Gönderen Konu: Standart Kovan  (Okunma sayısı 128616 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Arıcıacar

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: istanbul
  • Kovan Sayısı: yok
Ynt: Standart Kovan
« Yanıtla #210 : Ekim 26, 2018, 15:02:35 »
Lan bir kişi fotoğraf koyarak tanıtsa ya kovanını falan...

Çevrimdışı Emrah Kütükçü

• Ana Arı
  • Yer: bilecik
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 29
  • Rakım: 900-1100
« Yanıtla #211 : Ekim 26, 2018, 17:17:49 »
'Lan' derken  ilk önce saygı cercevesinde konuşmalarımızı sürdürelim.

Sonrasında profilinizdeki isim ve yaş gibi bilgileri güncelleyelim lütfen...

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #212 : Ekim 27, 2018, 00:20:38 »
Lan bir kişi fotoğraf koyarak tanıtsa ya kovanını falan...

Yorumda hitap ve anlatım yanlış olmuş, dikkat ediniz.

Foto vardı zaman içinde siliniyor.

Hangi ölçüyü ve ne sormak istiyorsunuz onu yazın.

Çevrimdışı cozsahin

• Boş Petek
« Yanıtla #213 : Ocak 23, 2020, 00:02:32 »
Hayırlı akşamlar.Kovan õlçüleri Fotoğrafları tekrar eklemeniz mümkünmü?
Teşekkürler.

Çevrimdışı cozsahin

• Boş Petek
« Yanıtla #214 : Ocak 23, 2020, 00:20:51 »
Tekrar iyi akşamlar.Lütfen mesajımı dikkate almayın.
Aradığım Alman Zander Pratik Kovan Yapımı (Langstroth) õlçüleri idi forumda buldum.
Teşekkürler.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #215 : Ocak 31, 2020, 21:22:02 »
Geçen hafta fuarda gezerken: yanımdaki arkadaş plastik taban almak  istediğinden bir standa gittik

Bizim ölçüleri söyledik satıcı; kalmamış gidip arabadan getireyim dedi, yarım saat sonra gel in dedi.

Satıcıyla konuşurken ölçüler konu oldu. Türkiye de 52 çeşit ölçüde kovan olduğu tespit edilmiş dedi.

Böyle karmaşıklıktan ancak standart ölçüyle kurtulacağız herhalde sonunda herkes rahat edecek.

Çevrimdışı Acemiarici4806

• Pupa
  • Yer: Artvin
  • Kovan Sayısı: 54
  • Rakım: 800-2000 metre civarı
« Yanıtla #216 : Ocak 31, 2020, 23:44:48 »
bende 2 çeşit kovan vardı hiç biri birbirine uymuyordu kovanlarda 5-6 yıllık kovanlar artık eskidiler,ben mümkün olduğunca dayanmaları için korudum ama standart olsunlar diye yeni kovanlar aldım tek bir üreticiden.Kovan fiyatlarıda pahalı kalitesiz kovanlara dövizi bahane edip yüksek fiyat çekiyorlar en sonunda kendimiz yapıcaz galiba o olucak bu gidişle.

Çevrimdışı cnidre

• Pupa
  • Yer: Ankara
  • -
  • Kovan Sayısı: 22
  • Rakım: 1100
« Yanıtla #217 : Şubat 01, 2020, 05:43:29 »

Böyle karmaşıklıktan ancak standart ölçüyle kurtulacağız herhalde sonunda herkes rahat edecek.

Böle bir standard var aslında hocam, TSE-3409, ancak uygulatma kısmında ciddi sıkıntılar var sanırım.

Benim 2017de, ve esas 2018de başlarken en çok zorlandığım kısımdı, 52adet kovan çeşidi arasından kendiminkini seçmek zordu, ve böyle bir standardın piyasada olmayışı,  beni kendi kovanımı bizzat yapmaya itti, ki maliyeti bu sebep ile bana hayli yüksek oldu. 

Bu standardı benimsetecek girişimler gerekir, örneğin Kenan Bey blog sayfasında, TSE-3409 nolu standarttan alınan ölçülere göre hazırlanan kovan çizimlerine yer vermiş.

http://kenangisan.blogspot.com/2013/02/standart-kovan.html?m=1

Bu çizimlere bakınca, aslında bu standardın belki "hafiften" güncellenmesi gerekir sonucu ortaya çıkıyor.

