Gönderen Konu: arı alerjisi  (Okunma sayısı 23704 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kemal68

• Pupa
  • Yer: Aksaray
Ynt: arı alerjisi
« Yanıtla #15 : Eylül 01, 2009, 18:49:03 »
ben bu sene arıcılığa başladım ve ilk hafta acemiliğimden kaynaklanan sebeblerden dolayı arı soktu, yarım saate kadar acayip bi kaşıntı oldu.ve ondan sonra 1 saat içinde vucudum da kabarmalar oldu ve acile gitmek zorunda kaldım
her ne ise..
sadete geliyorum bana doktor ilaç yazdı biri jel biri hap olmak üzere iki ilaç
1-ftilex jel  ( abdi ibrahim)
2-xyzal      (ucb)
 vel hasıl sonra ki haftalar yine arı soktu ve jeli sürdüm bide ilaçı yuttum, bundan sonra biraz kaşıntı oldu ama vucudumda kabaarma olmadı bunu sizinle paylaşmak istedim. bu ilaçlar bende etkili oldu sizlerede tavsiye ederim.

''doktor bana bunu verdi sanada tavsiye ederim'' demek ne kadar doğru bilemem. Ama yinede arı elektrik gibi tedbirsiz varmamak lazım diye düşünüyorum.
Arı gibi eri olanın, cennet gibi yeri olur. Atasözü

Çevrimdışı imparator

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #16 : Mayıs 15, 2010, 18:44:51 »
s.a
2-3 senedir amatör olarak arıcılık yapıyorum.
bu seneye kadar, hatyta bu sene de arı soksa birşey olmuyordu.
hatta yaklaşık bir ay önce 10-15 tanesi birden sokmuştu birşey olmamıştı.
birşey olmamıştı derken şişti, kaşındı 2-3 gün sonra tamamen geçti.
fakat son iki hafta önce bir tane arı kafamdan soktu.
her tarafım kaşınmaya başladı. dudaklarım şişti.
ayak parmaklarım kaşındı.
gözlerim kızardı, nefesim darldı...
midem çok kötü oldu...
şimdi bugün yie ayağımdan iki tane arı soktu yine aynı şeyler
şuan kendimi çok kötü hissediyorum.
bütün vücudum çok kötü kaşınıyor...
acaba bazıları bağışıklık kazanırken ben alerjiye doğru mu gidiyorum?
ya da alerji oldum da haberim mi yok?-\ :-\ :-\ :-\ :-\

Çevrimdışı Savaş AKTAŞ

• Ana Arı
  • Yer: ÇANAKKALE-ÇAN
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: AKS: 200
  • Rakım: 73 m
« Yanıtla #17 : Mayıs 15, 2010, 20:01:26 »
imparator arkadaşım, acilen pensilin alarji testi yaptırmalısın.pensilin 99 iğnede alerji yapmaz 100 de yapacağı tutar ve  ölüm riski yüksektir.

Çevrimdışı Abdullah Bulca

• Ana Arı
  • Yer: mersin
    • Blog Sitem
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 47
  • Rakım: 350--1800
« Yanıtla #18 : Mayıs 15, 2010, 22:53:01 »
evet sayın imparator  bence de acilen alerji testi yaptırmanız lazım arı alerji testi biraz daha donanımlı hastanelerde oluyor ama mutlaka yaptırın

birde eğer alerji çıkarsa üzülmeyin tedavisi mümkün 2 yıl süren bir aşı tedavisi var zaten doktorunuz bu konuda sizi bilgilendirecektir sonrasın da tekrar eski sağlığınıza kavuşursunuz inşaallah...

Çevrimdışı imparator

• Günlük Yumurta
  • *
« Yanıtla #19 : Mayıs 16, 2010, 20:42:09 »
teşekkür ederim sayın anzavur ve bolkar.
en kısa zamanda doktora gidip tedavi olacağım inş.
alerjiden korkup arıcılığı bırakma niyetim yok tedavi olup devam edeceğim inş.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
« Yanıtla #20 : Mart 31, 2011, 09:17:44 »

Sayın Sami ( SEDEFÇE ) Bey;
 Hoş geldiniz. Alerjiniz olmasına rağmen arıcılığı sevdiğinizi ve ilgilendiğinizi belirtmişsiniz. Ne gibi önlemler alıyorsunuz. Arının nerede ne zaman sokacağı belli olmaz. Kolay gelsin ve bereketli olsun derim. Selamlar.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimdışı tabanca

• Pupa
« Yanıtla #21 : Mayıs 05, 2011, 02:29:13 »
Bence doktora gidin durumu anlatın size yanınızda glukagon shot tasıyabilmeniz icin rapor versin. Adrenaline izin veriliyor mu bilmiyorum.

