Gönderen Konu: Arıcılık Terimleri Üzerine Görüşler, Eleştiriler ve Öneriler  (Okunma sayısı 167381 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kenan GİŞAN

• Ana Arı
  • Yer: Bursa - Yalova
    • http://kenangisan.blogspot.com/
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 400
Sıcak döküm petek: Eritilen balmumunun petek şeklinde tek işlemle dökülerek üretilen, soğuk döküm peteğe göre daha gevşek balmumu yapısına sahip ve serin ortamlarda çok kırılgan olan klavuz petek. Bkz. Kılavuz petek.

Soğuk döküm petek: Eritilen balmumunun düz tabaka veya rulo halinde ve kalın imal edildikten sonra, tekrar merdanelerden geçirilerek petek gözleri basılarak inceltilen, sıcak döküm peteğe göre daha esnek olan kılavuz petek. Bkz. Kılavuz petek.

Kabartılmış petek: Bkz. Petek.

Çevrimdışı Kenan GİŞAN

• Ana Arı
Yatay üstten çıtalı karakovan: yÜÇK : Açıklama için öneri bekliyorum.

Dikey üstten çıtalı karakovan:  dÜÇK : Açıklama için öneri bekliyorum.

Çevrimdışı msceylan

• M.Sedat Ceylan
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara- Ayaş-Başayaş Köyü
  • Ziraat Y.Müh.
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 100+ 2 ortak
  • Rakım: 1200m.
Şöyle bir yazalım :)

Yatay üstten çıtalı karakovan yÜÇK : Dikey ya da eğimli kenarları olan, çerçeve yerine sadece arının ördüğü petekleri tepeden tutturabilecekleri çıtalara sahip,temel petek kullanılmayan, oldukça basit yapılı bir karakovan tipi. 

Dikey üstten çıtalı karakovan dÜÇK : Üzerlerinde çerçeve yerine arının ördüğü petekleri tepesinden tuturabileceği çıtalara sahip, üstüste konulan  bir kaç kare kutudan oluşan, çoğunlukla temel petek kullanılmayan, basit yapılı karakovan tipi.

Olabilir mi? :D

Çevrimdışı Kenan GİŞAN

• Ana Arı
Üst çıtalı karakovan: Sadece 37 mm. genişliğinde üst çıtaların kullanıldığı ve peteğin arılar tarafından doğal olarak örüldüğü, kovan yan duvarlarının çıta kenarından kovan tabanına açılı olarak yapılan kovan çeşidi.

Üst çıtalı karakovana sözlükte böyle yazmışız.

Sözlükte Yatay üstten çıtalı karakovan ve Dikey üstten çıtalı karakovan yazılırsa Üst çıtalı karakovan duracak mı? :)

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 290
Yatay üstten çıtalı kara kovan tanımı aynen kalabilir.

Sadece dikey dediğimizde bunun çok katlı olduğunu bilmeyenler kafasında canlandırmakta zorlanırlar.

Dikey üstten çıtalı kara kovan yerine, üstten çıtalı çok katlı karakovan tanımı daha açıklayıcı olur.
http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

Çevrimdışı Önder BOSTANCI

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara - Ortabereket
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 16
  • Rakım: 1105
Diğer sayfadaki yorumum buradaki niteleme için de geçerli...

Bunların büyük bölümünde hemfikiriz ama hemfikir olmadığımız alan küçük olmasına rağmen sonuçları açısından büyük.

Benim söylemeye çalıştığım şey şu: Her ne kadar Warre ve benzerleri temel petek kullanılmadan çıta ile donatılsa da, bunları karakovan olarak sınıflandırmak doğru değildir. Yurtdışı sitelerde de, TBH / ÜÇK kovanlar Warre vb kovanlardan farklı olarak ayrı başlıklar altında değerlendirilir ve "ÜÇK arıcılığı - top bar hive beekeeping"  biçiminde ayrı bir kategori olarak değerlendirilir. Bu ayrımdaki temel etkenin çıta - çerçeve ve petek kullanımından değil kovanın yönetilebilir olup olmadığından kaynaklandığını düşünüyorum.

