Gönderen Konu: ANA ARI ÜRETİMİNDE YAPTIĞIMIZ HATALAR  (Okunma sayısı 7242 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı istemi pektaş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Ankara - Ayaş - Başayaş Köyü 01.01.1965
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 100 + ( 1 Ortak )
  • Rakım: 1200
ANA ARI ÜRETİMİNDE YAPTIĞIMIZ HATALAR
« : Temmuz 19, 2012, 17:27:59 »
Arkadaşlar Merhaba

Öncelikle böyle bir başlığı neden açma gereği duyduğumu ifade etmek istiyorum.
Ana arı üretimi konusunda arkadaşlarımız çok detaylı bir şekilde neler yapılması gerektiği konusunu etraflıca yazmışlar ve bu vesile ile emeği geçen herkese tekraren ayrı ayrı tekrar teşekkür ediyorum.

Peki bu kadar ayrıntılı yazıldığı halde ne gibi hatalar yapıldı.
Yapılan hataları başlıklar halinde yazalımki başka arkadaşlarımız aynı hataları yapmasın ( Başlıkları görünce kimse bize " yahu siz bu işin neresini doğru yaptınız  :)"  sorusunu sormasın bu soruya konunun sonunda cevap vereceğim. )

İlk yaptığımız hata kutuların arılandırmasında yapıldı.
Kutuların yağmalandı.
Ana arı üretiminde kullanılacak olan destek kolonilerin oluşturulmasında geç kalındı.
Larva transferlerinde tutma oranları çok düşük kaldı.
Larva transferinde başlangıç kovanlarında inanamayacağınız hatalar yapıldı.
( Baştan söylüyorum gülmeyin bir tanesini yazayım. Üstelik bu hatayı ikinci turda yaptım. Başlangıç kovanını anasız bıraktım bir tane dahi açık yavrulu çerçeve bırakmadım 7 gün anasız bıraktığımız kovana 40 adet larva transferini yaptım. ve kovanı kapattım. Akşam üzeri başka bir anaç kovanın kontrolünü yaparken silme yavru doldurmuş temel peteği görünce dayanamadım bunuda miller yöntemine göre kesip hesapsız kitapsız düşüncesizce götürüp başlangıç kovanına güya uygun bir yere yine itina ile yerleştirdim. Kendimle gurur duyuyor bir hafta sonra ortağıma hava atmayı düşünüyordum haftaya arılandıracağım kutuların hesabını yapıyordum.
Sonuç hüsran. Başlangıç kovanı görevini başarı ile yapmış Transferlerden sadece üç adet tutmuş ancak petek üzerinden miller yöntemine göre memeleri kes kesebilirsen her taraf meme )
Başlangıç kovanları hatalarımızdan dolayı çok zayıflatıldı ( yalancıya kaçırmadık )
İşlemler Bir program dahilinde yürütülmediğimiz için zincirin halkalarında kopukluk oldu.
Arılandırdığımız kutularda yalancılama oldu.
En büyük sıkıntıyı çiftleşme uçuşuna gidip gelmeyen kutularda yaşadık ( Gelmemelerinde belki bizim hatamız yoktu ama sorunu çözecek varyasyonları yapamadık )
En son kutu terkleri.

Peki neresini doğru yaptık.
Forumdan aldığımız güç ile herkesin kendi ana arısın üretmeli  görüşü doğrultusunda bu işe başlamamız bile yeterli diye düşünüyorum
Yanılıyormuyum ?
Ha unutmadan bu işin ikinci raunduda var  :)
Yinede elimizde 30 civarında 2012 anamız mevcut.
( Yazım hatası varsa affola servisi kaçırmamam gerekiyor  :) )
Dünyayı sarmalayan hastalığın ilacı sevgidir. Bu reçete oldukça sık verilir ama, çok ender kullanılır.

Çevrimdışı Kenan GİŞAN

• Ana Arı
  • Yer: Bursa - Yalova
    • http://kenangisan.blogspot.com/
  • Kovan Sayısı: 40
  • Rakım: 400
Ynt: ANA ARI ÜRETİMİNDE YAPTIĞIMIZ HATALAR
« Yanıtla #1 : Temmuz 19, 2012, 19:55:51 »

Üretim kolonisi hazırlarken anayı almak ve kurtçuklu-yumurtalı çerçeveleri almak ana kurallardandır.

Ne yazılmış, ana memesi üretim kovanında yavru olmayacak.

Siz yavruları alıp tekrardan Miller yöntemi ile üretirim diye aynı kovana yavrulu çerçeve vermişsiniz.

Sizin aktardığınız kurtçuklara değil de verdiğiniz peteğe ana memesi yapmış, bu normal.

