Gönderen Konu: Ana arı üretmek istiyorum  (Okunma sayısı 17149 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı A.Zeki

• Boş Petek
Ana arı üretmek istiyorum
« : Nisan 01, 2011, 12:23:04 »
Ankara'da arıcılık yapıyorum.Şu an 7-8 çıta olan kovanları bölmek ve 3 yıllık anaları yenilemek için kendim ana arı üretmek istiyorum.Bana yardımcı olursanız sevinirim.Teşekkür ederim.

Çevrimdışı MESUT ÖZÇELİK

• Pupa
  • Yer: ESKİŞEHİR
    • ARICI MESUT
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
Ynt: ana üretme
« Yanıtla #1 : Nisan 01, 2011, 12:31:55 »
Sayın A. Zeki; aşağıdaki linkte amatörce ana arı üretme tekniğine bakabilirsiniz.
Sizin araddığnız her konu bu forumda mevcut
https://www.aricilik.gen.tr/index.php/topic,1289.0.html

Çevrimdışı Ilhan Tan

• Boş Petek
Ynt: Ana arı üretmek istiyorum
« Yanıtla #2 : Nisan 10, 2011, 01:15:20 »
Merhabalar,
Ben su sekilde yapiyorum.
Kovandan anayi 3 citayla arisiylaberaber aliyorum.Baska bir bos kovana koyup 5 km uzakta bir yere birakiyorum ,15 gun sonra geri getiriyorum.Arilar eski kovani unutmus oluyorlar.
Bu arada anasiz kalan kovan bol miktarda anamemesi yapiyor, hepsini bozuyorum ve arisutunu aliyorum.Kovanda hic meme kalmiyor.Yumurtada yok arilar bala calisiyorlar.Yaklasik boldukten 15 gun sonra iyicalisan bir kovandan gunluk yumurtali bir cita alip arisini sirkeliyorum.Bir aletle 3 veya 4 gunluk yumurtalardan alip suni  yuksuklerin icine yumurtayi yerlestiriyorum.Bos bir citaya 15 veya 20 tane kadar yuksuk yapistiriyorum.Birkac gun sonra ana memesi oruyorlar.12 gun sonra bu memeleri alip cok kucuk ana uretim kutularina veya 3 ve 4 citali yavrulu anasiz bolmus oldugum kovanlara koyup 5 km uzaga goturup,birakiyorum.Ayni zamanda oraya erkek arisi cok olan bir kac guclu kovanda goturuyorum.Analar cikiyor ,ciftlesiyor ve yumurtlamaya basliyor,bu arada bu kovanlari yemliyorum.Bu sekilde ana elde etmis oluyorum.
Selamlar.

KAZIM ÞAHÝN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Nisan 18, 2011, 19:36:17 »
13-04-2011 de beş çta ile bölme yaptım.17-04-2011 de kontrol ettim.Ana memesi yapmamışlar.sebep ne olabilir.yeniden taze yumurtalı petek verdim.

Çevrimdışı Ilhan Tan

• Boş Petek
« Yanıtla #4 : Nisan 18, 2011, 23:00:32 »
Iyigunler Kazim Bey,
Bolmus oldugunuz kovanda gunluk yumurta var miydi?Ana ari bolmus oldugunuz kovanda kalmis olabilir.Iyi kontrol ettiniz mi?
Sonucu merak ediyorum.Yazabilir misiniz.
Selamlar

KAZIM ÞAHÝN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Nisan 19, 2011, 22:18:37 »
ilginize teşekkür ederim.Bugün kontrol ettim.Bir çıtada iki,başka bir çıtada bir tane meme var.Sevindim.benim beş kovanım var.önceki yıllarda ana arı üretimini bu yolla yaptım ancak kaliteli ana az oluyor.zayıf ana çıktığı yıl kovanı bahara çıkarıyor,baharda arılar anayı kesiyor.Bu yıl öyle olmasın diye iyi besleme yapıyorum bakalım sonuç ne olacak.Ben amasya suluovadayım.Burada ana arı üretim malzemeleri yok.

