Gönderen Konu: Arının boyunu küçültmeliyiz  (Okunma sayısı 29051 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ethem

• E.B.
  • Pupa
  • Yer: Denizli-Tavas
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 8 koloni
  • Rakım: 950
Ynt: Arının boyunu küçültmeliyiz
« Yanıtla #30 : Temmuz 13, 2012, 15:12:28 »
  Ben de uçaklardan örnek verecektim ki...  Gerek kalmamış.
 Geçen sene  kovanlarımdaki bazı çerçevelere bakarak görebildiğim :
 Arıların kendi yaptıkları petek gözleri daha geniş.Ayrıca bu petekler daha dayanıklı.
 Ayrıca bu sene arılar çoğaldıkça bazı kovanlara,arada bir kara kovan çerçevesi verdim.Yumurtalık kısmındaki on çerçeveden belki biri böyle. Bu şekilde hem arının hızını frenleyerek oğula gitmemesi hem de kendi istedikleri şekilde petek yapmaları için. İşçi arılara iş buluyoruz, hem petek işlerini de unutmasınlar. :)
  Arı cinsine göre 3 ile 10 km.arası gidebilir diye okumuştum.

Çevrimdışı Otağ ÜSTE

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Kovan Sayısı: Yok
« Yanıtla #31 : Temmuz 13, 2012, 16:12:16 »
Değerli Tecrübeli Kardeşlerim..

Demekki burada yazılarınızdan Boyut küçültme yerine, arıların boyutlarını büyütme yollarını arıyalım. Bir başlık daha açıverin de, arının boyutları nasıl büyüyormuş onuda öğrenelim. Benim gibi acemiler sayenizde bir şeyler öğrensin. Sevabı da size olsun..

Saygılarımla..

Çevrimdışı Bekir ARSAN

• BEKİR ARSAN
  • Ana Arı
  • Yer: BANDIRMA
« Yanıtla #32 : Temmuz 13, 2012, 16:45:49 »
Abi sen C-5 görmemişsindir. :P

Bizde İncirlik'te kalınca 1 yıl, görmüştük. :-\

Aldığı yakıt bile 193 toncuk.
cık benim gördüğüm bu deyil bu hayvani bişey c 160 ların büyükleri vardı biz onlarlan tanktop atardık
BEKİR ARSAN  BANDIRMA BEZİRCİ KÖYÜ
DT 03.07.1965   
0Rh +
 beklenen    gün gelicekse cekilenler kutsaldır

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #33 : Temmuz 14, 2012, 09:37:56 »
Arının boyutları ile oynamayınız...

Çimlere basmayınız...
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

[email protected]

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Otağ ÜSTE

• Günlük Yumurta
  • *
  • Kovan Sayısı: Yok
« Yanıtla #34 : Temmuz 15, 2012, 16:31:37 »
Sayın Halil BİLEN, Bekir ARSAN, Ethem beyler.

Acilen istanbula gitmek zorunda kaldığım için, sizlere yeterli cevapları tam olarak verememiştim. Arı Küçültme işinide yabana atmayın derim.

Doğrudur, sizin arılar jet hızında gidiyordur. Bizim buralardaki ufak arılar nedense ışık hızında gidiyorlar. Acaba hangisi hızlı dersiniz?

Demekki sizin arılar benzinle çalışıyor. (jet olduğuna göre). Bizim arılar biraz garipler, fazla paraları da yok onların. Onlar sizin gibi zengin olmadıklarından, mazot veya gaz kullanıyorlar ama, sizin yaptığınız işi onlar daha ucuza malediyorlar. Acaba hangisi karlı?. Benzin mi?, yoksa mazot veye gaz mı?.

