Gönderen Konu: KALİTESİ DÜŞÜK ANA ARI  (Okunma sayısı 4060 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ahmet51

• İşçi Arı
  • Yer: Nigde
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 1250
KALİTESİ DÜŞÜK ANA ARI
« : Mayıs 24, 2009, 22:27:56 »
düşük kaliteli ana arıdan verimli bir ana üretmek mümkünmüdür.anası kalitesiz olduğu için kızıda kalitesiz mi olur.veyahut kaliteli bir ana üretilebilirmi.fikri,tecrübesi ve bilgisi olanlar ne dersiniz.
arıya bulaşma kurtulamazsın.bulaştıysan hiç çabalama, ayrılamazsın.aşk mıdır hastalık mıdır;ben anlamadım.eğer sen anlarsan bizede anlatırsın.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
Ynt: KALİTESİ DÜŞÜK ANA ARI
« Yanıtla #1 : Mayıs 25, 2009, 00:08:54 »
  Sayın ahmet51:
Arı islahı demeyeceğim çünkü o biraz labaratuvarda ve eğitimini almış olan kişilerin yapacağı iştir.

Bizim yapacağımız kötü olan ırkları ayıklama olur.

İyi verimli bir ananın soyundan kötü anada çıkar.

Bizim yapacağımız arılık kayıtlarını tutup verimli arıları üretmeliyiz.

işlem şöyle olmalı: verimli ana üretiminin daha kısa yolu verimli arıdan ana üretmek yerine o verimli ananın üretildiği arıdan ana üretmek daha uygun olur.
yani geriye doğru gidiş olmalı.

RAHÝP ADAM

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : Mayıs 25, 2009, 11:18:40 »

işlem şöyle olmalı: verimli ana üretiminin daha kısa yolu verimli arıdan ana üretmek yerine o verimli ananın üretildiği arıdan ana üretmek daha uygun olur.
yani geriye doğru gidiş olmalı.

bu ifade biraz bana karmaşık gibi geldi neden? diyelimki elimizde verimli ananın üretildiği koloni yok, ve o kovanı nerden edindiğimiz yıllık verimlerine dair bir fizibilite raporumuzda yok o halde bu kovanın tesbiti ve ana arı üretimi verimli ananın üretildiği kovandan çok verimli olan ananın yumurtalarından üretilmesi ikinci bir doğru alternatif olabilir mi?

Çevrimdışı ahmet51

• İşçi Arı
  • Yer: Nigde
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 1250
« Yanıtla #3 : Mayıs 25, 2009, 21:25:25 »
aslında burda anlatmak istediğim mesela arınızın cinsini değişmek istediniz.bir veye iki adet kafkas aldınız.analar randumanlı çalışmıyor.verilen analar verimli çıkmadı.ırkı kafkas yapacaksınız.ama böyle analara para vermek istemiyorsunuz.verimli koloni sizde mevcut değil.bu elinizdeki analardan verimli ana üretmek mümkünmü.saygılar.
arıya bulaşma kurtulamazsın.bulaştıysan hiç çabalama, ayrılamazsın.aşk mıdır hastalık mıdır;ben anlamadım.eğer sen anlarsan bizede anlatırsın.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #4 : Mayıs 25, 2009, 22:26:23 »
Kafkas ırkına dönmek ülkemizde en kolay iş. Kafkastan başka ırka dönmek sıkıntılı.

Örneklendirmek gerekir şimdi.

Kafkas damızlık bulma şansımız var mı?

Tanesine 40 TL. vererek damızlık doğal çiftleşmiş saf kafkas bulabiliriz. (Şüphelerim olsa da)

Bu saflardan 2 koloni alırız. Bu kolonilerden eğer bir beklenti içine giriyorsak büyük yanlış yaparız ki bende var bir tane sürünüyor hala 4 çerçeve. Ancak bu anadan alınan larvalardan üretilmiş melez anaların şu ana kadar olan performansları güzel.

Şansı daha da arttırmak için damızlık koloni sayısı 2 ya da 3 adede çıkartılır ve hangisinden üretilenler daha verimli ise, o damızlığa tabi olunur.

Kafkastan başka ırka döneceksek...

Şapkayı öne alıp düşün bakalım şimdi.

Bu ülkede Buckfast ana üretiliyor. Bilmem anlatabildim mi? (İnanmıyorum çünkü ve inanmam için bir gerekçe de göremiyorum.)

Murat hocamın dediği konu ise, arılıktaki seçmeli yetiştirme için gözden kaçırdığımız bir özellik.

Tamamen katılıyorum görüşüne. İyi olan anadan değil, o ananın yetiştiği koloniden alınmalı larvalar.

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #5 : Mayıs 25, 2009, 22:55:49 »
  Sayın Rahipadam:

Kısa bir cevap verecektim ama  Sayın Halil Bilen benim vereceğim cevabı vermiş sağolsun.

Ben yine bir fıkra anlatayım belki biraz olaya açıklık getirir.

El yordamıyla ve becerisiyle gemi yöneten bir kaptan açık denizdeyken ölmüş. Bakmışlar hiç kimse işten anlamıyor birde fırtına kopmuş iş kötüye gidiyor. birisi hemen kaptan lazım işimiz kötü demiş.
Demişler ambarda bir karadenizli çalışıyor o bu işleri bilir onu kaptan yapalım demişler ve yapmışlar.
İş başı yapmış şunu getirin yok, harita getirin yok, pusula getirin yok, bakmış batıyorlar salavat getirin diye bağırmış.

Sizde öyle işe yoklarla başlamışsınız. yoklardan yanamısınız yoksa iyi bir ana üretmekten yanamısınız.

Yoklarla başlarsanız hiç merak etmeyin bir kaç yıl sonra hepsi yoluna girer elinizde gözlem yapabileceğiniz biraz varlık olur.

Saygılar.