Çevrimdışı Ilhan Tan

• Boş Petek
« Yanıtla #6 : Nisan 20, 2011, 23:39:32 »
Iyi gunler Kazim Bey,
Nasil ana urettigimi yukarida acikladim.Sizin bu sekilde urettiginiz anaya burada sokak anasi diyorlar.Yani ana ari ciliz ve kucuk oluyor,verimi dusuk oluyor.
Benim size 1.tavsiyem:Bu uc ana memesinden en iri olani birakmaniz diger memeleri bozmaniz.Bu en kolayi.Yoksa cikan analar birbirini olduruyor ,bazen ciliz bir ana kaliyor.
2.tavsiyem :Butun memeleri bozup ,yavrulu gozlerin kapanmasini bekleyip,Kovani anasiz birakmak.Bu arada bir dal parcasiyla bal mumunu eritip 10 tane kadar yuksuk yapiniz.Kovanlarinizin icinde begendiginiz iyi yumurtlayan,iyi calisan ve en uslu arikovanindan bir tane gunluk yumurtali cita aliniz.Arilarini silkeleyiniz.Ince bir aletle 3veya 5 gunluk yumurtalardan (Yumurta yatik vaziyette veya yumurtaya az sut konmus) aletle kirmadan alip ayarladiginiz yuksuklerin icine koyunuz.Bu islemleri az hizli yapmali yumurtalar kuruyor.Yumurta konulmus bu yusukleri normal peteksiz bos bir citanin altina tutturuyoruz.Kovanin icine koyuyoruz.Kovanimizda hic yumurta olmadigi icin arilar verdigimiz yumurtalari ana memesi yapiyorlar.Nasipse 10 taneden 4 veya 5 tanesi tutar.(Aslinda bu islemi en az 10 cerceveli bir kovanda denemek gerekir.)Bu ana memelerini isterseniz ,baska boldugunuz kovanlara da verebilirsiniz.Umit ediyorum ki bu analar iyi ve kaliteli oluyorlar.Iri analar oluyorlar.Zor degil az ugrasmak gerekiyor.Anaarinizi kendiniz uretiyorsunuz.
Selamlar. :)

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #7 : Nisan 21, 2011, 00:26:02 »
Merhaba.

İlhan ve Kazım beyler

Mesajlarınız, açıklamalarınız gösteriyor ki arıcılık terimlerine hakim değilsiniz.

2. Olarak İlhan beyin cılız ve küçük oluyor dediği yöntem iyi planlanıp uygulanırsa az sayıda, kendi ihtiyacı için ana  arı üretmenin  en pratik, en az bilgi, malzeme ve zaman gerektiren yoludur.

3. İlhan beyin anlattığı yöntemde dikkat dilecek çok fazla nokta var. Larvanın yaşı, aşılama ortamı, aşılayanın hassasiyeti, bakıcı koloni, besleme, zamanında kutu doldurma ve yüksük aktarımı hepside hassas işlerdir, teknik bilginin yanında zaman ve bol ekipman ister ayrıca az arısı olan kutu edinip bunu doldurmakta sıkıntı çeker. Bir seferlik larva transferinde bile hazırlanacak bakıcı koloni çok önemlidir.

4. İlhan beyin vermiş olduğu tarih sıralamasından ben birşey anlamadım. Böldükten 15 gün kadar sonra aşılama yapılıyorsa bir hata var bu işte.

5. Yine ilhan beyin anlattığı böl, taşı, uzakta kontrol et, bir süre sonra geri getir gibi uygulamalar gerçekten zaman alıcı ve gereksiz geliyor bana. Mazotun litresi 4 liraya yakın.

5 olumsuz madde yazdım. Asıl soruya cevap vermedim ama forum içerisinde çok ayrıntılı olarak anlatılmış konuyu tekrar etmeyeyim müsadenizle.

Yinede konu ile ilgili okunup anlaşılmayan, kafanıza takılan, bir soru olursa çekinmeden sorun ki hedefe yönelik yorum ve cevaplar ile devam edelim yolumuza..
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı Hüseyin.DİNER

