Gönderen Konu: Miller yöntemi ile ana arı üretimim  (Okunma sayısı 16035 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kazım kayhan

• Ana Arı
  • Yer: kayseri
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 4+2.bölme.
Ynt: Miller yöntemi ile ana arı üretimim
« Yanıtla #30 : Mayıs 01, 2014, 15:18:24 »
sayın murat hocam sizlerden aldıgımız bilgilerle ilk ana arılarımızı miller usulü
ürettik. 13 nisanda kabarmış petegi damızlık kovana verdik 16 nisanda yumurta atılmlş
petegi w şeklinde kestik hazırladıgımız kovana koyduk 27 nisanda memeleri  kesip aldık
iki meme bitişikti  kovana koyduk dün analar çıkmışmı diye bakarken bitişik olan memenin
bir tarafı koptu saglam meme elimde kaldı kopan yerden ana çıktı arıların içine daldı
bende bir bölme daha yaptım bir gün önce çıkan anada sorun olurmu . selamlar..

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #31 : Mayıs 01, 2014, 17:52:36 »
Bir sorun olmaz.
http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı kazım kayhan

• Ana Arı
  • Yer: kayseri
  • Kovan Sayısı: 4+2.bölme.
« Yanıtla #32 : Mayıs 02, 2014, 09:55:24 »
halil bey teşekkür ederim. sevgi ve selamlar..

Çevrimdışı mehmetsicramaz

• Pupa
  • Yer: adana imamoğlu,kozan
  • Kovan Sayısı: 4 kovan 6 çiftleştirme kutusu
  • Rakım: 60
« Yanıtla #33 : Mayıs 02, 2014, 19:33:42 »
erkek arılar ana arının gen ikizidir diye biliyorum.

Çevrimdışı Mehmet Dinler

• İşçi Arı
  • Yer: aydın
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 6
  • Rakım: 600
« Yanıtla #34 : Mayıs 29, 2014, 14:05:51 »
şunu merak ettim ana memesi yapması için seçtiğimiz anaç koloni akıbetini yani bu koloni anasiz kaldı bu koloniyi ana memeleri aldıktan sonra anami vercez yada aldığımız memelerdenmi vercez yada hazır çıkmış ana arimi yoksa bölüp birleştircezmi

Hüseyin KAYA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #35 : Mayıs 29, 2014, 15:14:26 »
şunu merak ettim ana memesi yapması için seçtiğimiz anaç koloni akıbetini yani bu koloni anasiz kaldı bu koloniyi ana memeleri aldıktan sonra anami vercez yada aldığımız memelerdenmi vercez yada hazır çıkmış ana arimi yoksa bölüp birleştircezmi

Ana memesi yapması için seçtiğiniz koloni "anaç koloni" değildir. Anaç koloni kendisinden yumurta/larva alınan kolonidir.

Üretimi, özelliklerini beğendiğiniz anaç koloniden yumurtalı/larvalı çerçeve alarak yapıyorsunuz ya ana arı üretimi yaptığınız kolonide bir adet düzgün meme bırakırsınız, bu şekilde istediğiniz özellikte bir ananız olur (en azından ihtimal olarak var). Tabi, isterseniz diğer sıraladıklarınızı da yapabilirsiniz (hazır ana vermek, bölmek vb)

Çevrimdışı Alpay Yıldız

• İşçi Arı
  • Yer: Kayseri
  • Alpay YILDIZ
  • Kovan Sayısı: 32
  • Rakım: 1050
« Yanıtla #36 : Mayıs 30, 2014, 04:26:56 »
Başlatıcı koloni oluştururken 2 çerçeve + şişirilmiş çerçeve ile ana arı ayırdım.

1 gün sonra kalan 6 çerçeveden iki duvar hariç hepsini aldım. 6 çerçeve arı 2 çerçeve üstüne sarıldı. Anaç koloniden bir yavrulu çerçeve verdim, w kestim.

3. günün sonunda 17 içi kurtçuk dolu ve süt içinde olan açık meme saydım.

Besleme 1 parça kek ve şurup ile yapıldı.

Verdiğim çerçeve tamamen kurtçuktu belki ondan dolayı bu kadar fazla oldu, yada tek yavrulu çerçevenin olmasından da olabilir.

14 çerçeveden 5 meme alınması yavrulu çerçevelerin çokluğundan diye düşünüyorum.

