Gönderen Konu: Anadolu Irkını Kaybetmek...  (Okunma sayısı 109614 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Anadolu Irkını Kaybetmek...
« : Mayıs 11, 2011, 23:22:56 »
"Pure"

Ne demek?

Bildiğimiz kadarıyla "Saf" demek değil mi?

Almanya'dan bir Buckfast grubundan arıcı...

Yetiştiricilikle ilgili kayıtlarını yayınlıyorlar internet üzerinden...

Buckfast yanında ellerindeki tüm kolonilerinin geçmişini...

Bende izlerim uzun zamandır onları ama 2010 kayıtları güncellenmiş bir hayli...

Bizlerin Anadolu ırkı konusundaki küçücük çalışmalarımız karşısında Anadolu arısı mı kalmış yaklaşımını görüyoruz sürekli...

Evet kalmamış...

İşimize nasıl gelirse öyle velhasıl...

Gözümüzü dikmişiz ya Almanya'ya.

Verilen şurup miktarı ile alınan bal miktarı aynı olan ülkeye yani...

Yine aynı ülkeden vereceğim kayıtlar...

Hani Anadolu arısı nerede diyenlere...

Kolonilerin nasıl elde edildiği ile ilgili ayrıntısı çok ama ben özet çıkarayım...

Anatolica

A11 Bozdağ Gökköy (Mustafa Özdemir göndermiş bakire ana arıyı)

Not olarak şu ifade var.

"pure anatolica Bozdag Nr.12" 

"Pure anatolica" ne demekse...

A303 Korkuteli (İlhan isimli bir arkadaşımız yine bakire ana arı göndermiş.)

A406 Manisa (Lüksemburglu Christian Wagner aracılığı ile Türkiye'den Mehmet Kaynaç tarafından bakire ana arı verilmiş.)

A31 Badembükü-Karaburun (Ahmet Cengiz göndermiş bakire ana arıyı)

Esas ilginç olanlar şimdi...

– Ali's Sword bee, South Turkey

Ali'nin Kılıç Arısı

(Ağlasun'dan Ali Turgut göndermiş.)

Bu hattan 10 civarı koloni var takip ettiği...

Yine Mehmet Kaynaç'ın Ardahan'dan gönderdiği ana arılarla oluşturulan Kafkas kolonileri var.

Kim bu adam?

Almanya'da Buckfast grubunda bir arı yetiştiricisi...

Soyismi Bast olduğundan dolayı http://www.buckbast.de/ ismiyle web sitesi de var.

Web sitesinde 2008 yılına kadar yetiştiricilik bilgileri var ama adam işi iyice Anadolu'ya dökmüş...

Canım ülkemin işportacıları, bir de bunları görseler...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
Ynt: Anadolu Irkını Kaybetmek...
« Yanıtla #1 : Mayıs 11, 2011, 23:42:09 »

Birisi tarif etse birde görsel verse anadolu arısı için kalkıp gideceğim on iki yaşımda çobanlık yaptığım nebiyan dağlarına.Dayımın arılarının ırkını kim değiştirebilir merak ediyorum uçsuz bucaksız nebiyan dağları dağ köyü Asmaçam,köylerin dahi bir birine yakınlığı kilometrelerce.

Birisi tarif etsin Anadolu arısını ben gideyim hem ziyaret hem hizmet.
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #2 : Mayıs 12, 2011, 00:06:18 »
Tarif edeyim.

Nebiyan dağlarında Asmaçam köyü var dağ köyü...

Orada arıcılık yapan yaşlılardan 1 tane ana arı alın gelin...

Onları da memnun ederek tabi ki...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı mustafa kemal alkoç

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Kovan Sayısı: Bir adet teknik kütük kovan, 82 adet dolu 50 adet boş
  • Rakım: 61
« Yanıtla #3 : Mayıs 12, 2011, 00:11:56 »

Şifre çözülmüştür otuz gün gün süre istiyorum.
SADECE VAZGEÇENLER KAYBEDER.

İNSAN ÖZLEMEMELİ.

HAYAT BANA ARICILIK, ARICILIK BANA HAYAT VERDİ.

Arı diye bir derdim var bin dermana değişmem

Çevrimdışı Mustafa40

• Larva
  • **
  • Yer: Kırşehir-Kayseri
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 975-?
« Yanıtla #4 : Mayıs 12, 2011, 00:51:29 »
Halil bey size çok teşekkürler.Emeğiniz zayi olmasın.