• Ana Arı
  • SÜNDİKENARICILIK http://huseyindiner.blogspot.com
    • H.DÝNER
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 80+...
  • Rakım: 230-1300
« Yanıtla #8 : Nisan 21, 2011, 08:52:17 »
Iyi gunler Kazim Bey,
Nasil ana urettigimi yukarida acikladim.Sizin bu sekilde urettiginiz anaya burada sokak anasi diyorlar.Yani ana ari ciliz ve kucuk oluyor,verimi dusuk oluyor.
Benim size 1.tavsiyem:Bu uc ana memesinden en iri olani birakmaniz diger memeleri bozmaniz.Bu en kolayi.Yoksa cikan analar birbirini olduruyor ,bazen ciliz bir ana kaliyor.
2.tavsiyem :Butun memeleri bozup ,yavrulu gozlerin kapanmasini bekleyip,Kovani anasiz birakmak.Bu arada bir dal parcasiyla bal mumunu eritip 10 tane kadar yuksuk yapiniz.Kovanlarinizin icinde begendiginiz iyi yumurtlayan,iyi calisan ve en uslu arikovanindan bir tane gunluk yumurtali cita aliniz.Arilarini silkeleyiniz.Ince bir aletle 3veya 5 gunluk yumurtalardan (Yumurta yatik vaziyette veya yumurtaya az sut konmus) aletle kirmadan alip ayarladiginiz yuksuklerin icine koyunuz.Bu islemleri az hizli yapmali yumurtalar kuruyor.Yumurta konulmus bu yusukleri normal peteksiz bos bir citanin altina tutturuyoruz.Kovanin icine koyuyoruz.Kovanimizda hic yumurta olmadigi icin arilar verdigimiz yumurtalari ana memesi yapiyorlar.Nasipse 10 taneden 4 veya 5 tanesi tutar.(Aslinda bu islemi en az 10 cerceveli bir kovanda denemek gerekir.)Bu ana memelerini isterseniz ,baska boldugunuz kovanlara da verebilirsiniz.Umit ediyorum ki bu analar iyi ve kaliteli oluyorlar.Iri analar oluyorlar.Zor degil az ugrasmak gerekiyor.Anaarinizi kendiniz uretiyorsunuz.
Selamlar. :)
İlhan bey,3 ,5 günlük larvayı transfer etmekten bahsediyorsunuz.Türkiyede ise 18,24 saatlik yumurtalar transfer ediliyor.Gerçekten yaptığım bir uygulama değil ama bildiklerimi ters düz etti anlattıklarınız.Bir hatanız olmasın yazımda falan bir gözden geçirirmisiniz lütfen.Bu tür yaşlı larvadan sizin tabirinizle söylüyorum olsa olsa SOKAK ARISI olur.
Dostluk;illa yan yana ,diz dize olmak değildir

Asıl can cana ,kalp kalbe olmaktır.(Hz.Mevlana)

SÜNDİKEN ARICILIK

http://huseyindiner.blogspot.com

505 843 28 48

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #9 : Nisan 21, 2011, 08:58:35 »
Hüseyin, sen harbiden alt üst oldun...

18-24 saatlik yumurta nasıl aktarılıyormuş bir öğrensek...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #10 : Nisan 21, 2011, 09:06:43 »
Yukarıdaki yazılarda gün sorunu ve yumurta sorunu var.

Birisi 3 - 4 günlük yumurta diyor diğeri 3 - 5 günlük yumurta diyor.

Yumurta ile kurtçuğu karıştırmışlar.

1 - 2 - 3  gün yumurta

4. gün kurtçuk.

Yumurta aktaran yok ama anlatım hatası var.

Büyük karışıklık çıkarıyor.

Çevrimdışı Hüseyin.DİNER

• Ana Arı
    • H.DÝNER
« Yanıtla #11 : Nisan 21, 2011, 09:23:07 »
Halil abi ,yapmayın sabah sabah arama motorunu bastım yine 18,24 saatlik yazdı.

Tüm yazdıklarınızı unutup tekrar ders çalışmaya başlayacağım şimdiden tezi yok.

SÜNDİKEN ARICILIK

505 843 28 48

Çevrimdışı Ilhan Tan

• Boş Petek
« Yanıtla #12 : Nisan 21, 2011, 12:02:11 »
Iyi gunler Huseyin bey,
Ben Kazim Bey e bu sekilde ana uretimimi yapiyorum dedim. Bu benim yontemim. Daha iyi yontemleride var.Her aricinin calisma yontemi farklidir.
Arilari boldukten sonra 5km uzaga tasimamin nedeni  yagmaciliga engel olmak icindir,basima cok geldi.Iki hafta sonra arini eski yerine getirebilirsin.
Parantez icinde acikladigim gibi hafif sut verilmis veya verilmek uzere olan yumurta(siz kurtcuk diyorsunuz).Bir, iki gunluk yumurtalari zor alirsiniz,yumurtalar kirilir.Belki soyledigim gunler tam uymaya bilir.Ben bu sekilde yapiyorum.
Arkadasimiz malzemenin yetersizligi konusunda hakli olabilir,fakat ben basit malzemeler onerdim.Yapilabilir.Zor degil.Bakin citanin yantarafindan sarkmis bir memenin iyi olma ihtimali yuzde elli ise ben yuzde yetmisi sekseni tavsiye ediyorum.Kabul ediyorum bazen citanin altinda iyi bir ana memesi  olabiliyor.Bu sekilde urettiginiz ananin daha iyi olabilecegini soyluyorum.Kazim Bey de bu konudan rahatsizdi.
Huseyin Bey  15 gunden kastim,bolmus oldugumuz kovanda arilarin ana ari yapacagi hicbir yumurta(kurtcuk) kalmamasi icindir.Kovani ana ari uretimine hazir hale getirmek icindir.
Kazim Bey e kolay olanida soyledim ,ikinci ve kendi anasini urete bilecegi yontemide soyledim
Ben sadece kendi  uyguladigim ve basarili oldugum yontemi soyledim.
Terim bilgim zayif olabilir fakat 3-5 gunluk yumurta sozunden ne demek istedigimi anlaya bilirsiniz.
Bu form bilgi paylasim formu bende bilgilerimi Kazim Bey e aktardim.
Bol arili gunler.

