Gönderen Konu: LARVA YEMENİN ASLI VAR MI? YOKSA ŞAKA MI?  (Okunma sayısı 15102 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
Ynt: LARVA YEMENİN ASLI VAR MI? YOKSA ŞAKA MI?
« Yanıtla #15 : Eylül 30, 2010, 01:32:16 »

""  En mutlu insanlar; en güzel şeylere sahip değiller.
     Onlar, sahip oldukları her şeyi en güzel şekle sokanlardır. ""

Çevrimdışı Fethi H

• Moderator
  • İşçi Arı
  • Yer: Marmaris
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5-
  • Rakım: 40
« Yanıtla #16 : Eylül 30, 2010, 11:06:08 »
Arkadaşlar Selam,
Arıcı şapkamı çıkarıp, doktor şapkamı takarak yazıyorum.

Bu konularda yapılmış hiçbir çalışma yok. Etkisinin bile araştırmaya değer olmadığını düşünüyorum.
Ağız yoluyla alınan hemen hemen tüm maddeler parçalanır, özellikle mide asidi, safra kesesi salgısı ve pankreas enzimleriyle. Geriye büyük molekülleri kalır..

Bunlar safsata, forumda yer doldurmaya bile gerek yok. Burada bitirile...

Dr. FH
F e t h i   H

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
« Yanıtla #17 : Eylül 30, 2010, 12:55:30 »
 Yılan,kaplumbağa,çekirge,danaburnu yedinizmi hiç.Eskimolar eti çiğ çiğ yemiyorlarmı.1.ci cihan harbinde Mehmetçik arpayı yemezdi.At çok kıymetli.Atın dışkısından sindirilemiyen arpaları ayıklayıp yemiştir.Balkan bozgunu,yolda açlıktan ağaç kabuklarını,kozalakları kaynatıp suyunu içmişler.Bir komando yalnız ve yiyeceksiz kaldığında neler yiyor.Sağ kalmak zorunda.Kışın pazar dağıldıktan sonra atık domatesin ana tarafından nasıl toplandığını biliyormusunuz.Yukarıdaki resimler bir garibanın sofra düzenine benzemiyor.Araştırmak,öğrenmek illa yemekmidir.Her toplumun bir karın doyurma göreneği vardır.Lütfen konu kapatmaları ADMİNlere bırakalım.Yazdığımıda bir gerginlik alameti farikası olarak algılamayın lütfen.Benim büyük oğlumda meslektaşınız uzman tabip.Sizinle iftihar ederiz ancak.Esen kalın.

Çevrimdışı Murat Çakır

• Murat Çakır
  • Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: İstanbul
    • www.beyazkovan.com
  • Kovan Sayısı: 20
  • Rakım: 63
« Yanıtla #18 : Eylül 30, 2010, 13:52:02 »
Sayın Hatkobi,

Elbette milletlerin yeme içme adetleri farklı.

Uzakdoğu ülkelerine gitmek zorunda kalan arkadaşlarımız, doğru düzgün yemek yiyemedikleri için zayıflayıp da geliyor.

Protein değerinin yüksek olduğu iddiasıyla, özellikle erkek arı larvaları bir takım ülkelerde besin olarak tüketiliyor. Bu bir vakıa.

Şimdi Fethi Bey deseydi ki, ben arıcılık şapkamı çıkarıp, aşçılık gurmelik şapkamı takarak yazıyorum, o zaman derdik ki, her memleketin yiyecek kültürü farklı.

Fakat Fethi bey diyor ki, ben doktorluk şapkamı takarak yazıyorum.

Konunun bir doktorun alanına giren kısmı nedir?

Konuyla ilgili yazılan ilk mesajı okursanız, "Arı larvasını yemek arı allerjisini tedavi eder mi" sorusu sorulmuş.

Buna inanan ve uygulayan arıcılaramız var.

Benzeri bir inanç, arı kuşunu pişirip yerseniz arı allerjiniz tedavi olur şeklinde de var.

