Gönderen Konu: anasız bir kovanda oluşturulan memelerden 5. günde kapananlar neden kesilir.  (Okunma sayısı 2409 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mukadder Karaman

• Larva
  • **
  • Yer: Denizli / Baklan
  • Balık avı 1 - Arıcılık 2
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 950
arkadaşlar ben bunu tam anlamadım. yakında kovanlarımı bölmek istiyorum. 6 adet kovanım var.
bir arıcı arkadaş kovanları bölmeden önce 10 çıtalı anasız bir kovan oluştur bu kovan anasız kaldığını anlayınca damızlık olabilecek bir kovandan günlük yumurtalı çıtayı bu kovanın ortasına  aktar. 5 gün sonra kapanan memeleri kopar. daha sonra kapanan memelerden kraliçelerin çıkmasına 3 gün kala kovanları 3 er çıta şeklinde böl, ertesi gün bölünen kovanlara 2 şer adet meme koy dedi.

birlikte çalıştığımız öğretmen arkadaşım 5. gün kapananlardan sonra 7. gün de kapananları kopar sonraki kapananlardan vermelisin dedi. sebep dedim. 2 meme vereceksin kraliçelerin aynı gün çıkması içindedi. diğer türlü kovanda yine bir oğul vermenin olacağını söyledi. çiftleşmemiş ananın peşinden arı gider mi dedim kendi kendime.

şimdi ben ne yapmalıyım kararsızım. istiyorum ki analarım kaliteli olsun bol arı sütü alsın. 1. anlatan arıcı arkadaş böyle yaparsan kraliçeler en taze yumurtadan bol arı sütü almış şekilde çıkar uzun ömürlü güçlü olurlar dedi. bu gün konuştuğum arkadaşım ise anaların aynı gün çıkarak güçlü olanın hayatta kalacağını söyledi. sizce olay nedir?

herkese selamlar,

Çevrimdışı KadirUstun

• Ana Arı
  • Yer: Kütahya
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 150 (+ - %10)
  • Rakım: 340
Günlük yumurta verdiğimiz yeni kolonilerin ana arı üretiminde kullanmış oldukları yumurta ve larvalar belirli günler sonrasında kapalı puplara dönüşürler. 5. Gün sonunda kapanan memeler kesilmelidir. Çünkü günlük yumurtadan değilde larvalardan oluşturulmuş ana gözleridir. Günlük yumurtalardan oluşturulan ana gözleri daha çok arı sütü ile beslenme şansına sahiptirler. 5. Günde kapanmayan memeler günlük yumurtalardan oluşmuş ana gözleridir. 7. günde kapananları kesmeniz pek bir şey ifade etmez aynı zaman dilimi içerisinde çıkan ana arılar rekabet ederek en güçlü olan ana, koloninin anası olacaktır. 5. gününde kapalı memeleri kesmek gayet mantıklı ve makul bir cevaptır.

mnevsehir

• Ziyaretçi

Çevrimdışı Mukadder Karaman

• Larva
  • **
  • Yer: Denizli / Baklan
  • Balık avı 1 - Arıcılık 2
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 950
herkese teşekkürler epey okudum ama ne kadar püf noktası var bu işin