Gönderen Konu: Yavru Çürüklüğüne Bilimsel Destek  (Okunma sayısı 87749 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı süleymann

• Ana Arı
  • Yer: Ankara-Yakacık-Yenimahalle
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 30 civarı
  • Rakım: 1100
Ynt: Yavru Çürüklüğüne Bilimsel Destek
« Yanıtla #150 : Temmuz 01, 2021, 22:01:04 »
merhaba, konu 2017 yılında kalmış ancak ana arının öldürülmesi hususu net değil. tecrübeli arıcılarımız ne önerirler?

dışarıdan satın aldığım arılarda yavru çürüğü tespit ettim ama hangi tür olduğunu bilemiyorum. arılara zamanında şerbet verdiğimde düzenli bir şekilde çektiler ve gelişimleri de iyi görünüyor ama kapalı bazlı gözlerde kahverengi ve uzayan sümüksü yapıda çürüklükler var. kovanların çuvalını tam açmadan aralık yapıp bir süre kokluyorum ama tuhaf bir koku gelmedi hiç. dolayısıyla, hafta sonu yeni kovan ham petekli çerçevelerle uygulama yapacağım. ilaç kullanmak istemiyorum; zaten önerilmiyor ve kalıntı durumu var. her kovan kontrolü sonrası da su ve çamaşır sulu fısfısla eldivenlerimi ve el demiri dezenfekte etmeye çalışıyorum. bu etkili ve yeterli olur mu? sorularıma cevap verebilirseniz çok sevinirim. herkese hayırlı bir sezon dilerim.

muhtemelen adi yavru çürüklüğüdür,
koloniyi kurtarmak için yakmaya gerek yok sıkıştır elindeki petekleri al yerine ham ver
ben bu sene daha iyi anladım ki eski peteklerden baharda yavru atsın diye veriyoruz ya bunlarda yavru çürüklüğü yapıyor
bende olanların ana arılarından verim alamadım, en kısa zamanda değiştirmeyi düşünüyorum ( bal sağımı bitsin)
ben olsam anasını değiştirirdim,

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #151 : Temmuz 01, 2021, 22:50:41 »
Baharda arıların daha hızlı gelişmesi için aşırı besleme yapıp yumurtlaması için boş çerçeve veriyoruz ama kovanda ısınmayı sağlayacak yeterli arı yok.

Ana arının yaptığı fazla yumurtaları arılar ısıtamadığından ölüyor, arıda hijyen özelliği olmadığından bazı yavrular üşüyüp ölüyor, ölü arılar yani kurtçuklar zaman içinde çürüyor.
Bu adi yavru çürüklüğü hastalığıdır, Zaten genelde yavru çürüklüğü hastalığı bu oluyor , diğer yavru çürüklüğü hastalıkları daha az görülüyor.

Şöyle bir öneri: atmak veya yakmak istediğiniz yavrulu çerçeveleri bir arılı kovanda toplayınız yavrular çıktıkta sonra eski petekleri devre dışı bırakırsınız. hem de varrao temizliği yapmış olursunuz.

Çevrimdışı Mustafa Melemez

• Larva
  • **
  • Yer: Ayaş
  • Kovan Sayısı: 16
« Yanıtla #152 : Temmuz 02, 2021, 00:03:32 »
Geçen sene yalnızca 1 veya 2 kovanımda başlayan yavru çürüklüğü, önlem almadığımdan yada daha doğru bir tabirle hastalığı küçümsediğim ve yeterince bilgi sahibi olmadığım için hemen tüm kovanlarıma yayıldı. bal dolu çıtaları imha etmek zorunda kaldım zira aralarında yavru çürüğü olmuş gözler vardı..  İğrenç bir görüntüydü... en sonunda işi kullanımı önerilmese de antibiyotikde buldum.. 3 er gün arayla hem toz hem de şerbete karıştırılmış şekilde arılara uyguladım... güçlü kovanlar büyük oranda yavru çürüğü olan gözleri temizlediler... ancak ben tüm çürük emaresi olan petekleri imha ettim. Ancak uygulamada geç kaldığım için sonbahara zayıf girdi... Sarıca arılara karşı da maalesef o sıralarda corona hastalığına yakalandığımdan önlem alamadım. Sarıca arı darbesinden sonra 25 kovandan bahara 13 kovan çıkabildi...