Bu güncellemede esas olarak, kovan yapıcıların muhtemelen kovan yapımında zorlanmamaları açısından yuvarlatılan arı boşlukları(bee space), gerçek ve uygun duruma getirilmelidir.

Örneğin, yanal arı boşluğu 7,5mm olarak doğru verilmişken, çerçeve üstü olması gereken 7,5-8mm boşluk, 10mm olarak verilmiştir, bu son ölçüye muhtemelen üst kat uygunsuzluğu da eklenince, neden çerçeve üstü fazla mum "kirliliği" yaşandığının açıklamasıdır dolayısıyla...

Ve öncelikle sabit taban uygulaması artık ortadan kaldırılmalı, seyar ve derin taban uygulamaları da gerekir ise standarda eklenmeli ve arıcılar çok katlı sistemlere, çok katlı kışlatmalara vs. doğru teşvik edilmelidir...

Bir an önce, çok hızlı bir biçimde, 1800lü yılların telnik uygulamalarından/arıcılığından kurtulmalıyız...

Saygılarımla,

SM-A520F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arı iyi olursa, balı Bağdat'tan bile getirir.

100 kovandan 10ar kilo bal alacağıma, 10 kovandan 100er kilo bal almayı eylerim (C.Farrar)

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #218 : Şubat 01, 2020, 11:29:31 »

Örneğin, yanal arı boşluğu 7,5mm olarak doğru verilmişken, çerçeve üstü olması gereken 7,5-8mm boşluk, 10mm olarak verilmiştir, bu son ölçüye muhtemelen üst kat uygunsuzluğu da eklenince, neden çerçeve üstü fazla mum "kirliliği" yaşandığının açıklamasıdır dolayısıyla...

Ve öncelikle sabit taban uygulaması artık ortadan kaldırılmalı, seyar ve derin taban uygulamaları da gerekir ise standarda eklenmeli ve arıcılar çok katlı sistemlere, çok katlı kışlatmalara vs. doğru teşvik edilmelidir...

Sayın Erdinç Bey:

Eski arıcılık kitaplarında ballık yüksekliği 258 mm olarak yazar yani üst boşluk 8 mm olarak düşünülmüş, bizim marangozların ölçü kullanım temelinde cm olarak öğrenilmiş mm yazılınca şaşırıyorlar, o ölçünün 1 cm olmasının bir sıkıntısı yok, arada bir bal mumu kazıyıp kullanıma dönüştürülebilir.
Çerçeve kovan ile boşluğu 7,5 mm olması gerekir yoksa bal mumu ile bağlarlar.

TS 3409 da sabit taban yok hepsi ballık ölçüsünde yapılıp taban üzerine konuluyor, benim kovanlarım da bu şekilde isterseniz ballık olarak istersen kuluçkalık olarak kullan.

Çevrimdışı Acemiarici4806

• Pupa
  • Yer: Artvin
  • Kovan Sayısı: 54
  • Rakım: 800-2000 metre civarı
« Yanıtla #219 : Şubat 01, 2020, 23:19:17 »
TS 3409 standartı kovanlar sabit arıcılık için kullanışlı oluyor gördüğüm kadarıyla.Kanada amerika almanya gibi ülkelerde bu yaygın.Sebebide sabit arıcılık yapıyorlar.Ama bizde sabit arıcılıktan daha yaygın gezici arıcılık sanırım ve ticari olarak arıcılık yapılıyor.Ben bu sezon bir vadi boyunda ortada kislatma yaptım,bahar çiçekleri açıp ilk akasya çiçekleri açınca arımı vadinin asagisina yaklaşık70 km kadar mesafe gidip indiricem,ordan 15 gün sonra 40 km kadar yukarı tekrar taşicam,sonrasinda 20 km kadar daha yukarı çıkarıcam,ordanda 70 km kadar daha çıkarıp vadinin en yukarısına gidicem.Bukadar çok arı taşımaya(Ortalama 15 gün arayla)sabit arıcılık kovanlarını gezdirmek zor olur sıkıntımız bu aslında.Ege arıcıları baharda iç anadoluya gidiyor ordan sonra marmara bölgesine kestane ıhlamur çiçeğine gidiyor ordan sonra trakya aycicegine gidiyor ordanda son olarak egeye çam balına gidiyor.Hepsi bitince birde narenciye çiçeğine gidiyorlar taşımacılığa uygun kovanlar avantaj bu şartlarda.