Bir şişman atletle, bir zayıf atleti yarıştıralın bakalım. Hangisi kazanır acaba?. Sizin şişman arılar uçuş tahtasına iniş yaptığında dili bir karış dışarıdadır. Kovanın içine nektarı götürüp bırakmaya hali kalmamıştır. Bizim buralardaki zayıf arılar da uçuş tahtasına indiklerinde dilleri bir karış dışarda olmadığı için, nektarı hemen boşaltıp ikinci sefere çıkarlar. Acaba hangi atlet iyi?. Şişman atlet mi?, yoksa zayıf atlet mi?.

Hiç merak edip de, standart ölçülerdeki bir çerçevede, kaç adet petek gözü olduğunu saydınız mı?. Literatürlerde okuduklarınızı duyar gibi oluyorum. Onlar tahmini, yaklaşık değerler. Ben biraz deli ve manyak olduğumdan, merak ettim oturdum saydım. Petek gözü genişliği 5mm, duvar kalınlığı 1mm olarak ve petek gözü 4mm, duvar kalınlığı 1mm.
Petek gözü 5mm olursa, 5760 petek gözü.
Petek gözü 4mm olursa, 8266 petek gözü.(bu hesabın içine erkek arı gözleri hesaba katılmamıştır.)
Şişman arı mı daha çok çoğalır?, yoksa zayıf arı mı çok çoğalır?.

Gelelim şakalarınıza..

Ben şaka yapmasını çok severim, bayılırım. Şaka yapanıda çok severim. Eğer şaka yapıyorsam, başkalarının da bana şaka yapmasına da hiç darılmam ve kızmam güler geçerim. Kim yazılarında şaka mı yoksa doğru mu söylediğini çok iyi anlayabilirim.
Ancak;
Aramızdaki gençler ve bu işe yeni başlamış kişiler, yaptığınız şakaları doğru sanıp yanlış yola giderler. Yazıktır, yapmayın lütfen. Gençlerimiz doğruları öğrensin ki, onlarda öğrendiği doğruları, onlardan sonra gelecek olan nesile aktarabilsinler. Bildiğiniz doğruları başkalarına öğretmek en büyük sevap kazanmaktır. Atalarımız ne demiş, "Bana bir kelime öğretenin kulu, kölesi olurum" demiş.
Bir de, birisine şaka yaparken, acaba bu şaka ile başkalarının da kalbini kırar mıyız?, diye çok iyi düşünüp tartın ki bir başka kişiyi kırmayın. Konuyu başlatan, sizler için araştırma yapan, tercüme ederek sizlere ulaştıran, yabancı ülkelerdeki bilgileri sizlere aktaran ve bu konuda sizler için bir karşılık beklemeden özveriyle çalışan, değerli kardeşimize ve onun gibi gayret gösterenlere karşı ayıp olmadı mı bu yaptıklarınız?. Bizler, onun ve onun gibi olan insanların haklarını ödemeye gücümüz yetmez. Yoksa şakalarınızla, dalga geçerek mi ödemeye çalışıyorsunuz?. Bir de bunları düşünün bakalım?. Yaptıklarınız nerelere kadar uzanıyor. Kimleri kırıyor..
6000 üyemiz oldu diyorsunuz. Bazılarınız da "bazı üyelerimiz de kayıtlı ama aktif değil, onları silsek mi acaba ne dersiniz?" diye soruyor. Hiç düşündünüz mü?. Neden aktif değiller?. Sakın sizlerin şakalarına, dalga geçmenize küsüp, aktif olmak istemeyenler olmasın?. Bir de bunları düşünün...
Tek site sahibi siz değilsiniz HB bey. İnternette yüzlercesi var. İşini ciddi olarak yapanlar da vardır. Ben aranızdaki değerli insanlar için çok üzülüyorum. Yoksa benim için vız gelir tırıs gider. Veya bir başka değişle, ışık hızıyla gelir jet hızıyla gider. Sizler (blok sahipleri) böyle şakalar yaparsanız veya yaptırırsanız, bazı sazanlar da peşinizden atlayıverirler..