Olaya yönetilebilirlik açısından bakıldığında, ÜÇK'ların K harfi karakovana denk düşse de dikey ÜÇK tanımındaki K harfinin kovana denk geldiğini düşünüyorum.

Dolayısıyla ÜÇK terimi yalın olarak kalmalı, Warre ve benzerleri ise çerçevesiz kovan vb. nitelemelerle anılmalı diye düşünüyorum ve bu ayrımı çıta-çerçeve üzerinden değil yönetilebilirlik açısından yapıyorum.
Hayvan yularından, adam sözünden tutulur.

Çevrimdışı Kenan GİŞAN

• Ana Arı
Yatay üstten çıtalı karakovan: yÜÇK : Dikey ya da eğimli kenarları olan, çerçeve yerine  arının ördüğü petekleri tutturabileceği çıtaların olduğu, kılavuz petek kullanılmayan, oldukça basit yapılı bir kovan tipi.

Dikey üstten çıtalı karakovan: dÜÇK : Çerçeve yerine arının ördüğü petekleri tutturabileceği çıtaların olduğu, çoğunlukla kılavuz petek kullanılmayan, modern kovanlardaki gibi çok katlı kullanılabilen, basit yapılı kovan tipi.

Çevrimdışı Kenan GİŞAN

• Ana Arı
Kabartılmış petek : Bkz. Petek.

Juvenil hormonu : Bkz. Böcek gençlik hormonu

Haploid : Olgun bir üreme hücresinde bulunan kromozom sayısı, vücut hücrelerinin sahip olduğu kromozom sayısının yarısına sahiptir. Kromozom sayısının yarıya inmesi sonucu oluşan "n" sayıda kromozom taşıyan hücreler.

Prepupa: Arıların pupadan hemen önceki kısa dönemi.

• Genel Moderator
  • Ana Arı
Günlük yumurta mı denmeli yoksa yumurta mı sorusunu sayın Kenan Gişan ortaya attı. Cahit Sümer ağabeyimiz de,

“Günlük yumurtayı görmesek de daha doğrusu iki-üç günlük olmuş yumurtaları günlük yumurta gibi görsek de olur.
Günlük kurtçukları görmenin, görüp seçebilmenin, seçip alabilmenin önemi daha büyük... Bu nedenle, şunun adını değiştirelim mi? “ sorusunu sorarak Kenan Gişan beyin açtığı tartışmayı bir adım öne taşıdı. Bkz: https://www.aricilik.gen.tr/index.php?topic=6561.msg94745;topicseen#msg94745

Bu durumda, tanımlara tekrar göz atmanın yararlı olacağına kanaat getirdim ve gen.tr sözlüğüne baktım.
Kurtçuk (Larva) : Üç günlük yumurtalardan, kabuğun çatlamasıyla çıkan arı yavrusu.
Yumurta: Normal koşullarda ana arılar tarafından döllü ya da dölsüz ve işçi arılar (yalancı ana) tarafından sadece dölsüz olarak petek gözlerine bırakılan ana arı, işçi arı ve erkek arı adayları.

Aradan bayağı zaman geçtiği için o dönemde eksikliğini göremediğim veya o dönemde bilmediğim bazı ifade değişiklikleriyle belirtmek gerekirse,
Kurtçuk (Larva) : Üç günlük yumurtalardan, kabuğun erimesiyle çıkan erginleşmemiş arı yavrusu.
Yumurta: Normal koşullarda ana arılar tarafından döllü ya da dölsüz;  yalancı ana haline gelmiş işçi arılar tarafından ise sadece dölsüz olarak petek gözlerine bırakılan ana arı, işçi arı ve erkek arı adayları.

Tartışma nerede ortaya çıkıyor?
Benim hiç yapmadığım, sadece okumaya ve anlamaya çalıştığım kurtçuk aktarımı yönteminde isim açısından bir sorun yok sanırım.

