Gönderen Konu: Tokat-Reşadiye Arıcılık Yapmak İstiyorum  (Okunma sayısı 2992 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı h.erarslan

• Boş Petek
Tokat-Reşadiye Arıcılık Yapmak İstiyorum
« : Mart 25, 2012, 14:11:21 »
Sayın Forum Sakinleri;

Başlıkta da belirttiğim gibi bu yörede arıcılık yapmak istiyorum. Reşadiye'nin bir dağ köyünde amcamın hale hazırda amatörce 3-5 kovanı bulunmaktadır ve yazları memleketimize gittiğimizde bu kovandan aldığımız balı afiyetle yiyoruz.

Ben Ziraat Mühendisiyim ve bu işe gönül vermek isiiyorum. Köyümüzün şartları bitki yetiştirmeye pek müsait değil özellikle meyvecilik sebzecilik anlamında. Rakım yüksek ve sert bir iklime sahip. Yalnız doğal bitki örtüsü bakımından zengin.  Bu bakımdan arıcılığa uygun olduğunu düşünüyorum. Köyde bu işi ciddi şekilde yapanlar yok ama köyümüze ait arazilerde çevre kasaba ve illerden yılın belli zamanları yüzlerce kovan gelmekte ve köyümüzde konaklamaktadırlar. Bu da bana bu işin buralarada yapılabileceği izlemini veriyor.

Lafı fazla uzattım sanırım. Amcam biraz bu işten anlar ama ben pek bilmem şuan teorik olarak sitenizden, kitaplardan çalışıyorum. Sorum şu;

Bu işi yapmak istesek ilk etapta kaç kovan ile başlamak iyi olur. Öğrenmek ve pratik etmek için ne kadar kovana ihtiyacımız var. Belirttiğim yöreye uygun arı ırkı nedir? ve kabaca kovan başına maliyet ne kadardır. Mesela 5 Kovan tamam şimdi alayım dersem ne kadar TL gözden çıkar malıyım.?

Teşekkürler
Hasan Erarslan

Çevrimdışı balık

• Ana Arı
  • Yer: Balıkesir - Merkez
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 190
Ynt: Tokat-Reşadiye Arıcılık Yapmak İstiyorum
« Yanıtla #1 : Mart 25, 2012, 22:29:02 »
Merhaba,

öğrenmek amaçlı genellikle 3 yada 5 koloni ile başlamanız  tavsiye edilir.

Arı ırkları konusunu öncelikli olarak düşünmeden yakın çevrenizde sabit arıcılık yapan kişilerden koloni edinin. Öncelikle arı ile çalışmayı, kovan hakimiyetini, arı kışlatmayı öğrenin. Bir müddet sonra arı cinsleri ve verimi konusunda daha sağlıklı karar vereceğinizi göreceksiniz.

Şimdiden hayırlı olsun derim.

Selamlar
Zeki insanları severim. Uyanıkları ise asla...

Çevrimdışı msceylan

• M.Sedat Ceylan
  • Ana Arı
  • Yer: Ankara- Ayaş-Başayaş Köyü
  • Ziraat Y.Müh.
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 100+ 2 ortak
  • Rakım: 1200m.
« Yanıtla #2 : Mart 25, 2012, 22:55:45 »
Forumda koloni yönetimini,varoa mücadelesini yalayın yutun

Çevrimdışı OSMAN60

• osman SEYREKOĞLU
  • İşçi Arı
  • Yer: TOKAT/MERKEZ
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: (600)ila(1400)arasınde değişiyor
« Yanıtla #3 : Mart 25, 2012, 23:37:52 »
kardeş aramıza hşgldnz. bende aslen artvınlıyım ama 35 senedır tokattayım .reşadıyenın hangı köyundensın. ben merkezdeyım. tabııkı dıyalog kurarsak yardımcı olmaya çalışırım kardeş. saygılarımla.

Çevrimdışı h.erarslan

• Boş Petek
« Yanıtla #4 : Mart 26, 2012, 13:41:10 »
kardeş aramıza hşgldnz. bende aslen artvınlıyım ama 35 senedır tokattayım .reşadıyenın hangı köyundensın. ben merkezdeyım. tabııkı dıyalog kurarsak yardımcı olmaya çalışırım kardeş. saygılarımla.

Reşadiye-Bereketli-Toklar Köyü. Ben orada ikamet etmiyorum Afyon'dayım ama yazları oradayız.
Sistemi kurup amcamın yardımıyla yapacağız inşallah.
Forumda koloni yönetimini,varoa mücadelesini yalayın yutun

Tavsiyeniz için teşekküler sanırım en kritik konularda onlar.

Merhaba,

öğrenmek amaçlı genellikle 3 yada 5 koloni ile başlamanız  tavsiye edilir.

Arı ırkları konusunu öncelikli olarak düşünmeden yakın çevrenizde sabit arıcılık yapan kişilerden koloni edinin. Öncelikle arı ile çalışmayı, kovan hakimiyetini, arı kışlatmayı öğrenin. Bir müddet sonra arı cinsleri ve verimi konusunda daha sağlıklı karar vereceğinizi göreceksiniz.

Şimdiden hayırlı olsun derim.

Selamlar

Aslında memleket şehirlere uzak yerleşim yeri yok kimyasal ilaç kullanımı da yok organik arıcılıkta yapılabilir gibi. bakalım ne olacak.