Gönderen Konu: manisa kula ilçesi  (Okunma sayısı 4936 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı m.mutlu

• İşçi Arı
  • Yer: MİLAS
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 19+6 boş
manisa kula ilçesi
« : Haziran 12, 2011, 02:19:22 »
herkese iyi geceler
ben 2 yıldır kula da ikamet ediyorum ismim mutlu 3 hafta once ilçede açılan arıcılık kursuna bi arkadasımın boş oturacagına gel kursa gidelim demesiyle kursa başladım ve ertesi gün arkadasımın arılarının yanına gittik tabi hiç düşündügüm gibi geçmedi o gün kıyafetin içine nasıl oldu ise 2 arı girdi ve biri gözümün altını digeride burnumdan zımbalayınca gözümden yaş getirdi nasıl kactıgımı bilemedim direk arabada aldım solugu bu bölgede kızılca arı,kılınç yada kılıç diye soyledikleri bir arı türüymüş ve cok saldırgan olurlarmıs ertesi gün yılmadan kurstan tanıstıgım bi abimin arılarını görmeye gittim.bu gittigim arılılarda hiç bir kıyafete gereksinim duyulmadan sakince işlerine bakıyorlardı bu arıları görünce ee başlamısken 3-5 kovan alalım da ögrendiklerimizi  pratik yaparız diyerek sanayideki kovancıyla 60 tl ye 5 kovan için anlastım sabırsızlıkla beklerken kurstan ögrendigim bilgilerle alacagım kovanların hiç iyi olmadıgını gördüm özellikle işçilik sıfır ve agaclar sanki dün kesilmiş gibi ıslak yani yaştı.bunun üzerine arastırırken salihli de kamil ustayı buldum ve 75 tl ye kuru kızılcamdan polen tuzaklı  bana göre güzel işçiligi olan kovanlarımı alıp arı alacagım abime götürdüm ve cok iyi bir şeçim olmadıgını şuanda düşündügüm <derken forumları okudukca bal akım zamanına cok yakın bir donemde kimsenin ogul almadıgını genelde genç analı 7-8 cıtalık ve yavrulu arılar aldıgını gördügümden bu kanıya vardım >halde 5 er çıtalık ortalaması olan ogullardan 5 kovanıma tanesi 50 den 250 tl ye arıları koydurmus oldum ve suanda arılar la ilgilenir oldum ara ara sorunlar yaşadıkca siteden ve internetten arastırmalar yapıyorum arıcılıkla ugrasanlarla konuşuyorum ama yinede takıldıgım yerlerde cok fazla oluyor benim arılarla ilgilenmem böyle başladı ve şimdilik keyifle arılarımı izliyorum ilk kovana katılan ogul 12-13 gün oldu bu gunlerde ana arının çifleşme uçuşu yapıp sag saglim kovana dönüp yumurtlamasını sabırsızlıkla bekliyorum  :)biraz uzun oldu ise kusura bakmayın

selamlar saygılar

mhceylan

• Ziyaretçi
Ynt: manisa kula ilçesi
« Yanıtla #1 : Haziran 12, 2011, 05:34:39 »
Merhaba..
İyi geceler mi desem iyi sabahlar mı karar veremedim :)
Öncelikle; hastalıklılar arasına hoşgeldiniz  ;D
Siz temeli atmışsınız zaten. Bu merak olduktan sonra gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.
Şimdiden başarılar diliyorum ..  ;)

Çevrimdışı m.mutlu

• İşçi Arı
« Yanıtla #2 : Haziran 12, 2011, 19:34:52 »
Merhaba..
İyi geceler mi desem iyi sabahlar mı karar veremedim :)
Öncelikle; hastalıklılar arasına hoşgeldiniz  ;D
Siz temeli atmışsınız zaten. Bu merak olduktan sonra gerisi çorap söküğü gibi gelecektir.
Şimdiden başarılar diliyorum ..  ;)

hoşbulduk :) başlangıç için biraz kotu arılarla başlamıstım ama sonradan sakin arıyı görünce dedim bu iş yapılır ;D şuanda benim arılar kesinlikle saldırı egiliminde olmadıkları halde ve asıl arı aldıgım kişiler kıyafetsiz arılıkta çalıştıgı halde ben hala emniyeti elden bırakmıyorum malum ilk gittigim arılardan iki igne yiyince  ;D
inş başarılı olurum çok güzel bir vakit geçirme alanı ve hobi iyi ki bu hastalık banada bulaşmış yoksa bu mubarek arıların neler yaptıgını ögrenemeyecektim

mhceylan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Haziran 12, 2011, 22:47:13 »
Saldırı eğilimde olmadıkları , bundan sonra da hiç saldırmayacakları anlamına gelmez.
Sİz yine de tedbiri elden bırakmayın, maskenizi takarak arıcılık yapın.
Bu arada .. " kıyafetsiz arılıkta çalışmak " tan kastınız , " üryan " değildir inşallah :)
Sevgi ve ilgi olduktan sonra , bilgi kendiliğinden gelir zaten.

