Gönderen Konu: bu oğul kimin...  (Okunma sayısı 10419 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

titanium

• Ziyaretçi
bu oğul kimin...
« : Şubat 25, 2009, 15:04:40 »
arkadaşlar.. arıcılar olarak hiç birimiz fazladan arıya hayır demeyiz bu sebeple tesadüfen denk gelmiş olduğumuz bir oğul olsa ne yapmalıyız... yakınlarda bulunan arıcı arkadaşa haber verilmesimi gerekir yoksa ben buldum benim oldu şeklindemi davranmalıyız... bu konunun iş adabı nedir... kimsenin arısında gözümüz yok ama bana denk gelmeseydi bu oğul kaybolup giderdi şeklinde düşünenlerde haklı ama çıkan oğulu takip edememiş veya haberi olmayan arıcıda haber verilmesi durumunda kim bilir ne kadar çok sevinir...

birde konuya dini açıdan yorum getirmek isteyenler lütfen buyursun... ganimet diye adlandıra bilirmiyiz bu oğul konusunu...... saygılarımla

Çevrimdışı Kemal68

• Pupa
  • Yer: Aksaray
Ynt: bu oğul kimin...
« Yanıtla #1 : Şubat 25, 2009, 16:02:06 »
''ilk ben gördüm benim olsun'' mantığının yanlış olduğunu düşünüyorum. Ya bu oğulun ne zaman çıkacağı bilinmiyormu. mesela ben hafta içi çalışıyorum oğulu yakalayamam heralde değilmi.

bu konuda ne yapılıyor aceba en çok kafama takılan konu.
Arı gibi eri olanın, cennet gibi yeri olur. Atasözü

Çevrimiçi Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #2 : Şubat 25, 2009, 20:34:10 »
  Oğul konusu bazen insanları karşı karşıya getirebiliyor.
Köylerde eğer arıcı kendi oğulunun peşinden takip edip geliyorsa kimse itiraz etmez.
kendi bahçesine gelmiş ve nereden geldiği belli olmayan yani geldiğini kimse görmemişse o oğulun kullanma hakkı bahçe sahibinin oluyor.

Çalışanlar için büyük sorun çıkan bir oğul konduğu ağaç dalında veya yerinde 20 saatten pek fazla kalmazlar, haftada beş gün arıya bakamadıklarına göre çok sayıda oğulu kaçırırlar

Çevrimdışı FARUK16

• Larva
  • **
« Yanıtla #3 : Şubat 27, 2009, 03:12:18 »
 ;)selamun aleyküm bızım buralarda arı bulanındır derler tabıkı sahıbı yoksa kımse kımsenın arısında gözü olmaması gerekır şöyle düşünün aynışey sizin başınıza gelseydı sahıbını bılıyosan haber vermek lazım biz onlara çocuklarımız gibi bakıyoruz ortada verilen bir emekvar allah doğruyoldan ayırmasın kımseyı herkese hayırlı bır yıl dılerım bolmahsuller inşallah

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #4 : Şubat 27, 2009, 09:30:50 »
Arıcılıkla ilgili mevzuatımız yeteri kadar düzenlenmediği için, bu tür konularda da toplumsal mutabakatımız malesef yok.

Çeşitli yerlerde farklı uygulamalar var. Mesela oğulun hangi kovandan çıktığı biliniyor, sahibi biliniyor ama gelip başkasının kovanına girmişse, kovan sahibi artık bu benim diyor, hak iddia ediyor. Bu mantıkta olan uygulamalara rastlıyoruz.

Batı mevzuatında oğul kesinlikle sahibinindir bu kanunla düzenlenmiş. Arıcıların çıkan oğulu takip etme, bu esnada özel mülke girme hakları kanunla korunmuş. 

Hatta oğul arıcının olmadığı bir zaman çıkıp, başka birisi tarafından tutulmuşsa bile arıcı bu oğulun kendisine ait olduğunu iddia edebiliyor, ispatlaması halinde geri alabiliyor.

