Gönderen Konu: Varroa İçin Formik Asit Uygulaması  (Okunma sayısı 430061 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kazım fakir

• Pupa
  • Yer: Mersin-Mut-Karacaoğlan Köyü
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 1100
Ynt: Varroa İçin Formik Asit Uygulaması
« Yanıtla #1560 : Mayıs 21, 2020, 21:26:29 »
Merhaba bugün 3. Formik asit uygulamamı yaptım. Formik asit uygulaması sonrasında uçuş tahtasındaki bazı arıların alın kısmında beyazlıklar farkettim. Bunun formik asitle ilgisi var mıdır? Bir hastalık mıdır? Ya da çiçek poleni mi sıvanmış acaba

"Rabbin bal arısına şöyle vahyetti: 'Dağlardan, ağaçlardan ve insanların kurdukları çardaklardan kendine göz göz ev edin." Nahl 68

Çevrimdışı timuti

• Pupa
  • Yer: Amasya
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 810
« Yanıtla #1561 : Mayıs 25, 2020, 16:57:41 »
Hocam uygulaman bitince mutlaka kontrol et, analar yaşıyor mu, yumurta atma performansları normal mi bak. Ben formik asite tövbe ettim. Çok dikkat edilmeli.

Mi A2 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı kazım fakir

• Pupa
  • Yer: Mersin-Mut-Karacaoğlan Köyü
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #1562 : Mayıs 25, 2020, 21:41:35 »
Hocam uygulaman bitince mutlaka kontrol et, analar yaşıyor mu, yumurta atma performansları normal mi bak. Ben formik asite tövbe ettim. Çok dikkat edilmeli.

Mi A2 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
yumurta atmasında sıkıntı yok. Ana arılar duruyor. Bugün 4. Ve son uygulamayı yaptım. Ama bu arıların alnındaki beyazlıklar büyük ihtimal formik asitten. Çünkü normalde bakıyorum yok. Formik asitten sonra böyle beyazlıklar oluşuyor.
"Rabbin bal arısına şöyle vahyetti: 'Dağlardan, ağaçlardan ve insanların kurdukları çardaklardan kendine göz göz ev edin." Nahl 68

Çevrimdışı gaggos0614

• Boş Petek
« Yanıtla #1563 : Eylül 30, 2020, 21:25:25 »
Merhaba, ben de kovan ici plastik aparatlarla formik asit uygulaması gerceklestirdim. Ilk gun 10 cc %65 yaptim 2 kovana. Az sayıda varroa dokuldu. Ikinci gun 14 cc uyguladim. Bir kovanda 80-100 arasi varroa dokulmus. 7. gun %73'luk 14 cc uyguladim. 8. gun de 14 cc %73'luk uyguladim. Ayni kovanda yine 100 civari varroa dökülmüş.  Ilk hafta sikinti görmediğimden ikinci hafta da 2 gun ust uste uygulama yaptim. Sadece hafta sonları bakabildigim icin 2 gun ust uste uygulama durumum oluyor.  4 kez uyguladigim kovanlarimdan birini mayis ayinda satin almistim. Varroa makinasi gibi bir koloniymis. Simdi bu koloniye yine 14cc %73'luk uygulamayı düşünüyorm. Neden %73 derseniz %85 riskini almak istrmiyorum kışa girerken ana kaybi olabilcegi icin. %65 de yetersiz gibi geldi. 5. Kez uygulama yapmak istememin sebebi de çekmecede kovan kontrolu sirasinda aromatik yaglarla ve kekik suyula yaptigim fisfisla halen 10-20 arasi varroa gormus olmam. hava sicakliklari 7-24 derece. 5. uygulama problem olur mu fikirlerinizi almak isterim.

Çevrimdışı Salih İşlek

• İşçi Arı
  • Yer: ANTALYA/DÖŞEMEALTI
  • Kovan Sayısı: 15 Civarında
  • Rakım: ÇOK YÜKSEK DEĞİL
« Yanıtla #1564 : Ekim 01, 2020, 08:55:09 »
   Merhaba  beşinci uygulama problem olmaz .Yapabilirsiniz..
Hak ol ki hüda mertebeni eyleye ali

Çevrimdışı yasinyusufyaman

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA-GÖLBAŞI KÖYÜ
    • BLOĞUM
  • Kovan Sayısı: 15
  • Rakım: 800
« Yanıtla #1565 : Ekim 01, 2020, 11:26:09 »
Ana arı yumurtasını kontrol ediniz.
Yumurta kesmiş olabilir.
Bal arısının hilkati, kudret-i İlâhiyeye isnat edilmezse, nihayetsiz müşkilât olur.

Çevrimdışı gaggos0614

• Boş Petek
« Yanıtla #1566 : Ekim 01, 2020, 12:01:27 »
merhaba, teşekkür ederim cevaplarınız için.

geçtiğimiz hafta kontrol ettiğimde günlük yumurta ve kapalı yavrular görmüştüm. bu kez de uygulamadan önce bir kontrol edip uygulamayı yapabilirim diye düşünüyorum. umarım sıkıntısız atlatırım.

Çevrimdışı Mustafa Melemez

• Larva
  • **
  • Yer: Ayaş
  • Kovan Sayısı: 21
« Yanıtla #1567 : Ekim 01, 2020, 22:39:43 »
Ilk gun 10 cc %65 yaptim 2 kovana. Az sayıda varroa dokuldu. Ikinci gun 14 cc uyguladim.

İlk gün için 10 cc biraz fazla değil mi... Benim başıma gelmedi ama Kraliçe arılara sıkıntı çıkarırsa bu durum, hele ki şu mevsimde riskli..
Gerçi uygulanmış geçmiş bitmiş ama ben ilk formik uygulamasını çok daha düşük tutuyorum. 10 cc yi 2 ve sonraki uygulamalarda veriyorum. belki de benim yöntemim daha etkisiz ve varroaları öldürmede yetersiz ancak ana arı keserse, bu mevsimde iyi olmaz gibi...
Yeni bir şey öğrenilmiyor ise hayat boş...

Çevrimdışı gaggos0614

• Boş Petek
« Yanıtla #1568 : Ekim 02, 2020, 09:31:22 »
merhaba, uygulamalar sonrası kontrol ettiğimde herhangi bir sıkıntı görünmüyordu. kovan içi aparatlarla daha kontrollü bir buharlaşma olduğunu düşünüyorum. 1 hafta öncesinde sanırım tam hatırlamıyorum, arılar formik asit ile tanışsın diye kovan alt çekmecesinden 3-5 cc beze damlatarak vermiştim. belki onun da etkisi vardır bilemiyorum. 5. uygulamayı yapmayı planladığım kovanda kanatsız birkaç yavru gördüm. bu kovana 14 cc %73'lük uygulamak sıkıntı olur mu? bu da bir risk tabi. yoksa 2 ay daha sabredip oksalik asit uygulama dönemini mi beklemeyelim?