovan çevresine bir kaç tane koymalı.
kovan yakın çevresi için tamam da ya uzaklar.

aklıma geldi kargaları kovmak için tarlalara konulan korkulukların üstüne konarlar. zamanla alışkanlık yapması kötü olur.

Abdullah Bulca:
valla abi  bu konuda bir şey diyemiyeceğim cunku bizim tarafta denenmiş bir yöntem yok ben sadece forumlarını öylesine gezerken dikkatimi cekti paylaşmak istedim. belki de haklısınız zamanla kanıksanır mı bilmiyorum ama en azından ilk 15 gün yada daha uzun bir süre belki etki eder diye düşünüyorum ki eğer tam da ana arı üretim aşamasında kullanılırsa belki faydası olabilir...

uzaklar konusunda ise yapacak bir şey yok artık onlarda haracını uzaktan topluyacak...

Zawi:
    Hakkaten güzel yapmışlar bu baykuşları. Bence kuşların kanıksamaması için ara sıra yerleri değiştirmek işe yarar. Belki farklı boyalarla da boyanabilir.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git