Gönderen Konu: ana arı ızgarası ve ballık girişi  (Okunma sayısı 10765 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gerula (r.serkan.k)

• İşçi Arı
  • Yer: Ankara-Kızılcahamam
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 140
  • Rakım: 1100
Ynt: ana arı ızgarası ve ballık girişi
« Yanıtla #15 : Haziran 27, 2011, 21:01:33 »
Basri bey,

Elimde 10 tane ana ızgarası var.5 tanesi plastikten 5 tanesi de metal.Plastik olanı 3 TL , metal olanı ise 6 TL ye satın almıştım.Bunları kullanmaya başlamıştım.Kuluçkalığın üzeine ballığı koyarken 2 adet çıkan yavrulu çerçeveyi ballığa alıp kuluçkalığa da bir kabartılmış ve bir adet ham petekli çerçeveyi ilgili yerlere verdim.
En kuvvetli 2 adet kolonim çok kısa bir süre içerisinde memeleri dikti.Memelerin tamamı kuluçkalıktaydı.Memeleri temizledim. Ertesi hafta baktığımda yine bir sürü meme ile karşılaştım. Bu iş böyle olmayacak deyip bu 2 adet kolonileri her birini üçe böldüm.2 adet koloni oldu 6 koloni.Bu 2 koloni belkide 30-40 kilo bal yapacaktı.Artık malesef bu gerçekleşmeyecek.Şu ana arı ızgarasını bir deneyeyim bakalım demiştim.Denedim ve sonucu bu oldu.
Diğer 8 adet kolonide bulunan ızgaraları da geri aldım.Şu anda bir sorun yok.Yani ana arı ızgarası konusunda 2 haftalık bir tecrubem oldu.Neticesi böyle oldu Basri bey.
Anladığım kadarı ile ana arı ızgarası konusunda epey iddialısınız.Bunun kullanımı konusunda açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı yazarsanız sevinirim. Her ne kadar kullanmaycak olsam da kullanımı konusunu yine de  öğrenmek isterim. Belli mi olur belki  tek bir kolonide tekrardan denerim  ;)           

ana arı ızgarası koymasaydın yine oğula gidermiydi peki??????

Çevrimdışı Cemal DURANLI

• Cemal DURANLI
  • Larva
  • **
  • Yer: Beylikdüzü
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
« Yanıtla #16 : Haziran 27, 2011, 21:21:52 »
Oğula gideceğini hiç sanmıyorum.Izgarayı koyunca ana arının yumurtlama alanı kısıtlandığı için oğula yöneldiğinden eminim.

Çevrimdışı önder ayyıldız

• Önder AYYILDIZ
  • Boş Petek
  • Yer: KIRKLARELİ
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 150
« Yanıtla #17 : Haziran 29, 2011, 14:22:08 »
Oğula gideceğini hiç sanmıyorum.Izgarayı koyunca ana arının yumurtlama alanı kısıtlandığı için oğula yöneldiğinden eminim.

Izgara koyma zamanı ile ilgili bir sıkıntı olabilir. ben ızgarayı bal akımı başlamasına bir kaç gün kala koyup kapalı gözlü yavrulu çerçeveleri ve yeni ilave petekleri ızgaranın üstüne çıkarıyorum. Söylediğiniz gibi bir sıkıntıyla karşılaşmadım. Arının kuvvetli bir ekilde yumurta attığı dönemde koymuşsanız bahsettiğiniz durum olabilir sanırım.
Defalarca yağmurdan bahsetmek, tek bir yağmur damlasının yerini dolduramaz.

Çevrimdışı Cemal DURANLI

• Cemal DURANLI
  • Larva
  • **
  • Yer: Beylikdüzü
  • Kovan Sayısı: 20
« Yanıtla #18 : Haziran 29, 2011, 15:11:23 »
Sanırım öyle oldu Önder bey ,
Bu yıl bi geçsin bakalım başka bir yaz gelsin belki bir deneme daha yaparım :)