Aslında olay karışık gibi görünse de, mantığı çok basit. Sürüsünden kaçan bir kuzu, hangi bahçeye girdiyse artık o bahçenin sahibinin olmuyor.

titanium

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Şubat 27, 2009, 09:47:55 »
evet kanunlarla herşeyin desteklenmesi gerek ama malasef ülkemizde bu konuda çok eksikler var... işin kanun kısmınıda geçelim ben şöyle düşünüyorum... insanlar birbirlerini sevmeli arıcılar dahada çok sevmeli ve yardımlaşmalı... oğul kiminse yakalamalı hatta gerekiyorsa kendi kovanımızla birlikte sahibine vermeliyiz... insanlık arkadaşlık ve iş adabı budur... doğruluk ve dürüstlükten Allah kimseyi saptırmasın... iyilikten kimseye zarar gelmez faydasını görürüz..... saygılarımla

Çevrimdışı Orhan ÖNDER

• Larva
  • **
  • Yer: Havza
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 700
« Yanıtla #6 : Şubat 27, 2009, 22:44:19 »
   Arıcılıkta ilk  oğulumu  maalesef  kovanıma   alamadım.Konu ile  alakalı    bir anım  var.Hatta  konuyu o zaman ben açayım dedim  ama   kısmet  olmadı.Gelelim  ilk ve kaçan oğulum  akıbetine.  
  Arıcılığa  nisan 2008 de  başladım.Netten edindiğimiz bilgilerle ,tavsiyelerin üzerinde kovan sayısı  ile 7  kovanla   başladım.Planım  hem  biraz  bal üretip   reklam  ve  tanıtım   ve  de  arı    çoğaltma.
   Çoğaltmayı   okuduklarımıza  uyarak   suni   bölme ile  yapmaya  başladım  ve  tabii oğula karşıydım.Çünkü  devlet  memuru olduğumuzdan dolayı    zaman   fakirliği.Neyse  sanırım   haziran  başı  cuma  günü ikindi vakti  2 kat ballığı olan  kovanın birinin  ana  memelerini   döşediğini  gördüm Acemiyim ilk defa  başıma  geldi  akşamda  oluyor kovanı kapattım yarın ustaların tavisiyesine  göre  çaresine bakarız.Akşam  nette   Halil   Bey e  anlattım.Yapmamız  gereken  tercihleri anlattı  ve en son  da ''yarın   arılığında   oğul   bulabilirsin ''  dedi.    Ertesi   gün    9  gibi  arılıktayız.Önce   etrafı teftiş   oğul  arıyoruz.Otların içinde kalmış  beğenmediğim   eski  bir  kovana  arıların girip çıktığını  gördüm(Eskişehir yakın olsa Halil beyden şüphelenecem),içinde  bana bu kovanla  gelen kötü petekler  vardı.Bir açtım 5  çıta  arı.Hemen  aklıma  Halil Bilen in dediği geldi.İlk oğulumuzun bizi yormadan kovana  girdiği  kanısına vardık ve  sevindik.Geldik ana kovana  30  çıtalı  arı ve  bir  çok çıtada   çok sayıda    ana  memesi.Fakat arıda eksilme  hissetmedim.Arı   çoğaltmayı düşünüyordum  acemi  için  uygun  fırsat  bende 3   bölme   yaptım.Bu kovanım 4 kovan oldu      birde benim  sandığım  oğul  5.  Diğer  kovanları incelemeye başladım.Benim kovanların    bakımı   biterken  arılık ta  1   kovan  arısı olan öğretmen arkadaşımda geldi.Onun arısını  başka  yerden almıştık  benimkilere göre    daha  saldırgandı.Beraber onu da  açtık.O da nesi,bu kovanda  döşemiş  ana  memelerini,o  misafir olduğu için   çoğaltmayı  düşünmüyor du  bölme yapmadık   2  tane  meme  bıraktık diğerlerini   bozduk.Arısı  çok kalabalıktı  arkadaşın kovanın   ,arı  mevcudun azaldığını hissettim.Benim  kafa  karıştı   2  oğul  vermiş  gözüken  kovan    var    1  tane   oğul.Ben 2 aylık tecrübemle  bulduğumuz   ve  kovana  girmiş  oğulun arkadaşın olduğuna   kanaat  getirdim(eksilmesinden ve arının davranışından).O   hiç anlamaz arıdan,ben 2 aylık arıcıydım     ama  çok okumuştum   bilgisyardan.Oğulu   arkadaşa   verdim.
      Olaydan    yaklaşık 15   gün   sonra   duydumki   bizim arıların oğul verdiği günlerde  yan  komşumuz(yaklaşık   7   yıldır  arısı  var-arıcı değil-)bacasında  oğul görmüş arılar  bacadan  eve  sarkmış almaya  kakmış alamamış   duman  verip   kaçırmışlar diye  duydum.Bir süre sonra  yüzyüze  gelince  bana  da itiraf etti  galiba senin oğuldu diye.Komşumun arıları olay  yerine  göre   terste ,civarda yakın arılık  yok  ,benimkilere yakın biryerde  ve  de  kendisi   devamlı   arıların içinde olduğundan kendinin  olmadığını biliyor.
    Bu  durumda   eğer  hakkım ise   ben   kesinlikle   hakkımı    helal etmicem.Arısı olmayan  bir  komşum  olsa  hevesi   varsa  onun olsun diyebilirim.Ben bana  göre hatırı sayılır  yatırım yapmışım.Kendisinin yıllardır arısı   var  bana  para  ile   vermedi arıyı teklif etmiştim,artı komşu hakkı bana   yıllardır  balını  bile  tattırmadı.
     Büyük   Şefin   mantığı   çok  doğru kanuni düzenleme  varmı yokmu  nasıl bilmem ama.Komşunun bahçeye  kaçan  kuzu   ,buzağı, civciv komşunun oluyormu ki  arı  gittiği  veya  konduğu yerin sahibinin olsun.Sahibi   belli  ise    oğul sahibinindir  bence.
    Kusura bakmayın  b iraz  uzadı.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Bu oğul kimin...
« Yanıtla #7 : Şubat 28, 2009, 10:56:10 »
Kulak çınlamasının bir çok sebebi olduğu söyleniyor ama bu sefer neden çınladığı anlaşıldı.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