Sorun, anaarının göze ne bıraktığıyla ilgili gibi gözüküyor…
Biz anaarı varlığı ve niteliğini denetlerken günlük yumurtaya mı, yumurtaya mı, kurtçuğa mı bakıyoruz / bakmalıyız?
Buyurun efendim…

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
Önder Bey,
Benim adını değiştirelim mi, diye sorduğum şey ''anaarı günlük yumurtasını görmeye yarayan tepe gözlüğü'' idi… O yazıda tanımları tartışma ya da tartışmayı geliştirme gibi bir amacım yoktu.
Ben, sözlüğün düzeltilmiş son şeklini bekliyorum.   :)

Alıntı
...
Tartışma nerede ortaya çıkıyor?
Benim hiç yapmadığım, sadece okumaya ve anlamaya çalıştığım kurtçuk aktarımı yönteminde isim açısından bir sorun yok sanırım.

Sorun, anaarının göze ne bıraktığıyla ilgili gibi gözüküyor…
Biz anaarı varlığı ve niteliğini denetlerken günlük yumurtaya mı, yumurtaya mı, kurtçuğa mı bakıyoruz / bakmalıyız?
Buyurun efendim…

Aslında bu konularda bir tartışma yok. Bazan kısa ifadelerle anlatma arzusundan, bazan anlatan ya da dinleyen kişideki bilgi noksanlığı nedeniyle yanlış anlamalar oluyor.
Örneğin, ''anasız koloniye günlük yumurtalı petek veriniz, o kendi anasını üretir'' sözü… Anaarı günlük yumurtadan değil, kurtçuktan (en iyisi günlük kurtçuktan) yapılıyor olsa da günlük kurtçukları olan bir petekten sözetmek bazan uygun değil, bazan doğru değil, bazan da uygun ve doğru olduğu halde kolay değil.

Peteklerdeki kapalı gözler (pupalar), kovanda enazından dokuz gün (3+6=9) önce;
peteklerdeki kurtçuklar, enazından dört gün önce kovanda anaarı olduğunu ifade eder.
Yumurtalar ise, petek gözündeki konumlarına göre, kovanda üç gün önce, iki gün önce ya da bir gün önce anaarı olduğunu gösterir.

Duruma göre, hangisini görebilirseniz...
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/

• Genel Moderator
  • Ana Arı
Ağabey, özür dilerim...
Nasıl bir anlayışa sahipsem artık!
Konuya girişi de "Günlük yumurta mı denmeli yoksa yumurta mı..." diyerek hatalı yapmışım zaten. Kenan Beyin önerisi yumurta değil kurtçuk olarak kullanılması yönündeydi zaten...
Sevgi ve selamlarımla...

Çevrimdışı Kenan GİŞAN

• Ana Arı
Ben, sözlüğün düzeltilmiş son şeklini bekliyorum.   :)

Yamuk muydu ki düzeltilsin. :)

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
Kadı kızında bile kusur olurmuş ama...

Son şekli bu diyorsanız, yeni önerilerimi yola hazırlayayım.  :)

Selamlarımla.
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/

Çevrimdışı Ahmet Çetinkaya

• Pupa
  • Yer: konya / ılgın
    • Arıcılık bir sevda
  • Kovan Sayısı: 5
Ynt: Arıcılık Terimleri Üzerine Görüşler, Eleştiriler ve Öneriler
« Yanıtla #418 : Mayıs 02, 2012, 14:45:16 »
Kirabu    :   Yaşça 50 li yaş üzeri arıcıların kullandığı Arısakızı ( propolis ) yerine kullanılan kelime .
Büyük işlerin küçüğü olmak mı? Küçük işlerin büyüğü olmak mı?

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 1355
Ynt: Arıcılık Terimleri Üzerine Görüşler, Eleştiriler ve Öneriler
« Yanıtla #419 : Haziran 29, 2013, 21:04:00 »
Ana arı bankalama : Ana arısız koloninin kuluçkasız kısmında veya ana arısı olan bir koloninin ballık ve kuluçkalığı arasında ana arı ızgarası koymak suretiyle, ana arıların ayrı kafesler içinde belli bir süre korunması.
Yarın kovanlara kapalı ana memesi vereceğimden dolayı,her ihtimale karşı ana bankalama yapmak istiyorum.Anaları bekleteceğimiz kovanın  kendi anasıda kafese alınmalı mı.
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)