Çevrimdışı sait engin

• Ana Arı
  • Yer: silivri
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 2 kovan-4 bölme-1 stoklama kovanı-3 çiftleştirme kutusu
« Yanıtla #37 : Mayıs 30, 2014, 05:01:50 »

anaç koloni

şöyle  ana arı= kız diye düşün

en beğendiğin kızların anası senin anaç kolonindir ve bundan yeni analar üretmelisin

yöntem farklı olabilir, besleyip büyüten farklı olabilir ama ana olması gereken yumurta (larva)  anaçtan olmalı

Çevrimdışı Mehmet Dinler

• İşçi Arı
« Yanıtla #38 : Mayıs 30, 2014, 09:13:17 »
Anaç koloniyi anladim buarada HAYIRLI CUMALAR şimdi diyelimki anaç koloniden günlük bir petek aldım W şeklinde kesip anasiz koloniye verdim beslemeyide yaptım sonraki kontrollerimde diyelimki 16 tane meme yi gördüm ve memeler kapandı anaların çıkmaya 3 gün kaldı diyelim eyvah kolonilerimi daha bölmedim işlerim çok yoğun ariligada gidemicem 4 gün falan  ben çıkmaya 3
gün kalan bu 16 tane memeleri kesip kafese koysam birazda kek analar çıktıktan bigün sonra anca ariligimda olsam OLURMU DICEM AMA yazdıklarıma benim bile kafam yatmadi be

Hüseyin KAYA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #39 : Mayıs 30, 2014, 10:11:20 »
Anaç koloniyi anladim buarada HAYIRLI CUMALAR şimdi diyelimki anaç koloniden günlük bir petek aldım W şeklinde kesip anasiz koloniye verdim beslemeyide yaptım sonraki kontrollerimde diyelimki 16 tane meme yi gördüm ve memeler kapandı anaların çıkmaya 3 gün kaldı diyelim eyvah kolonilerimi daha bölmedim işlerim çok yoğun ariligada gidemicem 4 gün falan  ben çıkmaya 3
gün kalan bu 16 tane memeleri kesip kafese koysam birazda kek analar çıktıktan bigün sonra anca ariligimda olsam OLURMU DICEM AMA yazdıklarıma benim bile kafam yatmadi be

Mecburiyet karşısında memeleri kesip, zarar görmeyecek şekilde bigudi içine alabilirsiniz.

Çevrimdışı Mehmet Dinler

• İşçi Arı
« Yanıtla #40 : Mayıs 30, 2014, 10:17:14 »
Bigudi nediye sorsak ayıp olmaz dimi hüseyin abi

Hüseyin KAYA

• Ziyaretçi
« Yanıtla #41 : Mayıs 30, 2014, 10:32:36 »
Kafesli tüp şeklinde, plastik ana arı üretim aparatlarına uygun üretilmiş ana arı kafesi diyebiliriz. Forumda fotoğrafları vardı.

Çevrimdışı Mehmet Dinler

• İşçi Arı
« Yanıtla #42 : Mayıs 30, 2014, 10:36:36 »
Hüseyin bey görmüştüm tamam

Çevrimdışı sait engin

• Ana Arı
  • Yer: silivri
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 2 kovan-4 bölme-1 stoklama kovanı-3 çiftleştirme kutusu
« Yanıtla #43 : Mayıs 30, 2014, 15:18:24 »

yatmaz tabi

memeler kapanınca bir hafta süren var bölme yapmaya

onu da geçelim memeyi kestin kafes yerine tak bir çerçeveye  gitsin

Çevrimdışı Alpay Yıldız

• İşçi Arı
  • Yer: Kayseri
  • Alpay YILDIZ
  • Kovan Sayısı: 32
  • Rakım: 1050
« Yanıtla #44 : Mayıs 30, 2014, 16:26:10 »

Dediğiniz şekilde zorunluluktan bende bi uygulama yaptım bir sorun çıkmadı.

Ana memelerinin çıkmasına 1 gün kalmışken ben miskinlikten bölmeleri hazırlamadım. Gerçi kovan yoktu al gel bi sürü iş ondan gecikti.

Bigudide yoktu bende memeleri kesip ana arı kafesinin üstündeki teli açıp içine koydum yanınada arı koydum 3-5 tane kapadım. sonra kovan alt tahtasına öylece bıraktım. 9 taneydi toplamda hepside çıktı bir problem olmadı.

2 tanesini açıkta çerçeve üzerinde bırakmıştım kesmedim, onların ikisi beraber çıkmış oğul verdi ona dikkat edin ama.  Bırakacaksanız tek bırakın derim.