Kovanda yavru varsa sizin verdiğiniz kurtçuklara pek bakmazlar.

Kutuların yalancılaması...

Bu konuda yaşlı analar iyi iş yapıyor. :)

İlk başlangıçta bazı aksilikler olabilir, birde bu aksilikler yönetilemezse toparlamak güç olur.

İlk başta şöyle yapılırsa daha kolay olur; 30 kutu ile ana üretmeyi planladınız, 10 kutu ile başlayın, 10 kutu için 1 destekleme kovanı yeter. Destekle kovanı en az 1 ay önceden hazır olsun.

10 kutuya ana memelerini verdiniz, analar çiftleşti geldi yumurtlamaya başladı, bu 10 kutudan ve destekleme kovanından devamlı yavrulu çerçeve ve arı alarak diğer kutuları doldurup ana üretimine sokarsınız. Bu kutuları da yavrusuz bırakmazsınız ki yalancılamasın.

Bir püf nokta; ana memesi vereceğiniz kutuya yumurtalı 1 çerçeve verilmesi, ana memeden çıkıp, çiftleşme uçuşundan gelip, yumurtlayana kadar geçen sürede kutunun yavrusuz kalmasını önler.

Süreci iyi kontrol ederseniz kutuları haftada bir kontrol etmek yeterli, bazı durumlarda daha sık bakılması faydalı oluyor. 

Çevrimdışı erdal yatkın

• İşçi Arı
  • Yer: İZMİR - Bornova
  • Arıcılık Şekli: Meraklı
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 15
« Yanıtla #2 : Temmuz 20, 2012, 09:03:14 »
  Merhabalar,  benimde eklemek istediğim küçük bir eklenti ;   (  En büyük sıkıntıyı çiftleşme uçuşuna gidip gelmeyen kutularda yaşadık  Gelmemelerinde belki bizim hatamız yoktu ama sorunu çözecek varyasyonları yapamadık )  çiftleştirme  kutularının  önünde, yanında, sağında, yani herhangi bir yerinde  yapacağınız küçük bir  değişiklik o çiftleştirme kutusunun sonu hüsranla bitiyor, örnğ. çiftleşme kutusunun önü otluydu otlarını temizeldim, bir başka çiftleşme kutusunun üzerinde  taş vardı alldım onun yerine tuğla  koydum ikisinin sonu hüsran ana var çıkmış geziyor fakat çiftleşmeden dönmemiş, diğer çiftleşme kutularını saldım çayıra mevlam kayıra  hiç birşeyleri yok koç gibi, rast gele
İyilik yapar gibi görünmeyin.
İyilik yapın,  görünmeyin.

Çevrimdışı istemi pektaş

• Ana Arı
  • Yer: Ankara
  • Ankara - Ayaş - Başayaş Köyü 01.01.1965
  • Kovan Sayısı: 100 + ( 1 Ortak )
« Yanıtla #3 : Temmuz 20, 2012, 09:28:54 »
Kenan bey, Erdal bey Teşekkür ederim

Geçde olsa 5 adet destekleme kovanı oluşturduk.
Herbiri yaklaşık 15-20 çerçeve civarında
Erkek arı mevcudu var bu hafta 20 larva transferi yapmayı veya geçen hafta arıasını ayırdığım anaç kovandaki meme sayısına göre kutu arılandırıp bunları kutularda kışlatmayı düşünüyorum.

Çiftleşme kutularında uçuşa gidenlerin kutuları karıştırmamaları için kutuları farklı boyamak gerekiyor. Biz yapmadık  :(
( biz kovanlara numara vermiştik ama anlaşılan okuma bilmiyorlar  :) )

Ayrıca sizin söylediğniz " ....çiftleştirme  kutularının  önünde, yanında, sağında, yani herhangi bir yerinde  yapacağınız küçük bir  değişiklik o çiftleştirme kutusunun sonu hüsranla bitiyor.."
Haklısınız siz söyleyince farkettim. Biz o dönemde  kutuların etrafındaki otları biçtik ve çevresindeki diken türü ağaçlarıda budamış hatta 2 adet ağacıda kesmiştik.

Tecrübe herkesin kendi hatalarına verdiği addır. Oscar Wilde
Dünyayı sarmalayan hastalığın ilacı sevgidir. Bu reçete oldukça sık verilir ama, çok ender kullanılır.

