Gönderen Konu: Bilgi Tecrübe ve Gözlemlerimizi Paylaşalım  (Okunma sayısı 12618 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

abadile

• Ziyaretçi
Bilgi Tecrübe ve Gözlemlerimizi Paylaşalım
« : Şubat 11, 2008, 20:12:05 »
[]Yurdumuzun muhtelif bölgelerinde arıcılık üzerine kurulmuş istasyonların varlığını bir çok arıcı bilir. Bunlar geniş coğrafi bölgeler içinde ihtiyacı karşılamktan yani arıcılara yeteri kadar faydalı olmaktan uzaktır.
Arıcılık konusuna tarım bakanlığı ciddi olarak eğilmelidir. Bunun yanısıra üniversiteler bilimsel katkılarla arıcıları desteklemelidrler.
Bizde bilim adamları araştırma  ve inceleme yapacakları yerde fil dişi kulelere kurulup ideolojik tartışma proğramlarında çene yarıştırıyorlar. Keşke asli misyonlarını ifa etseler, bilim üretseler de bizler istifede etsek.
Madem ne tarım bakanlığı ne de üniversiteler bizlere yeterince yardımcı olmuyor bizlerde kendi birikimlerimizi , tecrübe ve gözlemlerimizi buralara bir birimizle paylaşarak oluşan boşluğu bir nebze olsun doldurabiliriz. Yanlışmı düşünüyorum.
selamlarımla....

Çevrimdışı gokhan_70

• Boş Petek
  • Yer: karaman
Ynt: Bilgi Tecrübe ve Gözlemlerimizi Paylaşalım
« Yanıtla #1 : Şubat 12, 2008, 01:48:57 »
bence doğru

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #2 : Mart 15, 2008, 00:04:18 »
Sevgili arıcı dostları sizlerin varlığı bizlere güven veriyor.Ben hobi şeklinde başladım ilerde emekli olursam daha rahat ilgilenirim arılarla diye düşünüyorum. Başımdan geçen bir olayı anlatmak isterim,Mayıs ayının sonuna doğru 17 çıtaya ulaşmış bir koloni izine gitmeden kontrol ettim Bir tane ana memesi yapmış bu oğula gider şüphesi ile memeyi bozdum.Tatil bitti on gün sonra geldim ve tekrar bir bakayım dedim yine TEK meme var ve bu sefer ana yok olmuş,sonra yeni  anayı çıkardı döllendi. ve bende bundan Sonra Bu ırkdan koloni çoğaltmak için Örtü tahtasına DAMIZLIK yazdım. Çam balı almak için çama götürdüm,1,2 ay sonra uğradım arıların yanına ne göreyim o damızlık yazdığım kovanda 30 veya 40 tane meme sanıyorum anayı başkaları uçurmuş diye düşünüyorum.Ve yan komşuda çok sokucu koloniler vardı,onlardan döllenmiş.Neyse asıl amacım ARICILARIN KENDİ KOLONİLERİNDE İYİ IRK VARSA BUNLARDAN DİĞER ARICI ARKADAŞLARADA ANA MEMESİ VERMELERİ VE GENEL OLARAK KOLONİLERİ İYİ OLAN IRKLARIN ÇOĞALMALARINI SAĞLAMAK.böylece iyi koloniler ülkemizde çoğalmış olacak.     

Çevrimdışı nako

• Boş Petek
« Yanıtla #3 : Mart 17, 2008, 11:01:42 »
iyide bu deevirde kimyapar ki ben hastasıyımamabir türlüsayı artıramıyorum.birdi iki oldu ama sonra gene birlerde sayıyor kolenibirden bireyok oldu.anasının balı azdı ogulun cok olmasına ragmen ogul kayıp nebal var nede arı kayıp anlamadım gitti  cevap bekliyorum

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #4 : Nisan 07, 2008, 01:02:41 »
nako kardeş doğru söylüyorsun fakaaaat biz arıcılar genelde birbirimizle irtibat halinde oluruz ve arılarımız bizi insanları birbirine dost yapar insanda dostunun iyi olmasını ister sanırım.yakın arıcılar bu dediklerimi yaparsa daha iyi koloniler oluşur ve bu genele yayılır düşüncesindeyim.fakat senin arı zaten oğul vermiş bizdede oluyor mesela bir kovan başlıyor oğula kovan sönesiye kadar oğula devam ediyor.çünki arılar anayı beğenmese gerek,benimde oluyor bazen hatta yalancı anaya dönüşüyor oğul verdikten sonra bu sitede arıcı dostlarımızdan öğrenecek çok şeyimiz var.saygılar

Çevrimdışı kerimcoşkun

• Pupa
« Yanıtla #5 : Nisan 28, 2008, 22:49:55 »
iyide bu deevirde kimyapar ki ben hastasıyımamabir türlüsayı artıramıyorum.birdi iki oldu ama sonra gene birlerde sayıyor kolenibirden bireyok oldu.anasının balı azdı ogulun cok olmasına ragmen ogul kayıp nebal var nede arı kayıp anlamadım gitti  cevap bekliyorum
Nako kardeş aarılarının  cinsini bilmiyorum ama herhalde tüm arı türlerinde aynıdır. Eğer koloni sayını arttırmak istiyorsan ana arıyı gençleştir ve bas şekeri. İki sene önce bir tanıdığım 10 kovan arı aldı, dört çuvalda şeker yedirdi. Beş ay içerisinde arılarını 60 kovana çıkardı.
Geçen sene kovan sayısının azalması normal. Eğer forumu takip edersen bunun nedenini anlarsın.
 Saygılarımla...
İzmir'li arıcılar izmir bölümüne mesaj atsın tanışalım

