ARICILIK EKİPMANLARI > Çiçektozu Toplama

POLEN ÜRETİMİ VE İŞLENMESİ

(1/7) > >>

ekrem63:
Sevgili arkadaşlar burada çok konu olsun istemedim ama ilk akla gelen soru poleni nasıl toplarız ve nasıl işleriz.POLEN tuzaklı kovanlarımızı arıyıda aç bırakmadan kaç günde bir tuzakları koyup çıkarmalıyız.Ayrıca topladığımız polenleri sağlıklı bir şekilde nasıl kurutur nasıl saklarız.Ben gazete kağıdı gibi şeylerin üzerinde kurutulmasından yana değilim (çünki kanserojen madde içeriyor)sonuçta insan sağlığı daha önemli.Yağlı fırın kağıtlarını deneyen varmı ?? Yada bildiğimiz saman kağıtları daha sağlıklı diye düşünüyorum.
   Ayrıca bu polenleri nasıl temizleriz,saç kurutma makinesı olurmu yada rüzgarlı havada savurmakmı gerek.Birde topladığımız poleni nerede saklamalıyız.Bilen arkadaşlar paylaşırsa sevinirim

Halil BİLEN:

--- Alıntı yapılan: ekrem63 ---Poleni nasıl toplarız ve nasıl işleriz.
--- Alıntı sonu ---

Poleni toplamak üzere bilinen tekniklerin şu ana gördüğümüz en güzeli, kendisinden polen tuzaklı kovanlardır. Yoğun polen akımında rahatlıkla toplanabilir. Yapılan araştırmalar, polen derlenen kolonilerin polen kıtlığı çekmediğidir.

Polen tuzaklarını arılıkta bulunduğumuz saatlerde 5-6 saat aktif halde tutabilir ve polen derleyebiliriz. Fazla aktif tutulması koloninin diğer işleyişlerinde sıkıntılar yaratabilir. (Erkek arı uçuşları)

Toplanan polenlerin ilk etapta içerdiği nemi olması gereken düzeye indirmek gerekiyor. Bunun için gazete kağıdı kullanılmamalıdır.

Hatta polen toplanan kutularda bile mümkünse kağıt havlu kullanılmasını öneririm. Bende gazete kullanıyordum ama bu konuda duyarlı bir arkadaşımızdan bir öneri alıp, bu şekilde kullanmaya başladım.

Toplanan polenleri kurutma için en güzeli, "hanımlar bilirler" ucuz yatak çarşafları vardır. Bunlardan 2 adet alınız.

Bir tane alta serilerek gölgeye konulur. Eğer ilerleyen saatlerde güneş polenin üzerine gelecek gibi olursa, diğerini de üzerine örtersiniz.

Belli bir süre sonunda kuruma/nem giderme işleminin olması gerektiği düzeyi öğrenmeye başlıyoruz.

Ancak belli bir kapasite yakalandığında polen kurutma/temizleme ekipmanları var, bunlardan edinmeliyiz.

Kuruyan polenler için 2 farklı büyüklükte eleklerden edinmelisiniz.

Bir tanesi polenden büyük delikli, diğeri de malum küçük delikli.

İlk önce büyük delikliden polenler aşağıya dökülecek, küçük delikliden de küçük polen tozları ve diğer maddeler.

Eleme işi sonrası küçük elekte iken saç kurutma makinesi ile hava tutulmasının çok faydası oluyor. En son işlem olarak büyük tepsilerde son kontroller yapılarak, temiz poşetlere konuluyor.

Varsa derin dondurucuya, yoksa buzdolabınızın altına koyuyorsunuz.

Poleni nasıl tüketelim?

Bir çok değişik uygulama ve karışım önerilse de ben şöyle yapıyorum.

Sabah kahvaltıda yiyebileceğim kadar balı tabağa döküyorum. Üzerine ise, poleni serpiyorum ve bakalım nasıl olmuş diye başlıyorum.

Önceden bal ile karıştırılmış polen eriyerek, balın berraklığını bozmakta. Sade polen yemek için ise, süreklilik sağlanamamakta. Her sabah bir avuç sade poleni atmalıyım diyorsunuz, 3-5 gün iyi gidiyor ama sonra unutuyorsunuz.

Polen taze mi tüketilmeli?

Ben özellikle arı ürünlerinde dikkat ettiğim, arının nasıl kullandığıdır.
Poleni taze kullanıyor ama az da olsa stok yapıyor. Demek ki bizde biraz stok yapabiliriz.

Ancak arı sütünü arı hiç stoklamıyor. Bu yüzden arı sütünde çok dikkat etmeliyiz.

abadile:
Egehan Bey,iyi ki bu site varsınız ve birikimlerinizi paylaşıyorsunuz.Teşekkürler.

Halil BİLEN:
Sinerji işte...

Bir fidanı hep beraber suluyoruz. Kimisi biraz fazla döküyor, kimisi az... Kimisi de gelip bakıyor fidanın dibine...

Gelip bakanlar bakıyor ki dibi nemli fidanın "iyi aman kurumamış" deyip gidiyor.

ekrem63:
EGEHAN BEY sevgili kardeşim seni yakından tanımakta fayda var inşallah bir gün karşılaşırız çay kahve içeriz.Senin polen toplamak ve işlemek ile ilgili açıklamaların çok net olmuş.Bu sanırım bütün arıcılar için bir örnek teşkil eder.Bunun için sana ayrıca çok teşekkür ederim.Yine senin şu fidanın sulanması örneği çok anlamlı geldi bana okadar anlamlıki içinde çok şey ifade ediyor.Saygılar sunuyorum

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git