Gıda ürünleri şakaya gelmez.. Birbirinize şaka yapacağınıza, oturun da yaptığınız yanlışları düzeltin. Yıllardır arıcılık yapıyorsunuz ama, (murat beyin tabiri ile) fistan giydirme bu güne kadar hiç aklınıza gelmemiş. Bir taşla iki kuş, hem boşluk doldur, hemde kovan içi nemi azalt. Gidin siz fistanlarınızı dikin veya diktirin.
Ne mi Yanlışlarınız?;
Elinizdeki kovanların paslı çivilerini tahtaya gömün ve boşlukları balmumu ile kapatın. Arı girişlerinde kullandığınız menteşeleri bir an önce söküp atın. Paslanmaz malzeme ile değiştirin, pahalı geliyorsa tahta ile kapatın. Çerçeveleri 5mm yükseltmek için kullandığınız metal şeritleri paslanmaz ile değiştirin. Bunları yapın ki arılar ayakları ile pasları peteklere, bala taşımasınlar. Verdiğiniz emekler boşa gitmesin. Kovan imalatcılarını da uyarın ki, bir dahaki sefere yapılan yanlışlıkları düzeltsinler.

Bu yazdıklarımdan sonra bana kızabilirsiniz, hatta üyeliğimi bile silebilirsiniz, bütün yazılarımı da silebilirsiniz, ve hatta yazıma girip düzeltme yapabilirsiniz, değiştirebilirsiniz, televizyonlardaki gibi bipleyebilirsiniz. Bu imkanlara sahipsiniz. Doğruları söylediğim için beni pek sevmezler. Dokuz köyden kovdular, bu da onuncu olur. Benim için hiç farketmez. Ben bu sitede bir ay boyunca, öğrenmek istediklerimin %90'nını öğrendim. %10'nunu kendi çabalarımla nasıl olsa çözerim. Ben her zaman karlıyım. Bir atom çekirdeği kadar faydam olduysa, dünyanın en mutlu insanı benim. Benden başka da mutlu insan yok bu dünyada. Bu da bana bir atom çekirdeği kadar sevap kazandırdı ise, daha ne isteyeyim ki. Bu bana yeter. Gerisi sizin olsun..

Bursa ve civarında oturanlar benim nasıl bir tekniğe sahip olduğumu öğrenmek istiyorlarsa, OLAY TV'ye gidip sorsunlar. Nasıl birisiymişim öğrensinler.. Ben her ne kadar meraklı arıcı isem de, sertifikalı meraklı arıcıyım. Her ne kadar henüz kovanım yoksa, bu demek değilki ben yeni arıcıyım.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'den bir alıntı;

"Mesleki içtimai itibariyle dahi düşündüğümüz zaman biz hayatını, istiklalini kurtarmak için çalışan bir halkız."

Saygılarımla..

Çevrimdışı Bekir ARSAN

• BEKİR ARSAN
  • Ana Arı
« Yanıtla #35 : Temmuz 15, 2012, 17:49:58 »
Sayın Halil BİLEN, Bekir ARSAN, Ethem beyler.
Acilen istanbula gitmek zorunda kaldığım için, sizlere yeterli cevapları tam olarak verememiştim. Arı Küçültme işinide yabana atmayın derim.

Doğrudur, sizin arılar jet hızında gidiyordur. Bizim buralardaki ufak arılar nedense ışık hızında gidiyorlar. Acaba hangisi hızlı dersiniz?

Demekki sizin arılar benzinle çalışıyor. (jet olduğuna göre). Bizim arılar biraz garipler, fazla paraları da yok onların. Onlar sizin gibi zengin olmadıklarından, mazot veya gaz kullanıyorlar ama, sizin yaptığınız işi onlar daha ucuza malediyorlar. Acaba hangisi karlı?. Benzin mi?, yoksa mazot veye gaz mı?.

