Gönderen Konu: Sürdürülebilir Arıcılık Felsefesi  (Okunma sayısı 58110 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ihvaniddin

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: samsun
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
Ynt: Sürdürülebilir Arıcılık Felsefesi
« Yanıtla #90 : Eylül 09, 2013, 07:47:42 »
Gürkan bey Gerçekten güzel birçalışma olmuş Emeğinize sağlık Gerçi zaman darlığından bütününü okuyamadım ama.... (nasipse okuyacağım)

Yanlız merak etdiğim "Yerli malı yurdun malı, herkes onu kullanmalı.

Ne güzel bir latife. İlkokulda yerli malı haftası yapardık. Herkes evden elişi birşeyler getirir, kermes yapılır ve satılırdı. " Bu cümleleri ki Anadolu da geçiyor yazıda hani diyorum ki bu yazıyı Bir türk yabancı bir ortamda mı  (Dergi gazete site vs.) yazmış Merak sadece....
Ve Rabbin bal arısına da ilham etmiştir ki, «Dağlardan ve ağaçlardan ve çardaklardan evler ittihaz edin.»
“Sonra her çeşit ürünlerden ye. Sonra da Rabbinin işlemen için gösterdiği yollardan kolaylıkla yürü!” Karınlarından insanlara şifa olan çeşitli renklerde bir şerbet

zulfu tnk

• Ziyaretçi
« Yanıtla #91 : Eylül 14, 2013, 11:00:28 »
Yerli mali haftasi yapildida ne oldu?;))
Turkiye yerli mali haftasi ile ugrasirken , birileri teknolojiyi bilimi gelistirdi..En iyi seyleri gelistirdi ve en iyi pazara sahip oldu.. Bizde 3 sinif ulke yolunda herseyimizi onlardan alir olduk. .
Bazen aklima gelince ne gereksiz seylerle mesgul ettiler bizi diyorum.

Çevrimdışı GürkanYeniçeri

• Gürkan Yeniçeri
  • Moderator
  • Pupa
  • Yer: Canberra - Avustralya
    • Artizan Peynirci
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 3
  • Rakım: 576
« Yanıtla #92 : Ekim 09, 2013, 14:17:44 »
Sayin İhvaniddin

Yazı bir çeviridir ama kuru kuruya bir çeviri değil. Özünde anlatılmak istenen ana fikri bozmadan bizim kültürümüze ve dağarcığımıza uyarladım.
Saygılar,
Gürkan Yeniçeri
Artizan Arıcılık

Çevrimdışı ihvaniddin

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: samsun
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
« Yanıtla #93 : Ekim 09, 2013, 20:58:15 »
Doğrudur Gürkan Bey.

Yani dikkatimi çekti...
Demek dikatimi çeken  belki başka yerler sizin uyarlamanız

Tekrar Teşekkürler
Ve Rabbin bal arısına da ilham etmiştir ki, «Dağlardan ve ağaçlardan ve çardaklardan evler ittihaz edin.»
“Sonra her çeşit ürünlerden ye. Sonra da Rabbinin işlemen için gösterdiği yollardan kolaylıkla yürü!” Karınlarından insanlara şifa olan çeşitli renklerde bir şerbet

Çevrimdışı bidissarmisak

• Ana Arı
  • Yer: istanbul
  • Rakım: 980
« Yanıtla #94 : Şubat 11, 2014, 16:43:09 »
Arkadaşlar, konunun ALTERNATİF ARICILIK genel başlığında, Sürdürülebilir Arıcılık bölümünde olduğunu unutmayalım.

Teknik Arıcılık dediğimiz uygulamalar var. Bu uygulamaların oluşturduğu sorunlara yönelik olarak, dünya üzerinde yeni tecrübelerle oluşan muhalif düşünceler de var.

Zaten bu "muhalif" görüşler verilerini ciddi argümanlarla ortaya koymaya başladıkları için ALTERNATİF arıcılık altında ayrı bir bölüm oluşturduk.

Arıcılık ve doğa ile ilgili şeyleri tartışırken, teorik çıkarsamalar yaparak ya da daha önceden öğrendiklerimizi ortaya koyarak, yüzde  yüz doğru sonuçlara ulaşmamız mümkün değil.

Eğer dünyada yaygınlaşan bir görüş, arı yüzde yüz doğal olarak ördüğü petek üzerinde çok daha sağlıklı oluyor, varrovaya karşı daha dirençli oluyor diyorsa, buna çok kayıtsız kalmamak gerekir diye düşünüyorum.

