Gönderen Konu: Varroa İçin Formik Asit Uygulaması  (Okunma sayısı 407110 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kazım fakir

• Larva
  • **
  • Yer: Mersin-Mut-Karacaoğlan Köyü
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 1100
Ynt: Varroa İçin Formik Asit Uygulaması
« Yanıtla #1560 : Mayıs 21, 2020, 21:26:29 »
Merhaba bugün 3. Formik asit uygulamamı yaptım. Formik asit uygulaması sonrasında uçuş tahtasındaki bazı arıların alın kısmında beyazlıklar farkettim. Bunun formik asitle ilgisi var mıdır? Bir hastalık mıdır? Ya da çiçek poleni mi sıvanmış acaba

"Rabbin bal arısına şöyle vahyetti: 'Dağlardan, ağaçlardan ve insanların kurdukları çardaklardan kendine göz göz ev edin." Nahl 68

Çevrimdışı timuti

• Pupa
  • Yer: Amasya
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 810
« Yanıtla #1561 : Mayıs 25, 2020, 16:57:41 »
Hocam uygulaman bitince mutlaka kontrol et, analar yaşıyor mu, yumurta atma performansları normal mi bak. Ben formik asite tövbe ettim. Çok dikkat edilmeli.

Mi A2 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı kazım fakir

• Larva
  • **
  • Yer: Mersin-Mut-Karacaoğlan Köyü
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #1562 : Mayıs 25, 2020, 21:41:35 »
Hocam uygulaman bitince mutlaka kontrol et, analar yaşıyor mu, yumurta atma performansları normal mi bak. Ben formik asite tövbe ettim. Çok dikkat edilmeli.

Mi A2 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
yumurta atmasında sıkıntı yok. Ana arılar duruyor. Bugün 4. Ve son uygulamayı yaptım. Ama bu arıların alnındaki beyazlıklar büyük ihtimal formik asitten. Çünkü normalde bakıyorum yok. Formik asitten sonra böyle beyazlıklar oluşuyor.
"Rabbin bal arısına şöyle vahyetti: 'Dağlardan, ağaçlardan ve insanların kurdukları çardaklardan kendine göz göz ev edin." Nahl 68