Bir şişman atletle, bir zayıf atleti yarıştıralın bakalım. Hangisi kazanır acaba?. Sizin şişman arılar uçuş tahtasına iniş yaptığında dili bir karış dışarıdadır. Kovanın içine nektarı götürüp bırakmaya hali kalmamıştır. Bizim buralardaki zayıf arılar da uçuş tahtasına indiklerinde dilleri bir karış dışarda olmadığı için, nektarı hemen boşaltıp ikinci sefere çıkarlar. Acaba hangi atlet iyi?. Şişman atlet mi?, yoksa zayıf atlet mi?.

Hiç merak edip de, standart ölçülerdeki bir çerçevede, kaç adet petek gözü olduğunu saydınız mı?. Literatürlerde okuduklarınızı duyar gibi oluyorum. Onlar tahmini, yaklaşık değerler. Ben biraz deli ve manyak olduğumdan, merak ettim oturdum saydım. Petek gözü genişliği 5mm, duvar kalınlığı 1mm olarak ve petek gözü 4mm, duvar kalınlığı 1mm.
Petek gözü 4mm olursa, 8266 petek gözü.(bu hesabın içine erkek arı gözleri hesaba katılmamıştır.)
Şişman arı mı daha çok çoğalır?, yoksa zayıf arı mı çok çoğalır?.

Gelelim şakalarınıza..

Ben şaka yapmasını çok severim, bayılırım. Şaka yapanıda çok severim. Eğer şaka yapıyorsam, başkalarının da bana şaka yapmasına da hiç darılmam ve kızmam güler geçerim. Kim yazılarında şaka mı yoksa doğru mu söylediğini çok iyi anlayabilirim.
Ancak;
Aramızdaki gençler ve bu işe yeni başlamış kişiler, yaptığınız şakaları doğru sanıp yanlış yola giderler. Yazıktır, yapmayın lütfen. Gençlerimiz doğruları öğrensin ki, onlarda öğrendiği doğruları, onlardan sonra gelecek olan nesile aktarabilsinler. Bildiğiniz doğruları başkalarına öğretmek en büyük sevap kazanmaktır. Atalarımız ne demiş, "Bana bir kelime öğretenin kulu, kölesi olurum" demiş.
Bir de, birisine şaka yaparken, acaba bu şaka ile başkalarının da kalbini kırar mıyız?, diye çok iyi düşünüp tartın ki bir başka kişiyi kırmayın. Konuyu başlatan, sizler için araştırma yapan, tercüme ederek sizlere ulaştıran, yabancı ülkelerdeki bilgileri sizlere aktaran ve bu konuda sizler için bir karşılık beklemeden özveriyle çalışan, değerli kardeşimize ve onun gibi gayret gösterenlere karşı ayıp olmadı mı bu yaptıklarınız?. Bizler, onun ve onun gibi olan insanların haklarını ödemeye gücümüz yetmez. Yoksa şakalarınızla, dalga geçerek mi ödemeye çalışıyorsunuz?. Bir de bunları düşünün bakalım?. Yaptıklarınız nerelere kadar uzanıyor. Kimleri kırıyor..
6000 üyemiz oldu diyorsunuz. Bazılarınız da "bazı üyelerimiz de kayıtlı ama aktif değil, onları silsek mi acaba ne dersiniz?" diye soruyor. Hiç düşündünüz mü?. Neden aktif değiller?. Sakın sizlerin şakalarına, dalga geçmenize küsüp, aktif olmak istemeyenler olmasın?. Bir de bunları düşünün...
Tek site sahibi siz değilsiniz HB bey. İnternette yüzlercesi var. İşini ciddi olarak yapanlar da vardır. Ben aranızdaki değerli insanlar için çok üzülüyorum. Yoksa benim için vız gelir tırıs gider. Veya bir başka değişle, ışık hızıyla gelir jet hızıyla gider. Sizler (blok sahipleri) böyle şakalar yaparsanız veya yaptırırsanız, bazı sazanlar da peşinizden atlayıverirler..

