Gönderen Konu: Karadenizde yüksek yerde fındık bahçesinde arıcılık olurmu  (Okunma sayısı 6970 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ömer Gülbeyaz

• İşçi Arı
  • Yer: giresun/duroğlu
  • (canikov)
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 400
Ynt: Karadenizde yüksek yerde fındık bahçesinde arıcılık olurmu
« Yanıtla #15 : Nisan 24, 2015, 14:31:54 »
bahanesiyle bir anımı anlatayım:

bundan 7-8 sene önceydi. toz ilaçlar ortadan kalkmış, ama el altından bazı yerlerde satışı devam ediyordu.
köyümüzde de bir komşumuz ve akrabamız gerek kendisine gerekse yevmiye ile başkalarına toz ilaç atmaya devam ediyordu.

köyümüzde (şimdi mahalle olduk) 5-10 arısı olan 8-10 tane arıcı vardır.
buna 4-5 sene resmen yalvardık toz ilaç atma diye.
arıcılar olarak buna dedik ki: toz ilaca verceğin parayı sulu ilaca ver. ilacını biz atalım. sulu ilaç fındıklara daha etkili. arılarımızı öldürme. sana hertürlü yardım edelim v.s.
adam hiç bir zaman bizi dinlemedi inatla toz ilaç (ddt) tamamen piyasan kaybolana kadar atmaya devam etti.

işin ilginç kısmı ise: adamın toz ilaç attığı günün akşamı her kovanın önünde 2-3 avuç arı ölüsü olurdu. bir çoğu kıvrana kıvrana ölürdü. ilaç atmadığı gün herhangi bir kıvranan veya ölen arı ile karşılaşmazdım.
yani adam resmen bizim arılarımızı öldürüyordu.
aldığı ilençlerin etkisinden olmalı ki, allah belasını verdi. ölmedi ama hayatı da hayat değil.
anlamayanı kendi haline bırak! zaman ona uygulamalı olarak anlatsın.

Çevrimdışı ugursana

• İşçi Arı
  • Yer: Ordu/Kumru
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 30+
  • Rakım: 465-1475
« Yanıtla #16 : Nisan 24, 2015, 15:10:24 »
Karadenizde, Ordu'da, Kumru'da arıcılık yapmaya çalışan biri olarak; fındık için kullanılan ilaçlama epey bir miktar azaldı. Herkesin ilaç kullandığı dönemde çok ciddi kayıplar oluyordu. Kaldıki koloni güçleneceği yerde güç kaybediyordu.

Karadenizde bölgesel flora çok farklılıklar gösterebiliyor. Örneğin ben kendi olduğum yer için konuşayım. Mayıs ortalarında Akasya güzel bir nektar kaynağı. Akasya biterken yaylada orman gülü (Deli bal) açmaya başlar. Bu çiçek haziran boyunca devam eder. Temmuz ortalarında olan yerlerde Kestane başlar. Ağustosta Kestane biterken eğer uzak değilse yeniden yaylaya bu sefer kekik için çıkabilirsiniz. Bu süreç eylül ortalarına kadar devam eder.

Bu süreçte meyvelerden hiç bahsetmedim. Hem çiçeği hem de kendi meyvası arı için bir nimet.

Çevrimdışı toprak

• Pupa
  • Yer: giresun/bulancak
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Kovan Sayısı: 40
« Yanıtla #17 : Nisan 24, 2015, 17:13:24 »
benim arıları götürdüğüm yerde yoğun olarak bulunun nektar kaynakları
-çalıçileği(yaban mersini)
-orman gülü
-böğürtlen çiçeği
-kestane
-taflan(yabani karayemiş)

Çevrimdışı Ömer Gülbeyaz

• İşçi Arı
  • Yer: giresun/duroğlu
  • (canikov)
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Kovan Sayısı: 50+
  • Rakım: 400
« Yanıtla #18 : Nisan 24, 2015, 20:41:59 »
sayın uğursama,

ordu'da yalancı akasya çok yoğundur, bizde de vardır ama o kadar yoğun değil.
kumru rakım olarak yüksek olduğundan bitkilerin çiçekleme devreleri bize göre hayli geç.
misal: biz de kestane çok nadiren mayıs sonunda başlar ve hiç bir zaman 10 temmuzu geçmez (1000 rakımlar dahil)
yalancı akasya ve orman gülü de en geç mayıs 20 lerinde sona erer. genelde ikisi aynı zamanlarda çiçekler.

giresun fındığı ilaçlaması mayıs 5-15 gibi başlar, 15-25 gibi biter ve bir kere ilaçlanır (fındık kurdu için)

ordu'da birçok çeşit fındık yetiştirilmesine rağmen çoğunluk çakıldak fındıktır. bu fındık kabuğu ince olduğu ve kurt zararına çok maruz kaldığından dolayı yerine göre 2-3 kere ilaçlanır. giresun'un yüksek kesimlerinde de bu fındıktan yoğun dikimler vardır, hatta bende de var.

ordu arazisi ve eğimin az olması sebebiyle daha yoğun fındık bahçeleri barındırır. bunun sonucunda da ormanlık bölgeler daha azdır. giresun'a göre yüksek dağlar daha geridedir.
bu durumlardan dolayı gezgincilik giresun'a göre ordu'da daha yaygındır.

bizim 1700 rakımlı yaylamızda geçen sene kekikler temmuz 20 gibi sona erdi. arının gelişimi şıp diye kesildi. geçen sene bizzat gözlemledim.
anlamayanı kendi haline bırak! zaman ona uygulamalı olarak anlatsın.