Çevrimdışı Halil BİLEN

• Administrator
  • Ana Arı
  • Yer: Mustafakemalpaşa
    • http://www.halilbilen.com/
  • Arıcılık Şekli: Profesyonel
  • Arıcılık Tecrübesi: 20 yıl üstü
  • Kovan Sayısı: 350
  • Rakım: Rakım Kirmasti Çayı ile bir.
« Yanıtla #4 : Temmuz 20, 2012, 09:32:41 »
Kullanmadığınız boş çerçeveleri rastgele ve farklı yönlerde kutu önlerine koyun. Yerlerini değiştirmeyin.

http://www.halilbilen.com/

http://halilbilen.blogspot.com/

http://www.facebook.com/halilbilen

halilbilen2@hotmail.com

Yola Çıktıklarını, Yolda Bulduklarına Değişirsen; Yolunu Kaybedersin.

Yanlış trene bindiysen, koridorda ters yöne koşmanın bir faydası yoktur.

Çevrimdışı onurcan1971

• Boş Petek
  • Yer: Bingöl / Yayladere
  • Kovan Sayısı: 100
  • Rakım: 1400
ARI KOVANI SATIN ALMAK İSTİYORUM
« Yanıtla #5 : Eylül 13, 2012, 16:24:47 »
.Maltepe fındıklıda oturuyorum. Bana yakın bir yerde arı satan kimse varmı? Varsa 4-5 adet arı kovanı satın almakistiyorum. lütfen haberdar edin.
Hiç bir zafere, çiçekli yollardan ulaşılmaz.Ancak arıcılıkta, yolunu kaybetmezsen, ulaşabilirsin.

Çevrimdışı alp24

• -Alp-
  • Boş Petek
  • Yer: Kemaliye/Egün
« Yanıtla #6 : Ekim 18, 2012, 16:07:04 »
bencede yanlış bir uygulama yapmısınız istemi pektaş bey ama ne güzel hatayı anlayıp onu duzeltmeye calışmak emınımkı bir daha acık yavru bırakmazsınız.

Çevrimdışı onurcan1971

• Boş Petek
« Yanıtla #7 : Ekim 18, 2013, 22:46:09 »
Arkadaşlar bence ana arı üretiminde işlerin çoğu kolay. ancak çiftleşme kutuları öyle köpük filan olmamalı. ahşap kovanlar olmalıdır. ayrıca çerçeve ölçüleride, arılktaki kovan ölçülerinde olmalıdır.
Yoksa ana arı çıkar çiftleşme kutusuna ya dönmez yada çifleşir çitleşmez hemen kovanda göçer.
Hiç bir zafere, çiçekli yollardan ulaşılmaz.Ancak arıcılıkta, yolunu kaybetmezsen, ulaşabilirsin.

Çevrimdışı İbrahim ÖZTÜRK(BOLU)

• Ana Arı
  • Yer: BOLU
  • BOLU/Yeniçağa Rakım:726 Yaş:40 Öğretmen
  • Kovan Sayısı: 27+20 Ana Çiftleştirme Kutusu
  • Rakım: 726
« Yanıtla #8 : Ekim 18, 2013, 22:57:35 »
ancak çiftleşme kutuları öyle köpük filan olmamalı. ahşap kovanlar olmalıdır.

Onurcan Bey,ana arı çiftleştirme kutuları köpük olursa ne olur ki?
Biraz izah edebilir misiniz? :(

Çevrimdışı onurcan1971

• Boş Petek
« Yanıtla #9 : Ekim 18, 2013, 23:05:48 »
Herkesin arılıkta kullanmadığı eski kovanları vardır mutlaka bu kovanları bir çuval ile ikiye veya üçe bölerek çiftleştirme kovanı yapabilir. Böylece çiftleştirmeye alına ana çifleşme uçuşuna çıkınca bir tane yavrulu çerçeve sözkonusu çifleştirme kovanına koyulursa diğer arılar terketmez kovanı . Araya zaman girse bile o analar daima orda kalır, hatta arı çoğaltma şeklindede kullanılabilir genç ana. yani anayı unutusan dahi bir yere göçmez yoksa, her angöçebilir arıları ile birde bakarsın çifleştirme kutun boş.

Çevrimdışı Ali Topcu

• Pupa
  • Yer: Seydişehir/KONYA
  • Kovan Sayısı: 75
« Yanıtla #10 : Ekim 18, 2013, 23:11:12 »
Aktif  zamanda kutu  terkine hiç  şahit  olmadım.

Olursada sonbaharda oluyor terkler.

