Gönderen Konu: arı alerjisi  (Okunma sayısı 24052 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı arıcı_mehmet

• Larva
  • **
arı alerjisi
« : Haziran 06, 2009, 21:40:47 »
arkadaşlar meraba

beni her arı soktuğunda sokulan yer ve çevresinde büyük bi şişme oluyo her yerim kaşınmaya başlıyo alışırsın diyolar ama hep böyle oluyo gerçekten alışırmıyım ?

dedemi sokuyo hiç bişey olmuyo alışıcam galiba

saygılar

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
Ynt: arı alerjisi
« Yanıtla #1 : Haziran 06, 2009, 22:26:05 »
Tedbir alarak devam edin. Az sayıda arı sokulmasına maruz kalın. Zamanla alışılma görülüyor ama dikkatli olmakta fayda var.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Scuba

• Pupa
  • Yer: İstanbul
    • Arıcılık sitesi
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5
  • Rakım: 100
« Yanıtla #2 : Haziran 06, 2009, 22:27:56 »
Bende yeni başladım.Arılar soktugunda bende de hafif şişme,sonrada tatlı bir kaşıntı tutuyor.Bence en dikkat edilmesi gereken yerler kaş,göz çevresi,dudaklar.Beni 2 hafta önce dudağımdan soktu.Önemsemedim.Ama şişince, kadınların dudaklarına yaptığı botoks gibi oldu.Hemen tüm gün buzla masaj yaparak geçirdim.Bilmeyen arkadaşlara tavsiye ederim.
Deve yavaş gider, ama hep gider!

Çevrimdışı Abdullah Bulca

• Ana Arı
  • Yer: mersin
    • Blog Sitem
  • Kovan Sayısı: 47
  • Rakım: 350--1800
« Yanıtla #3 : Haziran 06, 2009, 22:28:33 »
ilk zamanlar ben de şüphelenmiştim kendimden arı soktugu zaman davul gibi şişiyordu hatta bir ara normalden fazla şişti gibi geldi bana endişelenmiştim ama şimdi baya bağışıklık kazanmaya başladım...ilk o endişe sırasında yaptıgım araştırmalardan öğrendiklerimi anlatabilirim

öncelikle arı alerjisi ciddiye alınması gereken bir problem eğer imkan varsa üniversite hastanelerinde yada donanımı yüsek hastanelerde alerji testi yapılıyor gidip test yaptırırsanız en azından kafanızda soru işareti kalmaz

arı alerjisi olan kişide arı soktuktan bir kac dakika içinde belirti başlıyor sadece sokulan yer değil tüm vucutta reaksiyon oluşuyor... bu durumda özellikle soluk almada problem cıkabiliyor kalp düzensizliği ritim bozukluğu başlıyor ama tüm bunlar bir kac dakika içinde kendini gösteriyor..

sonra bir diğer dikkat edilecek husus ise arı sokmasının tekrar sayısından sonra da alerji yapabiliyormuş bazı bünyeler bağışıklık kazanırken bazılarında ise savunma iyice zayıf kalabiliyor...

ne yapılabilir

öncelikle arı alerjisi için adrenalin iğneleri var tek kullanımlık arı soktuktan bir kac dakika içinde o iğneyi bir şekilde yapmanız lazım sonra doğruca hastanenin yolunu tutmak lazım reaksiyonun ciddiyetine göre arı alerjisi ölümcül olabiliyor

benim şahsi fikrim bu iğnenin her arıcıda olması gerekir arıcıda alerji olmasa bile zaman zaman yanımızda gelen misafirler yada o anda yoldan gecen bir meraklı insan cıkabilir karşımıza ve eğer onda alerji varsa ciddi bir sıkıntı oluşturur

eğer arı alerjisi var ise

2 yıl süren bir aşı tedavisi var o tedaviyi düzenli olarak yapıldığı takdirde vucutta alerjik reaksiyon ortadan kalkıyor... tabiki bu tedavi doktor kontrolunde olması gerektiğini söylememize gerek yok sanırım

Çevrimdışı arıcı_mehmet

• Larva
  • **
« Yanıtla #4 : Haziran 07, 2009, 13:56:42 »
benim parmak ucundan soktu bileğimin 5 cm koluma doğru şişti 4 5 günden önce de inmiyo bu şişliği indirebilir miyiz?

• Ana Arı
    • Blog Sitem
« Yanıtla #5 : Haziran 07, 2009, 17:21:46 »
arı soktuktan sonra  en iyi yöntem sıcağı sıcağına amonyak sürmektir  küçük şişelerde satıyorlar eczanelerde bulabilirsiniz 3 lira mı öyle bir şeydi

ikinci olarak da fenistil isimli merhem oda kaşıntıyı baya önlüyor ve şişkinliğin gecmesine yardımcı oluyor ayrıca şiştikten sonra soğuk uygulaması yani buz koyma yada soğuk suda bekletme de şişliğin inmesine yardımcı oluyor

Çevrimdışı arıcı_mehmet

• Larva
  • **
« Yanıtla #6 : Haziran 07, 2009, 18:04:28 »
teşekkürler

Çevrimdışı ahmet51

• İşçi Arı
  • Yer: Nigde
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 1250
« Yanıtla #7 : Haziran 07, 2009, 21:54:08 »
arı soktuktan sonra  en iyi yöntem sıcağı sıcağına amonyak sürmektir  küçük şişelerde satıyorlar eczanelerde bulabilirsiniz 3 lira mı öyle bir şeydi

amonyak tehlikeli.sürüldüğü yerde yanık meydana getirir.arının şişlediği yeri soğuk suyla yıkamak ve soğuk demir basmak daha uygundur.
arıya bulaşma kurtulamazsın.bulaştıysan hiç çabalama, ayrılamazsın.aşk mıdır hastalık mıdır;ben anlamadım.eğer sen anlarsan bizede anlatırsın.