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #5 : Mayıs 12, 2011, 00:54:46 »
Abi öyle bir dokunmuşsun ki konuya.. İnternet reklamları tutmayan, bu sebeble eş dost aracılığı ile çam alanlarına dahi çakma helga satmaya çalışanları dahada eziyorsun. Ne diyelim ki şimdi eller bizden taşısın. Onlarda elin arısı diyerek bize satmaya çalışsın. Ama ne kadar başarılı olacaklar merak ediyorum. Bir güldüğüm konuda başarılı olma nedenini  sadece arı ırkına bağlamaları, başarı olmadığında ise arıcıyı suçlamaları.
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #6 : Mayıs 12, 2011, 11:40:13 »
Yabancı kaynaklardan dünya arıcılık tarihini okuduğunuz zaman, 20 yüzyılda tek kayıt var: Br. Adams'ın yaptığı çalışmalar.

Çağımızda,  Adams'ın çalışmaları dışında, arıcılık tarihine girebilmiş başka bir arıcılık çalışması yok.

Buckfast denilen arı da, onun ömür boyu süren çalışmalarının sonucu elde edilmiş.

Br Adams  bu çalışmalarda Anadolu arısını da kullanmış ve hakkında çok olumlu şeyler söylemiş.

Sert iklim koşullarına dayanıklı, tutumlu, yüksek kışlama ve yön bulma yeteneği olması, ana arı ve işçi arılarda uzun yaşam özelliğini övmüş.

4 yaşındaki Anadolu ana arılarının yüzde 25-30 kadarının, yüksek yumurtlama performansına hala devam ettiklerini tesbit etmiş.

Halihazırda ülkemizde, kısıtlı imkanlarla sessiz sedasız devam eden akademik çalışmalar var. Bu çalışmaların sonucunu, bizim hayran olduğumuz Avrupanın bilimadamları da merakla bekliyor. Hatta bizden daha çok merak ediyorlar.

NİYEYSE BİZLER, KENDİ DEĞERLERİMİZİ SÜREKLİ YERİN DİBİNE SOKUYORUZ. Acı olanı ise, bunun sadece pazarlama ve yüksek fiyatlı 3-5 ana arı satabilmek için yapılması.

Bakire Anadolu Arıları şu anda Avrupa'da 80-100 Euro arasındaki fiyatlarla alınıp satılıyor.

Yani bizim ülke arıcılığını kalkındırmak için dışarıdan arı getirmemiz değil, tam tersine arı satabiliyor olmamız gerekiyor.

Sık sık sorulan bir soru var: Anadolu arısını nasıl tanıyacağız?

Arkadaşlar, bizim en büyük sıkıntımız, türlerimiz üzerinde kısıtlı imkanlarla az sayıda bilimsel çalışma yapılmış olması.

Anadolu Coğrafyası üzerinde yaşayan bütün arıların envanterini çıkarıp, şekil özelliklerini ayrıntılı olarak belirleyebilecek ve arıcıya rehber olacak kapsamda çalışmalar malesef yapılamamış.

Ülkemiz iklim ve coğrafi yapısından dolayı, kısa mesafelerde büyük farklılıklar içeriyor.

Bu yapıya uyum sağlamış olan arıların görüntü ve davranış şekilleri de kısa mesafeler arasında değişebiliyor.

Bu yüzden, İtalyan arısının tanımlandığı gibi, rengi böyledir, tipi şöyledir gibi ayrıntılı tarif yapma imkanımız olmuyor.

İtalyan arısını özellikle söyledim. Çünkü İtalyan arısı dar bir bölgeye ait olan bir ırk ve üzerinde 100 yıldan fazladır çalışılıyor.

Bu yüzden homojen ve tipik özellikleri var.

Fakat dikkatinizi çektiyse, bilimsel araştırmalarda özellikle Karniyol ırkından bahsedilirken, ırkın yanında (Pollman 1889) şeklinde bir ibare yazar. Bunun amacı hangi Karniyolden bahsedildiğini anlatmaktır.

Karniyol ırkı da, çok geniş bir coğrafyaya yayılmış, davranış ve şekil özellikleri farklılıklar gösterebiliyor.

