Gönderen Konu: Flumetrin ͢ Formik Asit ͢ Bal şeklinde olacak  (Okunma sayısı 11761 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mukadder Karaman

• Larva
  • **
  • Yer: Denizli / Baklan
  • Balık avı 1 - Arıcılık 2
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 12
  • Rakım: 950
Flumetrin ͢ Formik Asit ͢ Bal şeklinde olacak
« : Nisan 19, 2012, 12:59:12 »
Değerli arkadaşlar ben bu yıl arıcılıkta 3. yılımdayım. geçtiğimiz sene ilk defa kendi arılarımın balından yemek nasip oldu. her şeyin en doğrusu olsun diye kovanlarımı bile kendim yaptım. ilk sene varroa mücadelesinde duman kullandım. zararlarını öğrenincede 3 yıldır kullanmıyorum. perizin hazırlanışında ve kullanışında dikkatli olunması gereken bir ilaç geçen hafta aldım bu hafta uygulamayı planlıyorum. dumanı bıraktığımdan beri bayvarol kullanıyordum. sonbahar ve ilk baharda.
geçtiğimiz sezon 5 haziranda şeritleri çıkardım. 2 ay hiçbir ilaç ve organik asit kullanmadım. ama şunu gördüm 2 katlı kovanlarım eylüle kadar 4-5 çıtaya düştü 4 kovanım söndü. bu hata  bende diyorum. çünkü bölgemize gelen gezginci arıcılar envayi çeşit ilacı 2 haftalık periyotlarda değiştirip değiştirip kullanıyorlar idi ve şunu söylediler ilaçsız olmaz.
geçen sene kendimi çok kötü hissettim. şimdi herşeyin en hızlı olduğu dönem geliyor. şuan kovanlarda şeritler asılı bizde bal sezonu temmuz ağustos. bu senede ilaçlama yapmadan geçirerek arılarımı öldürmek istemiyorum. baldada zehir olmasını istemiyorum. hepimiz gibi. hafta başında formik asitlerim geliyor.
nisan ve mayıs ayında perizin. haziran temmuz ağustos ayında formik asit kullanmayı planlıyorum.
formik asiti çıtaların üzerini açacağım 5 mm genişliğinde 6-10cm boyunda en kenardaki kanallara 10ml vererek ayda 1 kez 4 er gün araryla uygulamayı düşünüyorum. yoksa haziran temmuz ve ağustosta hiçbir şey kullanmayacak mıyız burayı hiç anlamadım.
bana bir yol haritası çizermisiniz.
herkese teşşekkür

Çevrimdışı Ümit Bolat

• ümit
  • İşçi Arı
  • Yer: Almanya/Mönchengladbach
  • Arıcılık Tecrübesi: 15-20 yıl
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 94
Ynt: Flumetrin ͢ Formik Asit ͢ Bal şeklinde olacak
« Yanıtla #1 : Nisan 19, 2012, 16:47:26 »
Muko Bey ne sizin ariniz olmak isterim nede sizin balinizdan yemek isterim.
Bana kizmayin ama oturup bir düsünün siz hasta olsaniz ilaciniz aksamdan aksama alindiginda
yeterli olsa siz yinede daha iyi olur diye sabahtan aksama kadar 3 kez aksamdan sabahada uykunuzu bölerek 4 kez alsaniz nasil olur?
Arilarada gereken ne ise onu yapin ama abartmayin.
Baskalari ne der bilemem ama varoa sayisi asiri dercede degilse  ilkbaharda ilaclama yapilmaz.bütün ilaclama islemi yaz sonunda yapilir.
Önemli olan, hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır.

Eflatun

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #2 : Nisan 19, 2012, 18:02:04 »
Varrova ile mücadelede hedefi tek atışta düşürmeyi hedeflemek gerekiyor.

Kimyasal mücadele ürünlerinin hepsi, böcek öldürücü zehir.

Bizim ülkemizde zirai mücadele kimyasallarına da ilaç denildiği için büyük bir kavram sorunu yaşıyoruz.

Toplumumuzda ilaç denildiğinde, şifa anlaşılıyor.

Varrova mücadele ilaçları denildiği zaman da, arıcı ve tüketici arkadaşlar bunun zararlarını algılayamıyor.

Bugün piyasada olan kimyasal etken maddeli varrova mücadele ürünlerinin hepsi de, böcek öldürücü zehirden yapılma.

Arılara kokteyl türü farklı böcek öldürücülerin verilmesi de ayrı bir tartışma konusu.

Arının yavruyu açtığı ilkbahar ve yavrunun ilkbahar kadar olduğu sonbahar dönemlerinde kullanacağınız kimyasal ürünlerin ve böcek öldürücülerin varrova üzerindeki etki oranı oldukça düşük.