Gıda ürünleri şakaya gelmez.. Birbirinize şaka yapacağınıza, oturun da yaptığınız yanlışları düzeltin. Yıllardır arıcılık yapıyorsunuz ama, (murat beyin tabiri ile) fistan giydirme bu güne kadar hiç aklınıza gelmemiş. Bir taşla iki kuş, hem boşluk doldur, hemde kovan içi nemi azalt. Gidin siz fistanlarınızı dikin veya diktirin.
Ne mi Yanlışlarınız?;
Elinizdeki kovanların paslı çivilerini tahtaya gömün ve boşlukları balmumu ile kapatın. Arı girişlerinde kullandığınız menteşeleri bir an önce söküp atın. Paslanmaz malzeme ile değiştirin, pahalı geliyorsa tahta ile kapatın. Çerçeveleri 5mm yükseltmek için kullandığınız metal şeritleri paslanmaz ile değiştirin. Bunları yapın ki arılar ayakları ile pasları peteklere, bala taşımasınlar. Verdiğiniz emekler boşa gitmesin. Kovan imalatcılarını da uyarın ki, bir dahaki sefere yapılan yanlışlıkları düzeltsinler.

Bu yazdıklarımdan sonra bana kızabilirsiniz, hatta üyeliğimi bile silebilirsiniz, bütün yazılarımı da silebilirsiniz, ve hatta yazıma girip düzeltme yapabilirsiniz, değiştirebilirsiniz, televizyonlardaki gibi bipleyebilirsiniz. Bu imkanlara sahipsiniz. Doğruları söylediğim için beni pek sevmezler. Dokuz köyden kovdular, bu da onuncu olur. Benim için hiç farketmez. Ben bu sitede bir ay boyunca, öğrenmek istediklerimin %90'nını öğrendim. %10'nunu kendi çabalarımla nasıl olsa çözerim. Ben her zaman karlıyım. Bir atom çekirdeği kadar faydam olduysa, dünyanın en mutlu insanı benim. Benden başka da mutlu insan yok bu dünyada. Bu da bana bir atom çekirdeği kadar sevap kazandırdı ise, daha ne isteyeyim ki. Bu bana yeter. Gerisi sizin olsun..

Bursa ve civarında oturanlar benim nasıl bir tekniğe sahip olduğumu öğrenmek istiyorlarsa, OLAY TV'ye gidip sorsunlar. Nasıl birisiymişim öğrensinler.. Ben her ne kadar meraklı arıcı isem de, sertifikalı meraklı arıcıyım. Her ne kadar henüz kovanım yoksa, bu demek değilki ben yeni arıcıyım.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'den bir alıntı;

"Mesleki içtimai itibariyle dahi düşündüğümüz zaman biz hayatını, istiklalini kurtarmak için çalışan bir halkız."

Saygılarımla..

sayın  Otağ ÜSTE bey                Sayın Halil BİLEN, Bekir ARSAN, Ethem beyler.  ben ortadakine takıldım benim sana sorun nerde senin benimle cakışan hangi kelimen
var yani direk beni neyle sucladığını bileyim
DT 03.07.1965   
0Rh +

Çevrimdışı Kenan GİŞAN

• Ana Arı
  • Yer: Bursa - Yalova
    • http://kenangisan.blogspot.com/
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 400
« Yanıtla #36 : Temmuz 15, 2012, 20:45:09 »
Sn.Otağ ÜSTE

Şaka nerede yapılmış?

Kim yapmış?

Hangi yapılan şakaları gençler doğru sanıp yanlış bilgileri doğru gibi algılayacakmış?

Bende bu yazıdaki çıkışın sebebini anlayamadım.