Karniyol dediğimiz zaman, bütün dünyada aynı özelliklere sahip homojen tek bir ırkı anlamamak lazım.

Onun da bir sürü ekotipi var.

Doğru yerinden kalkıncaya kadar, yanlış bütün dünyayı dolaşırmış.

Doğrunun hakim olacağı zamanlar uzak değil.

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
« Yanıtla #7 : Mayıs 12, 2011, 12:34:53 »
Murat abi. Ana arılar kadar yüksek fiyata erkek arı satıldığını hatta spermlerinin kaçak olarak götürüldüğünü çok iyi biliyoruz. Yakın geçişte bir dönem, dünyanın ünlü arı bilimcilerinin neden ülkemize akın ettiğini internet sitelerindeki videolarda ülkemizden bahsettiklerini unutmamak lazım. Biz buna karşı değiliz. Adam alsın götürsün üzerinde çalışsın. Ama bizdeki ırkların kontrolsüz kirletildiği bir ortamda bizim arımızın adını bile anmadan bunu satmasın. Aldığı yer belli olsun ve o ekotip korunsun. Biz bunu istiyoruz. Bir ingilizin ülkemizden elde ettiği ana arıyı, üzerinde çalışmak  istesek biz temin edemiyoruz. Yine aynı şekilde belkide bögemize çok daha uygun bir ana arıyı üretseniz ve piyasa fiyatından satmaya kalksanız süphe ile bakılıyor satamıyorsunuz.

Her bölgemize ait hatta bölge içinde değişen şartlara göre farklı özellikleri olan arı ırkları yada ekotipleri  bulmak olası bizim ülkemizde. Elimizde ki ırkların tanımlanmasına, geliştirilmesine ve korunmasına ihtiyacımız var.

Ancak bu sene vermeye başladığım kurslarda  gördüm ki bizler ırklar konusunu konuşurken arıcılığın gereklerini unutuyoruz. Kovan sayısı fazla olan arıcının kullandığı arı makbul oluyor nedense. Ama hala havalandırma eksikliği yüzünden kireç hastalığına düşen koloniler için çare ararken, polen tuzaklı ve havalandırması iyi kovanlardan uzak duruyoruz.
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #8 : Mayıs 12, 2011, 13:44:14 »
Şu anda ABD'de, Anadolu Arısı ile ilgili çalışmalar yapıldığı bilgisine sahibiz.

Elbette alsın ve üzerinde çalışsın buna mantık olarak karşı değiliz.

Fakat korktuğumuz şey, bombus arısında başımıza gelenin tekrar gerçekleşmesi.

10 sene sonra yurtdışından, aslı Anadolu olan ama ismi başka olan yeni ırk arılar ithal etmeye başlayabiliriz.

Ülkemizde Buckfast pazarlayanların iddialarını bilirsin. Bazıları, gerçek Anadolu arısı diye satıyordu.

Erkek arı spermi konusunda da haklısın.

Dünya çapındaki uzman bir hanım, Türkiye ziyaretinde, erkek arılardan sperm toplamaya kalkınca epey sorun olmuş.

Gerekirse de verelim ama, zaten bizim olanı yine bize pazarlamaya kalkma ihtimalleri yüksek.

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
« Yanıtla #9 : Mayıs 12, 2011, 14:10:56 »
O olayları yakından takip ettik bir süre. Arıcılık bilgisinin paylaşılmasına ırklarında denenip araştırılmasına karşı olmak hata bece. Şuan Avrupa ve Amerikada ki tozlaştırıcı sorununun kökeninde deaz sayıda koloniden üretilmiş kısıtlı gen kaynağına, dolayısı ile kısıtlı uyum gücüne sahip kolonilerin tüm kıtalara satılması gösteriliyor. Alsınlar araştırsınlar, ama bizim de kontrolümüz olsun.

Bombus bilinen hikaye..

Babam anlatır bazen. Hollandaya giden tırcının birinden bir komşusu çiçek soğanı istiyor.  Adam da araştırıyor ve buluyor orda. Üretim yapan yerden soğanı alırken diyor ben bunu ülkeme götüreceğim. Gümrükte  sorun olmyacak şekilde verin bana. Adamlar gülüyorlar şöföre . Soruyor neden güldünüz. biz bunlarzaten sizn ülkenizen getirdik diyorlar..