Çünkü varrovalar çiftleşmek için kapalı arı gözlerine giriyor.

Bu tür mücadele ürünlerinin, en etkili olduğu dönem, yavrunun az ya da hiç olmadığı, bütün varrovaların arının üstünde olduğu dönemler.

Arıcı varrova ile mücadele hedefini, en az kimyasal kullanacak şekilde koymalı.

Ülkemizde genel olarak Temmuz ayında hasat yapılıyor ve Ağustos ayı başlarından Eylüle kadar yavru miktarı minimuma iniyor.

Arılarımızın nüfuslarının hızla azaldığı dönem de bu dönem oluyor.

Yapacağımız mücadele hasattan hemen sonra olmalı ve Eylül ayındaki yavrulama dönemine varrova hasarsız girilmeli.

Ekim sonu itibariyle bir çok yerde yavrulama duruyor ya da minimuma iniyor.

Ekim, Kasım, Aralık aylarında bütün varrovalar arının sırtında oluyor.

Bu dönem de varrovayı yerle bir etme imkanınız olduğu bir zaman dilimi.

Fakat ülkemiz arıcılarının bir çoğu, varrovayı arının üzerinde kışlatıyor mücadele etmiyor.

İlkbahar yavrulama döneminde kanatsız arıları görmeye başlayınca, bal dönemine yakın ya da bal dönemi dahil varrova mücadelesine başlıyor.

İlkbahar döneminde,  kullanacağınız kimyasalların ve böcek öldürücülerin oluşturacağı sorunları yazalım.

1) Bu dönem hızlıca peteklerin kabartıldığı kuluçkalıktan, ballığa çerçevelerin alındığı dönem. Yeni kabarmış mumlara da kimyasal-böcek öldürücü bulaştırmış oluyorsunuz. Kovan nüfusu hızla çoğaldığı için bulaştırdığınız çerçeve sayısı da artıyor.

2) Varrovalar kapalı gözlerde olduğu için, mücadeleniz zayıf oluyor, attığınız taş ürküttüğünüz kurbağaya deymeyeceği için, boşu boşuna kovanı zehirlemiş oluyorsunuz.

3) Bal mevsimi yakın olduğu için, balınızda kimyasal kalıntı sorunu ihtimali oluşturuyorsunuz.

4) Nüfus hızla arttığı için arı başına kullanılan ilacın dozu düşük oluyor. Düşük ve uzun süreli doz yüzünden varrovalar etken maddeye direnç kazanıyor. Bunun sonucu olarak da doğru mevsimde yapılan mücadele de yetersiz oluyor.

Ben varrova mücadelesinde kimyasal, böcek öldürücü vs kullanan arkadaşlarımızı sorumlu davranmaya davet ediyorum.

Ülkemizde son yıllarda kadınlar arasındaki meme kanserleri olağanüstü artmış durumda. Herkes çevresine bir baksın, illaki tanıdıklardan birinin böyle bir sorunu olduğunu görecektir.

Bu artışın sebeplerinden birisi olarak da, aşırı miktarda kontrolsüz olarak kullanılan tarımsal mücadele ürünleri, böcek öldürücüler, ot öldürücüler gösteriliyor.

Ballarımızı bu kalıntılardan koruyamazsak, artan kanser oranlarında arıcılar olarak bizim katkımız ne olur?

Bunun hesabını sektör olarak iyi düşünelim.

• Larva
  • **
« Yanıtla #3 : Nisan 19, 2012, 19:40:49 »
 "Halil BİLEN
« Yanıtla #58 : Eylül 16, 2011, 20:31:53 »AlıntıRamazan abi, olaya şöyle bak...10 cc. bir gecede buharlaşması isteniyor 10 çerçevede...
Bu durum 5 çerçevede olursa nasıl olacak?
Basit matematik...
5 çerçeveye 5 cc verin gitsin...
Sıkıntı yoksa verirsiniz 1 kez daha 2-3 gün sonra...
Ben düşük dozla ama daha uzun süre devam etme taraftarıyım ama bugün güzel varroa fotoları çekmek durumunda kaldım, dayanamadım bolluğa... "

Kenan GİŞAN
"Ynt: Varroa İçin Formik Asit Uygulaması
« Yanıtla #72 : Eylül 18, 2011, 14:42:13 »
Varroa için yapılan bir çok uygulamada (şeritler hariç) olduğu gibi, ilk uygulamadan hamen önce kapanan kapalı gözlerdeki yavrular çıktıktan sonra son bir uygulama yaparak sonlandırılabilir. 

İşçi arının pupa dönemi 12 gün olduğuna göre, 4 gün ara ile 4 uygulama, yapılamıyorsa 7 gün ara ile 3 uygulama yapılmalı."

