Gönderen Konu: yumurtlamayan ana arı!!!  (Okunma sayısı 11960 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İsmail Bayındır

• ismail
  • Ana Arı
  • Yer: Çanakkale/Çan
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
yumurtlamayan ana arı!!!
« : Nisan 19, 2012, 01:41:28 »
s.a.
Şu an elimde bulunan 1 koloni arım kayınpederin köyünde (şu an kendi köyüme getirdim)  dururken köy biraz uzak olması sebebiyle çok sık gidip kontrol edemiyordum. Kontrolleri kayınpeder yapıyordu, ve gözleride çok iyi görmediği için ve en önemlisi benim acemiliğimden dolayı farkedemeyişimden ana arının yumurtlamadığını anlayamamışız. Nisan ayı başında yaptığım kontrolde yumurta olmadığını farkedince 1/1 şerbet takviyesi verdim. Bir kaç gün sonra baktığımda; ne günlük yumurta nede kapalı yavru hiç birşey yoktu. Koloniyi yeni yaptırdığım polen tuzaklı kovana aktarıp o gece bizim köye götürdüm. Bu arada çevredeki tecrübeli arıcılara da sordum bu konuyu. Ana arının yaşlanmış olabileceğini söylediler. Havalar yağışlı gittiği için koloniyi bizim köye götürdükten 3 gün sonra köydeki bir arıcı ağabeyimizden 1 çerçeve günlük yumurtalı petek alarak benim koloninin ( şu an 5 çerçeve arı var) ortasına yerleştirdim. Ve maalesef istemesemde ana arıyı öldürerek kovana bıraktım.  Bu işlemi 12 nisan da yaptım. Köye hafta sonundan önce gidemeyeceğim. Cumartesi günü gidebilirsem günlük yumurta vereli 9-10 gün olacak, acaba neyle karşılaşacağım? Bu yaptığım işlemler doğrumu ve ya başka şeyler yapabilirmiydim? 
"ya olduğun gibi görün, yada göründüğün gibi ol"

şehitler diyarı Çanakkale'den selamlar

534 776 9733

tural55

• Ziyaretçi
Ynt: yumurtlamayan ana arı!!!
« Yanıtla #1 : Nisan 19, 2012, 01:51:50 »
usta arkadaşlar muhtemelen  daha net cevap vereceklerdir.nacizane bende görüşümü söyleyim.anayı zaten öldürmüşsün  büyük ihtimalle meme yapmışlardır.bana göre keşke döllenmiş ana verseydin,diye düşünüyorum.

Çevrimdışı m.mutlu

• İşçi Arı
  • Yer: MİLAS
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 19+6 boş
« Yanıtla #2 : Nisan 19, 2012, 02:05:13 »
Şu durumda zaten bir işlem yapmışsınız.Yazdığınız gibi elinizde tek bir koloni mevcut ise Ana arının çıkışının ardından yumurta atışını takip edin.

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #3 : Nisan 19, 2012, 02:11:23 »
mutlu kardeş,bak söylemedi deme yarın ustalar bize fırça atabilir meydanı boş buldunuz haaa sizi gidiler siziiiii :D

Çevrimdışı m.mutlu

• İşçi Arı
« Yanıtla #4 : Nisan 19, 2012, 02:25:41 »
mutlu kardeş,bak söylemedi deme yarın ustalar bize fırça atabilir meydanı boş buldunuz haaa sizi gidiler siziiiii :D

Peki ne yapabilirsin :).Şu durumda elinde hazır döllenmiş ana arı olsa onu vereceksin. rehisbay17 nin elinde hazır ana olmadığını düşünerekten (Arıcılardan günlük yumurtalı çerçeve almış hazır ana olsa ana alırdı heralde ) günlük yumurtalı çerçeve vermiş.Koloni ana memeleri yapacaktır.forumda yazdığı üzere 5 gün sonra memeleri kesme işleminide yapamaz çünkü 1 haftadan önce köye gidemem dediğine göre daha ne yapabiliriz ki  ;D

tural55

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : Nisan 19, 2012, 02:37:45 »
sayın mutlu kardeş,ben sadece espri yaptım,hani ustalar varken bu tür bilgi vermek bize düşmez ya.

Çevrimdışı m.mutlu

• İşçi Arı
« Yanıtla #6 : Nisan 19, 2012, 02:43:58 »
sayın mutlu kardeş,ben sadece espri yaptım,hani ustalar varken bu tür bilgi vermek bize düşmez ya.

Bende işin espirisindeyim abi yapılacakları yapmış nede olsa arkadaş :) :)Arada Ustaları da yormamak lazım Eğer yanlış yada eksik bişey olursa muhakkak onar düzeltir :)

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #7 : Nisan 19, 2012, 09:16:42 »
Şu 5 gün sonra meme koparma işinden bir türlü kurtulamadık...

5 gün sonra en uygun memeleri de iptal etme ihtimaliniz bal gibi de vardır.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Cihat ÇETİN

• İşçi Arı
  • Yer: Balıkesir
  • Kovan Sayısı: 17
« Yanıtla #8 : Nisan 19, 2012, 09:38:03 »
ben 5 günden kurtultum
abi
4 gün akşamı bozuyorum
Sabah namazını kılan kimse Allah'ın himayesindedir.

