ARI HASTALIKLARI > Varroa

Arıcı Gözüyle Varroa ve Mücadele Yolları Soru-Cevap

(1/123) > >>

Kenan GİŞAN:
Arıcı Gözüyle Varroa ve Mücadele Yolları konusu ile ilgili sorularınızı ve önerilerinizi buraya yazabilirsiniz.

Murat Çakır:
Klavyene sağlık :) çok iyi toparlayan bir yazı olmuş.

Ülkemiz arıcılarının büyük kısmının varrovaya bakış açısının ne kadar sorunlu olduğunu ispat eden bir fotoğraf kullanmışsın çok iyi olmuş.

Sık sık duyduğumuz "benim arılar tertemiz sırtlarında tek bir varrova bile görünmüyor" arıcı sözünün ne kadar anlamsız olduğunu aşağıdaki fotoğraf çok iyi gösteriyor.

mustafa kemal alkoç:
Kestane çiçeğiyle beraber arılarda varroa artışının olaçağını biliyorum,ayçiçeğine kadar olan ara yetersiz mücadele için nasıl bir yol izlenmeli ?

Kenan GİŞAN:
Kestane ile Ayçiçeği arasında zaman aralığı neredeyse yok gibi...

Yavrunun azalmaya başladığı dönem varroa için sıkıntılı dönem başlıyor.

Kestane bal akım döneminde kovanda çiçektozu ve bal arttığından yavru azalır.

Kestane balını alıp hemen ilaç yapılsa (ayçiçeğine gidilmeyecekse) iyi olur.

Kestaneden sonra ayçiçeğine gidilecekse sıkıntı olabilir. Olmaması için bir önceki varroa mücadelenizin çok iyi yapılmış olması gerekir.

Kestane den sonra ayçiçeğine gittiniz, varroayı unutup oradan da çama gitmeyin.

M. Cahit SÜMER:
''Esansiyel Yağlar'' terimini uygun bulmuyorum...
Bazı gerekçeleri şu şekilde açıklamaya çalışmıştım.

--- Alıntı yapılan: M. Cahit SÜMER - Ağustos 25, 2011, 02:59:32 ---...

"Esansiyel Yağlar" terimini biz hiç kullanmadık. Eskiden "eterik yağlar" denirmiş; daha sonraları "esanslar"...

Sadece "Uçucu Yağlar" dersek, hiçbir yanlış anlamaya yolaçmadan bitkilerdeki özel kokulu ve
%100 uçucu olan maddeleri ifade etmiş oluruz.
Uçucu yağların "yağ" özellikleri olmamasına karşın kıvamlarında, ele sürüldükleri zaman verdikleri ilk izlenimde bir benzerlik olduğu için böyle bir ad aldıklarını sanıyorum.

--- Alıntı sonu ---

Esansiyel sözcüğünün ''primer'' anlamı olduğunu da düşünürsek ''uçucu yağlar'' yerine ''esansiyel yağlar'' denmemesi gerektiği daha iyi anlaşılır. (Yağ değil, primer yağ da değil.)

Navigasyon

[0] Mesajlar

[#] Sonraki Sayfa

Tam sürüme git