Bu yazdıklarımdan sonra bana kızabilirsiniz, hatta üyeliğimi bile silebilirsiniz, bütün yazılarımı da silebilirsiniz, ve hatta yazıma girip düzeltme yapabilirsiniz, değiştirebilirsiniz, televizyonlardaki gibi bipleyebilirsiniz. Bu imkanlara sahipsiniz. Doğruları söylediğim için beni pek sevmezler. Dokuz köyden kovdular, bu da onuncu olur. Benim için hiç farketmez. Ben bu sitede bir ay boyunca, öğrenmek istediklerimin %90'nını öğrendim. %10'nunu kendi çabalarımla nasıl olsa çözerim. Ben her zaman karlıyım.

Yazınızdaki, "hatta yazıma girip düzeltme yapabilirsiniz, değiştirebilirsiniz, televizyonlardaki gibi bipleyebilirsiniz" kısmını imalı ve çirkin buldum.

Üyenin özel isteği olmadığı sürece yazı içeriğini düzeltmiyoruz ve değiştirmiyoruz, sizin herhangi bir yazınız mı değiştirildi veya bu kanuda bir duyumunuz mu var?

Sadece konu başlıklarını ileriki günlerde aranılacak konu ile başlığının uyumlu olması için değiştiriyoruz.

Ne güzel, bir ay içinde forumdan arıcılık konusunun %90'ını öğrenmişsiniz, memnun oldum, ama tavrınız zaten %90'ını  öğrendim %10'u kaldı onuda nasılsa forum olmasada öğrenirim, dur şu gıcık olduklarıma istediğim gibi yazayım olmamalı.

Sadece doğruları yazdığınız için bu forumdan silinmezsiniz. Biz her kızdığımız üyenin üyeliğini silmiyoruz, üyeliğinizin silinmesi için daha fazla gayret göstermeniz gerekir.

Şu forum aracılığı ile arıcılara zerre-i miskal değerinde faydalı olabiliyorsak ne mutlu bize.

Bir atom çekirdeği kadar sevap işlemek isteyip arıcılık konusundaki %90'lık biginizi forumda paylaşmak isterseniz forum açık, yok ben nasılsa %10 kısmı heryerde öğrenirim forum lazım değil diyorsanız yolunuz açık olsun.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #37 : Temmuz 15, 2012, 21:52:28 »
Uğraşamayacağım...

İşler gevşeyince beklerim.

Tenekeleri merdivenlerden çıkarırken geberdim.

Ulen hep giriş katında oturma kararım ne kadar doğruymuş, nerden 1. katta oturuyoruz şimdi...

[email protected]

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Rakım: 290
« Yanıtla #38 : Temmuz 15, 2012, 21:57:55 »
Sayın otağ Üste bey, bizler işçi arılar gibiyiz hepimiz kovana birşeyler getiririz.

Bu getirdiğimizden herkes nasiplenir.

Sizin de aynı görüşte olduğunuzu zannederim.

Ama kovana birşeyler getirmeden götürenlerin, kargaşa çıkarmak için uğraşanların akibetinin ne olduğunu da bilirsiniz.

Kenan bey ne güzel söylemiş, getirmeden götürmeye nasıl olsa alacağımı aldım bundan sonra bana sizin forumunuz lazım değil diyorsanız mertçe çıkıp söyleyebilir ve yolunuza gidebilirsiniz.

http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
« Yanıtla #39 : Temmuz 15, 2012, 21:59:42 »
Mehmet abi, ızgaraların üzeri yine doldu...  :P

O bala kıyamadım arıya bırakmaya...

[email protected]

Çevrimdışı Savaş AKTAŞ

• Ana Arı
  • Yer: ÇANAKKALE-ÇAN
  • Kovan Sayısı: AKS: 200
  • Rakım: 73 m
« Yanıtla #40 : Temmuz 15, 2012, 22:07:00 »
Uğraşamayacağım...

İşler gevşeyince beklerim.

Tenekeleri merdivenlerden çıkarırken geberdim.

Ulen hep giriş katında oturma kararım ne kadar doğruymuş, nerden 1. katta oturuyoruz şimdi...

