Gönderen Konu: tv lerde bal satışı  (Okunma sayısı 17067 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mustafa tayyar

• mustafa tayyar
  • İşçi Arı
  • Yer: BİLECİK
  • herkez yoğun herkez yorgun!
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 70
  • Rakım: 500
Ynt: tv lerde bal satışı
« Yanıtla #45 : Eylül 30, 2011, 09:56:54 »
bişeyleri gözden kaçırıyoruz sanırım.ayçiçeğine giden kişiler genelde bu işi profesyonel  yada çok arısı olan kişiler 150-200 kovan  götürmüş 1 ayda 150-200 teneke bal hasat edip toptan verip işlet me giderlerini karşılamak kimse bu balı perakende kavanoz layıp satmıyor bildiğim kadarı ile.çiçek ,yayla , kestane,çamgeven,vs balını kimse  7 tl den vermez ki zaten.
herkez yoğun herkez yorgun!

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 290
« Yanıtla #46 : Eylül 30, 2011, 10:16:49 »
Arkadaşlar, herkesin baktığı pencere farklı olunca haklı sebepleri var.

Arıcılığı meslek olarak yapan kişilerin İşletme mantığı, toptan satış üzerine kurulu ise, ürettiğini perakende satma şansı yok.

Satsa bile, ürettiğini kısa sürede tüketmesi mümkün değil.

Her üreticinin aynı zamanda pazarlama şirketi kurup ürününü değerlendirmesi arzu edilse de, düşünülen işin boyutu herkesin kaldıracağı büyüklükte değil.

Hal böyle olunca, hasat sonunda masraflarını kapatmak için ürününü bazı arkadaşların ucuz dediği fiyata verebilir.

Ticaretle uğraşan biri olarak piyasada elindeki malı zararına satan (mal bozduran) çok esnaf gördüm.

Bunun yanında senet ve çek kırdıranları da gördüm.

Bunları yaşamayannın, yani eşekten düşmeyenin anlaması mümkün değil.

Yaşanmış bir hikayeyle konuya noktayı koyalım.

Vatandaş köyden şehire pazara iner, alışveriş yaptığı yerde bozdurduğu paranın 50 lirasını kasketin içersine sıkıştırır.

Uzaktan bunu takip eden yankesici yavaşça yaklaşıp kasketi kapar ve kaçmaya başlar.

Tabi bizimkisi son sürat peşinden koşup yakalar ve kasketi elinden alır, hırsıza iyi bir sopa da çeker.

Yanındaki arkadaşı bir yankesiciye birde arkadaşına bakar, arada yaş ve cüsse farkı olduğunu görünce arkadaşına yankesiciyi nasıl yakaladığını sorar.

Arkadaşı da, hırsız  50 liralık koşuyordu, oysa kaskette 100 lira daha vardı, ben 150 liralık koştum yakaladım der.

Herkes kendi kulvarında koşarsa kimsenin kimseye söyleyecek sözü olmaz.
http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

Çevrimdışı İsmail USLU

• İsmail USLU
  • Pupa
  • Yer: Bursa - Mustafakemalpaşa
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: 75
  • Rakım: 150
« Yanıtla #47 : Eylül 30, 2011, 10:34:26 »
Halil abinin lafına şu şekilde katılıyorum.

Ben mali müşavirlik yapıyorum. Değişik sektörlerde mükelleflerim var.

Bütün işyerlerinde imalat-üretim var. Ancak imalatın ne kadar kaliteli olursa olsun pazar ağını oturtamayan mükellef kısa sürede işyerini

kapatma noktasına gelebiliyor. Yapacağımız işi önce pazarının, talebi doğrultusunda arz edecek kadar mal üretim piyasaya sunmak. Ben yılda

100 kg bal satabiliyorsam 500 kg a yada 1 tona kendimi yıpratmamım anlamı ne. Sonra Halil beyin dediği gibi satılmayan balı istemeyerekde

olsa çok 6-7 liraları araştırıp veririz. Bu arada büyük toptancıların da maliyetlerini küçümsememek lazım. Pazarlamacılık sanıldığı gibi kolay bir

sektör değil.

