FORUM HAKKINDA > Forum Kuralları

Forum Kuralları

(1/1)

Kenan GİŞAN:
Forumumuz üyelerinin aşağıda yazılı kuralları okumalarını ve kurallara uygun davranmalarını beklemekteyiz.

Türkçe imla kuralları

Forumda Türkçe'mizi mümkün olduğunca iyi kullanmaya çalışıyoruz, üyelerimizin de anlaşılır ve düzgün bir dil ile yazmaya özen göstermesini bekliyoruz.

Türkçe karşılığı var iken İngilizce kelimeler kullanmaktan kaçınılmalıdır.

Büyük harflerle yazılan yazılar, tümü renkli ya da kalın yazı ile yazılmış yazılar ayrı bir bilgilendirme yapılmadan düzeltilir ya da silinir.

Yazılarımızda Türkçe harfleri, noktama işaretlerini kullanmayı ve paragraf yapmayı unutmayalım.

 
Yazışma üslubu

Argo, başkalarını küçük düşürücü veya küfürü çağrıştıran kelimelerin bulunduğu yazılar herhangi bir bilgilendirme yapılmadan silinir. Durumun ciddiyetine göre, uyarı almadan forumdan uzaklaştırılmanız da mümkündür.

Yazılarımızda eleştiri sınırlarını aşmamaya özen göstermeliyiz. Kamu ve ticari kuruluşları ve markaları hedef göstererek karalayıcı yazılar yazılamaz.

Arama yapılmadan, soru sorulmamalı ve yeni konu uygun bölümde açılmalı.

Soru soracağınız konu hakkında önce yeterli arama yapılmalıdır. Sormayı düşündükleriniz konu üyelerin yazdıkları içinde dağılmış olabilir. Okuyup gereken bilgiyi almak yerine, birilerinin sizin için özetlemesi beklenilmemeli.

Aynı bölüm içinde birbirine yakın içerikli çok sayıda konu açılmamalı, yeni açılan konular uygun bölümlerde açılmalıdır. Yanlış bölümde bulunan konular, uygun konuya uyarıya gerek olmadan taşınır ya da silinir.

Konu başlığını yazarken dikkat edilmeli

Yeni konu başlığı, konu başlığına uygun olmalı. “Acil cevap”,”yardım edin”, acemiye yardım lütfen”  gibi konu başlıkları açmayalım. Konu içeriğine uygun olmayan başlık, uyarıya gerek olmadan değiştirilir ya da silinir.


Sorular tek yerde sorulmalı

Bir soru birden çok bölümde tekrar tekrar sorulmamalı, bir duyuru birden çok yerde yazılmamalı, sorulara acil cevaplar istenmemelidir.

Forum arıcılık dışında, kişisel sohbetler ve gereksiz fotoğraflarla kapasitesi zorlanmamalıdır.  

Yukarıda yazdığımız, kurallara uygun olmayan durumlar varsa, yazılanlara cevap verilmemelidir.

Gizli Reklam

“Ben şu işyerinden şunu aldım çok memnunum, çok iyi iş görüyor” tarzında,  bir sitenin veya bir ürünün reklamını yaptığı izlenimi veren, yerli yersiz, site adlarını tekrarlayan yazılar, uyarıya gerek olmadan silinir.  


Alalım Satalım

Arı, Arı ekipmanları ve Arı ürünlerini almak veya satmak isteyen üyelerimizin, bununla ilgili yazıları Alalım Satalım bölümüne ve karşılıklı tartışmalara sebep olmayacak tarzda yazılması gerekmektedir.

Alım satım ile ilgili yazılarda, aranan özellikler veya satılanın özellikleri, ayrıntılı bilgi verilerek,  e-posta adresi, telefon numaraları da yazılmalıdır.
 
Alalım Satalım bölümden başka yere yazılan alım veya satış ile ilgili yazılar, uyarıya gerek olmadan silinir.


Sorumluluklar

Forumdaki yazılarımızın kendimize has olmalarını tercih ediyoruz, sadece kopyala yapıştır tarzı yazıları uygun bulmuyoruz. Yazılarımızı desteklemek için bir alıntı yapılacaksa  kaynak, ( kitap adı, yazarı yada web sitesi adresi) belirtilmelidir.

Forumda yazılan bilgiler ve yapılan öneriler, forum yöneticileri tarafından kontrol edilmeye çalışılıyorsa da kullanma özgürlüğü ve sorumluluğu kullanıcılara aittir.

Foruma sadece tek üyelik mümkündür. Birden fazla adla üye olan ya da şifresini başkasına verip onun yazmasını sağlayanların üyelikleri silinir.

Halil BİLEN:
Üyelerin kullanıcı adlarını kendi insiyatifleri ile değiştirmelerinin önüne geçmek amaçlı bir kısıtlama getirildi.

Sebebi basit...

Bir kullanıcı adıyla yazan arkadaşımız 2-3 ileti sonra isim değiştiriyor, karıştırıyoruz...

Değişiklik talebinizi iletin, biz değiştiririz...

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git