Gönderen Konu: varoa için obeson ilaç kullanımı  (Okunma sayısı 5798 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mehmet Ayhan

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ankara-nallıhan-sarıyar
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 25
varoa için obeson ilaç kullanımı
« : Şubat 05, 2009, 23:05:32 »
arkadaşlar ben sonbaharda kışa girmeden önce obeson kullandım.baya bi varoa ölüsü vardı.şimdi ilkbahara girmeden ne zaman tekrar ilaçı kullanmam lazım .şu günlerde gündüz sıcaklık 10-13 derecearası ve kek verdim

Çevrimdışı bozkır

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: ANKARA -ÇUBUK-SUSUZ
Ynt: varoa için obeson ilaç kullanımı
« Yanıtla #1 : Şubat 06, 2009, 10:38:02 »
     SAYIN ARICI ARKADAŞIM BEN DE AYNI İLACI KULLANIYORUM. KULLANMA KLAVUZUNA BAKARSDAN NE ZAMAN KULLANACAĞINI GÖRÜRSÜN.....HOŞCAKAL
Bilgi paylaştıkça çoğalır...

Çevrimdışı keykubat

• Larva
  • **
« Yanıtla #2 : Şubat 08, 2009, 20:44:56 »
sevgili arıcı arkadaşların varooayla mücadele etmek için en fazla dikkat etmemiz geeken olay, cıtaların üzerindeki kapalı yavru olmaması .şayet mücadelede gec kalınırsa gözlerde varoa tekrar cogalır ver  yaptıgımız ilaç bir işe yaramaz saygılar

Çevrimdışı yağcıbedir

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: sındırgı balıkesir görev simav kütahya
  • ahmetcetin_66@hotmail.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
Ynt: varoa için
« Yanıtla #3 : Şubat 24, 2009, 22:28:22 »

arkadaşlar hepinizi saygıyla selamlıyorum,
   yaz döneminde varroa benim arılara zarar veriyor bu yaz kolonilerin üçte ikisini kaybettim.varroa ile ilaçlamayanezaman başlamalıyım. arıları temmuzda yaylaya çıkarıyorum arıları koyduğum yere hayvan ağılı yakın zararı olurmu varroanın çoğalmasına etkisi varmıdır.
  kalan kolonileri bahara zor çıkardım gibi
   varroa ilaçlarını nezam kullanmalıyım hangi ilaçları tavsiye edersiniz.
          hepinize selamlar  balıkesir sındırgı

Çevrimdışı 24000

• Boş Petek
« Yanıtla #4 : Şubat 25, 2009, 22:59:13 »
merhaba arkadaşlar
ben erzincan yöresi arıcılarındanım sizlere varrova konusunda tavsiyem mümkün mertebe doğal ilaçlarla mücadele edin.doğal ilaçlar her an uygulanabildiği için fazla çoğalmadan en asgariye indirilebiliyor. mesela bir ilaç adı tavsiye edeyim kurumuş okaliptus yaprağı ve defne yaprağını körüğünüzde sıkça kullanmanızı tavsiye ederim
deneyin
önemli bir konuda şu arıcı arkadaşlar ilacı yapıp kendilerini o görevi yapmanın rahatlığı içinde biliyorlar, ama hiç demiyorlarki ya 10 gün sora bir kaç kovana daha ilaç yapayımda ne derece başarılı olmuşum tekrar varova varmı yokmu
30 yıllık bir arıcı arkadaşımın hatasını söyleyeyim. arılara rulamit uygulamış ilkbaharın 185 arısı sönmüş bana dediki ilaç yaptım, dedim bir eksikliğin var.
sonra araştırdım ilaçların son kullanma tarihleri geçmiş.
ben bu işle tam teknik ve profesyönelce uğramaya çalışıyorum bütün arkadaşlara tecrübelerimle yardımcı olurum.
unutmayın bütün olumsuzluklarda arının değil arıcının hatası vardır.
arı bal verir, arıcı alamaz.arı kışın sönmez,arıcı söndürür.arı yağma yapmaz arıcı yaptırır.....vs