Gönderen Konu: KAFESLE KOLONİYE VERİLEN ANA ARI  (Okunma sayısı 50386 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı erdal yatkın

• İşçi Arı
  • Yer: İZMİR - Bornova
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
Ynt: KAFESLE KOLONİYE VERİLEN ANA ARI
« Yanıtla #30 : Haziran 01, 2012, 11:14:11 »
 Kendi ürettiğim  bu yılın yumurtlayan (çiftleşmiş) ana arısı, üç gün içinde yumurtlamaya başlamış ve de yumurladığı günlükleri sütlemiş, yani hiç zaman kaybetmeden ogün anayı akafesten  çıkarmış ve aynı gün ana yumurtlamaya başlamış, genç  ananın faydası.
İyilik yapar gibi görünmeyin.
İyilik yapın,  görünmeyin.

Çevrimdışı ismail koca

• Ana Arı
  • Yer: Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 800
« Yanıtla #31 : Haziran 01, 2012, 12:48:11 »
Merhaba

Kovana ana arı verirken ana uçtu.satın aldığım ana uçunca canım sıkıldı.kovanı başka kovanın önüne silktim.yeni aldığım ana bir tur atım kovana yeniden girmişti.baktım silktiğim arının içinde ana var.
     Arkadaş Bulgaristana gidiyor.gelirken bana ana arı getirirmisin dedim kendine üç,bana da üç ana getirdi.daha önce kovanları hazırladım.analar bir hafta kafeste kaldı.saldığımda son sürat uçma deliğinden üçüde kaçtı.dönende olmadı.

Ana yetiştiricilerinin kullandığı ana arı kafeslerinden aldım.açık olan kısmını bulaşık süngeriyle kapatım.anasızlandırdığım kovana istediğim kovandan ana yaptırıyorum.8-9 günlük memeleri kafeslere alıyorum.kovanda döllenmemiş analara bakıyor.bölmelere istediğim zaman verilebiliyor.

kolay gelsin.
Ömür,umut dan önce bitmeli

Çevrimdışı Çetin BOZKURT

• Ana Arı
  • Yer: Bursa -- İznik
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 80
  • Rakım: 130
« Yanıtla #32 : Haziran 02, 2012, 15:45:33 »

1 haziran olarak arılarımı kestaneye götürdüm - meme kontrollerini yaptım - anası olmayan kovanımı 'da kontrol ettim ve son memeleri de kırdım artık meme yapma ihtimali yok - 1. kat kuluçkalığın 1 ve 2 çerçeve arasına içinde 7-8 adet erkek arısı ile birlikte ve tüpün alt kısmına bir miktar bal koyarak yerleştirdim . 1 kat kuluçkalıktan ana arı kokusunu daha iyi yayar diye düşünüyorum ve 4 haziran ana arıyı salacağım inşallah tutar . Keserlerse analarım yumurtluyor parçalarım .
          Syn: fuzilibatar :: Ana arı kontrollerde ölmüş olmalı - genç ve güzel bir anaydı.
Kötüler kendilerine tahammül edildikçe daha çok azarlar..

Çevrimdışı Çetin BOZKURT

• Ana Arı
« Yanıtla #33 : Haziran 05, 2012, 14:16:43 »
            Dün ana arıyı tüpten çıkardım arılar nasıl saldırdı - çıtadan alayım derken uçtuuuuuuuuu gittiiiiiii. sonuç olumsuz 4 gün kaldı ama sonuç alamadık - Gerekirse bir ana daha feda edeceğiz - yumurtayan 4 çıta bir kovanım var - bunu 3 çıtaya sıkıştıracağım son çerçeveye ham mum koyum anasız kovanın çıtalarını yanına ve katları da üstüne çakacağım sonuca bakacağız..

Çevrimdışı Yeşil Çay'lı

• Ahmet BAŞKURT
  • Ana Arı
  • Yer: Kütahya
  • Kovan Sayısı: 7
  • Rakım: 969
« Yanıtla #34 : Haziran 05, 2012, 16:02:29 »

1. kat kuluçkalığın 1 ve 2 çerçeve arasına içinde 7-8 adet erkek arısı ile birlikte ve tüpün alt kısmına bir miktar bal koyarak yerleştirdim .
1 kat kuluçkalıktan ana arı kokusunu daha iyi yayar diye düşünüyorum ve 4 haziran ana arıyı salacağım inşallah tutar .
...
        Çetin kardeşim ,erkek arılarla birlikte koymanın amacı nedir?

Dün ana arıyı tüpten çıkardım arılar nasıl saldırdı - çıtadan alayım derken uçtuuuuuuuuu gittiiiiiii. sonuç olumsuz 4 gün kaldı ama sonuç alamadık - Gerekirse bir ana daha feda edeceğiz - yumurtayan 4 çıta bir kovanım var - bunu 3 çıtaya sıkıştıracağım son çerçeveye ham mum koyum anasız kovanın çıtalarını yanına ve katları da üstüne çakacağım sonuca bakacağız..

