Gönderen Konu: arı alerjisi  (Okunma sayısı 24051 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı OĞUZ50

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Nevşehir / Derinkuyu
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 1.350
Ynt: arı alerjisi
« Yanıtla #30 : Mayıs 19, 2011, 17:00:03 »
sayın arı dosları bazı arkadaşlar arın soktugu yere buz koymayı öneriyor. benim bilbigim buz gecici bir sure şismeyi kasıntıyı önler.bende bunun tam tersini söylüyorum.Arının  sokutugu yere herhangi bir metali yakmayacak sekilde ıstıp sokulan yere bastırınız.çünku belli bir sıcaklık zehrin etkisini yitirecekir  zehri özelligini bozmuş olacaktır . bunu ben devamlı denedi.
ARISIZ BİR HAYAT DÜŞÜNÜLEMEZ

Çevrimdışı Necmettin TEK

• Pupa
« Yanıtla #31 : Mayıs 19, 2011, 17:54:25 »
Isı konusunu burada çok konuştuk https://www.aricilik.gen.tr/index.php/topic,4305.0.html kesin bir şey çıkmadı 

Muhittin YILMAZ

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Haziran 09, 2011, 00:49:18 »
Benim de arı sokmasına karşı vücudum pek tepki göstermezdi.(Kaşıntı, şişlik, kızarlıklık hiç olmazdı) Yaş 41 geçtikten sonra (rektefelik mi oluyoruz ne?) üç beş iğneden sonra biraz değişim hissediyorum. Yaşla alakalı olabilirmi. Hiç narkoz almadım.

Çevrimdışı DeNEkLİ

• Boş Petek
« Yanıtla #33 : Eylül 07, 2011, 23:50:47 »
Merhabalar,
Ben foruma yeni üye oldum.Çocukluğumdan beri defalarca hatta hiç olmadık yerlerimden bile arı soktu.En son geçen hafta kardeşimle bal keserken birkaç arı sokması oldu. Fakat ben kuruntuluyum biraz, arıcılığı ciddi ciddi düşündüğüm bu günlerde alerji testi yaptıracağım. Alerjisi olanlara karşı yapılacak ilk müdahaleleri öğreneceğim... Öncelikle de burdaki deneyimleri okmak istedim, ilk selamım da burdan oldu onun için.

Herkese iyi geceler dilerim.

Çevrimdışı necdet hoca BANAZ

• Pupa
« Yanıtla #34 : Eylül 08, 2011, 00:12:47 »
Isı konusunu bende bir kez denedim.Arının soktuğu parmağıma yanan körüğü yakmayacak şekilde bastırdım.hiç şişme ve kaşıntı olmadı.

Çevrimdışı Mehmet Alper

• Pupa
  • Yer: Nevşehir _Nar kasabası
  • alpermehmet52@hotmail.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 10
  • Rakım: 1100 m.
« Yanıtla #35 : Aralık 10, 2011, 19:21:01 »
Merhaba arkadaşlar,
Benim de arıcı dostlardan bir sorum olacak... Ender rastlanan bir durum: Bala ve her türlü arı ürününe karşı alerjim var. Bir damla bile bal yiyemiyorum. Yanlışlıkla bal tutarken parmağımı yalasam hastanelik oluyorum. Oysa arılarla uğraşmayı çok severim. Evimizde çocukluğumdan beri arılarım var. Son zamanda (emeklilikten sonra) sebze, meyve yetiştiriciliği yanı sıra arılarla daha yakından ilgilenmeye başladım. Bu forumda siz arıcı dostlardan çok şey öğreniyorum. Hepiniz sağ olun. Bu alerji konusunda bir bildiği olan varsa lütfen bana yardımcı olsun...

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #36 : Aralık 10, 2011, 20:07:16 »
Hocam, hoşgeldiniz.

