Gönderen Konu: soğuktan arı ölürmü  (Okunma sayısı 5982 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ahmet51

• İşçi Arı
  • Yer: Nigde
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 10-15 yıl
  • Kovan Sayısı: 50
  • Rakım: 1250
soğuktan arı ölürmü
« : Haziran 17, 2009, 19:03:32 »
sayın ahmet51 şimdi sizin bahsettiğiniz ıstmalı kovanların yapısal özellikleri nasıldı bilmiyorum ama kontrolsüz bir ıstma yapmaktansa hiç yapmamayı elbette yeğlerim. ancak kovanların salkımı bozmadığı en az bal tükettiği bir sıcaklık nem değeri vardır. artı bu sıcaklık kontrol cihazları her kovanın içinde bulunan sıcaklık sensörü ile kontrol edilip gerektiğinde dsevre dışı edip gerektiğinde devreye alıcak olan bir siviç vasıtası ile bütün kovanlardaki bu anahtarlar ise bir plc cihazından kontrol edilmeli. buna ilaveten belirli aralılarla (her saat diyelim ki) dışarının sıcaklığının ölçülüp değerlendirilmesinin ardından bütün kovanları ya ısıtma yada soğutma kararını verecek olan bir klima benzeri bir cihazla kontrol edeilmesinin bunu farklı kılacağı görüşündeyim. tekrar diyorum kesinlikle kontrolsüz ısı, dış - iç sıcaklık farkının çok yüksek olduğu bir ısıtma siistemi çok büyük bir tahribata neden olabilir. burada başarı ayrıntıda ve ince çizgilerde gizli örneğin 1 c' lik farkla ya kovanınızın tamamını kıştan en güçlü şekilde çıkarabilir yada tamammen kaybedebilirsiniz tüm kış boyuncaki ısıtma sisteminin işletim doğruluğu burda çok büyük önem arzediyor. bununla birlikte hem kovanların kendini ısıtması için daha az bal tüketimi, bunun ne gibi faydası var? tabi ki soğukta salkımı bozup hemen yanındaki çıtadan bal alamayan kovanının açlıktan sönmesi gibi bir olay olmadan salkım anında salkımın dıştaki arıların gezinebileceği minimum cizgi değerindeki sıcaklıklarda kalmasının bence bu işin temel başarı noktası olduğunu ilk etapta düşünmekteyim. bunda ayrıntı çok ben sadece ahmet beyin bu tarz bir sistemde yapılacak ısıtmanın kabaca vereceği zararı referans alarak derhal bu ısıtmanın rafa kaldırılmasının ön yargılı ve ayrıntıya inmeden yapıldığı için yanlış olduğu kanatindeyim. onun için cevapladım konumuz Arı kamyonu Çalışmamız. Taşımalı Arıcılık.

Arı kolonilerinin soğuktan öldüğü tezi doğru mu?

Doğru diyorsanız 2 sayfa sürebilecek kadar karşı tez sayılabilecek tecrübeleri bizzat gördüm.
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________arı soğuktan kolay kolay ölmüyor.evvelki sene 6 kavan arı yarım metre karın ve -22 derecede kışladı.korumaya alınan arılarda büyük zaiyat oldu.ama bu dışarda kalan 6 kovan hiç zaiyat vermeden sapa sağlam çıktı
arıya bulaşma kurtulamazsın.bulaştıysan hiç çabalama, ayrılamazsın.aşk mıdır hastalık mıdır;ben anlamadım.eğer sen anlarsan bizede anlatırsın.

Çevrimdışı Abdullah Bulca

• Ana Arı
  • Yer: mersin
    • Blog Sitem
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 47
  • Rakım: 350--1800
Ynt: soğuktan arı ölürmü
« Yanıtla #1 : Haziran 17, 2009, 19:40:10 »
abi şu şekilde bir şey diyebilirim

Rusya da 2 sene kaldım özerk bir cumhuriyet olan baş kurtistan başkenti ufa rusyadaki en meşhur arı bölgelerinden biridir. adamlar ural dağları eteklerinde arıcılık yaparlar ve o bölge kışın soğuk eksi 45-50 lileri rahatlıkla bulur ve binlerce yıldan beridir o bölgede arılar yaşamlarını sürdürmüşlerdir.

eğer arının tıpkı o bölgede yaşayan insanlar gibi başlarını sokacak bir evleri  varsa içeride de kendilerine enerji sağlayacak yiyecekleri varsa dışarıdaki hava aynı bu şekilde -50 derece bile olsa sırf soğuk diye arı ölmez. eğer öldüyse başka sebebler vardır açlık gibi yada evlerinin çatısının delinmesi gibi yada daha başka bir sürü faktör vardır diye düşünüyorum...