Bağ, Bahçe ve Çiftliklerimiz > Meyve Yetiştiriciliği

İlkbaharda yabani ağaçları aşılayalım

(1/22) > >>

Şevket Topal:
İlkbaharın yaklaşmasıyla aşılama zamanı geldi ağaçlar yaprakaçmadan kalem alınmalı kalemler uyutulmalı veya aşılanmalı  arkadaşlarıma tavsiyem arılıklarımızdaki yabani ağaçları aşilayalım hatta meralardaki yabani ağaçlarıda aşılayalım insanlığın hizmetine sunalım aşıcıların piri veysel karanidir. Selamlar

İbrahim ÖZTÜRK(BOLU):
Şevket Bey,bu konu hakkında varsa resimli bilgi paylaşır mısınız?Neyi,nereye,nasıl aşılayacağız?

Şevket Topal:
İbrahim bey ben fidan yetiştiriciliği kurslarına katıldım yabani ahlatlara armut yabanieriklere aşılıerik yemişgenlere muşmula gibi daha birçok yabani meyvelere aşılama yaptım ve çevremizdeki ağaçları aşılıyorum ancak bu bilgi sayara yükleme konusunda cahilim ibrahim hocam kırkından sonra iletiyi zor yazıyorum tek parmakla ama bilgiyede açız resim yüklemeyi öğrenip en kısa zamanda yapmaya çalışırım hakkını helalet selamlar

diskus6:

--- Alıntı yapılan: Şevket Topal - Mart 14, 2012, 17:20:57 ---İbrahim bey ben fidan yetiştiriciliği kurslarına katıldım yabani ahlatlara armut yabanieriklere aşılıerik yemişgenlere muşmula gibi daha birçok yabani meyvelere aşılama yaptım ve çevremizdeki ağaçları aşılıyorum ancak bu bilgi sayara yükleme konusunda cahilim ibrahim hocam kırkından sonra iletiyi zor yazıyorum tek parmakla ama bilgiyede açız resim yüklemeyi öğrenip en kısa zamanda yapmaya çalışırım hakkını helalet selamlar

--- Alıntı sonu ---

Şevket Bey doğru söylediniz geçen yıla kadar kendi arazim içerisinde bulunan yabani ahlatları aşıcı bir arkadaşım aşıladı.
Biraz gözlem biraz cesaret bana tarif ettiği şekilde bu yıl aşı işlerini kendim yaptım, yapmaya devam ediyorum. Önümüzdeki günlerde sonucu göreceğiz umuyorum başarılı olur.

Ahmet Arslan:

--- Alıntı yapılan: İbrahim ÖZTÜRK(BOLU) - Mart 14, 2012, 14:11:02 ---Şevket Bey,bu konu hakkında varsa resimli bilgi paylaşır mısınız?Neyi,nereye,nasıl aşılayacağız?

--- Alıntı sonu ---

Şevket hocam eğer yeterli bilgimiz yoksa nasıl aşı yapalım?
Yıllar önce okul bahçesinde bir dut fidanı kendiliğinden çıkmıştı.Kardeşim bu işleri bilir,tarif etti göz aşısı yaptım temmuz yada ağustos gibi.
Yaptığım ilk aşı idi tuttu ve şimdi diğer dutlardan önce dut verir.Ondan sonra yaptıklarım tutmadı.Yarma,çoban aşısı, kakma aşıları denemedim ilk fırsatta deneyeceğim.
Not:Yıllar önce koyun kuzu güttüğüm yerleri gezdim geçen yıl,bir sürü ahlat ve yerli armut ağacı vardı ve çeşit çeşit idi.
Hepsini kesip armut aşılamışlar ve armutlar tek çeşit,tadı da eski armutların tadı gibi değil.Tatsız tuzsuz yeni armutlar, eski armutları özledik.
Mustafakemalpaşa köy pazarına köylüler getiriyor yazın,Kösehoroz Köyünden gelen armutlar eski armutlar gibi.
Yani benim hocam bazı insanlar ahlat ta sever, o ahlatlar kurda kuşa da yiyecek olur tüm ahlatları armuda çevirmeyelim.

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git