Timol elde etmek için kullanılan kekiklerimizi kökten yolduran akdeniz şirketleri şimdi bizim baharat pazarımızda.
Yine orman gülü konusunda ingiliz bitki bilimciler ve ilaç şirketleri sıkıca çalışıyor ve biz orman gülüne sırf zehirli bal üretiyor diye karşı çıkıyoruz. Bir zararı için, binbir faydası olabilecek kaynakları yok ediyoruz. Eşşek arılarına yaptığımız gibi.

Çevrimdışı Türkoğlu

• İşçi Arı
« Yanıtla #10 : Mayıs 12, 2011, 15:30:08 »
Ustalar ben acemi bir arıcı olarak soruyorum Anadolu ırkına sahip çıkmak için napmamız lazım?

Anlaşılan işe bireyden yani bizlerden başlamak lazım vereceğiniz tavsiyelere göre biz arıcılar da kendimize yön çizmemiz gerekir diye düşünüyorum.

Çevrimdışı delidumrul

• KADİR ERGÜN
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Ankara-Akyurt-Teberik köyü
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 1200
« Yanıtla #11 : Mayıs 12, 2011, 16:32:28 »
dedemin beni yanına çağırıp bak evlat bu kılıççı bu petekleri uzun yapar buda kalburcu dediği ve 60 adet karakovan sepetleri bana tek tek anlatırken meğer bizim anadolu ırkını anlatıyormuş
''ALLAH ARAMAKLA BULUNMAZ LAKİN BULANLAR ARAYARAK BULMUŞLARDIR''

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
« Yanıtla #12 : Mayıs 12, 2011, 17:58:44 »
Arıcı olarak yapılacak şeyleri aklımız kestiğince sıralarsak

Bölgenin arısı ile çalışılmalı.  Ve etraftaki arıcı dostlarada bu tavsiye edilmeli.

Sert verimsiz gibi bahaneler bulmadan önce kendimize aynada bakmalıyız.

Standart ekipmanlar ile çalışmalıyız.

Ana arılarımızı değerlendirme aşamasında sıkı bir koloni kayıt sistemi kurmalıyız.

Tanımlayamadığımız, nereden geldiğini bilmediğimiz, oğulları mutlaka kendi ana arılarımız ile değiştirmeliyiz.

Varroa mücadelesine dikkat etmeli ve damızlık belirlediğimiz kovanların bir kısmını erkek arılara ayırmalıyız.

Ana üretimi konusunda dikkatli ve titiz  olmalıyız.

Çok şey yazılır daha ma şimdilik bu kadar yazdım ben.

Çevrimdışı Mustafa ALKANOĞLU

• Pupa
  • Yer: Harmancık
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 700
« Yanıtla #13 : Mayıs 25, 2011, 13:24:30 »
Ben bir tane buldum; Adını kılıçmı dersiniz yoksa anadolumu bilmem ama aldığım kişi emekli olmuş köyde çiftçilik yapan sevdiğimiz bir abimiz. Sağolsun 2 ay önce kendisinden söz almıştım bundan istiyorum diye. Oda kırmadı koloniyi     hediye etti. 14 yıldır bu arılar bende dedi, benim aldığım akrabamda ise 40 senedir aynı arıları vardı ordan getirdiğini söyledi. Tek şikayeti çok oğul vermesiymiş, arılarını biz kontrol ediyoruz ve bakımlarını yapıyoruz son 2 aydır. Hatta memeleri dahi temizlemeye bizi çağırıyor ben anlamam diye.
   Arıların sertliği kesinlikle doğru bakımdan sonra 10 tane arı etrafımızda sıkılmadan dolaşıyorlar. Arabaya binince dahi maskeler hala kafamızda 2-3 kilometre camlar açık ve maskeli bir şekilde arıların arabayı ve bizleri terketmesini bekliyoruz. Ana arının rengi biraz değişik resim çekebilirsem bi ara yayınlarım inşallah. :D

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
« Yanıtla #14 : Mayıs 25, 2011, 15:40:59 »
Mustafa bey sadece sert ve saldırgan bir arı olması, çok eskiden beri birinde olması bir ırk olarak tanımlanması, bu X arıdır denmesi için yeterli değil. aklınızda olsun.