4 gün boyunca tüpte kalmasına rağmen koloninin kabul etmemesi sebebi nedir?
EY KENDİNİ İNSAN BİLEN İNSAN ! KENDİNİ OKU...

Çevrimdışı fuzulitabar

• Fuzuli Tabar
  • İşçi Arı
  • Yer: Aydın Bozdoğan
    • sihirli kovan
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: Biraz var
  • Rakım: 200
« Yanıtla #35 : Haziran 05, 2012, 16:27:51 »
15,20 çıta koloniye ana arı kabul ettirmek biraz tecrübe ister. Arıyı ikiye veya üçe bölün koloni anasız kaldığını anladığında size belli edecektir size zaman olarak 24 ile 36 saat diyebilrim o zaman kolonilere ana verirseniz daha kolay kabul ederler. Önce koloni anasını kaybettiğini anlayacak sonra ana verilecek en doğrusu bu demiyorum ama bana doğru geliyor.

Çevrimdışı Çetin BOZKURT

• Ana Arı
« Yanıtla #36 : Haziran 06, 2012, 10:39:05 »
    Syn : Yeşilçaylı 
                         biz erkek arılarla derken orada yazım yanlışı yapmışız erkek ten kasıt işçi arıları ileydi ama bunun yanlış olduğunu 4 gün sonra kovanda ki anayı tüpten çıkardıktan sonra anladık arılar öğlesine sardı ki anayı kurtarayım derken elimizden anayı da uçurduk anasız arılar vardı arılık ta bel ki birine girer .
     Forum da ki abilerimizin yazılarının  birinde değinmişler di işçi arılarla tüpe konan ananın kabulünün zor olduğu bunu bizzat gördük ( DİKKATA ALMALIYDIK ) ana arıyı en üst kata verseydik daha sağlıklı olur diye düşünüyorum .
    Bu koloniyi kazanmam lazım ...
         Gelişmeleri paylaşacağım...

Çevrimdışı Çetin BOZKURT

• Ana Arı
« Yanıtla #37 : Haziran 09, 2012, 11:05:25 »

Kafeste 25 çerçeve arıya ana vermede başarı sağlayamadık.

Bunun yerine yumurtlayan 3 çerçeveye sıkıştıdığım kapalı yumurtasıda olan kolonime 3
   çerçevenin yanına az kabarmış bir ham petek verdim her iki koloniyede yarım saat önceden koku          sıktım-    birde sadece 3 çerçevenin üzerine gazate koydum. 3 çereçeveli koloniyi 25 çercevenin olduğu yere 2-3 katı kenara 1 kat'ın srılarını silkeledim  cuvala üzerlerine az şerbet püskürttüm- 2ve 3 katı ''HALİL'' abinin değimi ile LÜMBÜRT üstüne dışarı silkelediğim arılar içeri girdikten sonra akşam kortrol ettiğimde ana kendi çercevelerinde geziyor - arı da birbirini kırmamış - arı sakin - araya verilen ham petekler iki arının az olsa bağlantısını kesmiş-
       ANAYI bu şekil de verdik..             

ankarali

• Ziyaretçi
« Yanıtla #38 : Haziran 21, 2012, 21:51:12 »
Değerli hocalarımızdan bişey sormak istiyorum. Bu yıl Macahel arıcılıktan posof ekotipi damızlık ana

sipaşiri verdim ve dün elime ulaştı akşam üzeri 2 şer adet kapalı çıkanlı bal kemerli ve aralara polen

serpiştirilmiş çerçevelerle bölmeler yaparak 0,25 litre şurupla ana arıları kafeslerinin kekli kısımları

kapalı olarak verdim. Ancak şöyle bi durum var dün yine o analarla yakınlarımdaki başka bir ana arı

üreticisinden getirtdiğim 5 adet daha ana arıyıda yine diğer kolonilerimden kapalı çerçevelerle direk

bölme yaparak hiç bekletmeden verdim. Bu bahsettiğim ana arı verme şeklini yani koloniden alıp

hemen yeni bir koloni oluştururak ana arıyı kafesle üç gün kapalı tutarak varsa ana arı memelerini

imha ederek üçüncü gün kekli bölümü açıp ana arıyı kabul ettirme şeklini 20 gün öncede 10 ana arı ile

yaptım ve hiç sorunsuz kabul ettirdim. Hatta o 10 döllenmiş ananın 4 ünü ana arısı yaşlı olan

kolonilerimin ana arılarını öldürüp ardından kafesle yeni anaları verdim. Sorunsuz kabul edildi. Bendeki

problem şu dünkü verdiğim kafkas melezi 5 ananın kafeslerinin etrafında kolonideki arılar tarafından

10-15 arı tarafından topaklanma olurken damızlık anaların kafeslerinin etrafında 30-40 tane ana kafesi

sarmakta olduğunu bu akşam üstü şurup vermek için gittiğimde gördüm. Damızlıklara karşı bu

yoğunluğun sebebi nedir. teşekkür ederim.

ankarali

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : Haziran 21, 2012, 22:48:33 »
sayın hocalarımdan verdikleri bilgi için çok teşekkür ederim şimdi daha iyi anladım. Tavsiyelerinize

uyacağım.. sağolun..