Malzemeleriniz dezenfekte etmeniz çok güzel... Başımdan geçtiği için tavsiye verebilecek konumda olduğumu düşünüyorum. bu sebeple ustalardan müsade ile bir iki tavsiye vereyim.... Murat hocamın dediği gibi yavrulu çerçeveleri bir kovanda toplayabilirsiniz... 1 hafta bekleyin.. çıkan çıksın kalanı imha edersiniz.. ancak kovan yağmaya açık hale gelirse diğer kovanlara sıçrayabilir.... ben olsam kapalı yavru dinlemem... zaten o kovanlardan bal da gelmez... tüm hastalık emaresi görülen çerçeveleri imha edin.. Bu arada yavru çürüğü emaresi bulunan gözle karşıdan dik bakınca temiz görünseler bile üstten bakıldığında alt duvarlarında siyah bir artık olduğu görülebilir. bu petekleri de düşünmeden imha edin.. varsa temiz kabarmış çerçeve verin... mümkünse antibiyotik katılmış su oranı yüksek şerbet ile fısfıs yaparak öyle verin... Arı malzemesi satanlarda bulabileceğiniz kekik yağı içeren solüsyonlardan da kullanabilirsiniz... Kovanlarını mümkünse temiz olanlarla değiştirin.. eski kovanların tabanları plastikse, sökerek çamaşır suyu ile dezenfekte edebilirsiniz... tahta kısımlarını da pürmüzle temizleyebilirsiniz... bu aşamadan sonra 2 defa antibiyotikli şerbet kullanın ve mümkünse pudra şekerine karıştırılmış antibiyotiği tuzluk ile uygulayın...2 kere bile yetiyor... isterseniz 3-5 kere de uygulayabilirsiniz. ben hemen sonuç aldım.. ancak uygulamayı düzgün yapmadığımdan ve bazı çıtaları imha etmeye kıyamadığımdan hastalık sonradan tekrar etti.

Bu arada o kadar hastalıklı kovanlar içinde bazı kovanlarıma hastalık hiç bulaşmadı... Daha doğrusu bulaştı ancak o kovanlar oldukça sağlamdı.. Anasından veya ırkından bilemiyorum ancak onlarda da hastalık emaresi olduğu halde hemen ilaçsız yendiler... kovan güçlü olunca hastalık vız geliyor gibi.... kolay gelsin....

Yeni bir şey öğrenilmiyor ise hayat boş...

Çevrimdışı ÇILGINDAĞLI

• Ana Arı
  • Yer: İSTANBUL-BÜYÜKÇEKMECE
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 21
  • Rakım: 110
« Yanıtla #153 : Temmuz 02, 2021, 02:44:09 »
Konu açıklık kazanmış sadece birşey ilave edeyim yavru çürüğü olmuş kovanın ballı çercevelerini tüketebilirsiniz insan sağlığına hiç zararı yokmuş.
Rıdvan (çılgındağlı)

• Larva
  • **
« Yanıtla #154 : Temmuz 02, 2021, 06:33:24 »
Konu açıklık kazanmış sadece birşey ilave edeyim yavru çürüğü olmuş kovanın ballı çercevelerini tüketebilirsiniz insan sağlığına hiç zararı yokmuş.

Hocam benim çerçeveler zıvanadan çıkmıştı.. birde çerçeveleri bakmak için hafif yan yatırdığımda, yavru çürüğü olan kısımlar ballı kısımların üstüne doğru sünerek aktılar.. bunu görünce içim elvermedi... akmış akmamış, balına vs. bakmadan çerçevelerden kurtuldum.... Arıları koyduğum yer o sene oldukça rüzgarlı bir yerdi... arılara bakmaya çalışırken üşüttüm arıları muhtemelen... ilgisizlik, acemilik, zamanında müdahale edememe, ilk aşamalarında hastalığı küçümseme davranışı, yanlış yer seçimi vs.... Hepsi benim hatam... Bu arada hiçbir Ana Arımı değiştirmedim... Bu sene hiç hastalık belirtisi olmadı...