Saygılar...
Sayın Uslu, beni üzerinde durduğuğum olay tam olarak sizin söylediğinizden çok farklı şeyler.

Önceki iletilerimde de söyledim.Bizler hobi arıcılarıyız.

Bize bu toptan fiyatları kurtarmıyor.

Ben tek tek söyleyeyim sen muhasabecisin hesabını yap.

20 teneke bal ,170 ytl den ne yapar.

Bana çıtasını ,peteğini,şerbetini,kekini,arının yanına ulaşmak için ulaşım giderini,

Orda geçirdiğim zamanın bedelini ilacını ,kovanının maliyetini vesaire bir hesap et.

Sonra da benim önümde diğer bal hasadına kadar 1 yıl var.

1 yıl boyunca bal satacağım,özelliklede kışın pek çok boş vaktim olacak.

Ve  balımı piyasa fiyatı 25 ytl ye satsam ,hangisi  uygun sizce.

Yoksa kar elde edeyim diye müşterimi kazıklamış oluyorum hadi bunu da söyle.

Sen bir zahmet bir analiz et ,ama hobi arıcılık olarak.Sonrada yaz sonucu burda.

Hüseyin abi beni aynı kendiniz gibi hobi arıcı olarak görünüz. Benim ballardan köşeye ekstra işim haricinde para koyabilirim düşüncesiyle inanın

yapmıyorum. Benim işyerimle arılık arası dağ yolunda gidersem 70 km. anayoldan gidersem 125 km. (sadece gidiş) Zaman olarak aynı zamanda

varıyorum. Yazın inanın abi haftada 3 kere bu 125 km olan yolu gitmek zorunda kaldım. Eğer sorarsanız Nisan ayından beri ne kadar masraf

yaptınız 4000 tl civarında. Ne kadar bal aldın diye sakın sorma abi 125-150 kg arasında. Abi bana desen 10-15 liraya verirmisin ? Ben şunu

derim bu para her arıları açışımda ellerimde 5 6 arı mutlaka sokuyordu. Sonrasında ofise geldiğimde bilgisayarla çalışamıyordum. Bu para benim

ellerimin şişliklerinin karşılığını bile ödemez. Bırakın bel ağrılarını ve diğer zorlukları anlatmıyorum. Benimki arılara olan sevgimden. Yoksa ticari bir

düşüncem yok. Çünkü Allah a şükür benim kendimi idame ettireceğim bir meslek, bir iş var zaten. Ama bu işi gelir kaynağı olupta evine bakan

insanlar var. Onlar için daha vahim durum. Dediğinize katılıyorum. Koca sene arılara bak 3 5 binlira para al. Bunu da 1 yıla yayarak hem sat,

hem geçin. Eğer ürettiğiniz ürünü kendi imkanlarınızla satarsanız en güzeli bu. Arkadaşların 150 teneke balı bizim gibi hobicilerin eşe dosta

satarak bitirebileceği bir miktar değil. Toptancıların bu malları fırsat bilerek bu fiyatlara toplaması da tamamen rant meselesi. Üretici de elimde

geçen senenin balı duracağına nakit harcadığı masraflarını çıkarmak adına cebimde param dursun diyerek vermesi normal.

Saygılar...

Çevrimdışı Celal SAVRAN

• Pupa
  • Yer: İzmir-Tire,Gökçen Beldesi
  • Kovan Sayısı: 8 + 3 Ruşet
« Yanıtla #48 : Eylül 30, 2011, 10:47:21 »
Sevgili Arı Gönüllüleri, Sn Hüsayin DİNER ve Halil Bilen

Hüseyin bey sen bana derken "Ne bu şiddet Ne bu Celal" şimdi ben sana diyorum, Hüseyin bey "ne bu şiddet ne bu Hüseyin" !!!