Çevrimdışı burak1sen

• Boş Petek
  • Yer: Ankara
  • Kovan Sayısı: yok
« Yanıtla #6 : Eylül 30, 2013, 12:49:31 »
Arkadaşlar, forumu iki haftadır takip etmeme ve okumama rağmen aradığım bir soruya cevap bulabilmiş değilim. Gereksiz olarak forumu işgal etmemek adına bir alt başlık açmak da istemedim. Bu başlıktan devam etmeyi uygun buldum.
Bir konuda özellikle tecrübeli arkadaşların fikirlerine ihtiyaç duyuyorum. Sorum size saçma ve ilgisiz gelebilir, ama benim için yanıtı önemli. Çok ilginç cevap ve yorumlar da gelecektir muhtemelen, olsun eğlenmiş oluruz...  ;) Önceden belirtmeliyim ki haddini aşabilecek yorumları ciddiye almayacağım.
Gece karanlıkta bir kovanı rahatsız ettiğimi varsayalım. Aynı anda çevredeki ışıklar da yeterli parlaklıkta yanmış olsun.
Bu durumda arıların davranışı sizce ne olur?
A) Tehdite (bana) yönelirler...
B) Işık kaynağına yönelirler...
c) Işıklar yansa da gece uçmazlar...
Özellikle bu konuda deneyimlerinizi paylaşırsanız memnun olurum.
Sorumla ilgili muhtemel yanıtlarınız için de teşekkür ederim.  :)

Çevrimdışı hamravat

• Ana Arı
  • Yer: Yapraklı--Ergani
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 9
  • Rakım: 950
« Yanıtla #7 : Eylül 30, 2013, 13:24:06 »
Test sorusu gibi bir şey olmuş.

Kendim gözlemlerimi aktarayım;
1.Arı gece bildiğimiz anlamda uçmaz uçamaz,yürür.
2. Işık kaynağı verildiğinde, kaynağın gücüne bağlı olarak hareketleri değişir.
3.Güneş kaynağı olmadanda bildiğimiz anlamda uçuş yapamazlar.

Çevrimdışı Mahmut ORHAN

• İşçi Arı
  • Yer: Samsun/Yakakent
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 900
« Yanıtla #8 : Eylül 30, 2013, 14:15:40 »
Bir deneyin bakalım uçuyormu uçamıyormu direk tehdide karşı savaş açarlar ölesiye
İnsanlar Ancak Aslına Dönerler

Çevrimdışı Bekir ARSAN

• BEKİR ARSAN
  • Ana Arı
  • Yer: BANDIRMA
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #9 : Eylül 30, 2013, 14:56:05 »
sayın  burak1sen  foruma hoş geldiniz sorunuz biraz ilginc olmuş
arı geceleyin ışığa karşı direk hamle yapar ve en yakın kişiyi zımbalar hemde peş peşe
BEKİR ARSAN  BANDIRMA BEZİRCİ KÖYÜ
DT 03.07.1965   
0Rh +
 beklenen    gün gelicekse cekilenler kutsaldır

Çevrimdışı Adem ALTINOK

• Ana Arı
  • Yer: Ankara Ayaş
  • Kan Grubu BRh+
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: Kızılcahamam-Sazak 1220 m;Ayaş- 1000 m
« Yanıtla #10 : Eylül 30, 2013, 15:28:43 »
Tarih 1 Temmuz ve 10 Temmuz.

Sabah ezanından önce arı taşıyım diye gittim.

Hava aydınlanırken arının polen getirdiğini gördüm.

Delikleri karanlıkta kapattım. Birkaç arı dönünce dışarıda kaldı.
aa
Problemi anlamak çözümün yarısıdır.

Hüseyin KAYA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : Eylül 30, 2013, 15:39:39 »
Tarih 1 Temmuz ve 10 Temmuz.

Sabah ezanından önce arı taşıyım diye gittim.

Hava aydınlanırken arının polen getirdiğini gördüm.

Delikleri karanlıkta kapattım. Birkaç arı dönünce dışarıda kaldı.

Onlar, geceyi dışarıda geçiren arılardır Adem bey.

mnevsehir

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Eylül 30, 2013, 19:35:45 »
Çok fazla rahatsız etmezseniz sıkıntı olmaz.

Aşırı rahatsızlık durumunda size de saldırabilirler. ( Arılar gece görüş kabiliyetine sahiptir )

Çevrimdışı Özcan Tosun

• Ana Arı
  • Yer: ARTVİN-İSTANBUL
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 80
  • Rakım: 600-1600
« Yanıtla #13 : Eylül 30, 2013, 19:48:09 »
Gece rahatsız edilen arı kovandan ilk çıktığı anda kısa uçuşla ilk konduğu yere iyneyi basar ve aynı zamanda tehlike sinyalinide gönderir. Bu bir koku salgısıdır ve kokuyu alan diğer arılarda aynı yeri hedef alırlar. Bu durumda kalana Allah kolaylık versin.
El eli yur (yıkar), el de döner yüzü yur.

Çevrimdışı Servet YAZAR

• Pupa
  • Yer: Şanlıurfa
  • Ziraat Mühendisi
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 8 Karakovan, 4 Fenni
  • Rakım: 514
« Yanıtla #14 : Eylül 30, 2013, 19:52:18 »
Bu biraz bilimsel bir çalışma konusu olmuş. Ancak gece arı rahatsız edilmemeli. Herkes gibi :)