Çevrimdışı gaggos0614

• Günlük Yumurta
  • *
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 5
« Yanıtla #155 : Temmuz 02, 2021, 08:53:45 »
yanıtlarınız için teşekkür ederim. ben öncelikli olarak Murat hocamın dediğine benzer bir uygulama yaptım ama aynı kovanda. yavru çürüğü olan kovanların birinde (17 çerçeveydi) iyice kararmış ve yavru çürüğü olan 4 çerçeveyi 3. katı atıp araya ızgara koyarak yavruların çıkmasını bekledim. amacım arıları satın aldığımda zaten hemen yeni çerçevelerle kapkara olmuş peteklerden kurtulmaktı. ancak bu kararmış 4 çerçeveyi kovandan alıp yakmadan önce diğer çerçeveleri de gözden geçirdiğimde yeni kabartılmış olanlarda da yavru çürüğü gördüm. bu 4 çerçevedeki kapalı olan yavruları yakarken içim de yandı. ancak kovanda hastalık bitmedi. bu nedenle kabartılmamış sıfır peteklerle ve yeni kovana alarak bu hafta sonu uygulama yapıcam. bu arıdan artık bal almam diye besleme de yapmıştım zaten. inşallah bu çözüm olur ve çürüklük olan diğer kovanlara da bunu uygulayıp arılıktan bu hastalığı uzaklaştırırım.

antibiyotik kullanmaya sıcak bakmadığım için şu an için bunu uygulamayacağım Mustafa bey. ama tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. umarım antibiyotiğe gerek olmaz.

ana arıyı da muhtemelen değiştireceğim Süleyman beyin de dediği gib. elimde bu sene ürettiğim yedek analardan birinin de performansını görmüş olurum hem.

yanıtlarınız ve yardımlarınız için teşekkür ederim. sağlıcakla kalın hem siz hem arılarınız.

• Larva
  • **
« Yanıtla #156 : Temmuz 02, 2021, 11:12:53 »
Eğer ilaç kullanmayacaksanız, yavruların çıkmasını beklemeyin.. siz bekledikçe yeni koyduğunuz çerçevelere de sirayet edecektir. ya kovandaki tüm çerçeveleri komple çıkarın ve yerine varsa kabarmış çerçeve koyun yada o arıları arılığınızdan uzaklaştırıp, hastalıksız kovanlardan tamamen izole edip o şekilde müdahaleleriniz yapın.. eldivenleriniz, el demiriniz vs. ayrı olsun... Güçlü arı bu hastalığın üstesinden zaten gelebiliyor. eğer hastalık yayılmaya başladıysa çerçevelerde kalan yavruların hesabını yapmasanız sizin için daha iyi olur... Ben ilaçsız yapamadım... Geçen sene her kovanımda vardı bu sene tertemiz...

Çevrimdışı gaggos0614

• Günlük Yumurta
  • *
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 5
« Yanıtla #157 : Temmuz 02, 2021, 12:08:01 »
tüm çerçeveleri alarak yeni kovana ham peteklerle sıkışık bir şekilde aktarmayı planlıyorum. elimde kabarmış olmadığından ham vereceğim ve bir gün boyunca besleme yapmayacağım. çürüklük olan kovanların kontrolünü ve bu işlemi en sona bırakacağım. her kovan kontrolü sonrası da eldivenlerimi ve demiri çamaşır suyu-su karşımı ile fısfıslıyorum. diğer çürüklük gördüğüm kovanlarda çok az gördüm ama onlara da aynı işlemi bal akımı sonunda uygulayacağım. çünkü şu an katta onlar ve bal alacağım için şu an dokunmak istemiyorum. tek temennim adi yavru çürüklüğü olması ve geçen kıştan sağlam ve güçlü bir şekilde çıkan arılarıma bu hastalığın sirayet etmemesi. tavsiyeleriniz için çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı ismail akyüz

• Ana Arı
  • Yer: hatay-defne-harbiye-<zirve>
  • ismail akyüz
    • https://www.facebook.com/ismail.akyuz.984
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 200
  • Rakım: 240
« Yanıtla #158 : Temmuz 11, 2021, 11:40:56 »
eğer yavru çürüklüğü birkaç gözden ibaret ise ve o gözleri seçebiliyorsanız o gözleri açıp bulaştırmadan içine propolis alko extrat damlatın ve arıyı sıkıştırın,çürük ilerlemişse kovandaki koku aşırı ise bakteriyel ortam artmıştır ve tüktiminin doğru olduğunu düşünmüyorum,ama birkaç gözden ibaretse bir sıkııntı oluşmaz,kovan genelinde dezenfektasyon için kekik veya sirke sipreyi dezefektasyona destek yapmaktadır...