Gönderen Konu: Propolis  (Okunma sayısı 20129 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Ynt: Propolis
« Yanıtla #15 : Kasım 09, 2010, 21:19:30 »
O halde bizim blogta gitti güme...

Arıcılık hastalıktır, istemeyen bulaşmasın. :D
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
« Yanıtla #16 : Kasım 09, 2010, 21:54:31 »
 Ben bulaştım.Canın sağ olsun.Yalnız maske eldivenle.Ne olur ne olmaz.Adam aşık oluyor;beni deli divane ettin diyor.Mecazi hastalıklar.Tutkunluk.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimdışı A. Ziya Akacık (esem48)

• İşçi Arı
  • Yer: fethiye
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 150
« Yanıtla #17 : Kasım 10, 2010, 10:16:25 »
''hastayım'' ,''hastan oldum''.. bu deyimler türkçede sık sık kullandığımız konuyu tersden abartmak sadece ''hastayım ben bu adama'' derken olduğu gibi memnun olmak da var işin içinde

Çevrimdışı denizakvaryumu

• İşçi Arı
  • Yer: ANKARA-Ayaş
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 2
  • Rakım: 1023
« Yanıtla #18 : Aralık 25, 2012, 20:57:07 »
Hakan

Çevrimdışı Rüşdü ORDU

• Rüşdü
  • Ana Arı
  • Yer: konya- çeltik
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 1355
« Yanıtla #19 : Ekim 29, 2016, 20:45:25 »
Mükemmel ırklar yoktur, mükemmel flora ve ileri arıcılık teknikleri vardır.(alıntı)

Çevrimdışı Ebubekir42

• Larva
  • **
  • Yer: Konya
  • Kovan Sayısı: 6
  • Rakım: 1045
« Yanıtla #20 : Ekim 31, 2016, 12:51:33 »
Propolisi sciencedirect sitesinden uzun uzadıya inceleme fırsatım oldu. Akademik olarak araştırma ihtiyacı hissetmemin nedeni, internet ortamında kullanımın birçok rivayetle karşılaşmış olmamdı. Gerek insan sağlığı, gerek hayvan sağlığı ile ilgili geniş çalışmalar ve değerli sonuçlar buldum. Değişik bölgelerden propolis getirerek satmaya başladım ve bu şekilde hastalarda propolisin etkisini daha yakından tecrübe etme fırsatım oldu. Benim nihai tercihim , yaşam alanlarından, ana yollardan uzak dağlık bölgelerden aldığım propolisin ham olarak kullanılması. Ekstark kullanma hususunda içim rahat etmeyiyor ve hastalarda etkisi biraz düşük oluyor. Hijyen ve doğallığına dikkat ettiğiniz zaman ham propolis mükemmel bir antibiyotik ve ağrı kesicidir. Birçok faydası vardır ama en çok ihtiyaç duyduğumuz faydası genelde antibiyotik ve ağrı kesici özelliğidir. Bunun yanında ham propolisi 3 hafta kullandığınızda aklınıza gelmeyecek faydalar görüyorsunuz.

En son propolis verdiğim hasta, bel fıtığı olan, ağrıdan dolayı Voren ( Diclofenak Sodyum) iğne vurdurmak zorunda kalan bir hastaydı. Marmaris bölgesinden getirttiğim propolisten sonra hiç iğne vurdurmuyor. Ağzında ham propolisi biraz emdikten sonra yuttuğu zaman 20-25 dk sonra ağrıdan eser kalmıyor elh..

Propolis bulunmaz bir nimet. En son Yunanistanda insanlardan uzak dağların arasında kovanları olan bir köylü buldum, ondan propolis getirtmeye çalışıyorum. 300 kovanı var, propolisleri arı dışkısı diye atıyormuş. Propolisle para kazanacağını, para karşılığı satın almak istediğimi söyleyince çok sevindi.

Bu arada , elinde propolisi olan ve satmak isteyenler varsa, özelden irtibate geçebilirlerse memnun olurum. 1-10 kg arası alabilirim inş..

ismim EBUBEKİR, Konyadan katılıyorum.