Çevrimdışı m.mutlu

• İşçi Arı
« Yanıtla #4 : Haziran 12, 2011, 23:16:01 »
Saldırı eğilimde olmadıkları , bundan sonra da hiç saldırmayacakları anlamına gelmez.
Sİz yine de tedbiri elden bırakmayın, maskenizi takarak arıcılık yapın.
Bu arada .. " kıyafetsiz arılıkta çalışmak " tan kastınız , " üryan " değildir inşallah :)
Sevgi ve ilgi olduktan sonra , bilgi kendiliğinden gelir zaten.

evet kesinlikle tedbiri elden bırakmaktan yana degilim yinede sagolun  :)kıyafetsiz derken arı kıyafeti yok şort ve atletle çalışıyorlar anlamında  :) 2 haftadır her gördügüm arıcıya aklımdaki soruları soruyorum gerci bizim burada arıcılık yapan fazlaca kovanı olan cogu bilgisiz kişilerden bişey ögenmek zor benim soyledigimede sen daha iki günlük arıcısın ne anlarsın gözüyle bakıyorlar en basiti adam ben serbet falan vermem diyor abi bak arının kıstan cıkınca biran once kendini toplaması için vitamin şerbet vermek gerekiyormus vs diyorum kurs da hoca da soyluyor diyorum yok diyo benim balım hakiki ben serbet vermem diyor  ;D ;D ;D bende bişey diyemiyorum.sitedeki bilgileri okuyorum netten okuyorum vaktim bol olunca işimi arıcılıkla ilgili şeyleri okumaya ayırdım hayırlısı artık

mhceylan

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Haziran 13, 2011, 01:20:44 »
vayy be.. Biz evin içinde bile şort ve atletle dolaşamazken millet arılara bakıyor..
Acaba hiç sordunuz mu ? " pantolon ve tişörtü çıkarmadan arılara bakılmıyor muymuş ? "
Ayrıca arılara vitamin verilmesi gerektiğini sitenin neresinde okudunuz ?

Çevrimdışı m.mutlu

• İşçi Arı
« Yanıtla #6 : Haziran 13, 2011, 02:58:55 »
vayy be.. Biz evin içinde bile şort ve atletle dolaşamazken millet arılara bakıyor..
Acaba hiç sordunuz mu ? " pantolon ve tişörtü çıkarmadan arılara bakılmıyor muymuş ? "
Ayrıca arılara vitamin verilmesi gerektiğini sitenin neresinde okudunuz ?

yok onu sormadım ama bi ara sorarım  ;D ;D

walla 2 hafta olmak üzere kurs biteli manisa kula da halk eğitimin açtıgı kursa gittim ve bize derse gelen hoca ilkbaharbakımın da yaptıgımız şerbet takviyesinin icine tam adını hatırlamadıgım arılar için kullanılan bir vitamini de şerbete ekleyerek vermemiz gerektigini söyledigi için yazdım ama dogru olup olmadıgını sitede yazıp yazmadıgını sorgulama fırsatım olmadı böyle bir uygulama mevcut degilmidir peki ???
birde kurs ta cok kişinin tartıştıgı ilginç gelen şey ise şerbete antibiyotik ilave etmemizin iyi olacagını soyledi bi kısım olabilir dedi bi kısımda olmaz dedi olmaz diyenlerde normal şartlarda insanlarında hastalanmadan ilaç kullanmaması ama hocaya göre önleyici bir şeymiş banada mantıklı gelmiyor valla işin içinden cıkılmıyor böyle olunca

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #7 : Haziran 14, 2011, 07:58:55 »
Basri, kurs hocalarına işte bu yüzden eleştiriler gidiyor.

Yurdumun arıcılık kursu hocası...

Sen arıcılığı öğretsen ne olur öğretmesen ne olur.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı m.mutlu

• İşçi Arı
« Yanıtla #8 : Haziran 16, 2011, 23:14:50 »
Basri, kurs hocalarına işte bu yüzden eleştiriler gidiyor.

Yurdumun arıcılık kursu hocası...

Sen arıcılığı öğretsen ne olur öğretmesen ne olur.

haklısınız halil bey dogru söylüyorsunuz ama yapılacak birşey yok işte.