Oysaki ben, sadece çakallara yönelik öfkemi yükseltmiştim. Çakallar bu forumda zaten dolaşmıyor.

Bizler çakal olmadığımıza göre İnanıyorumki hiçbirimizin birbirine kasıtı yok. Bazı düşünce farklılıklarımız olacak, bu gayet doğal 5 parmağın bile beşi bir değil. Ama Birbirimize sinirlenmeden ve kırmadan.

Sizleri bir yazımla bu kadar gerdiğim için özür diliyorum...

Tartışalım ama sakın birbirimize kızmayalım,,,,,,,

((((((Ağzınızdan bal aksın dileklerimle))))))
Geçmişinizin Derinliği, Geleceğinizin Yüksekliğini Belirler ....

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #49 : Eylül 30, 2011, 11:52:26 »
Sayın Celal Savran,

Merak etme sinirler çelik gibidir kolay gerilmez :)

Toptan fiyatı 7 lira mı, ucuz mu pahalı mı tartışmalarını gerçek zeminine oturtarak yaparsak bir sonuca ulaşabiliriz.

Hayalini kurduğumuz ya da olmasını istediğimiz şeyler, piyasa şartları ile örtüşmüyorsa, bir hükmü olmaz, sadece yazmış oluruz.

Toptan fiyatı 7 liraya toplanan bal, elbette yüksek rakım yayla balı değil. Halk arasında satış fiyatı yüksek olan ballara toptancılar zaten yanaşmıyor.

Örneğin kestane balı toplayan büyük firma hiç görmedim.

Toptan fiyatla toplanan balların çoğunluğu kültür bitkisi tarımının yapıldığı alanlardan üretilmiş ballar.

İstisnaları olabilir ama bunlar kaideyi bozmaz.

Kanola, Ayçiçek, Fiğ gibi  kültür bitkisi alanlarından toplanan balların dünya toptan piyasasındaki kilo fiyatı 1.5 x 2 dolar arasında.

Dünya toptan piyasında Türk balları yüksek diyebileceğimiz fiyatlarla satışa konu oluyor, o fiyatlar da 3 dolar gibi bir rakam.

Şimdi biz bu konuları kendimizce tartışalım duralım, bir gelişmenin dedikoduları yayılmaya başladı.

2013 yılı itibariyle bal ithalatının tamamen yasal olacağı söyleniyor.

Eğer böyle bir şey gerçekleşirse, muhtemelen önümüzdeki yıllarda 4 liraya 5 liraya bal olur mu, hiç değilse 7 lira olsun tartışması yapacağız.

Bu gidişle, var olan durumu yukarı çekmeye çalışırken tam tersi olacak.

Bu süreç biz amatör arıcıları çok olumsuz etkilemez, sonuçta tuzumuz kuru.

Ülkemizdeki bal üretiminin yaklaşık yüzde 70 ini gerçekleştiren gezginci profesyonel arıcıların başına örülen çoraplardan henüz haberleri yok.

Allah onlara yardım etsin.

Çevrimdışı Celal SAVRAN

• Pupa
  • Yer: İzmir-Tire,Gökçen Beldesi
  • Kovan Sayısı: 8 + 3 Ruşet
« Yanıtla #50 : Eylül 30, 2011, 12:28:43 »
Sayın Celal Savran,

Merak etme sinirler çelik gibidir kolay gerilmez :)

Toptan fiyatı 7 lira mı, ucuz mu pahalı mı tartışmalarını gerçek zeminine oturtarak yaparsak bir sonuca ulaşabiliriz.

Hayalini kurduğumuz ya da olmasını istediğimiz şeyler, piyasa şartları ile örtüşmüyorsa, bir hükmü olmaz, sadece yazmış oluruz.