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #21 : Kasım 01, 2016, 10:53:30 »
Ebubekir abi iyi güzel hoşta propolisi işlemeden tüketmenin bir faydası yok deniyor her yerde...
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı Ebubekir42

• Larva
  • **
« Yanıtla #22 : Kasım 01, 2016, 16:02:46 »
yasin kardeşim, dediğin gibi bilimsel araştırmaların  çoğunda işlenmiş propolis kullanılıyor. Ama bir çok araştırmada her ikisinin de kullanıldığını , hatta karşılaştırma yapıldığını ve aynı sonuçlar alındığını okudum. Fark olarak işlenmemiş propolisin dozajı artırılıyor..

En az 15-20 hasta üzerinde gördüğüm neticelerden sonra ve daha doğal olduğunu düşündüğümden ötürü her zaman işlenmemiş propolis kullanırım. Antibiyotik, ağrı kesici hap kullanan arıcıları görünce de şaşırıyorum.

Çevrimdışı Muratcan Öztürk

• İşçi Arı
  • Yer: GiRESUN
  • Muratcan Öztürk
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 36
  • Rakım: 300
« Yanıtla #23 : Kasım 01, 2016, 19:33:50 »
Ebubekir bey İşlenmemişi karaciğerezarar veriyor diye duymuştum.
Baş agrisi  varken nasil ve nekadar kullanmaliyiz.
Başım sık sık ağrır inßallah çare olur.
MURAT52

Çevrimdışı Ebubekir42

• Larva
  • **
« Yanıtla #24 : Kasım 02, 2016, 11:44:51 »
Murat Bey;

Propolisin yan etkileri çok nadirdir. Propolisin sulu yada alkol özütlerinde ise bu yan etki neredeyse yok denecek kadar azdır. Propolisin yan etkileri sadece alerjik hassasiyeti olan nadir kimselerde , ham propolis kullanıldığında görülebilmektedir. Ve bu alerjik tepki genelde ham propolis yüksek miktarlarda ağızda çiğnenerek alınırsa görülmektedir.

En çok görülen yan etkisi alerjik solunum güçlüğü, deri ile temastan ötürü deri alerjisi ve bazen de sindirim problemidir. Yukarıda belirttiğim gibi bu yan etkiler çok nadirdir. Ham propolisin zararlı olduğuna dair rastladığımız bilgilerin temeli de  nadir görülen bu yan etkilerden kaynaklanmaktadır.

Arıcılarda propolisle uzun süre temastan ötürü cilt tahrişi yada deride alerjik tepki olabilmektedir.  Bu da nadirdir.

Ham propolisin alerjik ve sindirim problemleri oluşturmasından başka bir yan etkisi görülmemiştir. Örneğin italyada 2002-2007 yılları arasında propolis kullananlar arasında yapılan araştırmada sadece 18 kayıtlı yan etki görülmüş bunların 16 sı deri alerjisi veya solunum güçlüğü ve 2 si de sindirim sorunu imiş. Bunların 6 sı acil servise müraacaat etmiş ve sadece 2 sine tıbbi müdahale yapılmış.

Sonuç olarak benim tavsiyem , yerleşim yerlerinden, yollardan ve ziraai ilaçlamadan uzak yerlerde bulunan kovanlardan aldığınız, imkanınız varsa propolis tuzağı koyma yöntemiyle elde ettiğiniz propolisleri fındık büyüklüğünde, yutmayı kolaylaştıracak şekilde yuvarlayın. Ağrınız olduğunda 3-4 tane atın. Dozajını siz ayarlayabilirsiniz. Aşırı ağrılarda 10 tane ye kadar atabilirsiniz. Velev ki 50 tane atmış olsanız bile, alerjiniz yoksa en fazla sindirim problemi yapabilir.

Kış öncesi bağışıklık sistemini güçlendirmek için 3 hafta boyunca, sabah 3 tane akşam 3 tane atın, 3 hafta sonunda daha sıhhatli olduğunuzu hissedeceksiniz inş..