Oda;  güve , açlık gibi  sebeblerden

Çevrimdışı İbrahim ÖZTÜRK(BOLU)

• Ana Arı
  • Yer: BOLU
  • BOLU/Yeniçağa Rakım:726 Yaş:40 Öğretmen
  • Kovan Sayısı: 27+20 Ana Çiftleştirme Kutusu
  • Rakım: 726
« Yanıtla #11 : Ekim 18, 2013, 23:15:15 »
Herkesin arılıkta kullanmadığı eski kovanları vardır mutlaka bu kovanları bir çuval ile ikiye veya üçe bölerek çiftleştirme kovanı yapabilir. Böylece çiftleştirmeye alına ana çifleşme uçuşuna çıkınca bir tane yavrulu çerçeve sözkonusu çifleştirme kovanına koyulursa diğer arılar terketmez kovanı . Araya zaman girse bile o analar daima orda kalır, hatta arı çoğaltma şeklindede kullanılabilir genç ana. yani anayı unutusan dahi bir yere göçmez yoksa, her angöçebilir arıları ile birde bakarsın çifleştirme kutun boş.
Ben,sizin anlatımınızdan çiftleştirme kutuları ile arılığımızdaki boş kovanları 2-3'e bölmek suretiyle yapılan ana arı üretim kovanının farkını anlayamadım.
Yani çiftleştirme kutularında arı terki oluyor da sizin bahsettiğiniz yöntemde terk olmuyor mu-olmaz mı? :( :(

Çevrimdışı onurcan1971

• Boş Petek
« Yanıtla #12 : Ekim 18, 2013, 23:37:16 »
Evet benim söylediğim gibi eski kovanda şartım çerçeve ölçüleri bir olunca arı göçlerin ve olumsuzlukların önüne geçmek için diğer, arılarda yavrulu çerçeve verirsen arılar terk etmez.
Ayrıca çitleşme kutularına aldığın arılar eski kovanına gitmez. Ana kaç defasında çiftleşme uçuşuna çıktığında çiftleşme kutusundaki işçiler oğul sanıp anayala birlikte kovanı terk ettiğine şahit oldum yani ben ana arı üretiminde Çifleştirme işlemine kadar her seferinde 40 anayla işe başlarken çifleşdikten sonra elimde kalan ana sayısı 10 geçmedi .ama bahsetiğim teknik ile yüzde 90 başarıyı yakaladım.

Çevrimdışı Mustafa AK

• Ana Arı
  • Yer: Zonguldak
  • Mustafa Ç
  • Kovan Sayısı: 98
  • Rakım: 650
« Yanıtla #13 : Ekim 19, 2013, 15:01:40 »

Çiftleştirme kutularını amacına uygun kullanırsanız yada kullanabilirseniz çok avantajlı..

Bizler hem 6 lık ruşetleri hemde çiftleştirme kutularınını kullanıyoruz.

Kutularda yavru kesip kullanmaktan korkmayın..

Kesin 1 tane normal çerçeveyi 6 parçaya.

Her kutuya 1 tane yavru verin.. Hem mevcudunu devam ettirir hemde ana çiftleşmeden dönmezse size zaman kazandırır.

Peki gelelim biz ne hatalar yaptık.

* Haziran sonunda birtur daha ana yetiştirmek için mevcut 6 çerçevelik kutuları 2 ye bölerek kutu sayısını arttırmamız en büyük hatamızdır. Zayfılayan kutuları eşek arısı ve sarıcalar ayrıca yağma çok rahatsız etti.. Sonuçta aynı kutu sayısından aşağıyada düştük iptallerle.

* Daha erken ve daha fazla sayıda kutuyla başlamalıydık..

* Hazirandan itibaren kutular daha güçlü olmalı.

* Larva transferi hiç yapmadık.. Bu konuda hala korkak davranıyoruz.

* Daha fazla kutuyla kışlamalıydık. Şu anda da yiyecek stokları daha iyi olmalıydı.
Hercai arılara meyhanedir çiçekler ;
Kim bilir şerefinden kaç kadeh içecekler..

Çevrimdışı Çetin BOZKURT

• Ana Arı
  • Yer: Bursa -- İznik
  • Kovan Sayısı: 80
  • Rakım: 130
« Yanıtla #14 : Ekim 19, 2013, 16:57:18 »

Ana arı üretiminde ana kayıplarında ana arı üretimin erken dönemde

yapıldığı zaman kayıp oranı daha az - altılı ruşetlerde ikiye bölümlü tek

ruşet iki analılarda kayıplar daha fazla ama tek analı ruşetlerde bu kayıplar

daha az oldu..

Larva transveri ve miller yöntemi analarıma baktığımda larva transferi yaptığım

analarımda son baharda kayıp oldu miller de olmadı ..

Bu söylediklerimin etkileri nedir bilmem.....

Benim gibi acemi ana arı üretecek arkadaşlara tüm şartları oluşturduktan sonra

erken ilk baharda ana arı üretmelerini tavsiye ederim bu dönemdeki analar

( acemi ) daha güzel oluyor ve son bahara koloni daha güzel giriyor.........   

Kötüler kendilerine tahammül edildikçe daha çok azarlar..