Şikayet zayıfların silahıdır. ((HZ EBUBEKİR)

• ismail
  • Ana Arı
« Yanıtla #9 : Nisan 19, 2012, 13:23:00 »
Şu 5 gün sonra meme koparma işinden bir türlü kurtulamadık...

5 gün sonra en uygun memeleri de iptal etme ihtimaliniz bal gibi de vardır.
s.a.
Sayın Bilen'in görüşüne bende katılıyorum. Bu işin tecrübeli arıcılar tarafından yapılması normal olabilir ama; benim gibi acemiler için riskli olduğunu düşünüyorum.

534 776 9733

Çevrimdışı Hasan YAVUZ

• Ana Arı
  • Yer: ISPARTA/Merkez
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 60
  • Rakım: 1043
« Yanıtla #10 : Nisan 19, 2012, 15:59:02 »
İsmail bey, eğer sen köye varana kadar analar çıkmadıysa, iri görünüşlü iki memeyi bırak
diğerlerini kes, bu arada ana arın yumurtlamamış senin arının yanında ve yakınında başka arı
varmı.
Yoksa erkek arıda olmadığından ana arı çiftleşemez.
O zaman kovanı bir arılığa götür bırak, ana çifleşipte yavrular kapandıktan sonra
istediğin yere götürebilirsin. Kolay gelsin.
İnsan olarak dünya'ya gelen, bunun bilincinde olan, tüm insanlara merhaba.

• ismail
  • Ana Arı
« Yanıtla #11 : Nisan 19, 2012, 18:42:29 »
İsmail bey, eğer sen köye varana kadar analar çıkmadıysa, iri görünüşlü iki memeyi bırak
diğerlerini kes, bu arada ana arın yumurtlamamış senin arının yanında ve yakınında başka arı
varmı.
Yoksa erkek arıda olmadığından ana arı çiftleşemez.
O zaman kovanı bir arılığa götür bırak, ana çifleşipte yavrular kapandıktan sonra
istediğin yere götürebilirsin. Kolay gelsin.
s.a
Benim kovana en yakın arılık kuş uçuşu 300-350 metre kadardır. Bir sorun olurmu? Yinede başka arılığa götürmem gerekirmi?

534 776 9733

Çevrimdışı M. Cahit SÜMER

• mcsumer
  • Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Amasya
  • Rakım: 533
« Yanıtla #12 : Nisan 19, 2012, 19:45:44 »

''...Benim kovana en yakın arılık kuş uçuşu 300-350 metre kadardır. Bir sorun olur mu? Yine de başka arılığa götürmem gerekir mi?''

Çevrede bildiğiniz arılık olmasa bile gereksiz meşgale, size de arılara da gereksiz zahmet olur. Üstelik de Nisan'ın sonu gelmiş...
''Bu kış arılarım soğuktan donacak, açlıktan sönecek endişesiyle arıcılık yapılmaz.'' 
''Arıcılıkta da bilimsel bilgi çoğaldıkça gizemler azalır.''
http://mcsumer.blogspot.com/

Çevrimdışı mehmetkösedereli

• mehmet kösedereli
  • Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: çanakkale kösedere köyü
  • Rakım: 10
« Yanıtla #13 : Nisan 19, 2012, 23:04:29 »
slm yumurta atmayan yaşlı ana arıcı hatası olmakla birlikde yumurta atmasını saglamak mumkün degilmidir?genç işci arısı olmayan koloninin mi anası yumurtlamaz?benim başımda boyle bir ana mevcut yumurta çok az atıyordu onu bugün bol genç arılı koloni bolmesine  yaparak verdim bakalım ne yapacak yoksa selasını vererek vedalaşacagım. nekadar dogru artık boyama provası yaparım.

• ismail
  • Ana Arı
« Yanıtla #14 : Nisan 20, 2012, 00:07:48 »
slm yumurta atmayan yaşlı ana arıcı hatası olmakla birlikde yumurta atmasını saglamak mumkün degilmidir?genç işci arısı olmayan koloninin mi anası yumurtlamaz?benim başımda boyle bir ana mevcut yumurta çok az atıyordu onu bugün bol genç arılı koloni bolmesine  yaparak verdim bakalım ne yapacak yoksa selasını vererek vedalaşacagım. nekadar dogru artık boyama provası yaparım.
Benim rahmetli ana arının çok az yumurtlama gibi bir durumu yoktu. Hiç yumurta atmıyordu. Evet en büyük hata bende; acemiliğimden bu durumun geç farkına  vardım. Şuan yeni kraliçe doğup çiftleşip yumurtlayıncaya kadar geçen sürede benim koloninin nüfusunda da epeyce bir eksiklik olacak. Sadece en son verdiğim (komşudan aldığım günlük yumurtalı petek) petekten çıkacak yavrular biraz takviye olacak. Ustaların yorumlarını okuya okuya vede böylesi olayları tecrübe ede ede bu işi öğreneceğiz Evvel Allah.

534 776 9733