Tıbbi yardım aldınız mı?
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı hüseyin61

• Pupa
  • Yer: trabzon/araklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 80m
« Yanıtla #37 : Aralık 10, 2011, 20:22:09 »
arı sokmasına ölümcül derecede alerjisi olan kişiler arı sokmasına maruz kaldıklarında hemen suratları şişiyor yüzünde veya bogazlarında  nefes almasını etkileyecek kadar şişme oluyorsa bu çok teklikeli böyle kişilerin yanlarında bu alerji için  insülin iğnesi bulundurması gerek arının sadece soktugu yerin şişmesi alerjiniz var anlamına gelmez az şişer çok şişer bu deyişir arı elbise üzerinden sokarsa çok az şişer çünki zehirini tam boşaltamaz ama açıktan şokarsa bunun acısıda şişmeside iyiolur soguk kompleks uygulamakta fayda var elbette

0538 765 18 61

Çevrimdışı ballı baba

• Ana Arı
  • Yer: Kdz - EREĞLİ
  • Bilgi paylaşıldıkca çoğalır...
    • http://selahattinguney.blogspot.com/
  • Kovan Sayısı: 95 şimdilik :) 1980 başlama yılı
  • Rakım: Sahilde...
« Yanıtla #38 : Aralık 10, 2011, 20:32:21 »
Arı sokmasıyla insülin ne alaka...

Olsa olsa antihistaminik olur ki ezbere olması bile çok yanlış. Arı sokmasında allerjik bir durum varsa  mutlaka doktor kontrollü müdahale gerekir...
Asil azmaz BAL kokmaz, kokarsa yağ kokar aslı ayrandan gelir

Çevrimdışı hüseyin61

• Pupa
  • Yer: trabzon/araklı
  • Kovan Sayısı: 30
  • Rakım: 80m
« Yanıtla #39 : Aralık 10, 2011, 21:09:30 »

Olsa olsa antihistaminik olur ki ezbere olması bile çok yanlış. Arı sokmasında allerjik bir durum varsa  mutlaka doktor kontrollü müdahale gerekir...

insülin derken şeker hastalaının kendikendilerine vurdukları insülin deneilen enazından ben öyle biliyorum iğneler vardır dimi arı alerjisinin bu tür ignesivar diye biliyorum olası arı sokmasında arısokmasına marız kalan kişi hemen iğnesini yapıyor ve hastaneye kadar vakit kazanıyor çok azbir oran olsada yurdumuzda ve dünyada arı sokmasına aşırı alerjik olan insanlar var ve birtanesi benim köyden komşum 1arı sokunca acile zor yetiştiriyoruz
0538 765 18 61

Çevrimdışı Mehmet Gençünal

• Ana Arı
  • Yer: Orhangazi / Bursa
    • Oksalik Asit Buharlaştırma Aparatı
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 290
« Yanıtla #40 : Aralık 10, 2011, 21:24:49 »

Olsa olsa antihistaminik olur ki ezbere olması bile çok yanlış. Arı sokmasında allerjik bir durum varsa  mutlaka doktor kontrollü müdahale gerekir...

insülin derken şeker hastalaının kendikendilerine vurdukları insülin deneilen enazından ben öyle biliyorum iğneler vardır dimi arı alerjisinin bu tür ignesivar diye biliyorum olası arı sokmasında arısokmasına marız kalan kişi hemen iğnesini yapıyor ve hastaneye kadar vakit kazanıyor çok azbir oran olsada yurdumuzda ve dünyada arı sokmasına aşırı alerjik olan insanlar var ve birtanesi benim köyden komşum 1arı sokunca acile zor yetiştiriyoruz
Hüseyin her konuya cevap vermek zorunda değilsin.:D

Bırak kendini haklı çıkarmayı, bu konunun uzmanı bizler değiliz.

Bu konuya elbet cevap verirler merak etme.
http://www.oxalicacidvaporizer.com
http://mgencunal-mgencunal.blogspot.com/
http://www.gurlearicilik.com
Olgun bir adamı dost edinmek isterseniz, eleştirin; basit bir adamı dost edinmek isterseniz methedin.

