ANA ARI > Ana Arı Verme Yöntemleri

KAFESLE KOLONİYE VERİLEN ANA ARI

<< < (2/13) > >>

Mehmet Erdal:
Bölmelere başlıyoruz.

Ana arıyı kafese tek başına koymak mı daha doğru yoksa bir kaç işçi arıyla mı?

Mehmet KENAR:
Analar uzun yolculuğa çıkmıyacakları taktirde tek başına konmaları yeterlidir,

kağan:
satın alınan ana arıların yanında kafese 6-7 tane işçi arı koyuyorlar anayı kafesle vereceğimiz kovana koymadan önce işçi arıları kafesten atayımmı bazı arıcılar öyle söyledi anayı yanlız vermek daha iyi diyorlar birde ben yeni ana vereceğim koloninin anasını öldürmek yerine kafese alıp orda bekletiyorum malum ana arı üretemiyoruz :) olurda yeni anayı kabul etmezler hemen eskiye dönmek için. koloniyi 1 gün anasız beklettikten sonra yeni anayı verip kek gözünü 2 gün sonramı açayım yoksa verdiğim gün kek gözünü hemen açsam olurmu ayrıca yeni ana kaç gün sonra yumurtlamaya başlar vereceğiniz cevaplar için tşk

Murat AKIN:
Sayın kağan:

Ana arı kafesinin içindeki yardımcı arılar, arıcılar tarafından şu amaçla çıkartılıyor:
Birincisi bulaşıcı bir hastalık olması şüphesiyle.
İkincisi ana arı kafesi içindeki arılar kendini ayrı bir arı ailesi gibi görüyorlar kırma olmasın diye.

Aslında yardımcı arıları çıkartmak zor bir işlem olduğundan, çoğunlukla da çıkartmadan veriyorlar, pekte sorun olmuyor.

Eğer yakın zamanda içinde ana arı varsa
Bir iki gün gibi kovan anasız bırakılırsa yeni ana arıyı vermeden önce meme kontrolu yapılmalı.

Hemen açmayın koku alışması yapsın daha rahat kabul eder.

Ana arı döllü olduğundan hemen yumurtaya başlar.

kağan:
teşk murat bey anlaşıldı eğer kafesteki işçi arıları çıkarabilirsem öyle vereceğim ayrıca kafesi 2 gün açmadan tutayım sonra kek kısmını açarım birde bişey sormak istiyorum benim değişmek istediğim koloni kılınç arısı dedikleri çok saldırgan ama 4 ve 5 çerçeveli iki koloni bazı arıcı arkadaşların dediğine göre vereceğim analar kafkas kabullenmede zorlanır diyorlar kılınçlar agrasif oldukları için kafkas anıyı kabul ettirmek zordur diyorlar öyle bişey varmı tecrübe sahibi arkadaşlar yorum yaparsa sevinirim...

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

[*] Önceki Sayfa

Tam sürüme git