Gönderen Konu: Emekliden anılar öneriler ve tavsiyeler  (Okunma sayısı 4345 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Emekli

• Pupa
Emekliden anılar öneriler ve tavsiyeler
« : Nisan 08, 2009, 02:36:45 »
Epey süredir siteyi takip ediyor ve izliyorum.Eğer kabul görürse anilarım önerilerim ve tavsiyelerimle sitede yer almak isterim.Hem bilgi paylaşımı olur, hemde siteye bir çeşni katmış olurum diye düşünüyorum.Önce kendimi tanıtayım.Karabük Safranbolu'da arıcılık yapıyorum.öğr. emeklisiyim.25 yıldır arıcılıkla meşgulüm.Yalnız arıcılıktan emekli olmayı düşünmüyorum.Elim çıtayı tutabildiği,gözüm arıları görebildiği sürece bu aşktan vaz geçmeğeceğim.Çünkü bu aşk bambaşka bir aşk.Tüm arıcılara iyi bir sezon diliyorum.

Çevrimdışı Scuba

• Pupa
  • Yer: İstanbul
    • Arıcılık sitesi
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 100
Ynt: Emekliden anılar öneriler ve tavsiyeler
« Yanıtla #1 : Nisan 08, 2009, 08:52:46 »
Siteye hoşgeldiniz. Tecrubelerinizden istifade etmek isterim. Bende yeni başlayacağım hayırlısıyla. Herkese iyi sezonlar.
Deve yavaş gider, ama hep gider!

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #2 : Nisan 08, 2009, 21:11:52 »
Hocam hoşgeldiniz...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #3 : Nisan 08, 2009, 21:47:41 »
  Sayın Emekli:
Önce hoşgeldiniz.
Ben emekli arıcı hiç görmedim.
Eğer arıcı arıcılığı bırakırsa en çok bir mevsim yaşıyor.
Bir arıcı arıcılığı bıraksa bile onların hayali ve rüyalarınla yaşar, yani düşünce olarak arıcılık yapar.
Saygılar.

Çevrimdışı Emekli

• Pupa
« Yanıtla #4 : Nisan 25, 2009, 23:39:16 »
ARIYA NASIL DAVRANMALI:
Arıcılığa yeni başlayan bir dostum hocam şu arılara bi bakıver diye beni arılığına getirdi. çerçeveleri ellerken biraz sert hareket etmiş olacağımki arılar yüzümüze saldırdı.Maskesiz olduğumuzdan bir kaçı canımızı yaktı.Bak vesile ile  ilk olarak arıya nasıl davranacağını öğreneceksin.Arıya karıya davranır gibi kibar  davranacaksın. hanıma kaba davranırsan oda arı gibi yüzünü tırmalar ama kibar ve güzel davranırsan evde huzur olur,muhabbet olur,arıda ona nasıl davranırsan oda sana öyle davranır dedim.
  Bu sırada arkamızda bir kıkırdama bir gülüşme oldu.Meyer arkadaşın hanımı arkada bizi izliyormuş.Yahu yenge hanım ,sizin burda olduğunuzdan haberim yoktu, kusra bakma dedim.
  Kadıncağız gayet memnun bir şekilde kusur olurmu ,DOĞRU SÖYLÜYORSUN,DOĞRU SÖYLÜYORSUN dedi.
 O arkadaşıma her rasladığmda işler nasıl diye daha ben sormadan ; hocam işler arılıktada iyi evdede iyi  muhabbet dersen gani der ve gülüşürüz.
  SLOGANIM: Arıcılık bambaşka bir aşk,bir yakalanan bir daha kurtulamıyor.

Çevrimdışı kepsutlu1

• Pupa
  • Yer: Kepsut/BALIKESİR
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 42
  • Rakım: 135
« Yanıtla #5 : Nisan 26, 2009, 12:00:56 »
selamlar arıcılıkdan vaz geçilirmi benim babam 80 yaşında hala arıcılıkla uğraşıyor hemde ne uğraşma sarmayın babam tam arı aşığı bazı günler onu 8,10 arı soktuğu oluyor banamısın demiyor

Çevrimdışı Ali KURT (saraybeyi)

• Pupa
« Yanıtla #6 : Nisan 26, 2009, 14:59:13 »
hocam hoşgeldiniz. şeref verdiniz.

anılarınızı dinlemek, tecrübeleriniz den faydalanmak bizleri onore edecektir.

