Gönderen Konu: Erkek arılar polen tuzaklarından geçebilir mi?  (Okunma sayısı 9067 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Sait Tırpan

• İşçi Arı
  • Yer: Ankara
  • Arıcılık Şekli: Amatör
  • Arıcılık Tecrübesi: 5-10 yıl
  • Kovan Sayısı: 25
  • Rakım: 1000
Ynt: Erkek arılar polen tuzaklarından geçebilir mi?
« Yanıtla #30 : Ağustos 06, 2012, 10:16:04 »
Arkadaşlar vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Hafta sonu arılarıma uğradım. Polen tuzaklarının girişleri menteşeli yapılmış. Menteşeyi sağ tarfından 2 cm den kestim. Kestiğim kısmı aşağı çevirdim. Ekek arılar ve bir kısım arı buradan polen tuzağına takılmadan girebiliyor. Aynı zamanda içerini temizliğinide buradan yapabilirler. Sol taraf ise arıları polen tuzağına yönlendiriyor. Sanırım bu doğru bir çözüm oldu. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Çevrimdışı huseyingazi85

• Günlük Yumurta
  • *
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 1.035 mt
« Yanıtla #31 : Nisan 24, 2018, 16:18:14 »
Merhaba Arkadaşlar,

Arılarım yoğun polen gelişi nedeniyle çerçeveleri blokelemiş durumda.
Polen tuzaklarını aktif ettiğimde ise arıların erkek arılar için ayrılan kısımdan girip çıkmaya çalıştığını gözlemledim.
Ne kadar yoğunluk olursa olsun çok kuvvetli kovanlarımda bile arılar polen tuzağına yönelmiyor.
Bu konuda ne yapabilirim.

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #32 : Nisan 24, 2018, 17:02:06 »
Merhaba Arkadaşlar,

Arılarım yoğun polen gelişi nedeniyle çerçeveleri blokelemiş durumda.
Polen tuzaklarını aktif ettiğimde ise arıların erkek arılar için ayrılan kısımdan girip çıkmaya çalıştığını gözlemledim.
Ne kadar yoğunluk olursa olsun çok kuvvetli kovanlarımda bile arılar polen tuzağına yönelmiyor.
Bu konuda ne yapabilirim.

Kullandığınız kovanın alt kısmının hatalı üretilmesinden dolayı (polen tuzağının üst-alt ara açıklığının dar olması, yeterli boşluk bırakılmamasından dolayı) ve polen tuzağının plastik malzemesinin yeterli kalitede olmamasından dolayı tuzağı öne doğru ittiğinizde ön ucunun arının giriş-çıkış deliğini aşağıya eğilerek kapattığından dolayı arı girişi yeterli görmeyerek başka girişe yöneliyor olabilir, bundan sorun yaşıyor olabilirsiniz.

Geçen yıl kullandığım kovan altlığı aynı özelliklerdeydi. Aynı sorunları yaşadım.
2 çözüm yolu var:
1-Önden polen tuzağının girişine sağlı sollu bir dal parçası sıkıştırarak öğle sıcağında veya hava ısınınca girişin kapanmasını önleyebilirsiniz.
2-Polen ızgarasını 4 parmak kadar geriye çekerek, arıların içeriye rahatlıkla girip, bir kısmının polen ızgarasının altından bacaklarındaki poleni bırakacak şekilde, bir kısmının kovan içine çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Eğer 1. seçenekteki haliyle kullanmaya uzun süre zorlarsanız kuvvetli arıda, bir çok arının sıkışarak polen ızgarasından yukarıya çıkamayıp, anormal şekilde arıların sıkıştırması sonucu kovan altından zorlanıp geçerek polen tepsisine ölü yada diri düştüklerini ve orada kaldıklarını görebilirsiniz, ihtimal dahilindedir.

Ben, yaşadığım sıkıntılardan dolayı: Bir akşam üzeri kovan içini açarak plastik polen tuzağını yukarı çekerek arka kısmına yakın kırdım. Bir daha bu kovanda kullanmak nasip olmasın diye.

Şu anda o kovana arı bile koymadım.

Ne polene çalıştırabiliyorsun kovanı (içine arı sıkışıyor ve kovan içi nem damlıyor, yağmur yağsa polen tepsisine sızdırıyor), ne bala (erkek deliklerinden yağma yiyor sağlı sollu, farkına bile varmıyorsun, bal çalıyorlar yağmacı arılar.

Bunlar benim gözlemlerim

Çevrimdışı huseyingazi85

• Günlük Yumurta
  • *
  • Arıcılık Tecrübesi: 1-5 yıl
  • Kovan Sayısı: 45
  • Rakım: 1.035 mt
« Yanıtla #33 : Nisan 24, 2018, 17:16:05 »
4 farkli tipde polen tuzakli altligim var.Hepsi de önden menteseli ve hepsinin kalitesiz olma ihtimali yoktur diye düşünüyorum. Söylediğiniz nedenlerden olmadığını düşünüyorum. Teşekkürler.

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Muammer ŞAHİN

• Ziyaretçi
« Yanıtla #34 : Nisan 24, 2018, 17:28:09 »
inşallah kalitesiz değildir. öğle sıcağında güneşe bırakın, 1 cm eğiloyorsa kalitesizdir