[email protected]

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Ömer Gülbeyaz

• İşçi Arı
  • Yer: giresun/duroğlu
  • (canikov)
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 400
« Yanıtla #8 : Mart 24, 2009, 22:42:43 »
arıcı kiş oğul kaçırmaz. kaçmaması için önlemlerini alır. dolayısıyla en iyi oğul yakalama tekniği, oğulu kaçırmama tekniğidir.
anlamayanı kendi haline bırak! zaman ona uygulamalı olarak anlatsın.

Çevrimdışı enerji

• Boş Petek
« Yanıtla #9 : Mayıs 17, 2009, 02:18:15 »
Arkadaşlar aranıza yeni katıldım,bende bu işe merak saldım ve iki arkadaş ortak iki kovan satın aldık tam hevesle başladık bu gün malesef kovanlarımızın oğul verdiğini başkasından duyduk bizim arılar 500 metre ileride bir akasya ağacına konmuşlar biz vardiyalı olduğumuz için başında duramadık duyduğuma göre bir arkadaş oğulları toplayıp almış ve götürmüş inşallah geri alabiliriz elimde hazır kovanda yok hafta sonu olduğu için ne yapacağımı şaşırmış  :o durumdayım acaba bir kutunun içinde iki gün idare edebilirlermi  :( ?

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #10 : Mayıs 17, 2009, 10:18:16 »
Mukavva kutuya koyun ve uçuş deliği açın. Biraz petek örerler oraya ve sizin kaybınız bu olur.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

[email protected]

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Mustafa AK

• Ana Arı
  • Yer: Zonguldak
  • Mustafa Ç
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 98
  • Rakım: 650
« Yanıtla #11 : Nisan 25, 2010, 05:04:13 »
  Oğul konusu bazen insanları karşı karşıya getirebiliyor.
Köylerde eğer arıcı kendi oğulunun peşinden takip edip geliyorsa kimse itiraz etmez.
kendi bahçesine gelmiş ve nereden geldiği belli olmayan yani geldiğini kimse görmemişse o oğulun kullanma hakkı bahçe sahibinin oluyor.