Hatta Bilecik'teki canlı forumumuzda bir arkadaşımız bunu yaptığını ve rahatsızlığından kurtulduğunu iddia ediyordu.

Böyle şeylerin tedavi edici olabileceğini kime soracağız? Elbette ki, bir doktora.

Doktorumuz net bir şekilde diyor ki, bunlar safsata üzerinde konuşulmaya bile deymez.

Zaten biz de genelde, gerçekliği konusuna çok inanmadığımız mesajlarda cevaplarımıza biraz mizah katarak, "geyik yapma" ihtiyacımızı gideriyoruz.

Bu da lazım.

Fakat bu tür biraz mizah da katıp kendimizce eğlendiğimiz konuları, okuyup da ciddiye alan olur mu? Doğrusu onu da merak ediyorum.

Mesela birisi google da arı allerjisi diye aratırken, arı larvasını yemenin buna iyi geldiği şeklindeki başlıktan yola çıkarak, mesajların devamını okumadan bunu bir bilgi olarak algılayabilir mi?

Böyle bir şüpheli durum da var.

Sanırım Fethi beyin bu konunun gündemden kalkması ile ilgili net cümlesi, bu kuşku ile ilgili

Çevrimdışı Fethi H

• Moderator
  • İşçi Arı
  • Yer: Marmaris
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 5-
  • Rakım: 40
« Yanıtla #19 : Eylül 30, 2010, 14:00:54 »
Murat Bey,
Durumu o kadar iyi özetlediniz ki...
Fakültede okurken farmakoloji profu soru sorar, doğru cevaplayana dönüp, işte bu soruyu 20 yıl önce cevaplasaydın nobel tıp ödülünü sen alırdın der, bizlerde gururlanırdık.
Murat Hocam, ben size Nobel Arıcılık Ödülünü veriyorum...!!!
F e t h i   H

Çevrimdışı hatkobi

• Ana Arı
  • Mehmet Bİ.Eskişehir
« Yanıtla #20 : Eylül 30, 2010, 15:25:19 »
 Değerli kardeşlerim;
Tedaviye kesinlikle karşıyım.Larvadan başka ilaçmı kalmadı.Bu kadar tıp fakültesi neden açılıyor.Ben yemenin aslı varmı sorusuna yanıt vermeye çalıştım.Ödüller milletin kalbindedir.Sen bir yandan nobel ödülü ver,bir yandan vatandaşım işsiz kalmasın diye topuk koparan mayınları üret.Şahsıma konuyu kapattım.Sağlıcakla.

Çevrimdışı Murat AKIN

• Genel Moderator
  • Ana Arı
  • Yer: Tekirdağ
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: --- adet kayıtlı
  • Rakım: 74 metre
« Yanıtla #21 : Eylül 30, 2010, 15:33:16 »
Arı kurtçuğu yenilmesi kuzey kuşağındaki ülkeler ve daha çokta kanada'da yapılan bir uygulamadır.

Konu şudur:
Kışların uzun geçen ülkelerde kış boyunca bir arı ailesinin tüketeceği bal çok fazla olduğundan kışta arı beslemeye gerek görmezler.

Kovandaki arılar bir şekilde yok edilip, bütün ballar süzülür.
Arılar yok, ballarda süzülüp alındı , boş peteklerde depoya kaldırıldı, geriye de kurtçuklu çerçevede ki işlem kaldı bunlarda yüksek proteinli olduğundan mutfağa gönderilir.
O yüzdendir ki yıllık kovan başı bal üretimi bizden çok yüksek gözükür.

Ertesi baharda başka ülkelerin sıcak bölgelerinden paket sistemiyle satılan arıları alıp yeniden işe başlarlar.

Buna benzer işlem bizim bazı bölgelerimizde eskiden kullanılıyordu arılar kükürtle öldürülüp balın tamamı alınırdı, kurtçuklar kullanılmazdı.