:)

Çevrimdışı Hüseyin.DİNER

• Ana Arı
    • H.DÝNER
« Yanıtla #13 : Nisan 21, 2011, 13:27:19 »
İlhan bey şu yazılanları okuyunca benim diyecek hiç bir şeyim kalmadı.
Ynt: AMATÖRCE ANA ARI ÜRETİMİ
« Yanıtla #59 : Ocak 02, 2010, 12:28:30 »

SÜNDİKEN ARICILIK

505 843 28 48

Çevrimdışı Kenan GİŞAN

• Ana Arı
  • Yer: Bursa - Yalova
    • http://kenangisan.blogspot.com/
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 400
« Yanıtla #14 : Nisan 21, 2011, 21:45:24 »
Iyi gunler Huseyin bey,
Ben Kazim Bey e bu sekilde ana uretimimi yapiyorum dedim. Bu benim yontemim. Daha iyi yontemleride var.Her aricinin calisma yontemi farklidir.
Arilari boldukten sonra 5km uzaga tasimamin nedeni  yagmaciliga engel olmak icindir,basima cok geldi.Iki hafta sonra arini eski yerine getirebilirsin.
Parantez icinde acikladigim gibi hafif sut verilmis veya verilmek uzere olan yumurta(siz kurtcuk diyorsunuz).Bir, iki gunluk yumurtalari zor alirsiniz,yumurtalar kirilir.Belki soyledigim gunler tam uymaya bilir.Ben bu sekilde yapiyorum.
Arkadasimiz malzemenin yetersizligi konusunda hakli olabilir,fakat ben basit malzemeler onerdim.Yapilabilir.Zor degil.Bakin citanin yantarafindan sarkmis bir memenin iyi olma ihtimali yuzde elli ise ben yuzde yetmisi sekseni tavsiye ediyorum.Kabul ediyorum bazen citanin altinda iyi bir ana memesi  olabiliyor.Bu sekilde urettiginiz ananin daha iyi olabilecegini soyluyorum.Kazim Bey de bu konudan rahatsizdi.
Huseyin Bey  15 gunden kastim,bolmus oldugumuz kovanda arilarin ana ari yapacagi hicbir yumurta(kurtcuk) kalmamasi icindir.Kovani ana ari uretimine hazir hale getirmek icindir.
Kazim Bey e kolay olanida soyledim ,ikinci ve kendi anasini urete bilecegi yontemide soyledim
Ben sadece kendi  uyguladigim ve basarili oldugum yontemi soyledim.
Terim bilgim zayif olabilir fakat 3-5 gunluk yumurta sozunden ne demek istedigimi anlaya bilirsiniz.
Bu form bilgi paylasim formu bende bilgilerimi Kazim Bey e aktardim.
Bol arili gunler.

:)

İlhan bey,

Siz Belçika'da arıcılık yaptığınızdan, kullanılan bazı terimler arasında farklılıklar olduğu belli oluyor.

Ana arı yumurtladıktan 3 gün sonra, yumurta kabuğu çatlayıp kurtcuk (larva) halini alıyor.

Ana üretimine uygun olan 6 - 24 saatlik kurtcuktur.

Bazı yazdıklarınızı anlamakta güçlük çekiyoruz "Bir, iki gunluk yumurtalari zor alirsiniz,yumurtalar kirilir " ana memelerine (ana yüsüğü) aktaracağınız kurtcuk büyük olursa arı sütüyle beslenmesi az olacağından, ana arının verimliğine etki eder.

Kurtcuk aktarımında zor da olsa en küçüğünü aktarmanız gerekir.

Kovanda yavru olmasın diye 15 gün beklemeye de gerek yok, kovandan yavrulu çerçeveleri alıp diğer kovanlara dağıtırsınız, yerine ballı polenli çerçeveleri koyarsınız kovanda yavru kalmaz.