Mehmet Gençünal
« Yanıtla #106 : Eylül 23, 2011, 12:03:35 »
Ben şu anda bile günlük dozda buharlaşacak şekilde aparat kullanıyorum.

Dediğin gibi, dış sıcaklığın değişme ihtimaline karşı önlem almış oluyorum ve savunduğum metod da bu.

Değişik platformlarda bunun tartışmasını yapıyorum, hergün arılığa gitme imkanı olmayanlar için zor bir uygulama diye karşı çıkan oluyor.

Her gün gidemiyorsan, yüksek konsantrasyonlu formik asidin günlük buharlaşmasını sağla, üç gün veya bir hafta sonra tekrar uygulama yap.

Yüksek konsantrasyon formik asidin kapalı gözlere etkisi de yüksek oluyor ve bir hafta sonra dahi çekmeceye düşen çıkan yarı canlı varroaya rastlıyorum."

Kenan GİŞAN
« Yanıtla #152 : Mart 12, 2012, 23:56:12 »
AlıntıKoloni başı - çerçeve üstü - %65 formik 10ml.*gün aşırı 3 tekrar - hava sıcaklığı 14-25

Tablet şekli.  "
Halil BİLEN
"Varroa ve Nisan Ayı
« : Mart 30, 2012, 22:53:46 »Nisan ayına giriyoruz artık...

Kolonilerde varroa mücadelesi için şu anda ne kullanıyoruz?

Hesap kitap zamanı...

Baldan önce formik asit kullanacağız / kullanacağım...

Bu tarih Nisan 20 gibi planlanıyor.

Dolayısı ile kimyasal kullanmak için 3 haftalık süremiz var...

Arıda varroa mı var?

Varroa kalmadı diyebiliriz

Oksalik buharlaştırma yapmıştık kademeli olarak sezonu kapatırken... Kanatsız arıların resmi geçiti yaptığı zamanlardan sonra.

Sezona temiz girdik.  Koloni ölürse varroa derdi de bitiyor ya...

Ya sen seminer ver, kurs ver, anlat, yaz, çiz ve varroadan arın ölsün. Tüh sana...

Varroa ile mücadelede bazı bölgelerde gevşek davranılmaması gerektiğini öğrenmek için iyi bir yıldı.

Ya da bal zamanı bile bizim arılarımızın ölümüne gülenlerin yaptığı gibi ruhsatsız ilaçları bulundurmak iyi bir seçenek. Yok bu seçenek bizi bozar. Ölürse ölsün, bal zamanı vermek yok.

Bergama'da arı bitmez nasılsa... Av geçiyordu önümüzden ateş ettik vuramadık ama neden vuramadığımızı biliyoruz şükürler olsun.

Sonuç itibarıyla bala kadar mücadele sürecimizde bugünlerde neredeyse 1 haftadır kolonilerde olan Flumetrin     ͢     Formik Asit     ͢     Bal şeklinde olacak...

O halde sizlerdeki durum nedir?

Kısaca kolonilerinizde şu anda mücadelede kullanılan etken madde ve metodlar nelerdir?

Bala kadar süreciniz nasıl işleyecektir?"

• Larva
  • **
« Yanıtla #4 : Nisan 19, 2012, 20:10:22 »
arkadaşlar kızacak bir şey yok. Burada bir tane bile birşey öğrensem kârdır. Ama söylemler genelde istek veya olabirlirlik ifadeleri içeriyor. Ben formik asit uygulaması başlığını ve diğer bazı başlıkları yine inceledim. Vardığım sonuç
1. kovanda varroa durumu ne buna bak. Bulaşıklık durumu ne? az ise uygulama
2. hangi mevsimdeyiz? en etkili mücadele yavru olmadığı zaman
3. geç sonbahar, erken ilkbahar, kendine göre ilaçlaması var.
varroa yok ise ilaçlamaya gerek yok diye birşey anladım.
arılar kanatsız dolaşmaya başlayınca iş işten geçiyor.
formik asit organik asit değil mi? kalıntı sorunu var mı? bu asite varroa bağışıklık kazanıyor mu?
Ben ne kendime özellikle arılara eziyet etmek istemem. elbette gereksiz ilaç kullanmak istemiyorum,
ama okuduklarımdan ilkbahar ve yazın ne yapmam gerektiğini çıkaramadım. üstelik formik asiti ilk defa kullanacağım.
Sayın Murat ÇAKIR siz kendi bölgenizin özelliğine göre nasıl varroa mücadelesi yapıyorsunuz? Hasattan sonra kovandaki arı mevcudunuz ve bulaşık düzeyiniz nasıl oluyor. bana daha açık yol göstermiş olursunuz.
şimdiden teşekkürler,

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #5 : Nisan 19, 2012, 21:10:49 »
Temmuz - Ağustos'ta kesinlikle hiçbir ilaç kullanılmaz, organik olsalar dahi...