Ben taşırım bee, 2 sana bir bana

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Rakım: 290
« Yanıtla #41 : Temmuz 15, 2012, 22:12:58 »
Ben bu gün arka sıradan işe başladım, tam öğlen sıcağı.

İlk kovan katını kaldırdım, soldaki duvar ve yanındaki ful sırlı.

Depodan iki süzülmüş boş çerçeveyi verdim, yavrulu olanlara kıyamadım 3/4'ü kapalı yavru, kemerde mis gibi kestane balı bıraktım.

İkinci kovana geçtim duvar çerçevesini çektim ana orda, günlük yumurta döşemiş.

Başladım diğer çerçeveleri kontrola, daha ilk çerçevede üç tane kapalı meme, yanına yavrulu arılı bir çerçeve daha verip bir kovana koydum.

Kontrola devam, bir tane daha kapalı memeli birçerçeve onu da başka bir kovana iki çerçeve olarak koydum.

Bir tane daha memeli çerçeve çıkınca aynı işlemi ona da uyguladım.

Üstteki açık ballı kasnakları sırlasınlar diye verdiğim ballar teşvik yerine geçti ana faaliyetini hızlandırdı.

Arada ana arı ızgarası olduğu için sıkıştı oğula niyetlendi.

Allahtan arılarımın duvarları oyup yumurta atmadan oğula meyledip yavruyu kesme huyları yok.

İyi ce sıcak bastı kontrolu bıraktım.

Yarın, öbür gün tüm ızgaralı kovanları didik didik etmem gerek. :)
http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

Çevrimdışı Bekir ARSAN

• BEKİR ARSAN
  • Ana Arı
« Yanıtla #42 : Temmuz 15, 2012, 22:17:50 »
gitmiştir o gitmiştir eteğindeki taşları döktü cünkü   yüde 90 sanınıda öyrendi    :) :)
DT 03.07.1965   
0Rh +

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #43 : Temmuz 15, 2012, 23:17:10 »

petek gözü genişliği 5mm, duvar kalınlığı 1mm olarak ve petek gözü 4mm, duvar kalınlığı 1mm.
Petek gözü 4mm olursa, 8266 petek gözü.

Yıllardır arıcılık yapıyorsunuz ama, (murat beyin tabiri ile) fistan giydirme bu güne kadar hiç aklınıza gelmemiş.

%90'nını öğrendim.

Saygılarımla..

Verdiğiniz sayısal değerlerin hiç birisinin gerçekle ilgisi yok.
------------------------------------------------------------
Fistan giydirme konusu üzerime kaldı.
Bir başkasının bulduğu değerleri kabul etmem, saygısızlık olur.
------------------------------------------------------------------
Aslında suçluyuz da öğretme işini % 100 çıkarmalıydık ki, sizlerde saygılarımla deyip yazma fırsatı olmamalıydı

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #44 : Temmuz 16, 2012, 11:42:22 »
Ben de bir şeyler yazsam mı acaba diye düşünüyorum.

Otağ bey ile bir iki hafta arıcılık yapmak nasıl olurdu acaba.

Heleki benim bu seneki az sayıdaki kovancıklarımla.

Çarşamba günü hasat var. Beklerim kendisini.

Bakalım küçük arılar nasıl çalışıyormuş.

Yerinde görsün.

Hatta büyük arılarıda gösteririm kendisine.

Otağ beyin son yazısı kendisini övmekten öteye gitmediği gibi savunduğu şey hakkında en küçük bir bilgisi olmadığını ispatlayan bir sürü hata yapmış.

Bizim bir birimizi övmeye ihtiyacımız yok. Kendimizi övmeye hiç yok. Darılıp gitmek kolay olanı.

%90 dediniz ya özendim gerçekten. Keşke bende şimdiye kadar arıcılığın %1 ini öğrenebilmiş ve uygulayabilmiş olsaydım.

Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.