Gönderen Konu: POLENIN KULLANISI VEE POLENIN NASIL KURUTULDUGU  (Okunma sayısı 6994 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı putucitorpi

• Pupa
  • Yer: RİZE
POLENIN KULLANISI VEE POLENIN NASIL KURUTULDUGU
« : Nisan 06, 2009, 16:39:57 »
SAYIN HOCALARIM BEN SIMDIYE KADAR POLEN TUGAZI KOYMADIM SIMDI KOYACAGIM ILK DENEMEM OLACAK SUANLIK 1 KOVANDA DENIYECEGIM BUNU KURUTMA ISLEMI VE MUHAVASASI NASIL KURUTURUM NEREDE KURUTURUM SAYIN HOCALARIMA SORUYORUM?...            SAYIGILARIMLA..
putucitorpi

abadile

• Ziyaretçi
Ynt: POLENIN KULLANISI VEE POLENIN NASIL KURUTULDUGU
« Yanıtla #1 : Nisan 09, 2009, 22:50:28 »
Sayın Putucitorpi,
Topladığınız polenleribir gazete kağıdının üzerine yayarak ve doğrudan güneş almayan bir ortamda kurutmalısınız.Gazetenin rüzgar tarafından uçurulmaması için de ayrıca tedbir alınız.Polenleriniz nemini çekip sertleşmeye başladığında toplayınız.Burada en çok dikkat edeceğiniz nokta poleni doğrudan güneş ışığına maruz bırakmamaktır. Yani Gölgeli ortamda kurutmalısınız selam ve saygılarımla..

Çevrimdışı FARUK16

• Larva
  • **
« Yanıtla #2 : Nisan 10, 2009, 01:14:05 »
bukonuya degındıgınız teskur bırde fırınasrüyolarmış doğrumuacaba?

abadile

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Nisan 10, 2009, 12:18:09 »
Polen bu iş için özel imal edilmiş fırınlarda da kurutulabilmektedir.Bizim gibi küçük çaplı arıcılık yapanlar için pahalı sayılabişlecek bir cihaz.Yüzlerce kilo polen üretildiğinde ancak düşünülebileceği kanaatindeyim.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #4 : Nisan 10, 2009, 13:50:48 »
Çok miktarda ticari olarak üretip satmıyorsanız ve kendi kullanımınız için, polenin içindeki bütün enzim ve minerallerden değer kaybına uğramadan yararlanmak istiyorsanız, en iyi yöntem kurutmadan taze taze derin dondurucuya atmak.

Apiterapi ile uğraşan ve bu yöntemle hasta tedavisi vs yapanlar da poleni bu şekilde kullandırıyor.

Aynı şey arısütü için de geçerli. En iyi yöntem, üretildiği andan itibaren, buzdolabında 4 dereceden aşağı sıcaklıkta tutmak, tüketiciye ulaşıncaya kadar soğuk zincirini bozmamak.

Çevrimdışı ekrem63

• Larva
  • **
« Yanıtla #5 : Nisan 22, 2009, 05:42:05 »
Sevgili ARIBEYİ Bilgilerinizden faydalanmak için konuyu  biraz daha açmak için soracam derin dondurucuda polenin raf ömrü ne kadar bilginiz varmı.Ayrıca buzdolabı 4 veya 5 derece olduğunu biliyorum polen  burada ne kadar bir zaman kalmalı.Kurutulmuş poleni daha önce azda olsa tüketmiştim,onuda buzdolabında sakılıyordum.Fakat taze polen HARİKA bir şeymiş.Yani kendi yiyeceğimiz poleni dolapta ne kadar bir sürede tüketmeliyiz.Ayrıca taze poleni tanıdıklara sattığımızda onlara bu bilgileri vermek gerektiğini düşündüğümden faydalı olacanı düşünüyorum.SAYGILAR