Çevrimdışı ballı baba

• Ana Arı
  • Yer: Kdz - EREĞLİ
  • Bilgi paylaşıldıkca çoğalır...
    • http://selahattinguney.blogspot.com/
  • Kovan Sayısı: 95 şimdilik :) 1980 başlama yılı
  • Rakım: Sahilde...
« Yanıtla #41 : Aralık 10, 2011, 21:26:27 »
Sayın Hüseyin61, insülin başka şey insülin gibi demek başka şey. Evet allerjisi olanlar için anında yapılabilen allerji iğneleri var, bu sadece arı sokması için değil  bir çok allerjik olay için kullanılan çeşitleri olan iğnelerdir. Allerji iğnesini boynunda kolye gibi taşıyanlarda var, burada yazarken ilaç ismi verdikmi bilmeden birileride arı sokunca gider insülin kullanırsa sonuç kötü olur. Aramızda bu konuda ihtisas sahibi abilerimiz var onlar gerek görürse ilaç ismi yazarlar.  

Anlaştıkmı asil hemşerim  ;)
Asil azmaz BAL kokmaz, kokarsa yağ kokar aslı ayrandan gelir

Çevrimdışı sersuvari

• mehmet salih
  • Pupa
  • Yer: Eskişehir
  • uzman arıcı
  • Kovan Sayısı: 15
« Yanıtla #42 : Aralık 10, 2011, 22:36:07 »
arı sokmasından sonra hastanelik olunca doktora gittiğimde onun yorumu şu olmuştu.
arı alerjisi farklı arı zehirlemesi farklıdır.
arı alerjisinde ilk beş dakikada vücud tepki verir ve bir arı dahi olsa kişi etkilenir.
arı zehirlemesi ise farklı vede vücuddaki adrenalinle ilgilidir. örneğin 1 arı soktu vücudunda adrenalinin %10 u bunu karşıladı , 5 arı soktu yine sorun yok fakat 11 arı soktuğu zaman işte o zaman adrenalin yetmiyor ve vücud zehirlenmeye başlıyor.tabi kimi insanı 50 arıda soksa sorun olmayabilir adrenalini 200 arıya dahi yetebilir. zehirlenme ilk arı sokmasıyla değil vücuddaki adrenalin bittikten sonra sokan arılarla ortaya çıktığı için ilk 5 dakikada vücud tepki vermeye biliyor. 30 dk veya 1 saati bulabiliyor. arı zehirlemesi alerjiden daha tehlikeli ve ölüm riski daha yüksek. arı zehirlemesi geçirenler olaydan sonra 40 gün boyunca tehlike halindedir. vücud 40 güne kadar depoluyormuş kaybettiği adrenalini.

yukardaki anlattıklarım dr. bilgileridir.

Çevrimdışı Mustafa DOKUZOĞLU

• İşçi Arı
  • Yer: Eğirdir /Isparta
  • TR-320000852768
  • Kovan Sayısı: 150
  • Rakım: 971
« Yanıtla #43 : Aralık 10, 2011, 22:56:00 »
Tüm arıcılar her ihtimale karsı yanlarında antihistaminik bir tablet bulundururlarsa iyi olur.Tedbiri elden bırakmamak gerekir.Eğer arı sokmasından rahatsız olabileceklerini düşünüyorlarda arıya yaklaşmadan yarım saat önce bir tane antihistaminik tableti alır ondan sonra arıya yaklaşırlar.
Tembellik O Kadar yavaş hareket eder ki,yoksulluk çok geçmeden ona yetişir.(atasözü)

Çevrimdışı enver mutlu

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: BURSA /Karacabey
  • Kovan Sayısı: 50
« Yanıtla #44 : Aralık 10, 2011, 23:10:56 »
 Arı sokmasında kullanılan ilaçları arılıkta çalışır iken yanımızda bulundurmamız önemli bir güvencedir diye düşünüyorum.Bunlar 2 veya 3 ilaçtan ibaret arabanızda veya arılıkta güzelce paketlenmiş olarak muhafaza edilir.Lüzumunda ki saniyeler bile önemlidir kullanılır.İ.V yapamazsanız i.m.olarak ta yapıldığında 8-10 dakika sonra allerjik reaksiyonu durdurabilir hatta geriletebilirsiniz.Tabii ki hastaneye yine gideceksiniz en yiysi de 112 çağırmak.112 ambulans mutlaka çağırın gönderebilmeleri için de nefes alamıyorum ayakta duramıyorum gibi şeyler söyleyin.Bazı vatandaşlarımızın ambulans isteme nedenlerini görseniz şaşırırsınız.