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #40 : Haziran 21, 2012, 23:02:06 »
Ne oldu şimdi ben anlayamadım...

O kadar uzun soru ki, anlayana kadar tüm hücrelerimi devreye sokmak zorunda kaldım...

Sıkıştırıyorsa al tekrar kafese...

Meme vardır kolonide...

Diğer ana arılar kabul etti, bunlar neden kabul etmiyor?

Dünyada hiç bir koloni eşit değildir ayrıca yine aynı dünyada ana arılar da eşit değildir...

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

[email protected]

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı güngör öztürk

• güngör öztürk
  • İşçi Arı
  • Yer: zonguldak alaplı
  • Rakım: babamın yanında yeni başlıyorum sayılır
« Yanıtla #41 : Haziran 21, 2012, 23:10:54 »
abi belki inanması güç ama benim başıma gelen olay....

arkadaş yığılca cinsi ana arı üretti bir tanede bana verdi dene diye toplam üç çerçeve ruşet..

bir tanesi kapalı yavrulu..digerleri ballı polenli yani meme olma şansı sıfır...

kafeste verdim..ikin sanra çıktı baktım yumak şeklinde üstündeler...bir daha kafes bu şekil üç sefer

denedim ve kabullenmediler..dördüncü seferde ben kafese koydum sanıyordum oara düşürmüşüm

kanadı kesik. ve tepesinde 67 numara kapıy gitti ..

neden kabullenmediler anlamış degilim ya siyahların arasına giren beyaz adam gibi sırıttıyor

onun için hemen farkediyorlar.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #42 : Haziran 21, 2012, 23:20:28 »
Ana arı kabul ettirmek zordur...

Bazen çok zordur...

3 koloniye ana arı verdim.

1 tanesi güp kabul etti...

2 tanesi...

Birisi yalancıladı 2 ana arı yok edip...

Diğeri ise 3 ana arı yedi...

Tekmelemedim.

Sabrettim...

Sonra hiç ellemedim.

10 gün bomboş durdular...

Yalancı ne güzel de yumurtluyor...

Diğeri yalancılamıyor ama polen gözlerini bile meme çeviriyor...

Arada geçerken tekme atıyorum arkalarından... :P

O ilk anayı kabul eden kata çıktı şu anda...

Bunlara da son şans verdim.

Taktım tüpte 2 ana daha...

1 hafta hiç ellemedim.

Sadece kapı önünde sarı kafa var mı baktım...

Sonunda baktım...

Yumurtluyorlar...

Yani ana arı işi biraz tuhaf.

Süt üretiminde yalancılayan kolonilere ise yaptıklarımız evlere şenlik...

En yaşlı ana arılardan birisini al... Bala daldır.

1 metre yükseklikten şlappp çerçevelerin üzerine...

2 gün sonra yumurtluyor.

Gel de anla...

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

[email protected]

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

ankarali

• Ziyaretçi
« Yanıtla #43 : Haziran 22, 2012, 08:38:42 »
Ne oldu şimdi ben anlayamadım...

O kadar uzun soru ki, anlayana kadar tüm hücrelerimi devreye sokmak zorunda kaldım...

Sıkıştırıyorsa al tekrar kafese...

Meme vardır kolonide...

Diğer ana arılar kabul etti, bunlar neden kabul etmiyor?

Dünyada hiç bir koloni eşit değildir ayrıca yine aynı dünyada ana arılar da eşit değildir...

Günaydın. Halil abi büyüklerimiz sorduğum soruya sessiz kalınca bende anladım ki yaptığım

uygulamada bir yanlışlık yok. Eğer yanlışlık olsa idi doğrusunu tarif ederlerdi diye düşündüm ve o

yüzden teşekkür ettim. Sükut ikrardır derler ya abilerimiz sessiz kalınca yanlışlık yok demekki dedim.

Birde ana arılar kafeste zaten kafesin üzerine çullanıyorlar asıl onun nedenini sormak istedim ama

soru baya bi uzun olmuş destan yazmışım  :)

Çevrimdışı yalçın meriç

• Ana Arı
  • Yer: kdz.ereğli
  • Kovan Sayısı: 15+3 kutu
  • Rakım: 100m.
« Yanıtla #44 : Haziran 25, 2012, 18:34:18 »
  Belki kontrol için kovanı erken açmışsınızdır da arılar kızıp hırslarını analardan almak istemişlerdir. Ne olur 3-5 gün bekleyip öyle açsanız kontrol için kovanları.Ben bir hafta bekleyip öyle açıp kontrol ediyorum. Birde kovanda ki polen durumu çok önemli ana arı vermelerde. :(
Eğer bir güzelliğin yoksa,ben sana nasıl derim çok güzelsin diye.!