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Husrev

• Günlük Yumurta
  • *
  • Yer: Çanakkale
  • Rakım: 30-50
« Yanıtla #6 : Nisan 19, 2012, 22:42:00 »
Acaba bal zamanı her kovana bir çerçeve erkek gözlü ham petekler verilse, hatta ana arı hapseden çerçeveler ile verilse, çerçevedeki gözler komple kapandığında çıkarılıp yakılsa organik bir çözüm olabilir mi? Hatta ayda bir yapılabilir. Etkili olurmu acaba?

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #7 : Nisan 19, 2012, 22:48:29 »
Bal zamanı arılar gelen bal özünü doldurmak için zamanla yarışır, o yüzden ballık çerçevelerinde çok görülen bir durum erkek gözlü peteklerdir.
Yani bal özü akımında erkek gözlü petek vermeye gerek pek yoktur.

Bal özü akımında bir tarafta petek kabartırken diğer bir taraftan bal doldurulur, o yüzden petek çıkarıp yakamazsınız çünkü az da olsa ballıdır.

Çevrimdışı Ümit Bolat

• ümit
  • İşçi Arı
« Yanıtla #8 : Nisan 19, 2012, 23:30:27 »
Bal zamanı arılar gelen bal özünü doldurmak için zamanla yarışır, o yüzden ballık çerçevelerinde çok görülen bir durum erkek gözlü peteklerdir.
Yani bal özü akımında erkek gözlü petek vermeye gerek pek yoktur.

Bal özü akımında bir tarafta petek kabartırken diğer bir taraftan bal doldurulur, o yüzden petek çıkarıp yakamazsınız çünkü az da olsa ballıdır.

Murat bey saniyorum bir yanlis anlama var ya da bilgi eksikligi sözkonusu.kulucka olan alt ya da varsa üst kata yani izgaranin altina verdiginiz bos cerceveye arilar sadece erkek ari gözü örerler,kuluckada olan erkek gözleri arilar tarafindan kapatildiktan sonra alinip imha edildiginde hem arilara erkek ari gözlerini ayri yapma imkani verilir hemde dogal yolla varoa mücadelesi desteklenmis olur.bu islem nisandan itibaren sürekli yapilmalidir haziran sonuna kadar.
Önemli olan, hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır.

Eflatun

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #9 : Nisan 19, 2012, 23:45:01 »
Acaba bal zamanı her kovana bir çerçeve erkek gözlü ham petekler verilse, hatta ana arı hapseden çerçeveler ile verilse, çerçevedeki gözler komple kapandığında çıkarılıp yakılsa organik bir çözüm olabilir mi? Hatta ayda bir yapılabilir. Etkili olurmu acaba?

Sayın Ümit Bolat:

Ben Sayın Hüsrev'e yazmıştım.
Ana arı ızgarasını ben göremedim.

Sizin yazdığınız uygulamayı yılda bir kez yapıyorum.
Uygulamayı yaparken ilacın maliyeti değil de tüketicinin sağlığını düşünüyorum.

Çevrimdışı Ümit Bolat

• ümit
  • İşçi Arı
« Yanıtla #10 : Nisan 20, 2012, 00:08:31 »
Özür dilerim Murat Bey bir daha sizin sözünüzün üzerine söz söylemem.
ben bu forumda birbirimize yardimci  olmak icin oldugumuzu zannediyordum.
Sizin olgunlugunuzda bir kisiden böylesine bir tepki gelecegini hic tahmin etmemistim.kusuruma bakmayin.

Eflatun

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #11 : Nisan 20, 2012, 00:33:03 »
Özür dilenecek bir durum var mı?

Her zaman kendi yorumunuzu yapacaksınız ki doğru olanı bulacağız.

Tepkinin nerede olduğunu da anlamadım.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #12 : Nisan 20, 2012, 08:54:54 »
Murat hocam, çok alıngansınız, hiç eleştirilmeye tahammülünüz yok, doğrularınızın sadece sizin bölge için geçerli olduğunu bilmiyorsunuz, daha bir sürü şey.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
« Yanıtla #13 : Nisan 20, 2012, 15:37:49 »
Sayın Ümit Bolat Beyin dediğine göre:

Hayret ne kadarda alınganmışım,

Bu yaşıma geldim daha yeni farkına vardım.

Tepkinin nerede olduğunu yakalayabilsem sorun çözülecekte.

Çevrimdışı Ahmet Arslan

• Mustafakemalpaşa/Bursa
  • Ana Arı
  • Yer: Biga
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 72
« Yanıtla #14 : Nisan 20, 2012, 15:42:10 »
Bir uydurma hikaye de bu bölüme yazsam iyi olacak gibi. :D
“Halimizi hal eyledik