Gezgin arıcılar, arılığı insanlarla surekli irtibat halinde olan arıcılar, arı nakleden insanlar yanlarında en azından enjeksiyon şeklinde antihistaminik taşımalılar/bulundurmalılar. Bin kişi gelir birşey olmaz bir kişi gelir hayatınız zindan olur...

Arı zehirine alerjisi olanın penisiline de alerjisi olacak diye bir kaide yok. Fındığa alerjisi olanın fıstığa alerjisi olmadığı gibi...

Çevrimdışı SEDEFÇE Sami ALTINAY

• Larva
  • **
  • Yer: BÜLGARİSTAN
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
« Yanıtla #22 : Mayıs 06, 2011, 11:58:30 »
Sayın Mehmet (hatkobi) bey önlem olarak arılara giderken ilaç alıyorum,yanımda 3ceşit igne bulunduruyorum,gerekdiginde uyguluyorum saygılarımla
telefon no: 0542 341 91 93

Çevrimdışı Zafer AKÇAY

• Butguci
  • Ana Arı
  • Yer: Yalova
  • Namı diğer Yalova'lı Arıcı
    • http://yalovaliarici.blogspot.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: Dolu 199 Boş 200
  • Rakım: 150
« Yanıtla #23 : Mayıs 06, 2011, 12:53:49 »
Arı sokmasından zevk duyardım uzun süre arı sokmasa tutar bir arıyı kasten soktururdum ellerimden.

Onlarca hatta yüzlerce arı sokmasına karşı tık demezdi bünyem.

Sağım esnasında ellerimden onlarcası,taşımacılıkta arıları kamyona yüklerken indirirken yüzlercesi tarafından sokulur bir etki etmezdi.

Taaki tıbbı bir operasyon geçirene kadar.

Burundan bir operasyon geçirdim geçen yılın nisan ayında.

O zamandan beridir narkosun etkisindendir diye tahmin ediyorum arı sokmasına karşı aşırı alerji oluştu.

Sadece bir arı soksa elimden yada ayağımdan gözlerimde dayanılmaz kaşıntı ve yaşlar akıyor.

Arıcılığa yeni başlamış acemi arıcı gibi arılara artık tam teşekkül bakıyorum.

Maske eldiven çizme ne varsa giyiyorum.Arı sokmasın yeterki :-\

Acaba ne zaman geçer bu narkosun etkisi ???
http://yalovaliarici.blogspot.com/

Kötü günümde katkısı olmayanın iyi günümde hissesi yoktur !!!

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #24 : Mayıs 06, 2011, 20:49:06 »
Sokmayan arı edinsen nasıl olur?
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
« Yanıtla #25 : Mayıs 06, 2011, 21:18:44 »
Sayın Mehmet (hatkobi) bey önlem olarak arılara giderken ilaç alıyorum,yanımda 3ceşit igne bulunduruyorum,gerekdiginde uyguluyorum saygılarımla
  Arı sadece arılıkta olmaz. Her yerde her an önünüze çıkabilir.
""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimdışı Murat TEPECİ

• Pupa
  • Yer: Akhisar
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4-5
« Yanıtla #26 : Mayıs 06, 2011, 22:14:49 »
Amonyağı fazla kaçırınca deriyi yakıyor, ve soyuyor.:)))

Ucundan azıcık sürmek yeterliymiş tecrübe etmiş oldukk:))
Nokta kadar menfaat için; virgül kadar eğilmeye değmez...

Çevrimdışı Hüseyin Basri ÇALIŞKAN

• Hüseyin Basri ÇALIŞKAN
  • Ana Arı
  • Yer: AYDIN ÇİNE
    • Arıcılık bilgi paylaşımı bloğum
  • Kovan Sayısı: 90
  • Rakım: 90
« Yanıtla #27 : Mayıs 06, 2011, 23:03:35 »
Bu gün kursiyerlerimden birisi ile ilçeden köye dönerken öğrendim. Yakın tanıdıklarından bir kişiyi arı sokması sonucu hastaneye kaldırmışlar. Araba kullanırken boynundan sokulan arkadaşı 4-5 dk içerisinde hastaneye yetiştiriyorlar ve zor kurtulmuş. Özellikle arıların yoğun olduğu yerlerde arı alerjisinie karşı bilinçli olmak ve önlemimizi almak gerekiyor. Havaların kapalı olması arı uçuşunu etkiledi. Bir açıp bir kapatan hava aniden soğuk esince arılar her yere savruldu. Bu gün arılar hep yerlerdeydi. Buda arı sokması için daha büyük risk oluşturuyor bence
Adnan Menderes Üniversitesi Çine Meslek Yüksek Okulu Arıcılık Proğramı 2010 mezunu .. Arıcılık Teknikeri.

