ARI ÜRÜNLERİ > Arısakızı

PROPOLİS nasıl toplanır ?

(1/4) > >>

Ferit DAL:
Öncelikle tüm arıcı arkadaşlara bereketli bir sezon dilerim.

Ben bundan 15 gün kadar önce propolis trap koydum bi kololonime fakat birtek kıpırdama yok yani propolis göremiyorum.

Acaba trabı koyduktan sonra yapmam gereken bi eksik veya fazla bişey mi var yada zamanı mı değil.

Zamanı veya toplama şekli nedir?

TEŞEKKÜRLER...
Arının zayıfı olmaz,Arıcının zayıfı olur.

ballı baba:
Kovan üzerine koyduğunuz propolis traplarının üzeri açık kalınca arılar doldurmaya başlar...

AbdulCELİL:

--- Alıntı yapılan: ballı baba - Mayıs 27, 2011, 19:27:51 ---Kovan üzerine koyduğunuz propolis traplarının üzeri açık kalınca arılar doldurmaya başlar...

--- Alıntı sonu ---
  Sayın ballı baba kovan kapağını mı kapatmayacağız , yoksa propolis ızgarasının üzerine kovan örtüsünü  mü örtmeyeceğiz , tam olarak anlayamadım.

Hüseyin Basri ÇALIŞKAN:
Merhaba . Öncelikle arının gücü önemli. Soğuk havada propolis taşımaya zorlamamak iyi olur hali  ile sertleşen propolisi arı işleyemez. Trapların kullanımı ise kapak havandırması büyük ise sadece trabı koyup kapağı kapatıyorsunuz. Havalandırması zayıf ise kapağın kenarına bir tahta parcası koyarak kapağı azıcık havada tututorsunuz. Örtü koyarsanız verimli olmaz.

ballı baba:

--- Alıntı ---  Sayın ballı baba kovan kapağını mı kapatmayacağız , yoksa propolis ızgarasının üzerine kovan örtüsünü  mü örtmeyeceğiz , tam olarak anlayamadım.

--- Alıntı sonu ---

Propolis trapının üzerini kapatmayacaksınız, kovan kapağını kapatacaksınız. Hava biraz serinse tapın yarısına bez atabilirsin...
Sayın Hüseyin Basri Çalışkan yazdı ayrıntıları sağolsun...

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git