Toptan fiyatı 7 liraya toplanan bal, elbette yüksek rakım yayla balı değil. Halk arasında satış fiyatı yüksek olan ballara toptancılar zaten yanaşmıyor.

Örneğin kestane balı toplayan büyük firma hiç görmedim.

Toptan fiyatla toplanan balların çoğunluğu kültür bitkisi tarımının yapıldığı alanlardan üretilmiş ballar.

İstisnaları olabilir ama bunlar kaideyi bozmaz.

Kanola, Ayçiçek, Fiğ gibi  kültür bitkisi alanlarından toplanan balların dünya toptan piyasasındaki kilo fiyatı 1.5 x 2 dolar arasında.

Dünya toptan piyasında Türk balları yüksek diyebileceğimiz fiyatlarla satışa konu oluyor, o fiyatlar da 3 dolar gibi bir rakam.

Şimdi biz bu konuları kendimizce tartışalım duralım, bir gelişmenin dedikoduları yayılmaya başladı.

2013 yılı itibariyle bal ithalatının tamamen yasal olacağı söyleniyor.

Eğer böyle bir şey gerçekleşirse, muhtemelen önümüzdeki yıllarda 4 liraya 5 liraya bal olur mu, hiç değilse 7 lira olsun tartışması yapacağız.

Bu gidişle, var olan durumu yukarı çekmeye çalışırken tam tersi olacak.

Bu süreç biz amatör arıcıları çok olumsuz etkilemez, sonuçta tuzumuz kuru.

Ülkemizdeki bal üretiminin yaklaşık yüzde 70 ini gerçekleştiren gezginci profesyonel arıcıların başına örülen çoraplardan henüz haberleri yok.

Allah onlara yardım etsin.
Merhaba Sn.Murat ÇAKIR,

Sinirlerin gergin olmadığına çok sevindim.

Ben şuanda Amatör arıcıyım. Yazdığınız gibi ithalat izni çıktığı takdirde Profesyonel arıcılar açısından hüsran olur.

Ülkemizde üretim planlaması olmadığı sürece üretenler açısından bu sıkıntı ve yıkıntı her zaman yaşanmaya mahkum kalacaktır.
Geçmişinizin Derinliği, Geleceğinizin Yüksekliğini Belirler ....

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #51 : Eylül 30, 2011, 19:00:02 »
Bu konulara nasıl gelindi?

Eski iletilerde Eskişehir'deki Muğlalı arıcıların toptan bal sattığı serzenişinde bulunmuştu Hüseyin Diner. Sanki Eskişehirli arıcıların ürettiği Eskişehire yetiyormuş gibi...

Eskişehir'deki tüm arıcının kovanlarını toplasan Muğla'da bir köyün arılarını geçmez.

Bu konu üzerinde iletilerde toptan balın 7 TL. civarı "iyi para" olduğunu yazmıştım...

"İyi para" ifadesi o zamanda çok cımbızlanmıştı.

Toptan bal fiyatları konusunda nedense Hüseyin Diner'i ikna edemedik. Gerçi şimdi ben hobiciyim falan demeye başladı ama yine de sezonun masrafını da baldan çıkarayım düşüncesi biraz hobi dışı yaklaşım olsa da...

Ben iyi para diyorum, onu kesmiyor...

Çok değer verdiği Muzaffer Söğütkıran abi iyi para diyor, onu kesmiyor... (Muzaffer Söğütkıran'ı Murat Akın hocamda iyi tanır ki aynı yolda yürümüşler uzun süre.)

Ama Hüseyin Diner'i biz ikna edemez iken diğer tarafta toptan bal fiyatı 7 TL. olsa da versek diye bekleyen yüzlerce arıcı gerçeği var.

Sonuç olarak Hüseyin Diner, bir daha bal fiyatı açılınca toptan bal fiyatı olarak 7 TL. ve civarı bir miktar geçtiğinde kimseye "iyi para" deme. :)

Eğer dersen, seni bu kez kesin ikna ederim. :)
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.