Çalışanlar için büyük sorun çıkan bir oğul konduğu ağaç dalında veya yerinde 20 saatten pek fazla kalmazlar, haftada beş gün arıya bakamadıklarına göre çok sayıda oğulu kaçırırlar

Evet genelde kalmazlar ama acemi sansi da olabiliyor :) benim 2 tane ogul 2gun dalda durmustu. Böyle uç örnekler de çıkabiliyor bazen. Ayrica saga sola koyulan bos kovanlara bir kaç tane kabartilmis eski petek koyulunca da icine girdiklerini görmüştüm. En iyi oğul kendi kovana girendir :P
Hercai arılara meyhanedir çiçekler ;
Kim bilir şerefinden kaç kadeh içecekler..

Çevrimdışı Abdullah Bulca

• Ana Arı
  • Yer: mersin
    • Blog Sitem
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 105
  • Rakım: 350--1800
« Yanıtla #12 : Nisan 25, 2010, 16:35:11 »
benim stajer bir avukat arkadasım var muhabbet ederken laf lafı açtı konu benim arıcılığa geldi ve kendisine son sınıfta iken imtihanda sorulan bir soruyu anlattı

soru şu : boş bir kovana  civardan nerden geldiği tam olarak belli olmayan yada sahipleri şüpheli olan  arı geliyor ve o kovana giriyor bu durumda arı kimin hakkıdır...

cevabı şuymuş :

kovan sahibi kiminse onun oluyormuş  çünkü arı doğası gereği yer değiştirebilen evcilleştirilemeyen hayvan sınıfına tabiymiş ( tam olarak ne demek istedi anlamadım ) sonra bana denizclik kanunundan da örnek verdi mesela nasıl ki denizde başıboş bir tekne yada gemi bulunursa sahibi o bulan kişi oluyor bu da ona benzer dedi...

neticede bu konu üniversite de sınavlara bile girmiş :)

Çevrimdışı ariciahmet

• İşçi Arı
  • Yer: rize
  • Kovan Sayısı: 150
  • Rakım: 350-----2100
« Yanıtla #13 : Nisan 25, 2010, 22:27:03 »
Bizde eskiden fenni kovan yokken Oğullar için arıcılar arasında kurallar vardı
Birinci sıstem;Arısı olan herkes ağaçlara kovan çekebilir ,içinde koku,oğul cezbedici birşey konulmaz ve çıkan oğul kimin kovanına giderse oğul onundur.Bu sıstemde bazen heyet kovanlarda koku olma şuphesi olanları kontrol eder kural dışı bir durum gördümü o kovanı ağaçdan aşağı atar .oğul mevsimi başlamadan bazı seneler camıde hocaya kural dışı davrananlar için beddua ettirilirdi .arısı olmayan oğul yakalamak için hıç bir zaman petek düzenleyemez.
İkinci sıstem;Bu sistemde oğul yakalamak için çekilen kovanlarda  oğul cezbedici şeyler koymak serbest,ama oğulun sahıbı oğulun peşine gelir ise o sene arıcılar tarafından normal oğula verilen değeri oğul sahıbine vermek zorundadır,oğulun büyüklüğü küçüklüğü göz önüne alınmaz ,mevsim gözönüne alınır.
Şimdi ise kovanlar fenni olduğu için arıcının koymuş olduğu oğul yakalama kovanına oğul gelirse sahıbı aranır sahıbı çıkarsa oğul ona verilir çıkmazsa kovan sahıbıne kalır , bu arı beleş geldiği için gönlünden kopan bir parayı bir hayır kurumuna bağışlar.

Çevrimdışı Ali Varol

• Ana Arı
  • Yer: Antalya- Manavgat - Ahmetler
    • Manavgatlý Arýcý
  • Rakım: 40 m. ile 1700 m. arası
« Yanıtla #14 : Mart 15, 2021, 15:17:49 »
Arkadaşlar merhaba! Birkaç arıcının arıları bir arada ya da yakın. Bir oğul çıkmış dala konmuş. Benim arılardan mı çıktı, senin arılardan mı? Nasıl bileceğiz? Bizim buralarda babadan kalma yöntem var. Resimlerle daha iyi anlaşılacağı için bağlantı ekliyorum.

http://manavgatliarici.blogspot.com/search/label/O%C4%9Fullayan%20kovan%20nas%C4%B1l%20bulunur
Arıcı arkadaşlarımıza sağlık, bol ürün ve işlerinde kolaylıklar diliyorum.
http://bombusarilari1.blogspot.com/
http://manavgatliarici.blogspot.com/