Çevrimdışı Mücahid Tiryaki

• Ana Arı
  • Yer: Giresun
    • http://www.reklamvira.com/
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: inişli çıkışlı tek tabanca 32 ..
« Yanıtla #28 : Mayıs 13, 2011, 15:10:18 »
Bende çocukluğumdan beri babamın arılarının yanına gidip geliyordum beni sokuyordu gözümden kaçdefa soktu kac gun gozu şiş gezdim  körüğün ne işe yaradığını bile bilmiyordum.
Birkeresinde körüksüz arının içini açtım üstüne hava bozdu birde yamur başladı arılar bir saldırmaya başladı maske eldiven olduğu halde rahat 50 ye yakın arı soktu bir türlü kovanın örtü tahtalarını örtemedim o şekilde de bırakamazdım tabiki,gittim komşudan bi maske ve bi eldiven daha aldım o şekilde gittim arıların yanına ve örtü tahtalarını ve kapağını örttüm ama rahat can kaybı 150 arı kendimi katil hissettim.ve daha sonra yazın arıalrın balını alırken cercevedekı arı ayaklarıma düşüyordu o ayaklarımın üstünden hoplatırcasına 4  veya 5 arı soktu hepsınde bi bağırdım abazım çıktığı kadar en sonunda dedim baba sen al tek başına ben uğraşamam yola cıktım bı yarım bardak sırke içtim şişmeyeyyım dıye kafam gözüm dönmeye başladı suratım şişti dudaklar sanki silikon taktırmış gibi yuzum gozum tanınmıyor halde kaşıntı neyse komsunun evıne kadar gıttım babam dedı soguk suyla banyo yap gecer banyoya gırdım kafam dondu yere dusuyordum dua edıyom allahım ustumu gıyım sonra ölim diye neyse banyondan zar zor çıktım salında dedım hava ne zaman karardı diyom babama meğer benim gözüm kararmış etrafı doğru dürüst göremiyorum hastaneye gıtsem yetısemem saglık ocana gıtsem saglık ocagı bos bı bardak tuzlu ayran bı kac tane tuzlu zeytın yedım neyse cok sukur kendıme geldım.Ama o gün sağlık durumum pek iyi deildi kendimi bitkin hissediyordum ben o zehirlenmeyi vücudumun o gün dirençsiz oluşuna bağlıyorum ama şimdide arıcılıga başlamaya karar verdim 3 adet kovan aldım en kısa zamanda alerjik testi yaptırmayı düşünüyorum ....
İlerlediginiz yolda hic bir zorlukla karsilasmiyorsaniz,bilinki o yol asla sizi dogruya ulastirmaz...

Çevrimdışı İzmir'li Ahmet

• Larva
  • **
  • Yer: izmir
« Yanıtla #29 : Mayıs 14, 2011, 00:04:50 »
           Bu çok ilginç bir olay...herkesin de bahsettiği gibi uzun süre bir tepki vermeyen vücutlar bir anda olamadık tepkiler veriyor..

Yaklaşık 4 yıldır arılarla ilgileniyorum,geçen seneye kadar defalarca sokuldum,bir seferde 30-50 arası diğebileceğim günler oldu hiçbir zaman biraz şişkinlik ve biraz kaşıntıdan öteye gitmemişti üstelik boynumdan ve yüzümden de defalarca sokmalarına rağmen...

Geçen sene yazın bir kara kovanı fenni kovana aktarma yaparken eldivensiz halde çalışırken ellerimden oldukça fazla sokuldum,yarım saat içinde heryerimde kaşınmalar kaşınan yerlerde kabarmalar, baş dönmesi ,mide bulanması,halsizlik ve ateş kendimi düşüp bayılacak gibi hissettim..Köyde olduğumuz için sağlık ocağı veya hastane uzakta olduğundan yarım-bir saat kadar bekledim sonra yavaş yavaş düzeldi..

Daha sonraları bunun tesadüf olamadığını farkettim bir iki defa daha başıma geldi fakat öyle birkaç arı sokmasıyla değilde on onbeş arı sokmasıyla oluyor..

İzmie de sağlık ocağına gittim doktor tanıdıklarla görüştüm sonradan alerjiye çeviriyormuş mutlaka hastanede 2 yıllık bir alerji tedavisi olmam gerekiyormuş..Acı var ama sevdadan vazgeçmek yok, o zehri yedik bi kere.. ;D
Ahmet