Gönderen Konu: kar bastırdı şimdi ne olacak  (Okunma sayısı 2011 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İlyas Bolat

• İşçi Arı
  • Yer: Çorum
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50-150 arası değişir..
  • Rakım: 800
kar bastırdı şimdi ne olacak
« : Şubat 15, 2009, 18:51:10 »
slm  arı ve arıcı dostları,havaların soğumasıyla birlikte arıların durumu ne olacak .Benim kovanlarıma herhangi bir besleme(teşvik) yapmadıgım halde yavru faliyetleri vardı hemde 3,4 çıta gibi .arılarımda  sıkıştırma yapmıştım. havaların sogumasıyla tekrar salkıma giren kovanların durumu ne olacak acaba .benim kovanlarım  çorumda
ve ocak 18 den beridir polen taşıyorlar vede çokca su içmek için  suluklarına doluyorlardı.acaba durum ne olur . Daha önce böyle bir durumla karşılaşanlar varmı. Bilğilendirirseniz teşekür ederim.saygılar
Demir olsaydım çürürdüm,toprak oldum dayandım

ertuðrul

• Ziyaretçi
Ynt: kar bastırdı şimdi ne olacak
« Yanıtla #1 : Şubat 15, 2009, 22:34:41 »
selamünaleyküm arkadaşım
ortak sorunları paylaşıyoruz. havaların ısınması esnasında bizlerin yapması gerekenleri yaptıysak endişe edicek bişi yok. nedir o yapmamız gereken. bana göre içerdeki çıtaları kontrol edip ortası boşalmış balı çok azalmış yumurtasız olanları kenarlara atarken ortalara daha fazla bal olan çıtalarla doldurmak. bundan kasıt zayıf ve orta koloniler için şubat ve martta havaların 1.5-2 hafta gibi sürekli soğuk ve kapalı gitmesi durumunda salkımdan zuzaklaşıp balı alamayan topluluk yetersiz beslenicek balı yetersiz tüketen koloni aynı zamanda yeterli ısı üretemediği için dıştan içe kayıplar artarak koloni tehlikeli sınırlarda varolma, hayatta kalma mücadelesi vericektir.
  Hele hele yavru atmış zayıf bir kolonin ise ya yavru ya biz deyip bakım faliyetlerini askıya alıp yalançı baharın ve sabırsızlığının faturasını tabirse kıraliçeye kesiceklerdir.
 Diğer önemli nokta bu dönemlerde dış koşullara karşı daha korunmasız koloniler örneğin eski kovanlar üst ve yan kapaklarından sızdıran nem ve ısı yalıtımları iyi yapılmamış kovanlar zayıf yada güçlü farketmeden en fazla kayıpları vericekleri döneme girdiklerinin farkında olmuşlar gibi olukça sinirli sabırlarının kırılma noktasında gezinir dururlar.
  Okuduğun bir çok kaynakta arıcılıkta asıl büyük kayıpların şubat ve bazı bölgeler için mart gibi sıcaklığın çok daha geniş değerler arası çok hızlı dalgalanması sırasında meydana geldiğini yazmışlardı. bugün burda saat 15 de lodos eserken 13 derece olan sıcaklık saat 16:30 gibi tam kuzeyden yıldız ve kara yelle dönerek 4,5 derece gibi kar sınırlarına yanaşması haklılıklarını bir kez daha kanıtlıyor sanırım.
 saygılar sunarım