Son yıllarda ortaya çıkan yeni arıcılık ekipmanlarının satışı için bilginin nasıl manipüle edildiğini görünce, teknik arıcılığın baştan doğru kabul ettiği şeyler konusunda bende ciddi şüpheler oluşuyor.

Çünkü teknik arıcılığı, geleneksel arıcılıktan ayıran en önemli farklardan birisi, kendi yan ekipman sektörünü de oluşturmuş olması.

Örneğin, balmumu, petek konularında elimizdeki bilgilerin ve yaklaşımların temel kaynağı da petek sektörüyse vay halimize.

Hatırlayın, forum ortamında bile şu kovanı alırsanız 20 kg fazla bal alırsınız, şu yemi kullanırsanız arılarınız kızışmaz oğula kaçmaz vs gibi ürün tanıtmaya kalkışanlar oldu.

Bu açıdan, geleneksel arıcılık yapılırsa 5 kilo alınır, modern arıcılık yapılırsa 30 kilo alınır... Ya da temel petek takılmazsa verimli arıcılık yapılmaz, arılar 1 kilo balmumu için 20 kilo bal tüketir gibi bilgiler de gerçekten yüzde yüz doğru mu diye şüpheye düşüyorum.

Çünkü zaten bal verimi doğrudan koloni gücüne ve floranın verimine bağlı.

Geleneksel arıcılık denilirken de, sadece küçük kutularda ya da sepetleri düşünmeyelim.

Mustafa Kabaoğlu abimiz arılığında gördüğümüz içine adam sağan karakovanlardan, 150 kg bal hasat ettikleri zamanlar olduğunu söylüyor.

Teknik arıcılık kuralları ve bilgisi açısından bakıldığında, o kovanlarda arı olmaz arı o kadar hacmi doğal petekle dolduramaz, petek örse bile bal koyamaz dersiniz.

Bu açıdan, bu konularda denemeden yüzde yüz olur ya da olmaz demek doğru bir yöntem değil diyorum.

Hiç değilse, kesin yargıda bulunup, konuşulmasına bile gerek yok hükmü vermeyelim.

Bulabildiğimiz yeni kaynakları bu başlık altında paylaşarak tartışmasını devam ettirelim.

Afrika tipi denilen kovana bir arı silkeledim. Varrova mücadelesi olarak da bir kere formik asit uyguladım. Onun da ayarını biraz kaçırdım :)

Başkaca da bir mücadele yapmayı düşünmüyorum.

2 sezon sonra sizinle sonuçları paylaşırım.

İlk izlenimim, 1 kilo balmumu için 15 kilo, 20 kilo bal tüketir efsane bir bilgi.

Diğer koloniler petek kabartmaya nazlandığı bir dönemde, Afrika tipi kovana silkelediğim arı 3-4 gün içinde kendi yaşam alanını oluşturacak olan 8 dalağı anında indiriverdi.

Kapalı yavru düzeni, muadili normal kovanlardaki arılardan çok daha düzgün.

yazınızdan sonra 1 sezon gecmiş ve 2 de kışlatma tamamlanmış(yada tamamlanmak üzere) murat bey gecen sezon için izlenimlerinizi alabilirsek seneye Allahtan sağlık yine izlenimlerinizi alır belki kıyaslamalarda yapabiliriz.
Cümle eşya Hâlıkındır, kul eliyle işlenir,
Emr-i Bari olmayınca, sanma bir çöp deprenir!

Çevrimdışı Mesut TOMA

• İşçi Arı
  • Yer: Gelibolu / ÇANAKKALE
  • Kovan Sayısı: 33
  • Rakım: 60
« Yanıtla #95 : Aralık 26, 2014, 11:51:25 »

...

Afrika tipi denilen kovana bir arı silkeledim. Varrova mücadelesi olarak da bir kere formik asit uyguladım. Onun da ayarını biraz kaçırdım :)

Başkaca da bir mücadele yapmayı düşünmüyorum.

2 sezon sonra sizinle sonuçları paylaşırım.

...
yazınızdan sonra 1 sezon gecmiş ve 2 de kışlatma tamamlanmış(yada tamamlanmak üzere) murat bey gecen sezon için izlenimlerinizi alabilirsek seneye Allahtan sağlık yine izlenimlerinizi alır belki kıyaslamalarda yapabiliriz.

Murat Bey,

Sonucun ne olduğunu be de merak ettim şimdi.

Bizimle paylaşır mısınız?