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #25 : Kasım 02, 2016, 15:27:03 »

Propolisin yan etkileri çok nadirdir. Propolisin sulu yada alkol özütlerinde ise bu yan etki neredeyse yok denecek kadar azdır. Propolisin yan etkileri sadece alerjik hassasiyeti olan nadir kimselerde , ham propolis kullanıldığında görülebilmektedir. Ve bu alerjik tepki genelde ham propolis yüksek miktarlarda ağızda çiğnenerek alınırsa görülmektedir.

En çok görülen yan etkisi alerjik solunum güçlüğü, deri ile temastan ötürü deri alerjisi ve bazen de sindirim problemidir.

Yutulunca arı sakızın yan etkileri vardır üstte etkilerini yazmışsınız daha ne olsun.
Yazmadığınız, böbrekler iflas eder bunu da düşünmelisiniz.

Haricen kullanmakta sakıncası az ama yutuluncailerde iyi olmayacak sorunlar başlar.

Çevrimdışı Ebubekir42

• Larva
  • **
« Yanıtla #26 : Kasım 02, 2016, 17:10:57 »
Sayın Murat Hocam,

Polen , Bal ve Arı sütünün nasıl kullanıma bağlı yan etkileri varsa ham propolisin de yan etkileri bu şekildedir .

- Hasassiyeti olan kişilerde ağızda çiğnenildiği zaman yan etki yapabilmektedir. Hassasiyeti olan kişilerde polen ve bal da benzer hatta daha şiddetli tepkilere yol açabilmektedir.

- Ham propolis bazı kişilerde sindirim sorunlarına yol açabilmektedir, Bal ve polen de bazı kimselerde aynı soruna yol açabilmektedir.

Bu sebepten ham propolise hassasiyeti olan kişiler özüt kullanmalıdır.

Ham propolis ilaç olarak ağızdan tüketilirken kullananların %2-6 sında yan etki tesbit edilmişse bunun muhakkak belirtilmesi ve dikkata alınması gerekir, ama kalan %94-98 in ham propolis tüketmesi de yasaklanmamalı.

Ayrıca hocam, ham propolisin böbrekleri iflas ettirmesi dikkata alınması gereken bir bilgi. Bu bilginin kaynağı varmı hocam ? 

Çevrimdışı özgür güzel

• Pupa
  • Yer: sakarya
  • Kovan Sayısı: 20
« Yanıtla #27 : Ocak 24, 2017, 15:47:22 »
bunca yazılandan sonra üretim denemesi yapmak şart. baharda nasipse propolis kapanları alıp başlamayı düşünüyorum.
bilgiler için teşekkürler

Çevrimdışı mehmetsicramaz

• Pupa
  • Yer: adana imamoğlu,kozan
  • Kovan Sayısı: 4 kovan 6 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 60
« Yanıtla #28 : Ocak 25, 2017, 09:27:27 »
 Merhaba %2-6 hiçte az değil belki kırk binde bir az, on binde bir de belki az ama % 2- 6 hiçte az değil.
 oral tüketimden ziyade harici kullanıma uygun propolis üretebiliriz.
 ağızdan kullanım için profesyonel kişilerce homojen olarak işlenmiş propolis tabletleri kullanmak daha uygun olur düşüncesindeyim. Ayrıca ilk kullanımda birşey olmaması bir daha olmayacağının garantisi değildir.

Çevrimdışı Şevket Topal

• Ana Arı
  • Yer: Bursa Mustafakemalpaşa
  • Kovan Sayısı: 100 ama arı bu ölürde çoğalırda
« Yanıtla #29 : Ocak 25, 2017, 17:31:42 »
Arkadaşlar prapolis tuzakları kullanalım çünkü bu nimeti değerlendirelim geçen yıl 40 adet tuzak aldım 160 tl idi koydum arıların üstüne 4 kg tuzaktan propolis oldu buda 680 tl tuttu keşke 100 tane alsaydım diyorum bu bahar 60 tuzak daha alınacak :)
Cefa çekmeden sabır etmeden sahip olduğumuz hiçbirşeyin kıymeti olmaz unutma kolay sahip olunan çabuk kaybedilir.