• Ana Arı
    • Blog Sitem
« Yanıtla #8 : Haziran 07, 2009, 22:09:49 »
abi bu eczanelerde satılan likit suyla çözeltilmiş amonyak yani amonyum hidroksitten oluşur bu türde harici tedaviler için kullanılan dozajda oluyor yani katı yada gaz halinde kullanılan amonyak değil ki bende tedarik yeri olarak direk eczaneleri söyledim zaten yoksa  zirai ilaç satılan yerlerde de var ki onlar zehirli ve tahriş edicidir

ben kullandım ve bir zararını görmedim

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #9 : Haziran 07, 2009, 23:17:59 »
Eczanelerde satılan amonyaklar kullanılabilir. Bir sıkıntı yaratmaz. Rahatlatıcı özelliği var.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı airfly

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: eskişehir
« Yanıtla #10 : Haziran 18, 2009, 23:20:06 »
ben bu sene arıcılığa başladım ve ilk hafta acemiliğimden kaynaklanan sebeblerden dolayı arı soktu, yarım saate kadar acayip bi kaşıntı oldu.ve ondan sonra 1 saat içinde vucudum da kabarmalar oldu ve acile gitmek zorunda kaldım
her ne ise..
sadete geliyorum bana doktor ilaç yazdı biri jel biri hap olmak üzere iki ilaç
1-ftilex jel  ( abdi ibrahim)
2-xyzal      (ucb)
 vel hasıl sonra ki haftalar yine arı soktu ve jeli sürdüm bide ilaçı yuttum, bundan sonra biraz kaşıntı oldu ama vucudumda kabaarma olmadı bunu sizinle paylaşmak istedim. bu ilaçlar bende etkili oldu sizlerede tavsiye ederim.

Çevrimdışı Mustafa AK

• Ana Arı
  • Yer: Zonguldak
  • Mustafa Ç
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 98
  • Rakım: 650
« Yanıtla #11 : Haziran 19, 2009, 00:38:12 »

Evet arkadsalar bende bu sorunda simdilik muzdaribim. Bu hafta alt kattan sute 2 cerceve cekmek icin bir girisimde bulunduk. vebasarili olduk ancak arilar sanki bal hasati gibi bi saldiraya gectiler. kuollarimda yaklasik 7-8 sirtimda da 4-5 tane ari igne izi ile kurtuldum :(

Kollar hafif şişti. Ve acaip guzel kasiniyor su anda. Okuduklarima gore bu bir alerji gostergesi degil normal bir durum gibi gozukuyor.
Hercai arılara meyhanedir çiçekler ;
Kim bilir şerefinden kaç kadeh içecekler..

bumerank7

• Ziyaretçi
« Yanıtla #12 : Haziran 19, 2009, 09:24:07 »
aslında alerji herkeste yok

bir sitede okudum arı sokmasından ölenlerin sayısı okadar az ki grip olup ölenlerden az
yani bir grip virisü arı sokmasından daha çok insanı gönderiyor beka alemine

dokunduğu durumlar oluyor. şişmeler kabarmalar kaşınmalar bunaltı falan
ama tabi sonç itibariyle alarjinin olup olmadının tam olarak bilembilmek için test yaptırılmalı
ama genede ne olursa olsun bu güzel yaratıklara dikkatli yaklaşmak lazım.

tedbiri asla elden bırakmamak gerekiyor

sonuç olarak her arı sokmasında oluşan standart hadiseler o kişide alerjik bir durum olduğunu göstermez hemen paniğe kapılım ALLAH ölüyorum gidiyorum demeyin saygılarımla...

Çevrimdışı ardıçlı

• Boş Petek
« Yanıtla #13 : Temmuz 26, 2009, 00:16:12 »
gerçekten alerjiniz varsa nete girmeye zamanınız olmaz kısa bir süre içinde acile gidersiniz.arı sokmasının yararlarıda var.2 yıldır arıyla ilgileniyorum  sınüzitten ve bacak ağrılarından kurtuldum

Çevrimdışı fkd

• Boş Petek
« Yanıtla #14 : Eylül 01, 2009, 15:54:46 »
evet arkadaşlar benide bundan 15 gün önce arı soktu ve öyle 1 2 tane değil yaklaşık 70 ila 150 arasında arı soktu ve önce dudagımda bi titreme tutu ve ardından mide bulantısı ve kusma başladı ve hemen acile gittim seron falan verdiler 3 gün yattım sonra eve döndüm ve iki gün sonra aşırı kaşınmaya başladı ve kaşınan yerler hafif kızarıp kabardı bu normalmidir arılara karşı alerjim varmı beni bilgilendirirseniz sevinirim