Çevrimdışı arıcı_mehmet

• Larva
  • **
« Yanıtla #7 : Nisan 26, 2009, 19:37:24 »
bende siteye yeni üye oldum arkadaşlar 17 yaşındayım dede arıcı bnde çok meraklısıyı çokşeyler öğrenmek istiyorum eğer yardım ederseniz tabi ben öncelikle bişey sormak istiyorum bizim arılarımız çok sert arılığa yanaştığımız an hemen bi kaç tanesi bize saldırıyo ve sokuyolar bu arıları sakinleştirebilme yolları var mı acaba yardım ederseniz sevinirim isterseniz msnimden yazabilirsiniz aaankarasporrr@hotmail.com veya arici_memo@hotmail.com teşekkürler :)

malkoç22

• Ziyaretçi
Parkinson Hastalığı
« Yanıtla #8 : Nisan 26, 2009, 20:59:00 »
       İyi akşamlar;

Halen arıcılk yapan, tanıdığım iki eskiarıcı abinin  parkinson hastası olduğunu duydum. Bu hastalığın arı sokmaları ile yani arı zehiri ile bir bağlantısı olabilirmi diye düşünüyorum, diyeceksiniz ki her parkinson hastası olan arıcılık mı yapıyor, hayır tesdüf te olabilir ama benim aklıma takıldı bu yüzden soruyorum.

Çevrimdışı Emekli

• Pupa
« Yanıtla #9 : Nisan 27, 2009, 02:04:30 »
Sn.arıcı Mehmet;
Arıcılığa meraklı ve öğrenmeye istekli olman çok güzel bir şey. Bunlar bu işi yapabilmende büyük bir avantaj sağlıyor. Ama takdir edersinki iş bununla bitmiyor.Azimle,sabırla, yılmadan bu işin üzerine gitmen,teorik bilgiler edinip edindiğin  bilgileri arı üzerinde uygulayabilmen gerek.Arı ile çalışabilmeyi zamanla öğrenirsin ama ben sana bir ustadan yararlanmanı tavsiye ederim.
GELELİM ARILARIN SOKMASINA:
1-Usta arıcılar sokacak arıyı sesinden, hareketinden tanırlar ve ona göre hareket ederek canlarını yaktırmazlar.(arıcıyı hiçmi arı sokmaz. Tabiki sokar ama sayısı ona göre olur.(ÇÜNKÜ ARI SAHİBİNİ TANIMAZ)
2-Arılıktaki bütün arılar sokucu değildir.Arılıktaki bir veya birkaç kovanın arısı bunu yapar.Farzedelimki hepside böyle .Çözüm anaları değiştirmektir.(ben uyguladım ve olumlu sonuç aldım.)
3-Arılar arıcının olumsuz yaklaşımından hırçın hale getirilmiş olabilir.(mesela: arıların dumansız açılmsı gibi.)

Çevrimdışı arıcı_mehmet

• Larva
  • **
« Yanıtla #10 : Nisan 27, 2009, 17:26:11 »
saol hocam verdiğin bilgiler için :)

Çevrimdışı Emekli

• Pupa
« Yanıtla #11 : Mayıs 11, 2009, 23:13:20 »
BİR ANI: (eşeğin başına gelenler)
Bir gün köydeki arılığıma giderken köyün oluğunun başında bir eşek ve yanında maskeli insanları görünce tamam  benim arılar bir vukuat işlemiş dedim. Hayrola ne oldu dediğimde , ne olacak arıların eşeği boğdu ,arıların iğnelerini çıkarıyoruz dediler.Meğer benim akıllı komşum arlığın önünde ot bol diye eşeği oraya bağlar ,o sırada yağmur başlıyor ve malumunuz olduğu gibi arılar bir bulut kümesi gibi kovanlara dönerken eşeğe çarptıkça kulağını sallarken,kuyruğunu sallarken,tepinirken, bu arada birkaç kovanıda çifteleyince zavallı hayvanı ne kadar arı soktuğunu artık siz tahmin edin.Ertesi günü eşek eşeklikten çıkmış kafa manda kafası gibi şişmiş,ağzı açık dişler dışarda sanki bana sırıtır gibi bakıyordu.Bir zaman yiyip içemedi.İğne ilaç ve bol arpa ile sonunda kefeni yırttı. kulakları iltihaptan çürüdü ve koptu.Fakat o aynaya bakmadığı için bunu hiç mesele yapmadı.Halen bağladıkları yerden ikide bir  ipini koparıp köyün diyer eşeklerini kovalamaya devam ediyor.